Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Prestigio Grace 7557

Test telefonu Prestigio Grace 7557

Damian Dziuk 24 Stycznia 2015 18:18

5 5
Prestigio. Czy coś mi to mówi? Po chwili zastanowienia przypominam sobie, że kiedyś gdzieś już słyszałem tę nazwę. Nawigacje, tablety - tak, to to. Tym razem przyszła pora na telefony i choć na pozór producent sprawia wrażenie nieco egzotycznego, okazuje się, że ma w swoim portfolio całkiem pokaźną liczbę dostępnych na naszym rynku modeli, z których na tę chwilę najwyższym (i najdroższym) jest właśnie Prestigio Grace. Metalowo-szklana obudowa? Jest. 5-calowy wyświetlacz FullHD? Też. Ośmiordzeniowy procesor? No pewnie. W zestawieniu z nie za wysoką ceną brzmi interesująco, prawda?
Tak naprawdę okazuje się, że Prestigio Grace to kolejne wcielenie tego samego telefonu w wykonaniu innego producenta, który po prostu przykleił swoje logo na model z katalogu chińskiej fabryki. Ten sam model możemy zakupić między innymi jako Gioneee Elife 5.5, a także AllView X2 Soul, który również dostępny jest w oficjalnej polskiej dystrybucji w cenie ponad 100 złotych niższej niż Grace. Jaka jest między nimi różnica? To oprogramowanie - launcher i aplikacje dodane przez producenta, które często determinują to, jak dany telefon sprawuje się w praktyce. To w końcu warto czy nie warto?



Zestaw

W zestawie z Prestigio Grace nie otrzymałem niczego, co na dłużej przykułoby moją uwagę. Mamy ładowarkę z odczepianym kablem USB, mamy dokanałowe słuchawki z wymiennymi gumkami. To tyle - jest więc zupełnie standardowo, ale także zupełnie wystarczająco. Wygląda na to, że czasy bogatych, napakowanych bonusami zestawów mamy już niestety za sobą, a wszystko ze względu na to, że akcesoria stają się coraz istotniejszym źródłem dochodów dla producentów.

Design

Szkło i metal - tymi dwoma słowami można opisać bryłę Prestigio Grace. Właściwie to podwójne szkło, bo tafla Gorilla Glass 3 znajduje się zarówno z przodu, jak i z tyłu urządzenia. Aluminiowa ramka łączy je ze sobą i wzmacnia konstrukcję, która wydaje się być wyjątkowo solidna. Z powodu niewiarygodnej wręcz smukłości wynoszącej jedyne 5,5 milimetra sprzęt ten może wydawać się z początku delikatny i kruchy, jednak wystarczy chwila po wzięciu go do ręki i wszystkie obawy znikają. Ogromny, cienki, niewyginający się telefon - Apple, ucz się!

Właśnie, ogromny. O ile ramki po bokach wyświetlacza są powszechnie akceptowalnej szerokości, o tyle zagospodarowanie przestrzeni na górze i dole woła o pomstę do nieba. Zmarnowano tam mnóstwo miejsca - nawet biorąc pod uwagę to, że przyciski dotykowe znajdują się pod wyświetlaczem, a nie na nim. Co się tyczy samych przycisków - niestety podświetlają się dopiero po kliknięciu na nie, w dodatku tylko na kilka sekund. W ustawieniach telefonu nie znajdziemy ani jednej wzmianki na temat regulacji ich działania, co (miejmy nadzieję) jest tylko niedopatrzeniem producenta.

"Kolosalnego" wrażenia nie poprawiają też kanciaste kształty bryły telefonu, które są miłe dla oka, jednak optycznie jeszcze bardziej uwydatniają i tak już bardzo pokaźne rozmiary Grace'a. Mają zresztą jeszcze jedną wadę. W zestawieniu z naprawdę sporymi wymiarami całego telefonu (145,1 x 70,1 milimetra) oraz jego niesamowitą smukłością, niestety nie pomagają w utrzymaniu pewnego chwytu w dłoni. Przy moich całkiem sporych dłoniach obsługa jedną ręką była mocno utrudniona i niejednokrotnie Grace niemal wypadał mi z ręki, wymagając tym samym stałej kontroli nad jego ułożeniem. Najpewniejszy chwyt zapewnia oczywiście użycie obu dłoni, jednak z wiadomych względów nie zawsze jest to możliwe. Wtedy możemy jedynie uważać, by przypadkiem żywot naszego nowego telefonu nie skończył się wraz z pierwszym upadkiem na chodnik.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 21
  • 0

    2.  2015-01-27 01:00:18

    1, Zamościanin - ten akurat recenzent nie jest z Zamościa, ale dorobiłem kilka dodatkowych zdjęć dla kolegi :-)

  • 1

    3. ~  2015-01-27 15:36:30  host: 213.158.219.39.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Nie wiem czemu, ale ten telefon mi przypomina Kazam tornado 348

  • 0

    4.  2015-01-27 18:38:16

    @3. Pewnie temu, że mają podobnie rozplanowaną obudowę i nawet ten sam procesor. Co ciekawe Kazam jest jeszcze cieńszy, a aparat zmieszczono bez stosowania grubej wysepki jak w Prestigio.

  • -1

    5. ~  2015-01-28 00:41:57  host: 89-74-41-151.dynamic.chello.pl

    Chinolek od Gionee. Trwałość i awaryjność poniżej krytyki.

  • 0

    6. ~weramorfi  2015-01-28 08:59:02  host: host-89-231-4-53.biznes.mm.pl

    Wszystko można przeżyć ale telefon za 1200 zeta bez LTE? Odpada.

  • 0

    7. ~Trolololo.  2015-01-28 15:55:00  host: 81.219.84.18

    Ale ten wyświetlacz FullHD zmieńcie we wstępię:)

  • 0

    8.  2015-01-28 17:02:36

    3 wady jak dla mnie największe :
    -brak LTE
    -brak slotu na karte sd
    -niewymienna bateria
    Za tą cenę i tą markę zdecydowanie nie warto

  • 1

    9. ~Simbas  2015-01-28 19:18:05  host: 163-224-149-91.cpe.marton.net.pl

    Gdzie nie spojrzysz,m wszędzie ten sam bełkot na temat tego telefonu. Jedni kopiują recenzje innych. Ale mniejsza z tym.
    Chciałem się odnieść do ramek. Zwłaszcza tych z dołu, które są ponoć tak duże i brzydkie. Błąd w rozumowaniu. Umieszczone na nich przycisku funkcyjne powodują to, że nie zajmują ekranu, przez co cały jest do wykorzystania. Wiele firm stosuje takie właśnie umiejscowienie przycisków. Mam obecnie jeszcze w posiadaniu LG 4 x HD. I tam jest podobnie. Przez to całe 4,7 cala ekranu mam do dyspozycji. Co daje mi np ekran 5 calowy (czyli nieco większy), ale w którego dolnej części upchano właśnie owe przyciski? Ano nic nie daje. Przyciski zajmują miejsce, przez co co chociażby siatka aplikacji mieści mniej rzędów ikon aplikacji. Mniej widżetów na ekranie. Itp. I z tych 5 cali robi się w rzeczywistości 4,5. Co do podświetlania... LG rozwiązało to w bardzo prosty sposób. Można ustawić czas na 3, 5, 10, 15........60 sekund, alebo bezterminowo (tzn dotąd, dopóki nie wygasi się wyświetlacz). Niestety zauważyłem, że jedna opinia na temat danego urządzenia od razu jest utrwalana przez innych "testerów".
    Tak więc co do przycisków, to wg mnie wcale nie jest to wada. Uzyskujemy bowiem pełną przestrzeń wyświetlacza.
    Niestety wady to brak slotu na kartę SD, brak LTE, słaba bateria.
    Ale pomijając już te niedogodności, to można by się skusić na ten telefonik. Ale... no właśnie. Za znacznie mniejszą cenę. Bo jeśli ktoś nie ściąga aplikacji hurtem, nie robi ze smartfona aparatu fotograficznego czy odtwarzacza CD, to pamięć wystarczy. Jeśli nie siedzi cały czas na necie, to również brak LTE można wybaczyć. Ale nie za taką cenę, na jaką go wyceniono.
    Pozdrawiam.

  • 0

    10. ~Simbas  2015-01-28 19:18:17  host: 163-224-149-91.cpe.marton.net.pl

    Gdzie nie spojrzysz,m wszędzie ten sam bełkot na temat tego telefonu. Jedni kopiują recenzje innych. Ale mniejsza z tym.
    Chciałem się odnieść do ramek. Zwłaszcza tych z dołu, które są ponoć tak duże i brzydkie. Błąd w rozumowaniu. Umieszczone na nich przycisku funkcyjne powodują to, że nie zajmują ekranu, przez co cały jest do wykorzystania. Wiele firm stosuje takie właśnie umiejscowienie przycisków. Mam obecnie jeszcze w posiadaniu LG 4 x HD. I tam jest podobnie. Przez to całe 4,7 cala ekranu mam do dyspozycji. Co daje mi np ekran 5 calowy (czyli nieco większy), ale w którego dolnej części upchano właśnie owe przyciski? Ano nic nie daje. Przyciski zajmują miejsce, przez co co chociażby siatka aplikacji mieści mniej rzędów ikon aplikacji. Mniej widżetów na ekranie. Itp. I z tych 5 cali robi się w rzeczywistości 4,5. Co do podświetlania... LG rozwiązało to w bardzo prosty sposób. Można ustawić czas na 3, 5, 10, 15........60 sekund, alebo bezterminowo (tzn dotąd, dopóki nie wygasi się wyświetlacz). Niestety zauważyłem, że jedna opinia na temat danego urządzenia od razu jest utrwalana przez innych "testerów".
    Tak więc co do przycisków, to wg mnie wcale nie jest to wada. Uzyskujemy bowiem pełną przestrzeń wyświetlacza.
    Niestety wady to brak slotu na kartę SD, brak LTE, słaba bateria.
    Ale pomijając już te niedogodności, to można by się skusić na ten telefonik. Ale... no właśnie. Za znacznie mniejszą cenę. Bo jeśli ktoś nie ściąga aplikacji hurtem, nie robi ze smartfona aparatu fotograficznego czy odtwarzacza CD, to pamięć wystarczy. Jeśli nie siedzi cały czas na necie, to również brak LTE można wybaczyć. Ale nie za taką cenę, na jaką go wyceniono.
    Pozdrawiam.

  • 1

    11.  2015-01-28 21:47:30

    @10: jako autor proszę o rozwinięcie tezy "jedni kopiują recenzje innych". Nie wiem jak na innych portalach, ale nasze recenzje są w pełni autorskie, a czas poświęcony na ich realizację (oraz samo testowanie telefonu) naprawdę długi. Lubię rzeczowe argumenty, ten niestety taki nie jest.

    Co do przycisków - dalej uważam, że mimo umieszczenia ich pod, a nie na ekranie, przestrzeń nad i pod wyświetlaczem mogłaby być nieco odchudzona, bo w tej chwili niepotrzebnie powiększa i tak spory już telefon. Słusznie zauważyłeś, że LG rozwiązało kwestię podświetlenia w wygodny dla użytkownika sposób - Prestigio niestety nie i za to trzeba ich karcić. Nie rozumiem więc, skąd dalsza, negatywna część komentarza.

  • 0

    12. ~Simbas  2015-01-29 08:35:38  host: 163-224-149-91.cpe.marton.net.pl

    @11: Chodziło mi o to, że od około dwóch miesięcy recenzje są niemal bliźniacze i nikt nie odkrywa nic nowego, pomimo tego, że upływa więcej czasu i urządzenie może ma gdzieś w sobie "ukryte cuda". I wszyscy recenzenci czepiają się tych ramek, podczas gdy zarówno użytkownicy, jak i oglądający ten telefon, nie mają do tych ramek zastrzeżeń (głównie poprzez umiejscowienie przycisków). Dlatego wygląda to wszystko jak jedno wielkie powielanie.
    Dlaczego testerzy tak chwalą Sonówki serii Z ? Przecież tam są ramy jak w starych obrazach. I w ogóle niewykorzystane. Nie dość, że wielkie ramki, to jeszcze przyciski funkcyjne są na ekranie, zajmując przynajmniej 10-15 % jego powierzchni.
    Co do stwierdzenia, że "...Nie rozumiem więc, skąd dalsza, negatywna część komentarza.", to moja krytyka nie jest tu negatywną formą opinii, tylko osobistym stwierdzeniem zauważalnego faktu. I nie ma jej aż tak wiele w moim poście. Poza tym nie jest (w moim mniemaniu) ani chamska, ani obraźliwa. Doceniam pracę recenzentów, ale jesteście nieco do tyłu, więc nie ma się co dziwić, że wygląda to na otwieranie otwartych drzwi. I w dodatku kluczem, który ktoś podał do ręki.
    Pozdrawiam.

  • 0

    13. ~Simbas  2015-01-29 08:41:04  host: 163-224-149-91.cpe.marton.net.pl

    p.s. Pisząc że "jesteście nieco do tyłu" miałem na myśli oczywiście tylko i wyłącznie czas publikacji recenzji. Jeśli źle mnie zrozumiano, to sorki ;)

  • -1

    14. ~  2015-01-29 09:23:34  host: adcz215.neoplus.adsl.tpnet.pl

    11, taa, "w pelni autorskie" - koniowi to powiedz. Radosna praktyka przynajmniej jednego z was jest napisanie w recenzji durnot, poczekanie, az czytelnicy je wytkna, skasowanie krytycznych komentarzy i naniesienie poprawek slowo w slowo.

  • 1

    16.  2015-01-29 16:52:41

    14, Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Za uwagi Czytelników zawsze dziękujemy, a komentarze zostawiamy. No chyba, że nie jest to komentarz, który przystoi kulturalnej osobie, tylko chamska próba dowartościowania się, wymieszana z wybuchem szamba.

  • 0

    17.  2015-01-29 17:24:19

    @12: z tego co na szybko przejrzałem - żaden inny portal nie napisał o kłopotach z oprogramowaniem testowanego Prestigio. W związku z tym nawet recenzja "do tyłu" ma sens, jeżeli ktoś rozważa opcję zakupu właśnie tego modelu i nie wie, na co się zdecydować.

  • 0

    18. ~asdasads  2015-01-29 20:15:21  host: 89-65-11-245.dynamic.chello.pl

    Recenzja raczej mocno średnia. Autor opisuje że testował gry takie jak Asphalt 8 czy Modern Combat 4 - pierwsza jest z 2013 a druga z 2012 tymczasem mamy 2015 rok - test wydajności urządzenia pod tym względem uważam więc za niewiarygodny (w negatywnym sensie). Powinny być testowane najnowsze gry, najbardziej wymagające gry jak Gta San Andreas.
    Podobne zastrzeżenia mam co do jakości przykładowych zdjęć. Daje słowo, że niektóre zdjęcia robiłem takie same, bądź lepsze, starym Sony Ericsson K550i (np zdjęcie z tym nożem) więc nie wiem jak można uważać coś takiego w tych czasach nawet za "zjadliwego". Mam ogólnie dużo zastrzeżeń co do wiarygodności tej recenzji (przeczuwam że była sponsorowana :P)

  • 0

    19. ~asdasads  2015-01-29 20:17:46  host: 89-65-11-245.dynamic.chello.pl

    Oczywiście to tylko moje zdanie - nie krytykuje autora recenzji, nikt nie musi się ze mną zgadzać.

  • 0

    20.  2015-01-29 21:18:37

    18, asdasads - zdjęcia robił Damian, a potem jeszcze ja zrobiłem dodatkowe w Zamościu. Za jednym zamachem były też robione zdjęcia do testu Honor 6 - możesz sobie więc porównać te same ujęcia. Generalnie aparat nie zrobił na mnie specjalnego wrażenia. Link do zdjęć z Honora 6: http://tlp.is/57s

  • 0

    21.  2015-02-01 22:14:52

    @18 san andres to nie przypadkiem tez 2013?;) chodzi o popularne i wymagajace gry. Na kompiterach dalej malo co radzi sobie z Crysisem 3 a juz najnowszy nie jest. Podobnie jak Wiedzmin 2.

  • 0

    22. ~maciek  2015-02-05 21:35:07  host: apn-31-1-7-140.dynamic.gprs.plus.pl

    Kolejni ściągają design z iPhone'ów :)

Dodaj swoją opinię