Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Sony Ericsson Xperia X1

Test telefonu Sony Ericsson Xperia X1

Lech Okoń (LuiN) 7 Czerwca 2009 01:12

0 0
Umarł UIQ, niech żyje Windows Mobile - tak w skrócie określić można Xperię X1, która przejęła rolę pełnioną do tej pory przez smartfony serii P Sony Ericssona. To dość odważna zmiana i przy okazji jedyna rozsądna, na którą Sony Ericsson mógł sobie pozwolić. Na raczkujące systemy Google Android i Symbian S60 piątej edycji przyjdzie jeszcze pora, już teraz koncern musiał pokazać swój biznesowy pazur i wyprzedzając podsumowanie tego artykułu - udało mu się to. Xperia X1 wyprodukowana została nie przez samego Sony Ericssona, lecz przez lidera na rynku urządzeń z Windows Mobile - HTC. Ze współpracy wyszedł zaskakujący produkt - nie tylko lider wśród smartfonów Sony Ericssona, ale także według mnie najlepszy produkt HTC 2008 roku - co postaram się uzasadnić w poniższym teście.





Wielkość

Sony Ericsson Xperia X1 jest dwubryłowym telefonem, którego ekran płynnym ruchem zjeżdża z tylnej bryły telefonu ukazując pełną klawiaturę QWERTY. Ruch ekranu odbywa się po łuku, to jest cechą wyjątkową, dostępną tylko w Xperii. W efekcie po rozsunięciu ekran znajduje się pod korzystniejszym kątem niż ma to miejsce w klasycznych konstrukcjach typu HTC Touch Pro. Jednocześnie mechanika rozsuwania i odchylania ekranu jest tak prosta jak tylko być może, co zmniejsza ryzyko ewentualnych uszkodzeń. Wymiary Xperii to 110,5 x 52,6 x 17 mm przy 145 gramach wagi. Urządzenie mimo, że szersze i dłuższe HTC Touch Pro (102 x 51 x 18,1 mm) znacznie lepiej leży w dłoni od wspomnianego. Jest to zasługa zarówno bardziej podłużnego kształtu jak i profilowania brzegów telefonu, które nie są aż tak kanciaste jak ma to miejsce w Touch Pro. O 20 gramów mniejsza waga Xperii również jest wyraźnie odczuwalna. Patrząc na same bryły i mechanikę, warto też nadmienić, że ekran HTC Touch Pro przesuwa się zupełnie inaczej i odsłonięcie klawiatury przy użyciu jednej dłoni bywa kłopotliwe, z czym problemu nie ma w przypadku Xperii.

sonyericsson xperia x1 sonyericsson xperia x1 sonyericsson xperia x1 sonyericsson xperia x1

Ekran

3-calowy ekran telefonu ma rozdzielczość WVGA (480 x 800 pikseli) i zgodnie z wymogami Windows Mobile 6.1 wyświetla 65 tys. kolorów. Zastosowana rozdzielczość stawia urządzenie w ścisłej czołówce. Co istotne z praktycznego punktu widzenia, panel dotykowy nie został pokryty dodatkową plastikową "szybą" - użycie rysika jest przez to wygodniejsze (nie ślizga się on tak jak w przypadku HTC Touch Diamond czy HTC Touh Pro) i nie ma się wrażenia, że interakcje użytkownika z systemem odbywają się jakimś dodatkowym balastem. Pojawiające się w urządzeniach z Windows Mobile panele dotykowe udające na siłę te w iPhone’ach są nietrafione tak długo, jak długo będą produkowane w technologii oporowej, wymagającej nacisku na ekran. W przypadku Xperii ekran zoptymalizowano pod kątem rysika i choć da się bez niego obejść, to jednak nie ma szans na pełne wykorzystanie tak dużej rozdzielczości 3-calowego ekranu przy pomocy palców. W końcu co z tego, że pięknie wyświetli nam się duży arkusz Excela czy też strona internetowa w oryginalnym układzie, jeśli jednym dotknięciem palca i tak nie trafimy w interesującą nas komórkę arkusza czy link na stronie. Tradycyjny panel dotykowy Xperii bije w tym miejscu na głowę ten w Touch Pro, który jest odczuwalnie mniej precyzyjny.

sonyericsson xperia x1 sonyericsson xperia x1 sonyericsson xperia x1 sonyericsson xperia x1

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 51
  • 0

    32.  2009-06-08 03:40:17

    25, LuiN, co się tak spierasz jakbyś swojej recki bronił? :D nie, nie mam omniacza. rzyga mam już do WM. czekam na magica w dobrej cenie, a za pół roku na palma.

  • 0

    33.  2009-06-08 06:26:24

    Co do producentów to moduły pamięci dla kingstona produkuje samsung które trafiają do kart pamięci, ramu, pendrive jakoś nikt specjalnie nie narzeka.

  • 0

    34. ~nine  2009-06-08 08:19:13  host: host8925172128.munitus.3s.pl

    Mam ten telefon pół roku, jestem wierny SE.Jesli ktoś lubi walke z Windowsem, telefon mozna ocenic jako znakomity!Po aktualizacji ROMu ze strony producenta system działa szybko i sprawnie, wiele dogranych aplikacji sprawdza sie doskonale. Aparat foto jest słaby, ale w koncu to telefon. Używam do wszystkiego, maile, internet, GPS itp...Drobne niedorobki systemu to brak mozliwosci łatwego przenoszenia kontaktow na karcie pamieci i pare innych drobiazgów. Ogólnie produkt godny zakupu, teraz czekamy tylko na cienszy i lzejszy!

  • 0

    36.  2009-06-08 10:49:29

    Taka jeszcze mała literówka... Na stronie 3: "Zmieściła się duża i wygodna spacja, podobnie jak wielki elki Enter." To "elki" chyba coś za dużo :P

  • 0

    37. ~Maras  2009-06-08 11:16:03  host: 104-41.echostar.pl

    Mam ten telefon od 5 miesięcy. Odchodzi mi wierzchnia warstwa z największego klawisza (tego co zastępuje strzałki) - pojawiają się bąble, wszystkie inne klawisze są w idealnym stanie. Ktoś też tak ma w swoim egzemplarzu?

  • 0

    38. ~jarekt  2009-06-08 11:18:43  host: bzd193.neoplus.adsl.tpnet.pl

    raffiki - Uzyte okreslenia PPC czy smartfon sa tutaj jak najbardziej poprawnie zastosowane. I pisze to z perspektywy osoby, ktora w temacie siedziala zanim ktos wpadl na pomysl zeby do PDA dolozyc modul GSM...

  • 0

    39.  2009-06-08 11:46:12

    35, Jankes - toż to żadna tajemnica, że w Lublinie mieszkam:) 36, Maras - dziękuję! Już poprawiam.

  • 0

    40. ~Maras  2009-06-08 11:57:10  host: 104-41.echostar.pl

    LuiN. Czy w twoim testowanym egzemplarzu, górny element (ten z ekranem) od tyłu też miał podklejone 3 folie (coś jak folia ochronna na ekran). Jedna z nich u mnie się oderwała - i od tego czasu zaczęły się rysować guziki na klawiaturze (pod nią). Dodatkowo pod srodkową folią , są dwa okrągłe"czujniki" co to jest?

  • 0

    41.  2009-06-08 13:26:42

    Po 1 wyjaśnię, że nie posiadam Xperii a nawet SE, więc trudno mnie oskarżyć o jakiekolwiek opowiadanie się za marką SE. LuiN, ale ja nigdzie nei napisałem, że PDA powinien posiadac moduł GSM, wręcz przeciwnie, pisałem, że jest to tylko opcja, dodatek, a nie funkcja podstawowa. Jak słusznie zauważyłeś, PPC to obecnie PDA i moduł GSM w PDA i PPC jest jedynie dodatkiem. Natomiast smartphone to przede wszystkim telefon, system operacyjny stawiany jest na dalszej pozycji w hierarchii wartości. To 2 zupełnie inne konstrukcje, więc nie można nazywać urządzeń PDA mianem smartphone, bo to tak jakbyś nazwał czołg pojazdem cywilnym; w końcu też potrafi jeździć. Takie stawianie na równi smartphone i PDA podchodzi mi pod nieznajomość tematu albo celowe [marketingowe?] podciąganie na siłę PDA pod smartphone i vice versa.

  • 0

    42.  2009-06-08 23:02:02

    41, rafiki - nigdzie nie napisałem, że PPC to obecnie PDA i moduł GSM. Każdy PPC jest z założenia PDA, bo do bycia PDA czyli palmtopem wystarczy fakt, że na pokładzie jest Windows Mobile. Nie wiem już jak mam Ci tłumaczyć - wejdź na stronę Wikipedii i wrzuć PDA czy palmtop i może się rozjaśni. Choć i tam mają dość przestarzałą definicję. "To 2 zupełnie inne konstrukcje, więc nie można nazywać urządzeń PDA mianem smartphone" - ech... PDA to bardziej zestaw funkcji a nie konstrukcja. Każdy smartfon ma funkcje PDA/pamtopu. Mylisz bardzo pojęcia.

  • 0

    43. ~  2009-06-09 17:53:51  host: p05-04.opera-mini.net

    Wszyscy zachwycają sie Xperią, a nikt nie wspomni o wadach konstrukcyjnych, choćby o pęknięciach obudowy w okolicach rysika, które prędzej czy później staje się faktem. Najlepsze jest tłumaczenie autoryzowanego serwisu: uszkodzenie mechaniczne, nie podlega gwarancji, koszt naprawy 300,- Dziwne, ze każdemu pęka mniej wiecej w tym samym miejscu... Pewnie każdy użytkownik liczy na gwarancyjną wymianę porysowanej upływem czasu obudowy... W tym wszystkim najlepsze jest oficjalne stanowisko SE: ! BRAK STANOWISKA ! Oficjalnie telefon nie psuje sie... Robią to specjalnie złośliwi użytkownicy, którzy wydali na ten sprzęt 2,5tys. Daje do myślenia?

  • 0

    44. ~Ghost  2009-06-09 19:06:33  host: public-gprs64449.centertel.pl

    @LuiN - tak wspaniałomyślnie piszesz o transmisjach HSDPA, HSUPA. Proszę... Nie mydl ludziom oczu - i nie chodzi tu o X1 - proszę, pokaż gdzie osiągniemy choć 3/4 tej prędkości - chętnie tam pojadę i będę cieszyć się szybkim internetem. Acha! ps.: dla głodnych wiedzy o awaryjniści X1 zapraszam na centrumse.pl i porównanie go z oficjalnym forum oficjalnego sklepu SE. Potwierdza to tylko, że "oficjalnie żadnego problemu nie ma". Po prostu ręce opadają...

  • 0

    45.  2009-06-09 19:25:09

    LuiN dobrze wiesz, że nie można polegać na Wikipedii. Zajrzyj do "profesjonalnej" encyklopedii, np PWNu (tak, może jestem dziwny, ale jeszcze mam w domu taką książkę, a na dodatek dość aktualną, bo z 2008r). Skoro jak to mówisz "PPC z założenia jest PDA", to jak to jest możliwe, że z jednej strony mówisz, że jest a potem, że nie jest. Przeczytaj to co napisałeś wcześniej, bo nie można powiedzieć, że białe jest białe, ale w zasadzie to jest czarne, ale jest białe.

  • 0

    46.  2009-06-09 19:26:25

    A i nie zrozummy się źle, ja uważam, że to jest problem znaczeniowy.

  • 0

    47.  2009-06-12 11:11:11

    45, rafiki - nie stawiam w przeciwieństwie do Ciebie znaku równości między PPC i PDA. No ale PWN wie lepiej;)

  • 0

    48. ~magdalenka  2009-06-19 15:04:49  host: rea.ipt.com.pl

    czy ja wiem, aż takiego szału to ten telefon nie robi. może faktycznie poza baterią...

  • 0

    49. ~  2009-06-22 18:31:06  host: t01-16.opera-mini.net

    Xperia miala dobre osiagi ale tylko w chwil prezentacji.Gdy telefon finalny trafil do sprzedazy byj juz poprostu taki sobie. A konkurencja niespi.

  • 0

    50. ~  2009-09-06 22:17:56  host: efg210.internetdsl.tpnet.pl

    Wyglada na to, ze moja Xperia jest jakas 'MILITARY EDITION' gdyz po 3 miesiecznym, INTENSYWNYM uzytkowaniu, jedyne co mnie spotkalo to przytarta klapka i nieuniknione rysy. Zero pekniec obudowy takze w tych charakterystycznych miejscach. PPC w wydaniu Vodafone i kolorze czarnym. Odnosnie samej recenzji wydaje sie byc przeslodzona chociaz nie ukrywam, ze to swietny telefon.

  • 0

    51. ~byku  2009-11-21 13:36:50  host: 213.199.241.50

    czwarte zdj jest zrobione w PLAZIE :)

  • 0

    52. ~jacz89  2010-01-31 20:57:19  host: nat056.insat.net.pl

    To w koncu co wybrac: HTC touch pro czy Xperie, zwazajac na to, ze nie bede korzystac ze wszystkich funkcji biznesowych, ale bede baaardzo duzo uzywac klawiatury i ekranu dotykowego? Podobno ta szczelina miedzy ekranem a obudowa jest okropnie niewygodna, to prawda?

Dodaj swoją opinię