Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Sony Ericsson XPERIA X8

Test telefonu Sony Ericsson XPERIA X8

Michał Gruszka 17 Marca 2011 03:40

0 1
Mówi się, że odświeżona linia modeli z rodziny Xperia, to ostatnia deska ratunku dla szwedzko-japońskiej spółki Sony Ericsson. W 2009 roku, firma zanotowała gigantyczny spadek zainteresowania swoimi produktami. Ubiegły rok był jednak znacznie lepszy. Mimo że firma sprzedała o prawie jedną czwartą mniej komórek, to udało jej się zarobić o 8 milionów euro więcej, niż w roku poprzednim. Wszystko za sprawą telefonów z serii Xperia, które wyposażono w coraz chętniej wybierany przez klientów, system Android. Trzy modele Xperii - X10, X10 mini oraz X10 mini pro, znalazły niemal 9 milionów nabywców. Każdy z nich jest inny, dzięki temu projektanci mieli nadzieję, że uda się producentowi zaspokoić potrzeby dużej grupy nabywców. W sporej części im się to udało, jednak wciąż pozostawała grupa zainteresowanych, która miała problem ze zdecydowaniem się, którą z "iks dziesiątek" wybrać. Sony Ericsson X8, to taki kompromis między wszystkimi trzema. Tworząc ten telefon, dobrano najbardziej optymalną konfigurację sprzętową, tak, aby telefon łączył cechy swoich poprzedników, jednak nie był ich kopią.



Zestaw

W zestawie, który otrzymaliśmy od producenta, znaleźć można całkiem bogate wyposażenie. Kartonik kryje przed nami ładowarkę sieciową z wtyczką USB, przewód do transmisji danych, którego również używamy do ładowania komórki, po podłączeniu go do zasilacza z wtyczką USB, słuchawki stereo, jednak bez pilota, a także aż 5 tylnych paneli w różnych kolorach. Ten ostatni prezent pozytywnie wpłynął na moje pierwsze wrażenie. Co prawda, w przypadku wcześniej testowanych przez naszą redakcję Xperii, mogliście przeczytać, że do SE X10 mini, dodano dwa dodatkowe panele, jednak oddanie użytkownikowi aż pięciu sztuk, pozwala uznać zestaw za bogaty. Prócz standardowego w kolorze biało-perłowym, możemy założyć na telefon biało-błękitny, biało-srebrny, biało-granatowy lub biało-różowy. Pomimo ładnie wykonanego przejścia kolorów, żaden z dołożonych paneli nie komponował się z resztą bryły na tyle schludnie, bym zrezygnował z podstawowego w pełni białego elementu. Wychodzi więc na to, że ktoś próbuje nas na siłę uszczęśliwić. Ja bym jednak był zdecydowanie bardziej zadowolony z kolejnego białego panelu, który mógłbym założyć, gdy pierwszy mi się zniszczy.

Jak wiadomo, w bieżącym roku weszło w życie zalecenie Unii Europejskiej, dotyczące standaryzacji ładowarek zasilających telefony komórkowe. Wszystkie nowe komórki będą, więc wyposażane w zasilacze ze złączem microUSB. Ma to oczywiście podtekst ekologiczny - jeden standard ma pomóc w ograniczeniu emisji odpadów elektronicznych. Jeżeli uszkodzi nam się tylko wtyczka ładowania, to nie musimy wywalać całego zasilacza, a jedynie przewód. Godne pochwały, chociaż niezależni producenci i sprzedawcy zasilaczy, na pewno są niepocieszeni. Właśnie taka - proekologiczna ładowarka trafiła do zestawu z Xperią X8.

Standardowo dołączone słuchawki, to zdecydowanie największy zawód, jaki sprawił nam producent w przypadku zestawu z telefonem Xperia X8. Po pierwsze, brak funkcjonalnego pilota, mimo przystosowania komórki do jego obsługi. W zestawie znajdziemy stereofoniczne słuchawki - model HPM-60JS. Jest to najprostszy zestaw słuchawkowy, jaki można było stworzyć. Plastikowe osłony membran, wielki wbudowany w przewód mikrofon, brak jakiegokolwiek klipsu, czy chociaż przycisków do zmiany poziomu głośności. Wydawać by się mogło, że kompletnie nie sprawdzi się w zastosowaniu multimedialnym.

sonyericsson xperia x8 sonyericsson xperia x8 sonyericsson xperia x8 sonyericsson xperia x8

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 45
  • 1

    26.  2011-03-17 20:06:31

    Lamenty o braku qwerty jak w x10 mini są jakoś nie na miejscu. Jets to inna koncepcja telefonu, jak ktoś chce qwerty to kupi tamtego jak nie to tego, więc pisanie że brak qwerty jest minusem uważam za absurd, bo idąc tym tropem wadą może być, że nie ma ekranu 4 cale i aparatu 5mpix, jest to wyciąganie wad na siłę.

  • 0

    27.  2011-03-17 20:18:12

    Pierwszy raz zdarzyło mi się, że czytałem test na telepolis.pl z... złością? aż bałem się klikać na kolejne strony, co jeszcze autor wymyśli o co się doczepi itp. Kurka wodna telefon za 500zł, a Autor ma pretensje że nie jest to smartfon za 1500zł ;]

  • 0

    28.  2011-03-18 10:15:24

    babeo: z jednej strony masz racje, z drugiej nie. Wiekszym problemem byloby, gdyby user zobaczyl magiczne Xperia z Androidem, kupil, bo tanio, i sie nie milo zdziwil.

  • 0

    29.  2011-03-18 11:12:42

    SirmarK: racja, zgadzam się. Tylko porównując funkcje, ergonomię użytkowania, zastosowane materiały należy przyrównać je do porównywalnego urządzenia a nie takiego z innej półki.

  • -1

    30.  2011-03-18 12:43:55

    Beznadziejny test. M. Gruszka porównuje średniaka z niższej półki do smartfonów za 1500 zł? Wnosząc po tym jak ochoczo fotografuje leżące u niego iPhone'y sądzę, że tak. Test przegadany, obiektywny, nieuczciwy. Niby poprawny, ale brak mu tego czegoś; iskry, humoru. Autor używa słów, których nie rozumie - od kiedy to digitizer ma zdolność percepcji? Skoro brakowało mu klawiatury qwerty mógł wziąć do potestowania nokię e72. Z lenistwa nie został przetestowany czas rozmów w 3g. No, źle mi się to czytało i tyle. Ciao.

  • 0

    31.  2011-03-18 16:05:42

    Dzisiaj się go pozbyłem po 2 tygodniach użytkowania. Żaden z telefonów które miałem, a miałem ich 38 nie skrzypiał tak jak ten. Brakuje podświetlenia klawiszy, ekran reaguje tak sobie jak na pojemnościówkę, bateria marna jak na ekranik 3" i niepodświetlane klawisze (2dni max), aparat trefny bez af, stockowy rom dziala jakby był czymś obciążony. Strasznie badziewna obudowa. Z androidów miałem HTC Wildfire i ZTE Blade, i nawet tego pierwszego wolałbym niż x8, mimo że HTC ma QVGA na 3,2'. Żeby nie było że jest tak źle, x8 jest bdb muzycznie i to jej duży i w dodatku jedyny plus. Stanowczo ODRADZAM wszystkim kupna tej zabawki. Na szczęście to już przeszłość w moim wypadku :) PS. Timescape tak przycina, że już mogli sobie darować instalacje tego w tym modelu.

  • 0

    32.  2011-03-20 12:13:52

    Zgadzam się z przedmówcami, recenzja do kitu. Ten telefon należałoby porównać do telefonu z tej samej półki cenowej, czyli np. LG GT540 czy HTC Wildfire. Mam zarówno X8 i GT540 i szczerze mówiąc tą "iks ósemkę" Swift miażdży. Oba to lowendy, ale SE trochę przegiął z oszczędnościami. Właściwie to chyba tylko funkcje sieciowe są na tym samym poziomie zaawansowania, pod względem ekranu, dotyku (mimo, że LG ma oporowy nie odczuwa się tego), interfejsu, aparatu (brak AF) czy rozmiarów SE jest w tyle. A LG jest dodatkowo tańszy. Bzdurą jest również, że występuje tylko w kolorze białym i z 5 obudowami - ja mam czarny, a obudów do białego też aż tyle nie dają. Cena ponad 500zł też mocno przesadzona - kupiłem za 400zł nierozpakowaną nówkę bez simlocka.

  • 0

    33.  2011-03-20 21:23:23

    "Membrana głośnika chroniona jest jedynie materiałowym filtrem, chroniącym delikatną membranę przed opiłkami metalu i kurzem." Wiem, czepiam się, ale czy testujący pracuje w jakimś warsztacie czy fabryce, że "opiłki metalu" tak go prześladują?-)

  • 0

    34.  2011-03-20 22:00:45

    Przeczytałem całość i mi się podoba - szczególnie, kiedy autor w kilku miejscach ocenę pozostawia użytkownikowi, a sam pisze o faktach. Czyta się lekko, autor pisze prosto ale z sercem, szczerze, nie sili się i nie nadyma.

  • 0

    35. ~AzzA  2011-03-21 18:51:46  host: 84-10-172-63.dynamic.chello.pl

    DO AUTORA TESTU : A ja z zupełnie innej beczki : czy fotki "krajobrazu" robione tym telefonem nie były przypadkiem robiona w Gdańsku - Chełmie przy ulicy Grabowskiego, między blokami 7,9 i 11 ????

  • 0

    36. ~AzzA  2011-03-21 18:53:11  host: 84-10-172-63.dynamic.chello.pl

    - cofam pytanie - dawna sp.3 - teraz gimnazjum 3 / LO 7 - rozwiązuje wszelkie wątpliwości :)

  • 0

    37. ~Misiek85  2011-03-22 17:53:22  host: host9317924812.static.kompus.3s.pl

    jednym słowem szajs jakiego kupiłem ,po tygodniu sprzedałem

  • 0

    38.  2011-03-24 12:43:52

    ~mm: Nie jesteśmy krewnymi z Marcinem, a przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo ;-)

  • 0

    39. ~maja  2011-03-24 21:30:31  host: rev95.tmark98.revers.nsm.pl

    Autor powinien dokładniej przetestować telefon zanim czepi się kiepskiego pisania sms-ów. Powinien dodać, że sms-y można pisać też przechylając telefon w poziomie i wtedy przy włączonej orientacji mamy o wiele szerszą klawiaturę. Nawet dwoma palcami da radę wtedy pisać. Jeśli chodzi o aparat foto to mi nie jest on aż tak potrzebny. W tym celu używam zwykłego aparatu cyfrowego, który jest przeznaczony.

  • 0

    40. ~123  2011-03-25 10:23:19  host: alq214.neoplus.adsl.tpnet.pl

    za ta cenę mozna znaleźć Samsuna Wave 723

  • 0

    41.  2011-03-25 23:36:51

    Zebrałem się w końcu za przeczytanie, więc pomyślałem, że coś o nim napiszę. Zdanie może nie są jakieś powalające i płynne ale to z każdym testem powinno się poprawiać ;) . Wstęp bardzo dobry ale potem te słuchawki... Dźwięk z nich jest opisany na początku, kilka stron dalej zdania o głośniku, a jeszcze dalej o odtwarzaczu. To powinno być w jednym miejscu. I od razu warto zainwestować w słuchawki. Do 100zł w takim Media Markt'cie, czy na Allegro mozna kupić coś bardzo przyzwoitego. Inwestycja w bazę testową się opłaci, bo dzięki temu testy będą lepsze i dokładniejsze ;) . Dalej bateria, jest opisana za szczegółowo i łatwo się w tym pogubić. Wystarczy, że rozmawiałeś przez ileśtam minut, do tego internet i wiadomości w jakimś stopniu + coś jeszcze, i ile telefon przy czymś takim wytrzymał. Wzmianka o tym, że to system powoduje ograniczenie ekranu do 64k kolorów niepotrzebnie się powtarza. Przy łączności nijak mi nie pasuje wymienienie wszystkich nazw modelu, to powinno być na początku zdecydowanie. Później można je zamiennie stosować i przez to uniknie się powtórzeń, a tekst wyda się bogatszy i mądrzejszy ;). Z grubsza chyba tyle. Udanego pisania życzę ;) .

  • 0

    42.  2011-03-28 11:43:41

    maja: owszem można telefonu używać również w poziomie. Jednak w moim przypadku subiektyne odczucia się nie zmieniły. Skoro tobie szybkie pisanie nie sprawia problemu, to tylko się cieszyć :) 123: Można, ale czy Wave 723 jest lepszy.. Trudne pytanie. orson_dzi: Dzięki :)

  • 0

    43. ~jerzy  2011-07-28 10:34:22  host: dhi70.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dostalem w prezencie telefon dotykowy Xperia x 8 zakupiony w szwecji i przez 2 miesiace szukam specjalisty w Gorzowie ktory moglby mi zdjac Simloka bo mojsa karta nie pracuje w tym telefonie i nikt mi nie moze p[omoc , obskoczylem juz wszystkie warsztaciki uslugowe i nic z tego kazdy mowi ze sie " nie da zdjac simloka" co mam zrobic , moze ktos mi pomoze?????

  • 0

    44. ~  2011-08-25 12:56:48  host: Dluga.jordan.krakow.pl

    nie da sie

  • 0

    45. ~trelorysta  2011-11-15 16:48:16  host: 213-146-42-2.ip.netia.com.pl

    recenzja hu****wa ale smartfon ciekawy, brak AF itd itp kamerki przedniej, WAŻNE JEST TO ŻE U MNIE ŚMIGA JAK SZALONY NA 791MHz :) windows mobile niach niach, tylko ta bateria, pożeracz energii, trzeba korzystac z aplikacji oszczedzajacych energie.

Dodaj swoją opinię