Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Sony Ericsson C510

Test telefonu Sony Ericsson C510

Karol Wirkowski (vinc) 13 Sierpnia 2009 19:25

0 0
Już od dłuższego czasu firma Sony Ericsson ma kłopoty objawiające się spadkiem sprzedaży, a co za tym idzie utratą miejsca w rankingu producentów telefonów. Producenta tego wyprzedziły niegdyś niedoceniane firmy takie jak Samsung czy LG. Wobec tego by walczyć o klienta przez firmę zostały podjęte specjalne środki mające zapewnić powrót do dawnej pozycji. Niestety widząc produkty aktualnie oferowane przez tego producenta, które cechują się wtórnością, a technicznie nie wnoszą nic nowego trudno oprzeć się wrażeniu, iż żadnej reakcji nie ma. Natomiast firma raczej stoi w miejscu niż idzie na przód w rozwoju swoich produktów. Praktycznie każdy nowy produkt jest "odświeżeniem" starszego modelu, który został sukcesem kasowym producenta. (Jedynym powiewem świeżości okazała się Xperia, która została wyprodukowana przez HTC, a opatrzona logiem Sony Ericssona). Taka polityka na dłuższą metę nie zdaje egzaminu co objawia się narzekaniem nawet największych fanów marki i jest właśnie efektem spadku zainteresowania kupujących, ponieważ w nieskończoność nie można kupować praktycznie tego samego w innym opakowaniu. Właśnie w takim klimacie wokół marki Sony Ericsson wypuszcza nowy model oznaczony symbolem C510, który razi w oczy wtórnością, ale za to ta "wtórność" jest w atrakcyjnej cenie. Czy jednak cena jest lekiem na całe zło?





Budowa

Przy pierwszym spojrzeniu na model C510 nie sposób oprzeć się wrażeniu, iż mimo wszystko, że to nowy model to już gdzieś widziało się ten telefon. Spowodowane jest to ewidentnymi inspiracjami z wcześniejszych modeli firmy Sony Ericsson - tu na myśl w pierwszej kolejności przychodzi model K530i. Natomiast jeśli chodzi o funkcje to jest bardzo zbliżony do modelu K770i. Jednak projektanci tego telefonu nie oparli się wyłącznie na wspomnianych modelach i tak na przednim panelu znajduje się wyświetlacz 2,2 cala o rozdzielczości 320 x 240 pikseli potrafiący wyświetlić 256 tysięcy kolorów. Jego którego jakość jest bardzo dobra, a kolory żywe i jaskrawe. Dodatkowo czytelność w pełnym słońcu przy ustawieniu jasności wyświetlacza na 70% zapewni bardzo dobrą widoczność wyświetlanych szczegółów. W górnej części przedniego panelu od krawędzi wyświetlacza do górnej krawędzi telefonu producent pozostawił sporo miejsca, a zostały tam umieszczone wyłącznie kamera VGA do wideorozmów oraz głośnik. Spora odległość między górnymi krawędziami wyświetlacza i telefonu optycznie wydłuża telefon. Pod wyświetlaczem znajdują się dwa klawisze funkcyjne, zielona i czerwona słuchawka, klawisz odpowiedzialny za kasowanie oraz klawisz skrótów. Wszystkie te klawisze zostały rozmieszczone wokół pięciokierunkowego klawisza nawigacyjnego.

sonyericsson c510 sonyericsson c510 sonyericsson c510 sonyericsson c510

Wspomniane klawisze są wygodne i bardzo dobrze wyczuwalne, ale na wyróżnienie zasługuje D-pad, który wygląda jak joystick - nic bardziej mylnego, ponieważ składa się z posrebrzanej ramki odpowiedzialnej za poruszanie się w czterech kierunkach oraz guzika odpowiedzialnego za zatwierdzanie. Oba elementy są od siebie oddzielone dzięki czemu nie ma możliwości popełnienia błędu podczas nawigacji za pomocą D-pada. Lekkim odstępem od opisanych powyżej klawiszy dedykowanych do poszczególnych funkcji znajduje się klawiatura alfanumeryczna z bardzo dobrze wyprofilowanymi i rozmieszczonymi klawiszami. Dodatkowo na klawiaturze zostały umieszczone skróty do poszczególnych ustawień aparatu, które ujawniają się po aktywowaniu aparatu. Tuż przy dolnej krawędzi po prawej stronie logo Sony Ericsson został umieszczony mikrofon służący do rozmów.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 76
  • 0

    57. ~r  2009-08-16 13:43:27  host: 94.254.136.130

    #55: no to pozostaje ci np. Nokia 2610, czy 6020. Nic nowszego sobie nie kupisz. W nowych telefonach coraz więcej zakresów, bluetooth, wifi, inne pierdoły. No i jak już to raczej wybieraj telefony z klapką. Tam z reguły antena jest bardziej oddalona od głowy co skutkuje mniejszym współczynnikiem SAR

  • 0

    58. ~  2009-08-16 16:58:26  host: v03-09.opera-mini.net

    kowcio: o jakim stylu piszesz? Przeczytaj uważnie moje wypowiedzi jeśli się do nich odnosisz. To autor testu nazwał swoje byki "stylem".

  • 0

    59.  2009-08-16 19:20:14

    Dlugi czas pracy na baterii to plus wiekszosci telefonow spod znaku SonyEricsson.C510 trzyma sie tutaj dobrze. Szkoda tylko ze jakosc wykonania marna - zostala wyraznie wypunktowana w tescie. Moze po "kryzysie" SE zwroci wieksza uwage na wykonanie.

  • 0

    60. ~Norbitor  2009-08-19 19:20:10  host: c17-89.icpnet.pl

    Nie będę się czepiał tekstu, ale wyrażę wprost opinię. Czytając tą recenzję doszedłem do wniosku, że firma, której telefon zawsze chciałem mieć (głównie model K800i, którego nie mogę jakoś zdobyć, gdyż zależy mi na fabrycznie nowym) zrobiła się bardzo tandetna, co mi się nie podoba. Natomiast zaletą większości telefonów Sony Ericssona jest to, że nie są smartphone'ami, gdyż wydaje mi się, że tego typu telefony mają niską responsywność, a ja może i mam te przeklęte 15 lat, lecz dla mnie telefon komórkowy nie ma być przede wszystkim urządzeniem szpanerskim, lecz również czymś, co używałbym bez irytacji z powodu wolnej pracy telefonu, czy jego niestabilności. Warto zaznaczyć, że rozglądam się za nową komórką ósmy (tak, ósmy) miesiąc i coraz częściej dochodzę do wniosku, że lepiej będzie mi zostać przy trzyletnim Sagemie my400x, który mimo wieku doskonale wygląda i się sprawuje, lecz niestety, brakuje, moim zdaniem, kilku przydatnych funkcji, jak choćby radia FM. Oczywiście teraz chciałbym zrobić większy przeskok i myślałem nad Sony Ericssonem C902, który mogę mieć dość atrakcyjnie, lecz chyba po raz kolejny zrezygnuję. Ostatnio słyszę i czytam, że dobre komórki robi firma Samsung, lecz nadal nie mogę się do nich przełamać, bo obawiam się ewentualnego serwisowania ich sprzętu, ponieważ miałem już nieprzyjemne zgrzyty serwisami Samsunga.

  • 0

    61. ~Jebiewdenko  2009-08-20 00:59:24  host: cii238.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jak kto dba tak ma. Ja mam nokie 5200 (nie dbam) i mam dziury w obudowie. Kolega ma (pewnie dba, bo sobie w pokrowczyku ją nosi) i nie ma nawet ryski, a materiały w tej Nokii dużo gorsze niż w tym SE. Kupię go, ponieważ nie chcę ani slaidera, ani dotykowego. C510 jest telefonem, a nie palmtopem czy tam innym kombajnem. Jak ktoś chcę mieć GPS, Wi-Fi, i 8Mpx. to niech sobie kupi, Nawigację Samochodową, palmtopa i lustrzankę. Ludzie telefon jest do dzwonienia, dlatego pochwalam SE, że produkuje jeszcze Komórki.

  • 0

    62. ~brązowooka magda  2009-08-25 17:06:09  host: abug1.neoplus.adsl.tpnet.pl

    miałam w rękach, testowałam chwilę. Nie przypadł mi jakoś szczególnie do gustu. Nie ma diód powiadamiających o nieodebranych połączeniach i nieprzeczytanych sms-ach i nie przypomina o tym w żaden sposób. W Samsungach jest opcja powiadamiania o smsie powtarzającym się co jakiś czas sygnałem, Nokie mają pulsujące diody albo klawisze a tu lipa :(

  • 0

    63. ~  2009-08-25 20:08:14  host: iuj82.internetdsl.tpnet.pl

    akość wykonania telefonu • brak karty pamięci w zestawie idjota wziął sie za test jakość jest bardzo dobra jak na telefon w tej klasie cenowej a karta pamięci nie jest droga żadna wada raczej żenujący poziom testu.

  • 0

    64.  2009-08-30 00:14:20

    63- Ddobra jakość wykonania? czy powiesz, że w nowym telefonie ścierająca się osłona gniazda kart pamięci jest ok?! skrzypiące klawisze są ok?! tak ma być? wybacz ale w w tej klasie telefonów na dzień dzisiejszy konkurencja wypuszcza telefony w aluminium... Karta pamięci w zestawie to standard popatrz na konkurencję, a karty sony'ego nie są tanie :/ Natomiast konkurencja potrafi je dodać bez problemu.

  • 0

    65.  2009-08-31 14:59:50

    64- chyba miałeś jakiś wybrakowany model. Dla mnie jakość wykonania jest bardzo ważna i stwierdzam, że w C510 jest co najmniej DOBRZE. U mnie nic nie trzeszczy, nic nie ściera. Zapomniałbym dodać: bardzo szanuję telefony...

  • 0

    66.  2009-09-01 12:31:01

    Mnie stać na wydatek 30 zł na karte pamięci 2 gb więc nie przeszkadza mi to ze są droższe. Dla mnie to dobre urozmaicenie ze jakaś marka ma inny rodzaj kart niż micro SD który mają wszystkie marki oprócz SE:P Szkoda że se powoli odchodzi od tego standardu chociaż zaoszczędzi się kilka groszy ale wszędzie będzie to samo ;/ A co do samego telefonu To bardzo dziwne że niby jest tak słabo wykonany. Ja co prawda nie miałem tego telefonu w ręce ale bawiłem się atrapą w MM której jakośc wykonania byla całkiem dobra i dziwne dla mnie by było żeby telefon był gorzej wykonany od atrapy.

  • 0

    67.  2009-09-05 16:02:06

    MARIO rlz - być może, ale porównywałem z kilkoma innymi c510 i dalej podtrzymuje swoje zdanie. / ;Domelo - urozmaicenie?! standaryzacja ma na celu wykorzystanie danego sprzętu w urządzeniach innych producentów, a nie zawsze korzysta się wyłącznie z urządzeń tego samego producenta... Stać czy nie stać - nie o to tu chodzi. Stwierdzenie jakości po kilkuminutowej zabawie atrapą raczej nie oddaje stanu rzeczywistego.

  • 0

    68. ~Adaśko  2009-09-20 17:58:52  host: 94-40-17-107.tktelekom.pl

    SE może i robi wtórne telefony, ale za to cechujące się dobrym stosunkiem ceny do jakości. O Nokii tego samego powiedzieć nie można, bo ceny ich aparatów są wyokie, jakość zdjęć częstokroć tragiczna i ceny mają bardzo zawyżone.

  • 0

    69.  2009-09-28 18:56:13

    Nie mówię tutaj o wykonaniu telefonu na dłuższą metę np po kilku miesiącach użytkowania. Jakość wykonania często wychodzi już w samym pierwszym kontakcie z telefonem np. nokie serii classic :). Mogę tylko powiedzieć że na pewno jest on wykonany lepiej niż mój w610i co już jest ogromnym plusem.

  • 0

    70. ~gamemaniak18  2009-12-28 13:20:38  host: 82.160.111.104

    Nokia 6220 Classic jest lepsza od tego SE... 1. lepszy aparat 2. Symbian (nie muli) 3. lepszy wyświetlacz 4. GPS

  • 0

    71. ~kerklos  2010-01-03 21:24:58  host: bey29.neoplus.adsl.tpnet.pl

    telefon dobry jest :D

  • 0

    72. ~wysior  2010-04-16 20:30:10  host: apn-95-40-243-217.dynamic.gprs.plus.pl

    klika uwag po tygodniu używania c510 ...

  • 0

    73. ~  2010-04-16 20:46:57  host: apn-95-40-243-217.dynamic.gprs.plus.pl

    ostatnio używałem równolegle k800 i k810 (służbowy/prywatny) a małżonka ma c902, poza erykami używamy też obecnie samsungów, jakie mam refleksje nad c510... Dla mnie mankamentem jest ciasne rozmieszczenie klawiszy funkcyjnych, klawisze numeryczne są już bardziej komfortowe ale i tak do łatwości użykowania właściwej dla np. k800 daleko. Ekran i bateria bez uwag - obraz estetyczny i czytelny nwet w słońcu, bateria trzyma 4 doby przy ponad 150 minutach połączeń w tym czasie (to ta sama bateria 930mAh co w c902). Kiepska ładowarka w zestawie - niski prąd ładowania i wyłączenie możliwości korzystnia z hf podczas ładowania - dlatego korzystam z ładowraki z c902, wówczas ładowanie od pustej do pełnej baterii to około 2,5 h przy wyłączonym tel., przy ładowrce z zestawu co najmniej 1h więcej. Menu identyczne układem jak w k800, k810 i c902, a w detalach całkiem takie same jak w c902 (tylko kalkulator ma inny interfejs niż w c902). Menu trochę szybsze niż w c902 (w c902 irytujące opóżnienie między naciśnięciem przycisku a reakcją telefonu), ale za to c510 jak już się zatnie to na 2-3 sekundy (np. przy wchodzeniu w ustawienia tel zawsze ma zwis na 2 sekundy - jak rasowy windows!). Dotychczas niegdy się nie zawiesił. Niestety resetuje się całkowicie (data i godzina) po wyjęciu baterii. Podobnie jak w c902 nie wyświetla godziny ani inforacji o sms i nieodebranych połączeniach dopuki nie wzbudzimy ekranu, w trybie wygaszenia ekran jest jednlicie czarny - aż do wzbudzenia przyciskiem - manie to irytuje. Jakość rozmów ok, choć w k800 chyba trochę lepsza - może to kwestia moich specyficznych odczuć. Polecam jako dość tani aparat - często tańszy niż inne tej klasy w danej ofercie abonametowej, ale nie jest idealny. PS Fajnie i zgrabnie zasłonięty obiektyw, fotek zrobiłem ledwie klika, nie miał problemów ze zrobioeniem zdjęcia nawet przy kiepskim świetle, ale o jakości fotografii nie potrafię nic powiedzieć, bo nie oglądałem ich na ekranie innym niż telefoniczny.

  • 0

    74. ~wysior  2010-04-16 21:39:08  host: apn-95-40-243-217.dynamic.gprs.plus.pl