Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Samsung Galaxy S4 zoom

Test telefonu Samsung Galaxy S4 zoom

Lech Okoń (LuiN) 28 Września 2013 11:53

7 4
Po niezbyt pozytywnym wrażeniu jakie zostawił u mnie Samsung Galaxy Camera, po Samsungu Galaxy S4 zoom nie spodziewałem się zbyt wiele. Ta sama matryca aparatu fotograficznego, słabszy pod względem parametrów obiektyw, wyświetlacz mniejszej rozdzielczości i dwurdzeniowy procesor - to nie może się udać - pomyślałem. Tymczasem jednak Galaxy S4 zoom dzielnie się obronił i chyba najważniejszą kwestią okazał się sposób klasyfikacji urządzenia. O ile olbrzymiego Galaxy Camera należało wrzucić jednak do worka kompaktowych aparatów fotograficznych, o tyle Galaxy S4 zoom zdecydowanie jest telefonem... i to bardzo porządnym telefonem. Zapraszam do lektury recenzji smartfonu o wyjątkowych możliwościach fotograficznych.



Zestaw

W niewielkim, udającym drewniane pudełku znajdziemy przede wszystkim sam smartfon, który szczelnie wypełnia pudełko po same brzegi. Pod telefonem, oprócz dokumentacji, znajdziemy ładowarkę USB (1 A), przewód USB-microUSB, słuchawki dokanałowe z mikrofonem, garść wymiennych gumek do słuchawek i jeden nietypowy akcent w postaci ściereczki do przecierania obiektywu. Zestaw ten dzielnie uzupełnia akumulator o pojemności 2330 mAh, o którym za chwilę.

Zobacz: inne filmy z kategorii Nasze testy


Obudowa

Wymiary urządzenia to 125,5 x 63,5 x 15,4 mm przy masie 208 gramów. Przedni panel telefonu do złudzenia przypomina Galaxy S4 mini, a jego wymiary są tylko minimalnie większe. Patrząc na wprost widzimy kompaktowy smartfon, w którym nie zmarnotrawiono ani milimetra przestrzeni - nie sposób na takiej powierzchni upchać większy ekran - 4,3 cala to absolutne maksimum i tyle właśnie dostajemy. Wyświetlacz wykonany został w technologii Super AMOLED, ma rozdzielczość 540 x 960 pikseli (około 256 punktów na cal) i pokrywa go najnowsze szkło Gorilla Glass 3. Co ważne, nie ma tu układu subpikseli typu PenTile, lecz na każdy piksel przypadają trzy subpiksele. Producent postawił na sprawdzone w Galaxy Note II rozmieszczenie subpikseli z podłużną niebieską diodą i prostopadłymi do niej, mniejszymi diodami: zieloną i czerwoną. To jednak tylko ciekawostka, niedostrzegalna gołym okiem. Bez problemu natomiast dostrzeżemy wysoki kontrast i bardzo mocno nasycone kolory, które co tu dużo mówić - cieszą oko. Do naszej dyspozycji są cztery tryby wyświetlania (dynamiczny, standardowy, profesjonalne zdjęcie i film) oraz tryb zoptymalizowanego wyświetlania. Żaden z nich nie zagwarantuje nam, że zdjęcie oglądane na telefonie będzie miało taką samą kolorystykę na komputerze. Choć fotografom może się to nie spodobać, w codziennym użytkowaniu podbite kolory raczej działają na plus niż na minus. Poza pomieszczeniami wyświetlacz radzi sobie całkiem nieźle jak na tę technologię produkcji, nie miałem większych problemów z korzystaniem ze wszystkich funkcji telefonu, choć do liderów w tej dziedzinie Galaxy S4 zoom jest daleko. Z łatwością pokonują go np. Lumie 620 czy 720.

Ponad wyświetlaczem znajdziemy czujniki jasności otoczenia i zbliżania, głośnik słuchawki oraz przednią kamerkę 1,9 Mpix. Poniżej ekranu znajduje się sprzętowy przycisk Home oraz rozmieszczone po jego bokach przyciski menu i wstecz. Bok prawy producent zarezerwował na duży spust aparatu fotograficznego, przycisk regulacji głośności i włącznik telefonu. Z lewej strony znajdziemy zaczep na smycz, chronione zaślepką gniazdo kart pamięci microSD (do 64 GB) i również osłonięty zaślepką metalowy gwint statywu - jedyny metalowy element na bokach telefonu (przyciski, spust aparatu, oraz srebrna ramka to polakierowane tworzywo). Na górze obudowy umiejscowiono niewielkie oczko portu podczerwieni, gniazdo słuchawkowe i dodatkowy mikrofon wykorzystywany do tłumienia szumu otoczenia w czasie rozmowy oraz do nagrań wideo.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 28
  • 0

    9. ~sda  2013-09-28 16:32:11  host: 185.10.26.111

    No to z tego co widze nadal Z1 ma najlepszy aparat :)

  • 0

    10. ~  2013-09-28 16:40:31  host: 185.10.26.111

    Zdjęcia nocą nie dość że rozmyte, to jakby ktoś na nie nasikał :/ Czy ten telefon nie ma HDR? Albo testujący w pewnych sytuacjach go nie włączył?

  • 1

    11.  2013-09-28 17:14:06

    10, W samplach z aparatu masz całą kolumnę przykładów działania trybu HDR

  • 1

    12. ~krawiec87  2013-09-28 17:28:05  host: 5.174.44.112

    Kolejne dno - ten telefon NIE ROBI dobrych zdjęć. Unikać jak ognia.

  • 1

    13. ~franco baresi  2013-09-28 17:32:43  host: public96343.xdsl.centertel.pl

    o proszę tekst dłuższy i zdecydowanie mniej pobieżny niż HTC ONE który został napisany na odwal się. Czyli jak się chce to można. Nie bez powodu ten portal nazywa się Samsungopolis

  • 0

    14. ~qsw  2013-09-28 19:12:13  host: 185.10.26.111

    Czy autor wie do czego głównie wykorzystuje się HDR? Zdjęcia w dzień w stałym świetle z funkcją HDR, to tak jakbym zapalił światło w pokoju o 12 w południe. Proponuje trochę poczytać o funkcji hdr

  • -1

    15.  2013-09-28 19:46:03

    franco baresi: zawsze mnie rozśmieszały takie komentarze, jak Twój. :-D Jeżeli nie stać Cię na merytoryczny komentarz, to po prostu sobie daruj i nic nie pisz.

  • 1

    16.  2013-09-29 13:41:53

    14, autor wie, autor korzysta. HDR idzie w 2 strony - nie tylko doświetlanie cieni, ale i redukcja przepaleń. Pozdrawiam serdecznie.

  • 0

    17. ~  2013-09-29 15:57:12  host: V32-16.opera-mini.net

    hdr pomaga w uzyskaniu wiekszej rozpietosci tonalnej motywu w momencie gdy podczas trybu standardowego zdjec aparat nie mialby szans na zarejestrowanie takiej ilosci przejsc tonalnych. Ogolnie tryby HDR w aparatach kompaktowych to sa takie oszukane troche i najlepiej wychodzi robienie zdjecia na roznych czasach naswietlenia i samodzielne zlozenie. To istota hdra. W telefonie czy prostym kompakcie robi to za nas system.

  • 1

    18.  2013-09-29 16:24:08

    17, w Pro Camera (najnowsze Lumie) nie zabrakło bracketingu, o którym piszesz.

  • 0

    19.  2013-09-30 09:45:26

    Dobra recenzja. Trzymałem aparat w rękach - trochę ciężki, ale solidnością przypomina stare dobre aparaty Nokii. Gdybym nie posiadał pełnoklatkowej lustrzanki to bym się nim na poważniej zainteresował.

  • 0

    20. ~Marek  2013-09-30 18:45:09  host: 90-156-120-226.internetia.net.pl

    Nie lubie sie czepiac, ale jako posiadacz telefon z dwoma rdzeniami A9 jednak musze. Minus za: "- wydajność chipsetu porównywalna do tego w Galaxy SII - w tej cenie da się spokojnie znaleźć dużo wydajniejsze telefony," Plus za: "- dwa rdzenie procesora 1,5 GHz i 1,5 GB pamięci RAM," Czyli za to samo dostal i plus i minus. :) Tak chyba nie powinno byc? ;)

  • 0

    21. ~Dromo  2013-10-02 15:27:22  host: host-81-190-153-43.olsztyn.mm.pl

    Cyrk te Galaxy całe, niedługo lodówki będą Galaxy 17 i odkurzacze "Galaxy 500". I tak Canon A510 robi lepsze zdjęcia, ma minimalnie mniejsza matrycę, znacznie lepszy obiektyw, ma FULL MANUAL i kosztuje 50-80 zł :-D.

  • 0

    22. ~asa  2013-10-03 13:22:32  host: 185.10.26.111

    Luin - zdjęcia z rubryki "nocne" przy HDR powinny wyjść dużo bardziej przyzwoite. Przynajmniej ja odczuwam kolosalną różnicę w Z1

  • 0

    23.  2013-10-03 15:16:56

    22, asa - w trybie zdjęć nocnych "z ręki" również nakładane jest na siebie kilka ujęć i efekty są w S4 zoom lepsze niż z HDR-u. Trzecie ze zdjęć nocnych było wykonane na statywie z dłuższym czasem ekspozycji. Już w sobotę będę miał skompletowany zestaw: Lumia 1020, Xperia Z1, Galaxy S4 Zoom, obiektyw Sony DSC-QX10, kompakt Fuji X10. Także niebawem wielkie porównanie rynkowych foto-liderów... i mnóstwo pracy dla mnie;-)

  • 0

    24. ~Znawca  2013-10-15 11:49:29  host: w3cache.polsat.net.pl

    Widzę, że dużo opinie pochodzi od osób, które telefon widziały albo tylko w internecie albo na wystawie w sklepie, napiszę więc opinię po kilkunastu dniach użytkowania. Zaczynam od plusów: - Wyświetlacz to duży plus, ma świetną jakość obrazu, czerń jest nieskończenie głęboka, biel jest w końcu bielą, kąty widzenia perfekcja, widoczność w słońcu dzięki wysokiej jasności zadowalająca, zagęszczenie pikseli świetne, nie ma matrycy typu Pentile więc ostrość jest lepsza niż na przykład w Samsungu S3! Dotyk działa perfekcyjnie, nawet w cienkich rękawiczkach, rozmiar jest świetny, da się używać jedną ręką, dla mnie nie ma żadnych wad to jeden z najlepszych wyświetlaczy w swojej klasie, taką jakość miałem wcześniej choćby na iPhone 4S czy iPhone 5 - wielki plus! - Aparat - dla mnie bomba, jakość na trybie auto lepsza niż w iPhone 5 czy Smsungu S4, które wcześniej posiadałem, genialna lampa błyskowa z prawdziwego znaczenia, stabilizacja optyczna świetna, dobra jasność, klasa obiektywu jak w aparatach z przedziału 450-600zł więc jest dobrze, jak na komórkę wspaniale. Dodatkowo wisienką na torcie jest 10 krotny ZOOM - świetny, przydaje się, poszerza możliwości. Zdjęcia w trybie manualnych, mocno rozbudowanym, jak na telefon bajka, warto używać ISO 100 i balansu bieli i ZOOM na poziomie 1.4 do 1.6 wtedy ta optyka zachowuje się znacznie lepiej niż w trybie auto - sami sprawdźcie, ta takim trybie pokonuje każdą komórkę łącznie z Nokią Lumia 1020 (wiem co mówię, mobilna fotografia to moje hobby, miałem wcześniej fotograficzne smartfony: Sony Satio, Nokię N8, Nokię 808 PV, Lumię 920 i wiele innych). Jakość filmów świetna, nie słychać szumu wiatru, piękny dźwięk, nie słychać pracy Zoomu (wystarczy włączyć taką opcję w ustawieniach) a w 720p kręci 60 klatek/sekundę z optyczną stabilizacją video i to robi przewagę nad konkurencją! - Jakość wykonania: nic nie trzes

  • 0