Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Sony Ericsson C901

Test telefonu Sony Ericsson C901

Karol Wirkowski (vinc) 29 Stycznia 2010 01:43

0 0
Aktualny stan środowiska nie napawa optymizmem na przyszłość. Producenci sprzętu elektronicznego w trosce o środowisko starają się ograniczyć negatywny wpływ swoich produktów. Jedni poprzestają na zmniejszeniu opakowań telefonów, inni na ograniczeniu zużycia energii. Sony Ericsson poszedł dalej. Nie dość, że ograniczył opakowanie telefonu do małego kartonu, to przedstawił telefon, który wykonany jest z surowców wtórnych i pomalowany został farbą wodną. Podczas projektowania i wykonania telefonu wyeliminowane zostały substancje szkodliwe. Mało tego, w zestawie nawet słuchawki są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.



Tym ekologicznym telefonem jest Sony Ericsson C901 w wersji Green Heart. Taka produkcja nie zawsze idzie z najnowszą myślą technologiczną. Identycznie jest w tym przypadku. Nie doświadczy się tu jakichkolwiek nowości czy niespodzianek, choć trudno tu też mówić o jakichś specjalnych brakach. C901 między innymi oferuje łączność HSDPA, aparat 5 Mpix, wideorozmowy oraz akcelerometr. Czy taki standard technologiczny zapakowany w ekologiczną obudowę jest dobrym rozwiązaniem? Postaram się na te pytanie odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Budowa

Wygląd modelu C901 nie pozostawia wątpliwości - zdecydowanie mamy do czynienia z Sony Ericssonem.. Przy rozmiarach 105 x 45 x 13 milimetrów, telefon waży 107 gramów. C901 idealnie leży w dłoni, a umożliwia to idealne rozłożenie masy. Przedni panel C901 przedstawia klasyczny układ klawiatury alfanumerycznej, gdzie rzędy klawiszy oddzielone są plastikowymi wstawkami. Lekko wypukłe, odpowiednich rozmiarów i z lekkim, ale twardym skokiem klawisze pozwalają na bardzo wygodne wprowadzanie tekstu. Niestety nie można tego powiedzieć o klawiszach funkcyjnych oraz D-padzie. Tutaj rozmiar jest zbyt mały przy jednoczesnym upakowaniu klawiszy. Nie zawsze ma się pewność, który klawisz zostanie wybrany. Poruszanie się po Menu telefonu staje się irytujące przez uwypuklenie środkowej części klawisza nawigacyjnego. Mimo, że D-pad jest szeroki, rozwiązanie takie ogranicza pole nacisku do samych krawędzi, a przez to częste wybieranie klawiszy znajdujących się obok. Największą wadą klawiatury jest jej nierównomierne podświetlenie. Poszczególne partie klawiszy świecą jaśniej niż pozostałe. Problem ten występuje zarówno podczas białego podświetlenia klawiatury, jak i podświetlenia niebieskiego w trybie aparatu.



Całe 2,2 cala to rozmiar wyświetlacza. Maksymalna ilość kolorów, które potrafi wyświetlić ekran zastosowany w C901 to 256 tysięcy kolorów w rozdzielczości 240 x 320 pikseli. Pochwała należy się za jakość wyświetlacza, ponieważ kolory są żywe i ostre, nawet w pełnym słońcu. Za natężenie podświetlenia odpowiada czujnik światła, które swoje miejsce znalazł w lewym górnym rogu tuż przy krawędzi obudowy (dobrze ukryty na ciemnym panelu otaczającym wyświetlacz).

Na prawym boku telefonu miejsce swoje znalazł klawisz głośniej/ciszej. W pewnym odstępie od tego klawisza umieszczony zostały klawisze dostępu do Galerii oraz klawisze szybkiej zmiany trybu aparatu. Spust aparatu został wyróżniony posrebrzeniem. Spust nie wystaje ponad obudowę, jak reszta klawiszy po tej stronie telefonu. Następstwem takiego rozwiązania jest zredukowana do minimum jego wyczuwalność. Dodatkowo cechuje się on bardzo krótkim skokiem. Podczas robienia zdjęć nigdy nie ma się pewności, czy palec znajduje się w odpowiednim miejscu. Wynikiem tego są bardzo często poruszone zdjęcia (te wykonane jedną ręką).

sonyericsson c901 sonyericsson c901 sonyericsson c901 sonyericsson c901

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 35
  • 0

    16.  2010-01-29 21:28:00

    3. F / 7. komar - jakość połączeń w testowanym egzemplarzu była taka jak opisałem. Niestety w SE bardzo duży wpływ na jakość rozmów ma soft. Wobec tego wygląda, że reguła się potwierdza... / 12. dawoo1 - Nie zgodzę się, że plastik jest tandetny. Oczywiście nie jest to stal, ale plastik bardzo dobrej jakości oraz przyjemny w dotyku.

  • 0

    17.  2010-01-29 21:29:58

    14. thef - co do klapki, to "z czasem" jest względnym pojęciem. Telefon zagościł trochę w moich rękach, a takiego problemu nie przejawiał. Co najważniejsze nie wskazywał by w przyszłości miało to nastąpić.

  • 0

    18.  2010-01-29 22:24:01

    6. Matyk - co do wyboru telefonu to zapraszam na nasze forum. W dziale JTW? będziesz mógł uzyskać odpowiednie pod Twoje wymagania odpowiedzi :) Aktualnie Yari jest w trakcie testów.

  • 0

    19.  2010-01-29 23:05:16

    Przy okazji tego testu przydałby się jakiś akapit porównujący Yari i C901, bo są w podobnych cenach i ciągle ludzie się o nie pytają porównawczo, a to na pewno by pomogło.

  • 0

    20.  2010-01-29 23:37:57

    19. orson_dzi - Testy są o konkretnym modelu. Jednak Yari przybył po oddaniu C901, więc taka możliwość nie była możliwa... Skoro są pytania to będą odpowiedzi, ale to dopiero przy teście Yari.

  • 0

    21.  2010-01-29 23:43:46

    Chodzi mi właśnie o to, żeby przy teście Yari jakieś trzy, cztery zdania porównujące były na sam koniec np.

  • 0

    22. ~cam  2010-01-30 13:41:32  host: host-89-230-254-1.poddebice.mm.pl

    witam ponownie w odp dla 10 obudowa nie tyle co skrzypi ale poddaje sie skrecaniu, szklo mineralne ok ale lubi odciski palcow wyswietlacz super czytelny, sluchawki hpm 82 nie dzialaja przy nim na kazdym pozostalym dostepnym dla mnie tak (czemu?). Wczoraj po ladowaniu ladowarka troche sie rozeszla i byla cieplutka po raz pierwszy moglby posiadac funkcje latarki z menu po 1 poldaczeniu przez usb wyskakuje 1 partycja z programami se(niby ok ale zaskoczenie) naszczescie da sie to zmienic/w menedzerze muza mogla by byc z mozliwoscia przewijania bo video tak ma .

  • 0

    24. ~a_lex  2010-01-30 23:14:51  host: 188.33.172.9

    Swietny test, bardzo mi się podobał. W końcu ktoś zwrócił uwagę na to, co mi się w SE najbardziej podoba: wielozadaniowość, jakość radia, przemyślane oprogramowanie. Przeczytawszy tekst widzę, że w SE niewiele się zmieniło od k550i, którego posiadam :) ale widzę, że przybyło właśnie to, czego mi brakuje: HSPA, dobry głośnik, dobra jakość kamery (rozdzielczość nie jest tak ważna), lampa ksenonowa. Jak dla mnie jedynym brakiem jest brak obsługi Divx, dziwne jest także zastosowanie wyjątkowo niefunkcjonalnego kalkulatora.

  • 0

    25. ~  2010-01-31 09:35:52  host: 77-254-133-157.adsl.inetia.pl

    Ja niestety pozbyłem się C901 po tym jak używana przez mnie aplikacja java - słownik ang. - japoński niesamowicie zamulała na tym telefonie. Na starym K800i działa kilka razy szybciej.

  • 0

    26. ~kolmasz  2010-02-09 12:58:38  host: eko-net.19.18.lan.e-wab.pl

    to mój 4 z kolei se. ale pierwsza porażka żle wyprofilowane przyciski wyszukiwania

  • 0

    27. ~Marcin  2010-02-15 21:40:08  host: host84-38-91-9.tvkdiana.pl

    Jeżeli chcesz używac telefonu zamiast aparatu kopaktowego to wybierz c901, a jesli chodzi ci o bajer to YARI

  • 0

    28. ~Fi  2010-02-17 22:04:18  host: 86-21-n1.aster.pl

    Mam w domu 2 c901, wcześniej K550i i K810i. Odczucia co do c901 mam mieszane. Telefon wydaje się mieć spory potencjał, ale przez głupie niedociągnięcia korzystanie z niego może nie być przyjemnością. Największe zalety tego telefonu to: rewelacyjny aparat (ksenon, ksenon, ksenon...); kompaktowy kształt; przyjemny wyświetlacz; ogólna prostota telefonu (w pozytywnym sensie). Nie mogę podoba mi się jednak koncepcja klawiatury - przyciski w formie wypukłych pasów nie są tragiczne, ale patent z c510 sprawuje się znacznie lepiej. Na koniec kwestia, która najbardziej mnie boli: jakość dźwięku w słuchawce. Zdecydowanie jest to kwestia indywidualna telefonu, co widzę porównując moje 2 telefony. W jednym głos jest dopuszczalny (jeżeli człowiek zignoruje jednostajne ciche piszczenie w tle). Jednak w drugim momentami nie da się zrozumieć rozmówcy. Uznał bym to za skazę egzemplarza, ale po wymianie głośnika w serwisie głos praktycznie się nie zmienił, a serwisant stwierdził, że dźwięk jest w zakresie normy - co chyba najbardziej mnie przeraziło.

  • 0

    29. ~oko  2010-02-27 00:04:45  host: s182pc36.mmj.pl

    Mam pytanie miałem kiedyś k800 zdjecia robił jak dla mnie rewelacyjne i miał date na zdjeciach czy c901 ma datownik ?

  • 0

    30. ~ELARAFA  2010-03-08 20:09:51  host: 82.160.24.252

    dziś odebrałem od kuriera - kupiłem na allegro "prawie nowy" biały za 350zł. idealnie wpasowałem w dzień kobiet. troszke się nim pobawiłem -wgrałem customize upgrade z j.pl, flash menu, kilka paches i muszę szczerze powiedzieć, ze to naprawde ciekawy fonik. zdjęcia tylko niewiele odbiegają od mojego c905(w zasadzie tylko rozdzielczościa). podsumowując: C901 TO ŚWIETNY WYBÓR, A BIAŁY, IDEALNY DLA KOBIETY - POLECAM.

  • 0

    31. ~www.  2010-03-20 19:56:12  host: chello089073080050.chello.pl

    Witam,jak w tym telefonie załączyć na stałe latarke,bo nie ma tego w menu?

  • 0

    32.  2010-04-17 11:49:09

    Szkoda, że mało jest napisane o internecie. Mam jedno pytanie: jaki Walkman jest w telefonie, chodzi mi o wersje.

  • 0

    33.  2010-04-19 15:12:05

    Pytanka: 1.Czy plików dźwiękowych rzeczywiście nie daje się przewijać? 2.Czy robi dobre fotki dokumentom lampą błyskową, czy wychodzi biała plama? 3.Czy można diody użyć jako latarki bo ktoś napisał, że nie, ale po otwarciu aparatu i naciśnięciu klawisza "*" jak w K750i np? Bardzo proszę o odpowiedź!!!

  • 0

    34. ~bzik  2010-04-22 22:51:52  host: 078088219130.kielce.vectranet.pl

    do artred;robiłem fotki dokumentów wychodzą świetnie, ale zawsze staram się robić zdjęcia dokumentów w jasnym rozproszonym świetle np. na parapecie północnego okna bez lampy. Z lampą też wyjdą ale czasem dokument może odbić światło ksenonu. 2. używam diody jako latarki w ten sposób,że przed zamknięciem klapki obiektywu przechodzę na tryb filmowania(jedno naciśnięcie przycisku z boku obudowy) i wtedy zamykam ,zasuwam obiekty. Kiedy chce użyć diody jako latarki po prostu odsuwam osłonę obiektywu i po sekundzie zapalają się diody.Nie muszę naciskać żadnego przycisku, szybko i genialnie prosto zapalam diody.

  • 0

    35. ~  2010-05-10 20:07:39  host: 178-37-90-201.adsl.inetia.pl

    jeden wałek wsrod samych zalet ktore juz wymienili juz inni na tym forum, kupiłem nowiutki w erze i przy pierwszym połaczeniu telefonicznym okazalo sie ze glosnik charczy jak szalony (wada fabryczna) wiec poleciał do serwisu bo go nie oddam taki jest fajny! :)

  • 0

    36. ~barca  2012-07-24 12:28:03  host: 178.183.171.52.dsl.dynamic.t-mobile.pl

    Bardzo dobry telefon, ale w wersji greenheart to dziadostwo,lepiej kupić standardowa

Dodaj swoją opinię