Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Sony Xperia L

Test telefonu Sony Xperia L

Michał Gruszka 20 Października 2013 01:30

16 8
Japończycy ubóstwiają swoje plastikowe obudowy. W moim odczuciu, poza flagową Xperią Z (również plastikową!), cała reszta rodziny Xperia wygląda tandetnie i tanio (bez obrazy J). Nie ratuje tu sytuacji ani dodanie plastikowej chromowanej ramki, ani połyskujące lakierowane powierzchnie obudowy. To już nie ta sama Xperia co kilka lat temu, gdy swoją premierą miał Sony Ericsson Xperia X1, a później mniej popularny model X2.



Designersko Xperia L jest surowa, ascetyczna i rodzi pozytywne odczucia. Frontowy panel w całości pokrywa szklana tafla dotykowego ekranu. Brak tu jakichkolwiek mechanicznych klawiszy. Te zastąpione zostały wyświetlanymi na ekranie odpowiednikami (zapomnij o odebraniu połączenia zimą w rękawiczkach!). Przy bliższym poznaniu smartfon momentami rozczarowuje, ale nie należy zapominać, że to telefon stosunkowo tani i nieaspirujący do rynkowego high-endu.

Zestaw

Telefon otrzymamy w kartonowym opakowaniu. Nie wiem czemu na froncie przedstawiony jest telefon w kolorze białym, skoro otrzymałem czarny. Potencjalnego klienta chwytającego pudełko w sklepie z elektronikom mogłoby to zmylić. Wewnątrz nie znajdziemy zbyt wiele - charakterystycznie ukryty telefon w papierowej kieszonce, douszne słuchawki EC450, zasilacz USB oraz kabel USB do transmisji danych i ładowania. Dla mniej obeznanych producent przygotował szybki "startup", by bez problemu telefon przygotować do działania i zacząć korzystać. Zawiódł mnie brak dołączonej karty pamięci. Można to jednak wytłumaczyć tym, że w telefonie jest wbudowana pamięć o pojemności 8 GB, która do podstawowych zastosowań smartfona powinna wystarczyć.

Słuchawki, jak na pudełkowy dodatek są całkiem fajne. Przewód wykonany został z materiału przyjemnego w dotyku, dającego poczucie solidności. Jeden z przewodów słuchawki jest dłuższy, można więc kabel przełożyć za kark, co pozwala na komfortowe słuchanie muzyki podczas wykonywania codziennych czynności. Słuchawki oczywiście pozwalają na prowadzenie rozmów głosowych i do tego niestety nadają się najlepiej. Kiepskie plastikowe obudowy przetworników tragicznie przenoszą tony niskie (w zasadzie kompletnie ich nie słychać), a przy tonach wysokich i dużym poziomie głośności zaczynają trzeszczeć i szumieć.

Kabelek USB mógłby być dłuższy (pamiętam długie, świetne, szare kable dodawane do Sony Ericssona, były idealne!). Długość przewodu ledwo pozwala na podłączenie ładowarki do listwy leżącej przy biurku i położenie telefonu na nim. Nie jest to jednak grzech tylko tego producenta.

Zobacz: inne filmy z kategorii Nasze testy


Budowa

W podstawie ramki znajdziemy diodę sygnalizacyjną, mającą za zadanie świetlnie informować nas o nowych wiadomościach, nieodebranych połączeniach, słabej baterii itp. Prawa, dłuższa krawędź wyposażona została w ledwo widoczny, dwustopniowy klawisz spustu migawki aparatu i klawisz regulacji głośności. Znacznie lepiej widoczny i zwiększający komfort użytkowania jest klawisz POWER, który wyraźnie wystaje ponad obudowę, ma odpowiedni skok i bez problemu pozwala na bezwzrokowe odnalezienie go w kieszeni, gdy ktoś zaczyna do nas dzwonić w nieodpowiednim momencie.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 49
  • -1

    33.  2013-10-24 09:37:25

    Aha, dodam że złodzieje z Orange oczywiście kradną słuchawki więc w ich zestawach nie uświadczycie ich. Swoją drogą, nie ma kto sie dobrać do dupy operatorom za szabrowanie zestawów? Jakim prawem wogóle oni to robią?

  • -1

    34. ~T.Hunter  2013-10-24 10:08:58  host: 212.160.172.70

    @33 Jak zakładają simlocka to mogą sobie niestety zrobić z tym telefonem co chcą, dlatego niektóre telefony są niekompletne jeżeli chodzi o zestawy... :/

  • 1

    35.  2013-10-24 12:30:43

    @33 A jaki majątek na tym robią. W końcu to najwyższej klasy sprzęt haj-fi. Za 10 sztuk można dobre 30 zł zarobić. Producent często nie dostarcza słuchawek do zestawów sprzedawanych u operatora. Tak samo było bodajże z SE Live Walkman.

  • 0

    36.  2013-10-24 13:44:07

    @ 31 A ty tak sobie to z fusów wróżysz? Mamy rodzinny serwis komów i akurat Sony są stosunkowo rzadko oddawane. Dużo częściej Nokie nie wspominając o Samsungach.

  • 0

    37. ~  2013-10-24 19:24:05  host: public-gprs640406.centertel.pl

    @32, rozbawiła do tego stopnia, że przez kilka minut szukałem tych sandałków na fotkach :)

  • 0

    38. ~T.Hunter  2013-10-28 14:43:04  host: 212.160.172.70

    @37 To żeby już nikt nie szukał poradnik: Wchodzi się w galerię, klika na zdjęcie z tym samochodem - puzzle. Następnie trzeba kliknąć pod zdjęciem "Zobacz zdjęcie w oryginale" przewinąć w dół i viola! Lacze jak ta lala :D

  • 0

    39. ~Goral  2013-10-29 12:28:52  host: 212.160.172.70

    Już drugie zdanie woła o pomstę do nieba: "W moim odczuciu, poza flagową Xperią Z (również plastikową!), cała reszta rodziny Xperia wygląda tandetnie i tanio (bez obrazy J). " - w MOIM odczuciu to flagowcem Sony jest Z1 a nie Z, to raz, nie ma obudowy z plastiku tylko po obu stronach tafle szkła to dwa (miałeś to w rękach wogóle ??), Sony zbiera masę nagród właśnie za design to trzy ( vide np. wygięta od spodu w lekki łuk T), i w moim odczuciu właśnie Xperie odróżniają się na kilometr designem od praktycznie identycznego designersko chłamu innych producentów ( z chlubnym wyjątkiem One od htc), mającego wszędzie postać chamskiego prostokąta z zaokrąglonymi rogami : zasłoń nazwę dowolnego Samsunga, LG, HTC (bez One), Huavei'a, ZTE z 5'' i spróbuj zgadnąć który jest który ? Za to i przedmiotowe Sony, jak i jak sądzę nie widziane przez Autora na oczy nie mówiąc o dotyku i używaniu japońskie smartfony: Toshiby, Sharpy, Nec'i i Panasonic'i można odróżnić z BARDZO daleka od reszty

  • 0

    40. ~Michu  2013-11-03 20:26:51  host: host-89-228-118-170.dynamic.mm.pl

    Plastikowe, tandetne obudowy w Xperiach?! Co za stek bzdur! W takim razie co powiedzieć o tanim plastiku z telefonów Samsunga?! Od razu pachnie mi to recenzją sponsorowaną przez konkurencję, więc Panu Gruszcze już dziękujemy!

  • 0

    41. ~miro  2013-11-16 09:17:09  host: 178235248218.warszawa.vectranet.pl

    Jest już aktualizacja do andka 4.2.2 przez Sony PC Companion, telefon brandowany przez T-Mobile.

  • 0

    42. ~MoJe  2013-11-24 20:56:01  host: 093105079227.legnica.vectranet.pl

    Nabrałem się na "wysoką" jakość aparatu. Aparat może i dobry, ale oprogramowanie do kitu. Każdy, kto wcześniej użytkował telefony Sony Ericsson (np. 800 lub 770) będzie bardzo rozczarowany. Za to kamera jest zdecydowanie ... niezła.

  • 0

    43. ~***  2013-12-08 17:17:59  host: 89-79-56-51.dynamic.chello.pl

    NIE KUPUJCIE TEGO GÓWNA!!! w piątek nabyłem sony xperie l i co się okazało , podłączylem telefon do komputera w celu pobrania piosenek a telefon zgasł - przed tym miał 98 % bateri, telefon zgasł i niedało rady go włączyć wyjełem baterie i ponownie włączyłem ale nic wcześniej pobierałem piosenki na tablet i smartfon i wszystko dzałało,w sobote zaniosłem telefon do salonu T...mobile gdze usłyszałem że telefon został zalany!!!!!!!!!! gdze wcale nie miał stycznosći z wodą!!!!! będe go rekklamował i oddwoływał się póki nie odzyskam moich 2000 tyś !!!

  • 0

    44. ~Doriannna  2013-12-08 17:25:20  host: 89-79-56-51.dynamic.chello.pl

    SZKODA SŁÓW NA TEN TELEFON MAM GO OD TYGODNIA I JUŻ SIĘ PSUJE ! na reklamach i w salonie że niby taki fajny i wg a w zeczywistosći *** gówna warte , zastanówcie się poważnie nad zakupem tego szajsu bo sszkoda kasy.............

  • 0

    45. ~  2013-12-08 19:55:01  host: 89-70-100-183.dynamic.chello.pl

    @34 ten zestaw słuchawkowy jest tak słaby, że w orange uznali iż nie będą bardziej kompromitować Sony i dlatego słuchawki z pudełka wyrzucają.

  • 0

    46. ~asz  2013-12-12 17:39:28  host: abmm205.neoplus.adsl.tpnet.pl

    lepszą opinię skleciłby byle cieć ze wsi. Zajmij się chłopie ogródkiem!

  • 0

    47. ~CeZz eL  2014-01-04 19:16:48  host: 89-74-88-157.dynamic.chello.pl

    Bateria w modelu Xperia L jest b. kiepska po roku uzytkowania bateria ledwo działa tzn ładowanie starcza na 10 min dzwonienia a o uzywaniu wifi czy przesyle danych to moge zapomniec bez stalego podlaczenia do gniazdka. Widac prawda ze nowej generacji telefony sa projektowane na max 2 lata. Nawet jesli dbasz i chuchasz to i tak padnie ci bateria....lol

  • 0

    48.  2014-01-13 11:23:12

    ~CeZz eL - a to ciekawostka z tym rokiem, skoro został on oficjalnie zaprezentowany w... marcu 2013.

  • 0

    49. ~Michu  2014-01-18 00:19:53  host: host-46-186-51-74.dynamic.mm.pl

    Z tą jakością obudowy to nie przesadzajcie. Moim zdaniem tworzywo, z którego została wykonana Xperia L jest znacznie lepsze niż to z obudowy SGS IV lub LG G2.

  • 0

    50. ~Natalia  2014-02-02 21:12:28  host: public3824.cdma.centertel.pl

    Ta recenzja jest jakoś dziwnie napisana . Nie wiem, co za geniusz ją pisał.

  • 0

    51.  2014-02-02 21:54:07