Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Samsung SGH-i900 Omnia - cz.2

Test telefonu Samsung SGH-i900 Omnia - cz.2

Lech Okoń (LuiN) 15 Października 2008 03:53

0 0
Kilka perełek



Złożoność systemu operacyjnego Windows Mobile 6.1 Professional, uzupełnionego o znakomite dodatki Samsunga, jest gwarancją braku nudy przez bardzo długi czas. Odkrycie wszystkich standardowych możliwości telefonu to zabawa zabierająca nie dni, a tygodnie. Tak wielkiej porcji informacji nie pomieszczą nawet szerokie ramy jakie daje publikacja internetowa (przynajmniej jeśli autor zakłada, że ktokolwiek wytrwa do końca:). Kilku rzeczy jednak nie sposób pominąć:



Akcelerometr - funkcja detekcji zmian położenia telefonu w przestrzeni nie jest już co prawda nowością, ale automatyczny obrót obrazu w Omnii ma dwie wyjątkowe cechy. Po pierwsze mamy pełną swobodę gdy chodzi o regulację czułości telefonu. Na pięciostopniowej skali trzymałem się możliwie najmniejszej czułości, by nie dostać oczopląsu od ciągłych, niekontrolowanych obrotów (w Nokii E66 pozostawało jedynie zupełne wyłączenie tej funkcji). Oczywiście w razie potrzeby, akcelerometr można wyłączyć - nawet przez ekran Today, a dodatkowo obrót może być sygnalizowany wibracją. Druga wyjątkowa kwestia, to sposób prezentacji zmiany obrotu ekranu - do wyboru mamy aż 6 rodzajów animacji (mniej lub bardziej widowiskowych) i tryb losowy. Patentem ściągniętym od Nokii jest z kolei chwilowe wyciszenie bieżącego dźwięku (za wyjątkiem alarmu), przez odwrócenie telefonu. Co ważne nie jest zmieniany przy tym profil dźwiękowy telefonu. Funkcja akcelerometru działa w praktycznie każdym miejscu menu i w każdej aplikacji (w tym nawet w "javowej" Operze Mini). Szybkość rotacji obrazu nie daje powodów do narzekań.

Cyfrowa ramka - Samsung zaszalał i postanowił umożliwić użytkownikom Omnii zmienienie swojego drogocennego telefonu w ramkę cyfrową za 500 euro. Do wyboru mamy mnóstwo rodzajów zegarów i kalendarzy, w tle których pojawiają się nasze ulubione zdjęcia i do tego jest nawet muzyka. Przydatność gadżetu pozostawiam Waszej prywatnej ocenie;)

Office Mobile to mobilna wersja pakietu MS Office. Pakiet składa się z czterech aplikacji: Excel Mobile, PowerPoint Mobile, Word Mobile i OneNote Mobile. Obecność tej ostatniej aplikacji, charakterystycznej dla pakietu MS Office 2007, zachęciła mnie do przetestowania działania problematycznego formatu plików DOCX. Mimo, że wyszukiwarka programu Word Mobile nie znalazła plików, to jednak atakując przy użyciu eksploratora plików, bez najmniejszego problemu udało się odczytać jak i edytować pliki w tym formacie. Każda z wymienionych aplikacji oprócz edycji umożliwia także tworzenie nowych plików (z czym ostatnio miewają problemy nowe Nokie).

samsung sgh i900 omnia samsung sgh i900 omnia samsung sgh i900 omnia

Video Editor - to ciekawa aplikacja składająca się z trzech modułów: edytora wideo, kreatora filmów tworzonych ze zdjęć oraz kreatora scenopisu obrazkowego. Nasze filmy, zarówno wykonane ze zdjęć jak i zmontowane nagrań wideo, opatrzyć możemy dodatkowym komentarzem tekstowym i głosowym (nawet nagranym z poziomu samej aplikacji), można też dodać podkład muzyczny i szereg efektów specjalnych. Wszystko to realizowane jest bez udziału komputera z zaskakująco dużą wydajnością.

Wyjście TV - telefon potrafi wyświetlać swoje menu na ekranie telewizorów. Po zakupie odpowiedniego przewodu będziemy mogli zatem oglądać na dużym ekranie filmy czy też uruchamiać prezentacje multimedialne. Niestety zestaw, który otrzymałem do testów nie zawierał tego akcesorium, a zatem dokładne testy tej przydatnej funkcji nie były możliwe do wykonania.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 51
  • 0

    32. ~n00b  2008-10-18 19:32:42  host: ejo30.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Błagam wrecz o test Dimonda duzo ludzi go chce, bardzo cenie sobie recenzje tej strony i bardzo chętnie bym ten test widział :D no i oczywiście tescik 5800 tube i tego taniego dotyka LG KP500 chodzi czy cena przełozy sie na jakość :)

  • 0

    33. ~do znawca  2008-10-20 17:38:34  host: 87-205-243-104.adsl.inetia.pl

    Po co takiej nokii 16 mln skoro uzyskiwane jest softwarowo ? głupota producenta... wyświetlacz 262 tyś kolorów niczym się nie różni od 16 mln kolorów tylko softem zarządzającym wyświetlanie obrazu

  • 0

    34.  2008-10-20 21:58:25

    Do #33: Tak, masz rację... Ja wiem... I czy ja napisałem, że między 16 mln, a 262k jest różnica? Nie, ja pisałem o 65k i 16 mln, a 65k to nie to samo co 262k...

  • 0

    35.  2008-10-20 21:59:13

    A Nokie z 16 mln mają bardzo dobre kolory na wyświetlaczu...

  • 0

    36. ~Paweł  2008-10-22 22:43:35  host: avz186.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie jestem znawcą tematu, ale zasugerowany info. o "pogromcy iPhone" kupiłem Omnie i...po 4 dniach szczęśliwy oddałem go do sklepu. Test wiarygony. Dla mnie koszmarnie trudny w obsłudze z powodu małej czułości ekran, bardzo złożone menu i...instrukcja jak do kosiarki...;) Więc cóż radzę kupić w miejscu gdzie będziecie mogli go wymienić na coś innego.Pozdro

  • 0

    37. ~tedi2710  2008-10-23 18:35:10  host: chello087207036065.chello.pl

    Gdzie znaleź rozszerzony system GPS - XTRA.

  • 0

    38. ~  2008-10-27 11:01:18  host: dbe208.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Mozecie podac mi stronke na ktorej moge znalezc najnowszy soft do tego telefoniku?? oczywiscie polski. Pozdrawiam P.s telefonik fajny i bardzo go polecam.

  • 0

    39. ~do znawca  2008-10-29 06:29:11  host: 87-205-199-223.adsl.inetia.pl

    65 tyś kolorów wystarczy przy takiej rozdzielczości

  • 0

    40.  2008-10-30 15:44:42

    65 k kolorów to za mało... Do 262 k jest duża różnica...

  • 0

    41. ~konik76  2008-10-31 08:15:52  host: chello087207126098.chello.pl

    witam. w teście zabrakło jednej informacji, a mianowicie o irytującym komunikacie o niewystraczającej ilości pamięci. Próba uruchomienia aparatu fot (a potrzebuje on 5 mb wedle komunikatu WM) gdy w tle dizała mail, office i standardowe procesy WM okazuje się niewykonalna dla omni i pozostaje reset sprzętu. Jeśli ktoś korzysta z telefonu nie tylko jak z maszynki do dzwonienia to komunikat taki ma szanse zobaczyć co najmniej kilka razy na dobę. Dlatego pozbyłem się Omni choć jest to bardzo ciekawy telefon.

  • 0

    42. ~BaMpEr  2008-11-06 08:37:38  host: proxy2.is.net.pl

    mam Omnie juz jakis czas , jest to moj trzeci PDA (wczesniej Toshiba i "Rybka") i w zyciu bym sie nie zamienil na inny telefon ... , rom odrazu do wymiany "HHx" strasznie beznadziejnie chodzi a do tego bateria trzyma 12h xD , po wgraniu najnowszego softu problem znika , bateria trzyma naprawde dlugo , programy chodza duzo szybciej , nic sie nie zacina itp itd , wszystko jest wina oprogramowania co nowsze to lepsze i duzo lepiej dzialajace :-) dla przykladu telefon z wlaczona nawigacja po 1.5h padal , teraz ? 4.5h i jeszcze mam jakies 20% baterii :-) Sluchajac 4-5h mp3 mam nadal 100% baterii i wcale nie jest to wina softu ze moze zle pokazuje :-) tak jest naprawde ^^ Co do przegladarki to fakt katorga , ale mozna przeciez wgrac sobie Opera Mini :-) i ta wada znika. GoogleMaps swietnie dziala na tym telefonie , nic nie musimy instalowac jest ona ukryta w plikach wystarczy zrobic sobie skrot w starcie :-) Jesli chodzi o kolory hmm , zgodze sie z Wami ze jest roznica , jednak ona mi nie przeszkadza w ogole :-) Bo co zdjecia bede gorzej widzial na ekranie niz w kompie ? xD bez sensu ... dla mnie aparat/kamera to tylko gadzet i robi sie zdjecia b.zadko :-) Mozna z tym telefonem zrobic co sie chce i jak sie chce , nawet mozemy wgrac sobie wyglad iphona z takimi samymi zakladkami , menu itp itd :-) Dla mnie ten telefon nie ma zadnych wad , w koncu znalazlem swietny telefon z b.dobrym gps-em ktory fixa lapie w 1sec , dla ciekawskich w czasie uzywania AutoMapy "lapie 11-13 satelit" sadze ze wynik jest imponujacy :-) jesli chodzi o GoogleMaps to srednio 8-9satelit z tego co zauwazylem :-) Jest to moja opinia i nie kierujcie sie nia , sa to moje odczucia z uzytkowania :-)

  • 0

    43. ~BaMpEr  2008-11-06 08:45:01  host: proxy2.is.net.pl

    chcialem tylko dodac ze istnieje mozliwosc dodawania tagow GPS po wykonaniu zdjecia :-) b. fajny bajer :-) jednak musimy posiadac nowszy soft niz "HHx" - wydanie wrzesniowe

  • 0

    44. ~lolek  2008-11-08 18:09:37  host: 217.153.235.114

    hmm jesli mam byc szczery to ... jakos nie przypadla mi do gustu omnia.. niestety od telefonu za ta cene ktory ma konkurowac teoretycznie z iphonem.. brakuje mi podstawowej rzeczy ktora ma iphon - mianowicie, wyswietlacz wielodotykowy.. obecne "klony" staraj sie nadrobic to czym innym, jednak jest to cos co znaczaco odroznia iphone'a od innych telefonow, i musze przyznac ze to jest to.. bawilem sie troszke iphonem... bawilem sie rowniez troszke omnia.. osobiscie mam motke e6 i powiem tak.. ten wyswietlacz wielodotyk.. jest naprawde ekstra.. jesli natomist chodzi o wzornictwo.. jakos bardzo do gustu przypadla mi moja motka w zestawieniu do omni i iphone'a... natomiast co do funkcjonalnosci.. coz ja mam na pokladzie linuxa i jestem programista... wiec jest to dla mnie najlepsze rozwiazanie.. :> idac dalej.. jedyna ciekawostka w omni to akcelerometr... a tak.. elefon jak telefon.. po prostu nie dosc ze samsung, to jeszcze z windowsem :)

  • 0

    45.  2008-11-17 22:21:15

    Dołączam się do prośby o test Diamonda... Bo zastanawiam się nad nim ale nie wiem czy warto...

  • 0

    46. ~burax  2008-11-20 10:40:35  host: 078088141093.jg.vectranet.pl

    tylko nie z windowsem

  • 0

    47. ~arti  2008-11-27 10:49:42  host: ws-a.infinite.pl

    wyswietlacze dotykowe iphone i omnii to sa dwie calkiem rozne technologie wiec nie ma co porownywac.. niech ktos cos sprobuje zrobic rysikiem w iphonie :) nie da sie w omnii mozna spokojnie operowac i palcem i rysikiem (cos kosztem czegos), a jesli sie postaramy, dobrze skalibrujemy omnie i zaladujemy mu najnowszy soft.. to spokojnie wystarczy taka czulosc do wygodnego poslugiwania sie telefonem, a mnogosc funkcji i programow rekompensuje nam wszystko z nadwyzka.

  • 0

    48. ~x  2008-12-11 19:20:25  host: ebd12.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Kawałęm z 10-tej strony to ORBITAL: Halcyon + On +On

  • 0

    49. ~mvm  2008-12-12 17:35:37  host: afz13.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Niech sie ugryzą z tym rysikiem na smyczy. Najbardziej denne rozwiązanie jakie widziałem. Poza tym telefon widać fajny, porównianie z iPhonem jest troche bez sensu, ponieważ to jest telefon dla ludzi lubiących dłubanie w sofcie i wertowanie setek stron na forach internetowych. iphone jest taki, o - wszystko pieknie ładnie podane na tacy - ma to swój urok, ale nie dla mnie :) Miałem chwile w ręce Omnie i Diamonda i takie odniosłem wrażenie, że Diamonda naprawde można używać na codzień bez rysika, tutaj mam trochę mieszane uczucia. Tym bardziej Samsung powinien dostac po łapkach bo rysik na smyczy to jakieś nieporozumienie, dodatkowy szpej o którym trzeba pamiętać i dynda takie niewiadomo co przy telefonie.

  • 0

    50. ~Robert  2009-01-07 04:27:26  host: aadk184.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ja mam omnie juz 8 miechów i powiem tak mały cienki dużo funkcji lubie zmieniac tel co srednio 3 miechy ale tego chyba nigdy nie zmienie ! lubie windows i nie lubie porównań omni do jakiegoś iphone, diamanta czy nawet tej wielkiej cegły n95 8gb omnia może mieć w najgorszym przypatku 24gb (8gb wew i 16gb karta) a w najlepszym 32gb !!! (16gb wew. i 16gb karta) jak za ta cene nic wiecej kupić raczej sie nie da i net 7.2 Mb

  • 0

    51. ~fuchikom  2009-04-24 17:12:37  host: aeeu142.neoplus.adsl.tpnet.pl

    heh, myślę nad kupnem tego telefonu. Czytałem komentarze, na początku jęk, ból i rozpacz xD. Po czasie komenty w stylu "wgrałem nowy soft, jest ok...." Mi nie przeszkadza mała liczba kolorów, mobile shell podobno daje funkcjonalność niemal jak rozwiązania HTC... (3D FLO? Dobrze piszę? ;]) z gps nie korzystam, głównie z wi-fi (do gniazdka nie mam daleko, mógłbym surfować cały dzień xD), wszystko można nadrobić pluginami. Dla ludzi z moimi wymaganiami - to chyba fon wymarzony :P Jak sądzicie?