Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Sony Ericsson Vivaz

Test telefonu Sony Ericsson Vivaz

Karol Wirkowski (vinc) 1 Lipca 2010 16:49

0 1
Wojna producentów na megapiksele wydaje się być już zakończona, a jeśli nie, to aktualnie mamy chyba zawieszenie broni. Na pewno nie osiągnięto maksimum możliwości, a producenci skupili się na innej możliwości aparatu cyfrowego - nagraniach wideo. Oczywiście telefony pozwalały na nagrywanie wideo znacznie wcześniej, ale jakość nagrań pozostawiała wiele do życzenia. Przełomem okazała się premiera Samsunga Omnia HD, który pozwala na nagrywanie filmów w formacie HD (1280 x 720 pikseli). Sony Ericsson postanowił nie zostawać w tyle i również zaproponował telefon, który nagrywa filmy w HD - model Vivaz. W porównaniu do Omnii HD, Vivaz wydaje się być mikrusem, ale parametry nagrania są identyczne jak na prekursorze telefonicznych nagrań HD. Dodatkowo awangardowa obudowa nie pozwala przejść obok telefonu Sony Ericssona obojętnie. W tak śmiałym i małym opakowaniu znajduje się wszystko co powinien posiadać smartfon. Zastąpienie kamery HD tak małym telefonem wydaje się niemożliwe, ale jak jest w rzeczywistości? Sprawdźmy.



Budowa

Vivaz mimo, że jest niby klasycznym telefonem jednobryłowym potrafi zaskoczyć swoją konstrukcją. Patrząc na boczną część urządzenia, widać, że tył obudowy jest wypukły w centralnym miejscu obudowy i zwęża się ku górnej oraz dolnej części telefonu. Taka konstrukcja(107x52x12.5 mm) plus waga tylko 97 gramów, pozwala stwierdzić, że telefon bardzo dobrze leży w dłoni. Nie przeszkadza w tym nawet lakierowana tylna osłona baterii. Niedociągnięciem są klawisze na przednim panelu pod wyświetlaczem. Znajdują się one za blisko dolnej krawędzi telefonu i daleko od wyświetlacza. Rozwiązanie takie utrudnia korzystanie z telefonu jedną ręką. Panoramiczny ekran dotykowy o rozmiarze 3,2 cala, potrafi wyświetlić 16 milionów kolorów w rozdzielczości 640 x 360 pikseli. O ile jakość i ostrość wyświetlanego obrazu jest bardzo dobra, to mógł być bardziej jasny. Widoczność w pełnym słońcu niestety nie jest wzorowa i by cokolwiek w takich warunkach zobaczyć trzeba ustawić telefon po odpowiednim kątem. Pochwały dla Vivaza należą się za czułość wyświetlacza, która jak na wyświetlacz rezystancyjny jest znakomita. Nie trzeba mocno naciskać by zatwierdzić wybór, w tym przypadku wystarczy lekkie przytrzymanie panelu dotykowego. Nad wyświetlaczem znajdują się głośnik oraz czujnik natężenia oświetlenia. Na próżno szukać w tym miejscu kamery do wideo rozmów, ponieważ jej nie ma. Zasadniczo taką rolę może pełnić aparat znajdujący się na tylnej części telefonu. Bardzo ważnym elementem w przypadku telefonów z dotykowym wyświetlaczem jest czujnik zbliżania, którego w Vivaz-ie brak. Podczas wykonywania połączeń należy zwracać uwagę czy przypadkiem czegoś się nie przełączyło.

Tuż przy górnej krawędzi lewego boku zostało umieszczone gniazdo JACK 3,5 mm, a tuż pod nim łącze microUSB. Powoli ten standard gości w produktach spod logo Sony Ericsson na całe szczęście wypierając tak krytykowane łącze fast-port. Na opisywanym boku znajduje się również głośnik.

Na prawym boku telefonu znajduje się klawisz odpowiedzialny za aparat oraz oddzielny za kamerę. Taki zabieg jest coraz częściej stosowany w "fotograficznych" telefonach Sony Ericsson-a. Klawisz odpowiedzialny za aparat jest większy i bardziej wystający nad krawędź obudowy. Po przeciwnej stronie tej części obudowy miejsce zajmuje podłużny głośniej/ciszej, który również jest odpowiedzialny za zoom przy włączonym aparacie. Nie zabrakło tu też diody informującej o zdarzeniach, która w czarnej wersji kolorystycznej Vivaz-a informuje użytkownika kolorem czerwonym.

sonyericsson vivaz sonyericsson vivaz sonyericsson vivaz sonyericsson vivaz

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 41
  • 0

    25.  2010-07-02 10:51:18

    23 - wałkuję temat odkąd jestem w Redakcji, ale jeszcze daleka droga do galerii z prawdziwego zdarzenia. Kiedyś będzie, trudno mi powiedzieć kiedy. Pozostaje na tę chwilę zapisywanie zdjęć na dysku i dopiero wtedy ich otwieranie.

  • 0

    26.  2010-07-02 13:06:02

    A żeby je chociażby przez imageshack'a załadować? Czy to nie wchodzi w grę? Bo przyznam, że często skutecznie mnie to odrzuca czasem od oglądania zdjęć pod testami.

  • 0

    27.  2010-07-02 13:21:01

    26, orson_dzi - napisałem w tej sprawie ponownie do Sirmarka i coś będziemy knuli:)

  • 0

    28. ~pisul  2010-07-02 15:07:59  host: kwiatkowskiego.res.pl

    Luin a niemozecie umieszczac zdjec i grafiki na jakims darmowym hostingu grafiki.Chocby http://vpx.pl/ Zero logowania czy rejestracji.Wybierasz z twardziela zdjecie ,klikasz wgraj.I po chwili pokazuja sie linki do umieszczenia na konkretnym forum.Od w pelnej wielkosci do miniatur ktore po kolejnych wielkosciach pokazuja sie to coraz wieksze...

  • 0

    29.  2010-07-02 15:15:31

    *23,26,28 Zainstalujcie Mozillę - ctrl + scroll z myszki i raz dwa pomniejszycie zdjęcie do rozmiaru monitora.

  • 0

    30. ~ANDRZEJ  2010-07-02 15:46:58  host: 093105178208.bialystok.vectranet.pl

    Nie najlepsza jakość nagrywanego dźwięku w Omni HD, została bardzo szybko wyeliminowana. Nikt z użytkowników o tym już nie pamięta. Istniała tylko w pierwszym, najstarszym sofcie. Błyskawicznie zastąpiono kodek rejestracji dźwięku z AMR na AAC i o sprawie dawno zapomniano. Natomiast co do Sony Ericssona Vivaz, to swoim miernym i małym wyświetlaczem nie dorównuje do Omni HD, nie mówiąc już o innych brakach.FORMAT HD, WYMAGA DOBREGO EKRANU! Zadebiutował rok po Samsungu, to przecież cała epoka! A wydaje się raczej, że nowszą konstrukcją, jest SAMSUNG I8910 Omnia HD.

  • 0

    31.  2010-07-02 16:06:45

    30, Andrzej - w drugiej połowie listopada 2009 gdy publikowaliśmy test Omnii HD, wideo z Omnii HD dalej nie miało 24 klatek na sekundę i załatwionej sprawy z kodekiem audio. To, że Rosjanie dostali poprawione oprogramowanie, nie znaczy, że była dostępna wersja dla reszty świata. Vivaz ma ekran dokładnie tej samej rozdzielczości co Omnia HD; nie wiem o co Ci chodzi z tym "dobrym ekranem". AMOLED na słoneczku mocno traci, a przecież nie będziesz nagrywał wideo tylko w pomieszczeniach. Do Polski Vivaz wszedł w marcu tego roku, Omnia HD 10 miesięcy wcześniej. Omnia ma wolniejszy procesor, nie ma stałego autofokusa podczas nagrywania filmów, a w dniu premiery kosztowała 2700 zł, podczas gdy Vivaz 1700 zł. Jasno widać, że to różne półki cenowe - a możliwości w sumie zbliżone - gdzie jeden niedomaga, drugi potrafi.

  • 0

    32.  2010-07-02 18:26:38

    20. ~seba - ogólnie ekran jest bardzo czuły. Oczywiście jak na oporowy :) Pisanie na pełnym QWERTY jest wygodne. / 21. ~pisul - oprócz tego co już napisał LuiN dodaj warunki wykonywania zdjęcia - w moim wypadku było robione prawie pod słońce.

  • 0

    33. ~Franco Baresi  2010-07-02 18:28:07  host: bxf98.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Andrzej 30) Omnia HD to kloc jakich mało. Chyba za bardzo słońce przygrzało Ci w kalarepę :) Nie wiem kto i po co chciałby się z czymś takim męczyć nosząc ze sobą w kieszeni. Ten SE to przede wszystkim poręczne rozmiary i waga plus całkiem niezłe możliwości. To że ma mniejszy ekran stanowczo działa na jego korzyść. Różnica w cenie na starcie w chwili wyjścia na rynek obydwu telefonów kolosalna.

  • 0

    34. ~  2010-07-02 20:56:10  host: t02-16.opera-mini.net

    7 strona: Przeglądarka internetowa nie przez jest dziełem Sony Ericssona...

  • 0

    37.  2010-07-03 09:09:38

    Dlaczego wideo było kręcone 24 kl/s, a nie 30 kl/s ?. Przecież vivaz powinien kręcić w 30 fpsach !

  • 0

    38.  2010-07-03 10:51:28

    37, Mordag - Vivaz kręci 720p w 24 klatkach.

  • 0

    39.  2010-07-03 19:47:14

    LuiN to dlaczego tak odbiega od jakości w tej wiadomości ? http://telepolis.pl/news.php?id=17243

  • 0

    40. ~Matti  2010-07-26 16:12:48  host: tulipan.nat.student.pw.edu.pl

    Chcę kupić nowy telefon i waham się pomiędzy SE Vivaz a Samsung Omnia II. Vivaz jest nowszy i ma lepszą elektronikę w małej obudowie, zaś Omnia ma czytelniejszy ekran... Czy ktoś wie, czy nie dało by się zmienić ten ascetyczny wygląd systemu w Vivaz na coś w stylu WM (widżety jak kalendarz czy duży zegar na "pulpicie"), Android w HTC, Symbian (!) w N97 czy Symbian ^3 w N8 ?

  • 0

    41.  2010-07-27 12:41:58

    Zastanawiam się nad tym Vivazem (nad tą Vivaz?..) Po czterech latach z Nokiami trudno sie rozstać z jedną tylko rzeczą - darmowymi mapami. I powiem wprost, że nie potrzebuję GPS tylko darmowych map i planów miast. Na nieszczęście zdaje się, że albo ma się full, wszystko, albo nie ma nic. Czy jakiś artysta kontemplował już (czysto teoretycznie i dla sztuki) pomajstrować w systemie Vivaz lub Satio aby wgrać Ovid? A używał ktoś darmowe lub tanie mapy w javie na Symbiana? Jak to wygląda? tzn., czy w mapie Warszawy jest tylko Marszałkowska, czy Kamienne Schodki też?...

  • 0

    42.  2010-07-27 12:44:10

    ps. oczywiście miałam na myśli Ovi, nie Ovid;) Przyzwyczajenie do użytkowania baz danych pewnego rodzaju...

  • 0

    43. ~vivazuser  2010-08-11 16:50:35  host: host-89-228-102-51.olsztyn.mm.pl

    Do 40: Wygląd Symbiana nie tylko w Vivazie możesz zmienić instalując nakładkę SPB Mobile Shell 3.5. Z tą nakładką możesz sobie ustawiać na pulpitach widgety, zegary i wszystko,czego sobie tylko zapragniesz - jak w Androidzie ;-) Polecam!:-)

  • 0

    44. ~naim  2010-12-01 21:25:07  host: z15-07.opera-mini.net

    Czy Garmin mobile xt chodzi na tym fonie ? Jesli nie to jaki program ?

  • 0

    45. ~Przem94105  2010-12-30 22:35:11  host: cdi19.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Tak garmin mobile Xt chodzi ja ściągałem stąd i bryka. XD Mam ten telefon kupiłem go tydzień temu i jak na razie jestem zadowolony. Fakt jest jedna wada słaba lampa, fon mi się nie zacina, wszystko pięknie. Link do garmina : http://www.ipmart-forum.pl/showthread.php?t=21130

  • 0

    46. ~asd  2011-09-11 13:44:21  host: public107305.xdsl.centertel.pl

    WTF brak ziarna na zdjęciach !

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-80-137-168.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ostatnie komentarze (artykuły)

~Miś | 2017-10-22 17:05:23

A jak z działaniem GPS-u?


SACZI | 2017-10-22 16:51:38

Marian, aleś Ty brzydal ;) :D


~ | 2017-10-22 16:33:51

Sony edały


~some1 | 2017-10-22 16:33:20

Sony GDZIE JEST RADIO?!?!?


~Konrad | 2017-10-21 07:29:35

Lenovo p2 najlepszy bo super bateria!!!

Ankieta

Najlepszy dostępny na rynku smartfon to:

10 najlepszych smartfonów (październik 2017)

 

Zobacz wynik | Opinie (11)

Archiwum Ankiet