Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Samsung S8000 Jet

Test telefonu Samsung S8000 Jet

Karol Wirkowski (vinc) 11 Stycznia 2010 15:30

0 0
Procesor 800 Mhz, GPS, dotykowy wyświetlacz 3,1 cala, WiFi, obsługa DivX/XviD, wielozadaniowość - nie, to nie jest kolejny smartfon. Parametry pochodzą ze specyfikacji technicznej telefonu produkcji firmy Samsung - modelu S8000 Jet. Przed premierą S8000 spekulowano, że telefon będzie pracował pod kontrolą systemu Windows Mobile. Samsung zaskoczył fanów Windows Mobile, informacją tym, że telefon zostanie oparty o autorski system producenta. Powstaje pytanie, po co w telefonie bez otwartego systemu operacyjnego, tak potężny procesor? Procesor to nie wszystko, a tak samo ważny (o ile nie ważniejszy) jest system operacyjny. Parametry to jedno, ale Samsung nie czekając na opinie, odważnie okrzyknął S8000 "nową wizją smartfona". Czy rzeczywiście Jet wnosi nową jakość? Mam nadzieję, że po lekturze testu każdy będzie mógł na te pytanie odpowiedzieć.



Budowa

Samsung S8000 to konstrukcja jednobryłowa, z ograniczoną do minimum ilością przycisków oraz dotykowym wyświetlaczem. Właśnie wyświetlacz AMOLED (3,1 cala) zajmuje większą część przedniego panelu telefonu. Jego rozdzielczość to 800 x 480 pikseli (WVGA). Pomimo, że jest to ekran wykonany w technologii oporowej, charakteryzuje się dobrą czułością na dotyk. Słaba widoczność w pełnym słońcu to pięta achillesowa wyświetlaczy AMOLED. Wyświetlane informacje są widoczne, ale kolory są wyblakłe i niewyraźne. Telefon dwoje skrzydła rozwija dopiero w pomieszczeniu, gdzie jaskrawe i żywe kolory robią piorunujące wrażenie.

Klawisze Czerwona i Zielona słuchawka zostały umieszczone w dolnej części przedniego panelu, a pomiędzy nimi znajduje się sześciokątny klawisz Menu. Identycznie jak w Samsungu S7350, tak w tym modelu klawisze odpowiedzialne za połączenia nie są podświetlane. W S8000 nawigacja odbywa się za pomocą dotyku. Umiejscowienie i wygląd klawisza Menu przypomina standardowy D-pad. Za jego pomocą uzyskuje się wyłącznie dostęp do Menu oraz możliwość przełączania między działającymi w tle aplikacjami (po dłuższym przytrzymaniu). Tuż przy górnej krawędzi znajduje się głośnik służący do rozmów, w prawym rogu została umieszczona kamera do wideorozmów. Czujnik światła i odległości jest wpasowany między głośnik i kamerę. Mikrofon został umieszczony w dolnej części telefonu, a złącze microUSB oraz Jack 3,5 mm znajdują się w górnej części telefonu. Lewa strona telefonu zawiera klawisz głośniej/ciszej oraz zaczep na smycz. Drugi głośnik - rzadkość w telefonach Samsunga - znajduje się w dolnej części tylnej obudowy. Natomiast górna część tylnej obudowy należy do aparatu 5 Mpix wraz z podwójną diodą LED. Aparat jest pozbawiony osłony, ale został umieszczony w lekkim wgłębieniu. Rozwiązanie te ma zminimalizować uszkodzenie obiektywu.



Klawisz aktywujący aparat, który służy również do wykonywania zdjęć, został umieszczony na prawej stronie telefonu. Funkcja tego klawisza nie sprowadza się do jednej funkcji - niższa jego część służy do aktywacji Menu multimedialnego. Dłuższe przytrzymanie przycisku uaktywnia samouczek obsługi telefonu za pomocą akcelerometru. Dodatkowo po prawej stronie znajduje się klawisz odpowiedzialny za blokowanie i odblokowywanie telefonu. Slot kart pamięci microSD znalazł się pod pokrywą baterii.

samsung s8000 jet samsung s8000 jet samsung s8000 jet samsung s8000 jet

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 33
  • 0

    14.  2010-01-11 20:06:00

    Chociażby • slot kart pamięci pod osłoną baterii. To takie osobiste spostrzeżenie.

  • 0

    15.  2010-01-11 20:45:14

    spat - zamierzeniem było ukazanie łatwości upackania telefonu. Nie robimy fotek do folderu producenta ;)

  • 0

    16.  2010-01-11 20:49:21

    6. papszmir - dzięki, plik już jest. / robbo2k - masz rację porównując z Omnią II. Jednak zauważ, że nie każdy chce telefon z WM. Jednak nie zmienia to faktu, że cena Jet-a jest zbyt wysoka.

  • 0

    17.  2010-01-11 20:54:18

    12. Mordrag - obiektywizm? kto jest bezsprzecznie obiektywny? wyrażanie opinii o sprzęcie uważasz za mało obiektywne? jeśli tak, to po co robić testy urządzeń, a wystarczy opis na stronie producenta... Opisując dany sprzęt, należy wyciągnąć na wierzch sprawy utrudniające korzystanie z telefonu dla potencjalnego użytkownika. Jeśli chodzi o slot kart pamięci pod pokrywą baterii, to według mnie jest takim utrudnieniem.

  • -1

    18.  2010-01-11 21:00:54

    Dla niektórych jest to plusem

  • 0

    19.  2010-01-11 21:12:01

    Mordrag - powiedz, czy łatwiej zdjąć całą osłonę baterii, czy zaślepkę slotu kart pamięci? Tym bardziej, jak ktoś korzysta z czytnika kart pamięci do transferu danych lub z kilku kart. Zawsze jakieś rozwiązanie nie będzie podobało się pewnej grupie ludzi. Nie mniej jednak należy podchodzić do tego ogólnie. Dokładnie czy jakieś rozwiązanie może być bardziej praktyczne i nie mówię tu już o slot.

  • 0

    20.  2010-01-11 21:36:26

    mam ten telefon i czytnik kart pod klapką nie przeszkadza. Telefon można łatwo podłączyć do usb i przesłać potrzebne dane lub za pomocą wifi. Przynajmniej mi nie przeszkadza. A co do ceny to na allegro można ten telefon znaczni taniej kupić niż za cene z testu i to w sklepie.

  • 0

    21.  2010-01-11 22:09:02

    vinc zaślepka która po roku używania przez przeciętnego użytkownika urywa się ? Zawsze to jakaś dodatkowa ochrona przed zawilgoceniem

  • 0

    22.  2010-01-11 22:30:46

    grzes_1 - do wszystkiego idzie się przyzwyczaić ;) co do ceny to nie brałem pod uwagę ceny z allegro, ale sprzęt ze sklepu. Napisałem, że cena jest aktualna w chwili pisania. Aktualnie cena znacznie nie spadła, ale pojawiła się oferta nowych sklepów - minimalnie niższa. / Mordrag - skąd wiesz, że się urwie? Jak jest porządnie wykonana, powinna pracować, aż do "śmierci" urządzenia. Jednak tu nie o to chodzi, a Ty ciągle "bijesz" do tej zaślepki. Myślałem, że jasno wyraziłem się w poprzedniej wypowiedzi.

  • 0

    23.  2010-01-11 23:19:09

    racja do wszystkiego idzie się przyzwyczaić i się broni to co się ma :) generalnie ujmując napisałeś bardzo dobrą recenzje :)

  • 0

    24.  2010-01-11 23:42:04

    @Mordrag Czepiasz się obiektywizmu na podstawie miejsca na karty pamięci, które autor recenzji umieścił w wadach telefonu? Toż to śmieszne. Obiektywnie rzecz biorąc, łatwiejszy dostęp do kart pamięci jest plusem dla większości. Malkontent zawsze się znajdzie. Miałem dwa samsungi ze slotem z boku telefonu, teraz mam nokię też ze slotem na boku i żadna zaślepka mi się nie urwała...

  • 0

    25. ~DamianeKSW  2010-01-12 11:49:31  host: aajm194.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @Mordrag daj spokuj bo dla większości ludzi jednak szyciej i przyjemniej jest zdjąć zaślepkę niż szukać karty pod pokrywą bo to nie te czasy jak w mojej e398 musiałem nawet baterie wyciągać. co do telefonu to jak dla mnie to taki Galaxy bez systemu.

  • 0

    26. ~n  2010-01-12 14:18:25  host: heyah20909nc-3.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    vinc - z tym "W dzisiejszych czasach potencjalny użytkownik telefonu nie wyobraża sobie by jego wybór padł na telefon bez aparatu" to przesadziłeś, sądzisz że ludzie są aż tak głupi że w pierwszej kolejności interesują się czy w telefonie jest aparat? A przykładowy filmik chyba robił ktoś mający parkinsona.

  • 0

    27.  2010-01-12 18:38:16

    n - Nie, nie sądzę, że ludzie kierują się w pierwszej kolejności kryterium aparatu w telefonie. Jednak jest to bardzo ważny warunek.

  • 0

    28. ~qwerty  2010-01-14 14:14:32  host: public52376.xdsl.centertel.pl

    Sam mam jeta i chyba różnice które ja zaobserwowałem miedzy moim egzemplarzem a tym z testów wynikają z firmware ja mam s8000 XEIK1 i galeria często muli w trybie poziomym natomiast pdf-y czyta bardzo szybko nawet te po kilkanaście stron, javę instaluje z poziomy telefonu poprzez kliknięcie na plik jar, można wiedzieć na jakim firmware hulał testowany telefon?

  • 0

    29.  2010-01-15 23:06:03

    qwerty - wybacz, ale telefon testowany był jakiś czas temu. Aktualnie nie pamiętam pod kontrolą jakiego softu pracował testowany egzemplarz.

  • 0

    30. ~Mdn  2010-01-15 23:40:32  host: host-n2-75-205.telpol.net.pl

    Witam, mam pytanie. Czy w s8000 jest ograniczenie co do ilosci sms w skrzynce?;> mialem pare smsungow i to bylo dosc irytujce np. bodajze w g600 max 200 we wszystkich skrzynkch. Chce go kupic i ta informacja nie bedzie miala pewnie na to wplywu jednak wole sie przygotowac ;D

  • 0

    31. ~78  2010-01-17 13:13:23  host: staticline18613.toya.net.pl

    Podchodźcie to tych recenzji z przymrużeniem oka. Autor tej recenzji w teście samsunga s7350 napisał o dokumentach min. pdf: "Przybliżanie i przewijanie otwartych plików jest szybkie, nawet przy dużym rozmiarze pliku." co jest nieprawdą bo telefon w ogóle nie otwiera dużych plików pdf(

  • 0

    32. ~martuś  2010-02-02 12:11:32  host: host-81-190-56-185.lublin.mm.pl

    witam mam pytanie do osoby testującej sprzęt lub kogoś kto się zna. Czy to jest ten sam system Samsung który występuje w Pixonie12? I wszystkie aplikacje, możliwości itd są w Pixonie12. Zastanawiam sie nad którymś z tych tel ale skłaniam się dużo bardziej ku Pixonowi12, chyba że w Pixonie system jest bardziej okrojony czyli np brak office i pdf, rozbudowane radio z funkcja szukania w internecie itd. Z testów wnioskuję że oba telefony to to samo (system i możliwości) w innej obudowie+o niebo lepszy aparat i metalowa obudowa wPixonie12. Więc chyba lepiej kupić pixon?? Czy może sie myle? Bardzo proszę o pomoc! pozdrawiam Czytelników i Twórców strony:]

  • 0

    33. ~tipsy  2010-02-21 16:43:54  host: ackh160.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Z tą wielozadaniowością to lekka przesada. Nie da się np. przeglądać dokumentu pdf i jednocześnie nagrywać notatki głosowej (przydałoby mi się do tłumaczeń na szybko, poza biurem). Poza tym często losowo włącza się lista kontaktów - mimo, że tel. jest zablokowany. Idiotycznie rozpracowano obsługę widgetów (z tym wyciąganiem na pasek i wciąganiem z powrotem). Kalkulator ma za małe przyciski (jakiś dureń chciał żeby było ładniej, a nie wygodniej - nie każdy ma paluszki jak królewna Śnieżka). Nie da się wyjąć karty pamięci bez wyłączenia telefonu. Czułość ekranu mogłaby być większa przy krawędziach - mało precyzyjnie "łapie". Poza tym nie jest źle - konstrukcja jest solidna, przyciski działają jak należy, ekran nie ma nadmiernych tendencji do rysowania się, obudowa zresztą też nie, bateria trzyma dość dobrze. Zastanawiałem się nad i8000, ale i Jet jest OK, a mniejszy i poręczniejszy.