DAJ CYNK

Neonode N1 - spóźniony i mocno okrojony

sirmark

Wydarzenia

Firma Neonode, szwedzki producent telefonów komórkowych, zapowiedziała wyprodukowanie tego lata pierwszego tysiąca urządzeń N1.

Firma Neonode, szwedzki producent telefonów komórkowych, zapowiedziała wyprodukowanie tego lata pierwszego tysiąca urządzeń N1.

Ta partia telefonów ma choć w części zaspokoić zapotrzebowanie klientów - jak podaje firma na model N1 złożono już 20 tys. zamówień. W związku z tym, że zapowiadana liczba wyprodukowanych telefonów jest dużo mniejsza niż ilość chętnych, Magnus Goertz - współzałożyciel Neonode zapowiedział, że początkowo firma skupi się głównie na klientach ze Szwecji. Dodał także, że będą się starali zwiększyć wydajność produkcji tak szybko, jak to tylko możliwe.

Premiera telefonu N1 miała miejsce w grudniu 2002r. i wówczas Neonode zapewniało, że sprzedaż urządzenia rozpocznie się w maju 2004r. Tymczasem data planowanej premiery zbliżała się nieubłaganie, a Neonode zmuszone było przyznać, że telefon wciąż nie jest w końcowej fazie projektowania i nie będzie dostępny w sprzedaży. Wreszcie w ubiegłym miesiącu pojawiła się informacja, że Neonode wreszcie rozpocznie sprzedaż telefonu osobom, które złożyły wcześniej zamówienia. Najwyraźniej jednak był to przedwczesny entuzjazm, a zapowiadana seria 1000 urządzeń może być desperacką próbą zebrania pieniędzy na rozpoczęcie dalszej, tym razem już masowej produkcji.

Okazuje się, opóźnienie rozpoczęcia sprzedaży to nie jedyna próba cierpliwości dla klientów, albowiem Neonode w porównaniu do pierwszych zapowiedzi ograniczyło także funkcjonalność telefonu N1. Nabywcy urządzenia będą musieli poczekać (Neonode nie określiło do kiedy) m.in. na obsługę poczty elektronicznej, przegladarkę internetową, transmisję GPRS i przez port podczerwieni, funkcję ActiveSync, a także MMS i WAP. Na pocieszenie pozostaje fakt, że z telefonu będzie można wysłać wiadomość tekstową, czy pograć w "Tetris".

W trakcie premiery N1 blisko dwa lata temu zaprezentowano telefon pracujący na systemie Microsoft Windows Mobile for Smart Phones, w którym zastosowano unikalny interfejs zForce. Urządzenie miało procesor ARM 220MHz oraz kartę SD o pojemności 64MB, z czego 16MB zarezerwowane było jako pamięć systemu. Zewnętrzne wymiary telefonu to 88 x 52 x 21mm, czyli był to jeden z najmniejszych inteligentnych telefonów komórkowych na rynku. Miejmy nadzieję, że w "miniaturyzacji" producent nie posunął się aż tak daleko, że ostatecznie obecność N1 pozostanie niezauważona na rynku.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: 4Press