Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Samsung Galaxy Nexus

Test telefonu Samsung Galaxy Nexus

Lech Okoń (LuiN) 18 Kwietnia 2012 16:11

0 0
Linia urządzeń Nexus to smartfony produkowane na zlecenie samego Google’a. Pojawiają się one co roku - wraz z nową generacją Androida i prezentują jego nowe możliwości. Ostatnim przedstawicielem tej linii i zarazem pierwszym na świecie smartfonem z systemem Android 4.0 Ice Cream Sandwich jest Samsung Galaxy Nexus. Znajdzie się wielu takich, którzy powiedzą, że można było przecież prościej - zainstalować ICS na Galaxy S II i po problemie. Po kilku chwilach obcowania z Galaxy Nexus mamy jednak pewność - nie, nie dało się inaczej. Nowy Nexus prezentuje inną jakość Androida - to nie tylko odświeżone oprogramowanie, to też inna filozofia użytkowania telefonu.

Największym niuansem jest pozbycie się sprzętowych przycisków podekranowych na rzecz programowych. Do tego typu eksperymentów w tabletowym Androidzie Honeycomb podchodziłem bardzo sceptycznie. Bałem się, że oprogramowanie w końcu zawiedzie i przyciski przestaną działać. W Ice Cream Sandwich pomysł ten został rozwinięty na tyle, że nie musimy się o nic obawiać. Dla wielu osób niewątpliwą zaletą będzie fakt, że telefon bazuje na oryginalnym google’owskim interfejsie, bez żadnych zasobożernych dodatków, które co bardziej zaawansowani użytkownicy i tak potem ręcznie usuwają. Oprócz tego Galaxy Nexus to kawał potężnej specyfikacji, z wychodzącym na pierwszy plan ekranem Super AMOLED o rozdzielczości HD - to jeden z pierwszych na świecie smartfonów oferujących tę rozdzielczość. Całość napędza dwurdzeniowy procesor podobny do tego w Galaxy S II (też Cortex-A9 o zegarze 1,2 GHz, ale z innym chipsetem), który w połączeniu z nowym systemem operacyjnym tworzy prawdziwego demona szybkości i pogromcę benchmarków. Zapraszam do lektury recenzji trochę innego smartfonu z Androidem.

Zobacz: inne filmy z kategorii Nasze testy


Zestaw

W podłużnym pudełku znajdziemy oprócz samego telefonu baterię o pojemności 1750 mAh, niezłe słuchawki dokanałowe z mikrofonem (dokładnie te same, które producent dołącza m.in. do Galaxy S II) oraz niewielką, dwuczęściową ładowarkę z przewodem USB-microUSB. Ot takie "minimum socjalne" - z chęcią przygarnąłbym też w zestawie przewód microUSB-HDMI (MHL) czy jakiś pokrowiec.

Obudowa

Telefon wykonany jest z bardzo wysokiej jakości materiałów - plastiki są miłe w dotyku i znacznie mniej delikatne niż te w Galaxy S II. Obudowa jest zgrabnie wyprofilowana, miło wtapia się w dłoń jej dolny, grubszy biegun. Patrząc z boku konstrukcja sprawia wrażenia lekko wygiętej - to nie złudzenie, ekran jest wklęsły, a cała ta "bananowa" konstrukcja doskonale sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Telefon ma masę 135 gramów, co sprawia, że do najlżejszych nie należy, ale i też nie powinien być jakoś specjalnie uciążliwy. Duży, 4,65-calowy ekran wymusił większe niż u 4,3-calowych konkurentów wymiary. Nexus gabarytowo wpisuje w lukę pomiędzy Galaxy S II a Galaxy Note. Bliżej mu jednak do tego pierwszego. Wymiary 135,5 x 67,9 x 8,9 mm nie są jednak aż tak męczące jak mogłoby się wydawać i to nawet dla drobnych kobiecych dłoni, w których bardziej kanciaste modele Motorola RAZR i Galaxy S II okazały się niewygodne.



‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 29
  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    1. ~adaśko  2012-04-18 16:21:44  host: 78-131-206-21.tktelekom.pl

    Noo... nareszcie :] Mam lekturę na wieczór. Dzięki!

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    2. ~  2012-04-18 16:21:46  host: z58-14.opera-mini.net

    Kiedys byly wypukle kineskopy a teraz sa wklesle ekrany.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    3. ~DeWo  2012-04-18 16:22:00  host: abpo153.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Niezłe słuchawki? Chyba mówimy o innych Nexusach. Mój ma straszne, nie wydaje mi się, żeby inne Nexusy dostały jakiś inny model

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    4.  2012-04-18 16:23:29

    1, adaśko - odsłonięcie artykułu (gotowy był w zeszłym tygodniu) opóźniły newsy dnia o nowych ofertach. Tak czy inaczej, telefon z tych zaległych jest. Z bieżących, na długi weekend dostaniecie test HTC One X.

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    5.  2012-04-18 16:24:09

    3, DeWo - powinieneś zobaczyć co dają do innych telefonów...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    6.  2012-04-18 16:42:44

    Sam nexusa używam od 3 miesięcy i od siebie dodam 2 wady - idiotyczne umiejscowienie tylnego głośnika i nagrzewanie się obudowy. 15min dowolnej gry albo film/wifi i telefon jest już zdecydowanie za ciepły. Zupełnym nieporozumieniem jest również brak możliwości zmiany dzwonka na inny niż fabryczny (bez doinstalowania aplikacji) no i brak słownika, o czym autor wspomniał. Ogólnie gdyby nie aktualizacja do 4.0.4 swego nexusa pozbyłbym się już dawno temu, poprawa wydajności i ogólnego odbioru po patchu sprawiła, że telefon jeszcze jakiś czas potrzymam. Ah jeszcze jedno, nigdy nie powiedziałbym, że tak duży telefon może być wygodny, zdecydowanie jednak się do niego przyzwyczaiłem na tyle, że używanie np nokii c7 jest teraz dość problematyczne :D

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    7.  2012-04-18 17:15:28

    @6 "telefon jest już zdecydowanie za ciepły"? - pograj trochę a ip4s lub ipadzie 3 - dopiero zobaczysz co znaczy ciepły sprzęt :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    8.  2012-04-18 17:19:43

    @7 to tak specjalnie. Dzięki temu Apple śmiało może mówić, że wydało najgorętszy sprzęt tego roku.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    9.  2012-04-18 17:32:03

    "Całość napędza procesor przeniesiony prosto z Galaxy S II, który w połączeniu z nowym systemem operacyjnym tworzy prawdziwego demona szybkości i pogromcę benchmarków." Od kiedy Galaxy Nexus ma Exynosa?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    10.  2012-04-18 17:49:24

    @9, danny93 - Exynos to chipset, w obu konstrukcjach masz 2 rdzenie Cortex-A9 taktowane zegarem 1,2 GHz.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    11.  2012-04-18 18:10:21

    @LuiN Ale w Galaxy S II jest CPU od Samsunga a w Nexusie od TI, I nie sa to identyczne procesory.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    12.  2012-04-18 18:18:35

    11, danny93 - w sumie racja, przeredagowałem wstępniak. Dzięki za zwrócenie uwagi!

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    13.  2012-04-18 18:28:26

    @LuiN nie ma za co ;)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    15. ~  2012-04-18 19:34:47  host: z15-10.opera-mini.net

    Wachalem sie miedzy Note a Nexusem. Ogromna wielkosc baterii w note przewazyla i ten model wybralem. A czytajac test jeszcze bardziej utwierdzam sie ze dobrze wybralem.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    16. ~Asd  2012-04-18 21:08:39  host: 89-77-66-201.dynamic.chello.pl

    @15 I co wywąchałeś? ;)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    19.  2012-04-18 23:10:27

    taaaa...? a ja wciąż czekam na test Ace'a xD

  • Ten komentarz został ukryty.

    -3

    20. ~GDA  2012-04-18 23:19:09  host: 87-205-51-216.adsl.inetia.pl

    ps. chciałbym jeszcze dodać, że w tym telefonie w praktyce nie działa drugi mikrofon dedykowany do eliminacji szumów i zakłóceń z otoczenia (porównując jakość rozmów telefonicznych z Motorola RAZR widać to od razu)

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    21. ~Kamil_d  2012-04-19 00:25:05  host: agch129.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @GDA Mam ten telefon od 3 miesięcy i po przeczytaniu Twojego komentarza mam wrażenie, że piszesz o jakimś innym modelu. Jakoś nie doświadczyłem żadnego przez Ciebie wymienionego problemu, poza tym w tej recenzji chyba też nic o tym nie ma. hmm... może nie wiesz o czym piszesz? Miałeś z nim w ogóle kontakt na dłużej niż przysłowiowe 5 minut?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    22. ~Kamil_d  2012-04-19 00:26:56  host: agch129.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nexus zbiera dobre recenzje na całym świecie, także określenie "chodząca porażka" jest totalnym nieporozumieniem... trzeba być totalnym ignorantem lub po prostu fanbojem innego systemu, by coś takiego napisać. :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    23. ~Joe Black  2012-04-19 07:40:00  host: user-46-112-184-82.play-internet.pl

    Czy wam tez sie wydaje ze sgs2 i nexus przy note wyglądają jak Chińskie zavaweczki? Ps z całym szacunkiem do właścicieli tych telefonow,nie chce wojny zaczynać

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    24. ~m  2012-04-19 09:25:14  host: ffv10.internetdsl.tpnet.pl

    Czy mógłby ktoś mi powiedzieć co to znaczy "brak obsługi pamięci zewnętrznych"? Rozumiem, że slot na microSD jest, więc o co chodzi?

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    25.  2012-04-19 10:52:04

    24 no właśnie slota brak ;)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    26.  2012-04-19 13:16:07

    Mnie tam mój Nexus S wystarcza ;) Ale kto wie w przyszłości to jeden z najbardziej realnych kandydatów.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    27.  2012-04-19 22:49:18

    @19 ~znawca: test Ace'a został opublikowany już w grudniu, zobacz w dziale artykuły. Nie wylądował jako news dnia na głównej, bo była to "dość" mocno spóźniona recenzja.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    28.  2012-04-20 21:19:06

    @23 Joe wystarczy, że wszczynasz wojny na forum androida, komorkomanii to jeszcze tu się przypałętałeś z tymi swoimi tekstami? człowieku każdy wybiera taki sprzęt jaki chce i jeśli dla Ciebie szklany, podatny na rysy i pęknięcia ip4s jest idealny to niech tak zostanie, ale litości nie wciskaj już że to jest coś niezwykłego

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    29. ~RemiX  2012-04-22 14:01:15  host: public13966.cdma.centertel.pl

    telefonik mam już od 3 tygodni prawie , wcześniej miałem HTC desire S,pierwsze co mi się spodobało po rozpakowaniu pudełka i włączeniu telefonu to cudowny wyświetlacz,obudowa masywna,bałem sie ze przez to ze telefon ma taką wielką tafle szkłą będzie nie poręczny,ale chodz na początku sprawiał mi problemy w obsłudze to szybko nauczyłem się obsługi takiego giganta mimo średnich rozmiarów dłoni.Telefon stworzony do przeglądania stron internetowych,słuchnia muzyki,z dobrymi słuchawkami (ja mam a-jays tree) można osiągnąć dźwięk naprawde najwyższych lotów,szczególnie po instalacji Playera Pro,jako przenośny odtwarzacz filmów również wymiata po wcześniejszej instalacji mobo playera.Co do Baterii telefon tez nie rozczarowóje...jest wart polecenia :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    30. ~Volan  2012-04-27 14:28:11  host: 178-37-149-191.adsl.inetia.pl

    Czy Autor recenzji mógłby uprzejmie podać, w jaki sposób ustawić Klienta poczty tak, aby odbierał maile w trybie push? Standardowy Klient ma aktualizację co 5 min., nie ma opcji "gdy dotrze na serwer". Z góry dziękuję.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    31.  2012-04-27 23:21:06

    @30 Telefon telefonem, ale jeszcze Twoja poczta musi obsługiwać ten tryb sprawdzania wiadomości.