Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Sony Ericsson XPERIA Arc

Test telefonu Sony Ericsson XPERIA Arc

Lech Okoń (LuiN) 2 Maja 2011 19:45

0 0
Telefony z linii XPERIA miały być w 2010 roku wielkim powrotem Sony Ericssona na rynek wysokiej klasy smartfonów. Gdy jednak telefony wreszcie się pojawiły w cennikach operatorów, okazało się, że już na start mają przestarzałe oprogramowanie, a konkurencja oferuje znacznie więcej. Producent nie chciał popełnić tego samego błędu w 2011 roku, dzięki czemu XPERIA Arc trafiła na rynek przed rozwiązaniami konkurencji, oferując już na start najnowszą dostępną wersję Androida i przyciągający wzrok, atrakcyjny design. Czy Sony Ericssonowi uda się wgryźć w większy kawałek tortu niż rok temu? Przekonajmy się.





Obudowa

Pierwsze co stwierdzimy po wzięciu smartfonu Sony Ericsson XPERIA Arc do ręki to jego zaskakująco niska masa (117 gramów) i niestety, nieco kanciasty dół obudowy. Telefon nie ma klasycznego, "iPhone’owego" kształtu z zaokrąglonymi brzegami i przez to nie leży w ręku tak dobrze jak np. Samsung Galaxy S czy HTC Mozart. Boki telefonu okala plastikowa, wypukła ramka pokryta srebrną farbą. Producent mógł sobie darować te jarmarczne srebrzenia, które nie dość, że wyglądają tandetnie, to optycznie pogrubiają telefon, który przecież miał zaskakiwać swoją smukłością (8,7 mm na środku obudowy i 9 mm na jej brzegach). Smukły, nie oznacza wcale mały - telefon ma aż 125 mm długości i 63 mm szerokości, a to z racji wielkiego, 4,2-calowego ekranu LCD o rozdzielczości FWVGA (854 x 480 pikseli). Ekran wygląda spektakularnie na tle tego co oferuje HTC Desire HD - ma się wrażenie, że granica między użytkownikiem a wyświetlanym obrazem jest jakby mniejsza. Do tego dochodzą znacznie lepszy kontrast, głębsza czerń i bardziej soczyste kolory niż na produkcie HTC. Wszystko to ponoć za sprawą Sony Mobile BRAVIA Engine, który właśnie ten kontrast i kolory ma podbijać, jednak nie oczekujmy cudów. Kąty widzenia są po prostu słabe, a poziom odblasków (choć mniejszy niż w Desire HD) wciąż bardzo duży. Ekrany Galaxy S, Nokii N8 czy iPhone’a 4 będą na świeżym powietrzu bardziej czytelne. Mimo to ekranowi nowego Sony Ericssona należy się taka mocna czwórka z plusem, bo choć nie powala na kolana, to względem XPERII X10 mamy prawdziwy przełom.



Początkowo sądziłem, że na ekranie telefonu umieszczona jest gruba folia. Po kilku próbach jej usunięcia okazało się, że to warstwa ochronna ekranu tak dziwnie kończy się na jego brzegach. Ponad ekranem znajdziemy głośnik, a na lewo od niego czujniki zbliżania i jasności otoczenia. Oka kamery do wideorozmowy zabrakło. Pod ekranem znajdują się trzy przyciski funkcyjne: wróć, Home i menu kontekstowego. Przyzwyczajony do dotykowych przycisków w Desire HD, czułem pewien dyskomfort z racji nagłego przejścia z muskania, na fizyczne wciskanie. Poza tym zabrakło przycisku z lupką, służącego do szybkiego wyszukiwania. Na prawym boku urządzenia znajdziemy miniaturowy spust aparatu fotograficznego, który nie powala swoją ergonomią, bliżej głośnika znajdują się przyciski regulacji głośności i gniazdo microUSB. To ostatnie zamiast brzegów ułożonych w charakterystyczny trapez ma kształt prostokąta - korzystanie z oryginalnego przewodu zagiętego do góry nie powoduje problemów (wiadomo którą stroną instalować wtyczkę), ale już podpięcie innego przewodu microUSB może wywołać frustrację, jak i dać w efekcie porysowaną obudowę (u mnie z aparatem fotograficznym włącznie).

sonyericsson xperia arc sonyericsson xperia arc sonyericsson xperia arc sonyericsson xperia arc

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 62
  • -3

    43. ~darek  2011-05-04 14:20:28  host: z29-10.opera-mini.net

    Orson Dziwne te twoje argumenty. Se były kiedyś dobre to powiedz kiedy.Co najwyżej niektóre były solidne.Dobre to były nokie.A teraz to większość telefonów systemowych ma te same bajery z których większość i tak nie korzysta a wybór to sprawa gustu.

  • 1

    44. ~dannygd  2011-05-04 18:27:47  host: 247-184-78-94.net.stream.pl

    WitekT i LuiN - prawda jest tak, że w swoich testach ost nie jesteście obiektywni... Przede wszystkim powinniście w swoich opisach rozdzielać 2 elementy: hardware i software, ten drugi na kolejne firmowy i zewnętrzny, a ten ost z kolei na te bezpłatne i płatne. Z czego opisywać należałoby tylko te bezpłatne dostępne dla każdego posiadacza... Wasza argumentacja jest o tyle chybiona, że po pierwsze w samym teście piszecie że telefon się zamulił jak dograliście coś z AM bez sprawdzenia, a teraz piszecie że AM nie ma tu nic do rzeczy. Więc jeśli AM jest wam obcy to nie wspominajcie o nim i jego programach jako o negatywnym elemencie tego telefonu - bo tak odebrała to np. moja siostra i wszystkim mów że telefon muli po aplikacja z AM... Po drugie, jeśli czytając wasze opinie mam wrażenie jakbym czytał test laptopa np. toshiby, a wy opisujecie, że zamontowany w nim system win 7 i jego WMP nie odtwarza jakiś plików muzycznych... Weźcie się w końcu za profesjonalne testowanie sprzętu i jego możliwości na określonej platformie (np. A 2.3.3) i sofcie i dopiero później porównujcie go do konkurencji - tak jak robią to testerzy laptopów, netbooków i powinni smartfonów. Dopiero w drugiej części testu opisujcie dołączone oprogramowanie czy peryferia. PS. Czy to nie dziwne, że w testach androidów promowane są TYLKO produkty tych producentów którzy ściśle współpracują z Google - czytaj produkują im sprzęt (HTC, Samsung)i często mają jako firmowy soft - programy z Android Market? Trochę obiektywizmu proszę...

  • -1

    45. ~luzik  2011-05-04 22:12:33  host: afto7.neoplus.adsl.tpnet.pl

    nie czytalem recenzji bo sam potrafie ocenic czy telefon est dobry, a jest zajedwabisty i dlatego go mam, nara

  • 0

    46.  2011-05-04 22:40:58

    dannygd: możesz mi powiedzieć jaki jest sens opisywania softu z AM? Czy mamy wklejać ten sam akapit w teście każdego telefonu z Androidem? Dlaczego mamy opisywać soft niedostarczony z telefonem? Powtórzę pytanie z innego komentarza - co powinniśmy zrobić w hipotetycznej sytuacji, że soft telefonu nie ma zoomu cyfrowego w aparacie, a w AM jest aplikacja, która to potrafi? Powiedz mi jeszcze, co to znaczy, że coś "promujemy"? Bo testujemy to, co w danym momencie da się wyciągnąć do testów.

  • 0

    47.  2011-05-04 22:43:29

    dannydg: i bardzo proszę o jedno - daruj sobie jakieś szpilki i kuksańce, a skup się na merytorycznej rozmowie. Szybciej w tej sposób dojdziemy do porozumienia.

  • 0

    48. ~Michu  2011-05-04 22:51:47  host: host-89-228-111-20.olsztyn.mm.pl

    Wzmianka o tym, że Arc nie odtwarza formatów Divx i Xvid jest bzdurą. Można spokojnie oglądać filmy w tym formacie bez potrzeby konwertowania.

  • 0

    49.  2011-05-05 01:57:15

    @48 Odtwarza po dograniu programu z Marketu i o tym jest dyskusja nad Tobą. Po wyjęciu z pudełka nie odtwarza.

  • 0

    50. ~Maki  2011-05-05 09:08:54  host: kameleon.stat.gov.pl

    Panowie, uspokójcie się, ponieważ zrobiła się niepotrzebna pyskówka. Jak dzieci, bo on powiedział... Mnie akurat mało interesuje czy telefon ma kabel HDMI - posiadając stacjonarny pc i laptopa nie mam potrzeby podłączania Arc do telewizora.

  • 1

    51. ~  2011-05-05 09:33:11  host: 89-72-152-179.dynamic.chello.pl

    a calej afery by nie bylo, gdyby pojawilo sie zdanie, ze aplikacje do odtwarzania divx musimy sciagnac sami z android marketu,bo SE sie o to nie postaral...

  • 0

    52. ~ZAJC  2011-05-07 17:36:46  host: 89-74-55-52.dynamic.chello.pl

    SGS 2 -TO BĘDZIE MÓJ KOLEJNY TELEFON A RACZEJ MINI TABLET

  • 0

    53. ~KPOS  2011-05-11 11:10:25  host: 83-238-171-111.ip.netia.com.pl

    Miałem Arc do zabawy przez tydzień i powiem Wam, że wolę mojego SGS'a... W Arc irytowały mnie częste przycinki ekranu przy przesówaniu, bateria trzymała ledwo 1 dzień, a poza tym niczym się nie różnił i SGS'a. Ma lepszy aparat, ale jak chce zwojować rynek, skoro ledwo odstaje od telefonu, który ma ponad rok i niedługo będzie następca? Arc to taki sam niewypał jeżeli chodzi o wielki hit jak Xperia X10.. ale ma przynajmniej 2.3 i to jest na + :) Oczywiście nie twierdzę, że to jest zły telefon, tylko po prostu nie powalił mnie na kolana, tak jak to w reklamach jest zapowiedziane.. Zobaczymy co będzie z Xperia Play, bo właśnie ją odpakowuję :)

  • 0

    54. ~rafalroma  2011-05-20 06:47:46  host: 89-72-17-231.dynamic.chello.pl

    szukałem i szukałem ale minutnika to w nim nie znalazłem :/

  • 0

    55. ~  2011-05-22 23:00:32  host: ip-80-245-178-55.uznam.net.pl

    A co z lagami i niespójnym dźwiękiem przy nagrywaniu video hd powyżej 3min? O tym problemie pisze się wiele na forach? SE naprawił już to? Na waszym załączonym video gdzie aparat trzymany jest statycznie w miejscu ciężko zauważyć czy są wspomniane lagi..zamirzam sporo filmować dzieci a nie chcem nosić przy sobie zawsze kamery i aparatu.

  • 0

    56. ~spoko  2011-05-26 08:11:40  host: nat166.ap-media.pl

    A ja jestem posiadaczem Arc i powiem wam, że nie miałem lepszego telefonu. Nic się nie przycina, nie muli. Ekran jest wyśmienity i spokojnie może konkurować z Galaxy S. Uważam, że jest to bardzo dobry model- a czy powala na kolana? Śmieszą mnie takie posty, że nic nowego nie pokazuje... a procesor Bravia, kamera z Exmore R, najnowszy Android, unikalny designe, który wszystkim moim znajomym się mega podoba- to ja nie wiem co jeszcze miałby mieć smartphone, aby powalć na kolana... może jakieś sztuczki cyrkowe. A najlepsza jest jedna z wad opisanych w teście- "może sobie nie poradzić z dwurdzeniową konkurencją" hahah no wypas obiektywizm- panowie pełna profeska.

  • 0

    57. ~  2011-05-26 10:48:56  host: ip-80-245-178-55.uznam.net.pl

    56 - super,że jeteś szczęśliwy i wogóle mega fajnie. W dużej mierze sie z tobą zgadzam ale czy mógłbyś ew sprwadzić u siebie to nagrywanie hd czy się przycina?

  • 0

    58. ~spoko  2011-05-26 13:39:56  host: nat166.ap-media.pl

    57 - nagrywałem filmiki ok 5 minutowe i nie zauważyłem problemów z hd- jakość bardzo dobra, dźwięk równolegle do akcji :). Może przy dłuższych nagraniach coś by się pojawiło, ale generalnie nie stwierdziłem problemu.

  • 0

    59. ~  2011-05-26 20:20:49  host: pol.uznam.net.pl

    58 dzięki za odpowiedź! Jakbyś zapodał gdzieś taki filmik np. na YouTB to już wogóle byłoby super. Tylko nie taki statyczny jak ten w tym teście, tylko np. ogarnąć aparatem wokół siebie jakieś ruchliwe rzeczy (skrzyżowanie byłoby ok). Już dosłownie jestem o krok od kupna aparatu ale wciąż boję się o te filmy HD...

  • 0

    60. ~Jeży  2011-08-17 14:15:39  host: 82.160.212.102

    Testuję SE Xperia Arc od tygodnia. Opisywane powyżej lagi SĄ, lecz dopłacanie grubej mamony za to, aby telefon reagował o 0,5 milisekundy szybciej to grube nieporozumienie. Najważniejszy dla mnie w tym smartfonie jest aparat, czym wyprzedza konkurencję o lata świetlne. Robi - jak dla mnie - wyśmienite zdjęcia, kręci dobre filmy w 720p (po co mi fullHD - abym liczył pryszcze na czole dziecka?!), można wszystko pokazać rodzinie na dobrym i dużym wyświetlaczu (dla domowych geeków - przez HDMI na telepudle). Od czasu do czasu zapewnia mi rozrywkę: grę, filmik. Co więcej chcieć od telefonu? A bateria - fakt - jak w każdym smartfonie - trzyma dużo za krótko. Jednym słowem - jestem zadowolonym użytkownikiem SE Xperia Arc i mogę polecić każdemu, dla którego nieistotne jest aby szpanować 2-rdzeniowym prockiem.

  • 0

    61. ~a_lex  2011-11-17 09:32:08  host: dvi202.internetdsl.tpnet.pl

    Nie bardzo kojarzę, o co się czepiacie - przecież wydźwięk testu jest pozytywny; a w każdym razie wszystko to co się dla mnie liczy jest ocenione co najmniej dobrze.

  • 0

    62. ~tymczasowy  2012-04-21 12:05:48  host: apn-77-115-4-28.dynamic.gprs.plus.pl

    Matryca typu : Exmor R nie jest podświetlana od tyłu, lecz zasłaniająca światło elektronika matrycy została przeniesiona za elementy światłoczułe, co zwiększyło ilość światła do nich docierającą.

Dodaj swoją opinię