Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Nokia X3-02

Test telefonu Nokia X3-02

Mariusz Ring (Ringu) 31 Marca 2011 02:57

0 0
Nokia X3-02 jest pierwszym telefonem fińskiego producenta z serii touch and type. Rodzina ta łączy telefony z dotykowym ekranem, które mają dodatkowo fizyczną klawiaturę numeryczną.



Wymiary i waga

Telefon ma wymiary< 107 x 48 x 10 mm i masę tylko 78 gramów. Urządzenie jest lekkie, poręczne, dobrze się trzyma w dłoni. Jest także odpowiednio wyważone, można bez problemu korzystać z niego jedną ręką.

Ekran

Główną część przedniej części obudowy zajmuje ekran dotykowy o przekątnej 2,4 cala, który wykonany został w zwykłej technologii LCD. Wyświetlacz ma rozdzielczość 240 x 320 pikseli, potrafi wyświetlić 262 tys. kolorów. Nie są to parametry wybitne, ale jak na telefon tej klasy i za taką cenę nie powinno się narzekać. Ekran jest dotykowy, wykonany w technologii oporowej. Jego czułość jest przeciętna, czasami zdarza się nie trafić w wybraną opcję. Na szczęście interfejs obsługi jest odpowiednio do tego przystosowany - przyciski i kontrolki na ekranie mają odpowiednią wielkość, przez co pomyłki zdarzają się stosunkowo rzadko. Nie daje się to we znaki tym bardziej, że urządzenie dysponuje fizyczną klawiaturą.

Klawiatura

Klawiatura telefonu jest dobrej jakości. Klawisze mają odpowiedni rozmiar i skok. Największą wadą, a zarazem jedną z najbardziej irytujących cech tego telefonu jest układ klawiszy, który odbiega od stosowanych powszechnie standardów. Przyciski *, 0 i # umieszczone zostały po prawej stronie pozostałych klawiszy numerycznych. Faktycznie - dodaje to urządzeniu oryginalnego wyglądu, ale w praktyce jest niewygodne. Myślę, że większość ludzi przyzwyczajona do pisania wiadomości na klawiaturze standardowych telefonów może mieć problem z dostosowaniem się do Nokii X3-02. Chodzi o klawisz 0, który odpowiada spacji, jak również klawisz * odpowiedzialny za zmianę wyrazu w słowniku T9. Mi przez cały czas testowania aparatu nie udało się przyzwyczaić do takiej zmiany. Być może znajdą się tacy, którym takie rozwiązanie przypadnie do gustu.

Obsługa

Nad klawiaturą numeryczną znajdują się cztery przyciski funkcyjne - zielona słuchawka (która de facto zielona nie jest i służy oczywiście do zainicjowania, czy odebrania połączenia), skrót do menu wiadomości, skrót do odtwarzacza muzycznego (MP3 lub radio) i czerwona słuchawka. Klawiszy nawigacyjnych typu OK, czy anuluj nie ma, podobnie jak klawiszy kursorów. Przeglądanie opcji w menu następuje poprzez gest na ekranie dotykowym, a wybór zatwierdza się dotykając wybranej kontrolki lub wirtualnych przycisków wyświetlanych w dolnej części ekranu.

Po prawej stronie telefonu znajdują się dwa przyciski odpowiedzialne za regulację głośności oraz przycisk służący do blokowania/odblokowania urządzenia. Aby odblokować telefon należy nacisnąć właśnie ten klawisz a następnie dotknąć wyznaczonego punktu na ekranie. Jest to bardzo proste i wygodne - nie trzeba przesuwać żadnego przełącznika, tak jak w urządzeniach innych producentów.

nokia x3 02 nokia x3 02 nokia x3 02 nokia x3 02

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 29
  • 0

    10. ~tomek333  2011-03-31 15:36:17  host: 80.87.37.135

    Dziwne że według testów nokii C3-01 i X3-02 bateria trzyma tak samo długo przy tak różnych pojemnościach.

  • 0

    11. ~belor  2011-03-31 17:26:38  host: 77-255-111-238.adsl.inetia.pl

    Test dosyć pobieżny, natomiast brakuje informacji że w tych nokiach występują dwa typy baterii li-poly i li-ion. I na tych drugich można uzyskać znacznie lepsze czasy pracy niż na li-ion.

  • 0

    12.  2011-03-31 18:35:38

    co to jest "zwykła technologia" ?

  • 1

    13. ~tomunia  2011-03-31 23:32:17  host: z31-03.opera-mini.net

    to przeciwieństwo niezwykłej technologii

  • 0

    14. ~spreddo  2011-04-03 20:22:24  host: ip-89-174-40-82.multimo.pl

    Hmm - zadziwiające w tym teście jest jedno. To jest telefon a nie ma ani jednej wzmianki o jakości połączeń, a w sumie do tego przede wszystkim służy telefon ;)

  • 0

    15.  2011-04-06 15:26:49

    Jak dla mnie to nie jest test a opis telefonu.

  • 0

    16. ~Confused?  2011-04-25 13:14:11  host: ip-52-31.zax.pl

    belor: prosze wytlumaczyc: ktora bateria jest lepsza li-poly czy li-ion, bo sie pogubilem w Twojej wypowiedzi, a planuje kupno tego telefonu. Dziekuje z odpowiedz.

  • 0

    17.  2011-04-29 12:13:02

    mi się podoba sam pomysł, że ten telefon ma ekran dotykowy a także przyciski, bo tak przynajmniej wygodniej można pisać wiadomości

  • 0

    18.  2011-05-13 12:51:07

    hmm...podoba mi się ta komura, dla mnie to też wygodniej pisać z przyciskami.

  • 0

    19. ~lasek  2011-06-11 21:35:54  host: host-217-96-114-194.tvkstella.pl

    czy ten telefon posiada diode led z funkcja latarki?

  • 0

    20. ~royman  2011-06-13 23:36:03  host: apn-77-115-175-173.dynamic.gprs.plus.pl

    mozna dokupoic do tego telefonu wydajniesza baterie?

  • 0

    21. ~ceen  2011-06-19 00:45:00  host: acby134.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @19 Nie posiada ani latarki ani autofocus'a :(

  • 0

    22. ~MultiRedWin  2011-07-18 18:52:20  host: 87-205-184-233.adsl.inetia.pl

    Mam ten telefon jakiś miesiąc i mnie bardzo się on podoba (nawet teraz, pisząc ten komentarz używam właśnie nokii x3-02 ). Jedynie nie podoba mi się w nim głośnik do rozmów (dźwięk jakiś nieczysty), ma bardzo słabą baterię (ładuje ją co 1-2 dni), brakuje lampy błyskowej i ostatni minus to pisanie smsów - polskie znaki skracają długość smsów. Pomimo tylu minusow znalazłam w nim dużo plusów które przyćmiewają wady :)

  • 0

    23. ~maneik  2011-09-14 21:48:01  host: rtr.pls2k4.net.lannet.org

    co za zlom po wcisnieciu klawisza 7 lub 8 rownoczesnie sieprzypisuje 9 i blokuje wszystkie klawisze CO to jest??

  • 0

    24. ~paulagorniak@wp.pl  2011-10-03 12:26:26  host: hcj156.internetdsl.tpnet.pl

    ja mam dosc dziwny problem.... Klawiatura mi przestaje dzialac od czasu do czasu telefon nie byl zalany ani uszkodzony ma praktycznie kilka tygodni klawiatura nie dziala wogole oraz sam sie czasem blokuje i ekran sie swieci i gasnie jezeli go wylacze i wlacze nic nie daje poniewaz nie moge wpisac pinu. Dopiero jak polezy kilka godzin dziala normalnie przez chwile....co sie dzieje?

  • 0

    25. ~  2011-12-16 17:39:02  host: 212.160.172.70

    @24 soft @22 ładowanie baterii prawie codziennie mnie dobija. jeśli odpuszczam internet, muzykę, radio i długie rozmowy to ładuję co 2 dni :(

  • 0

    26. ~  2012-01-08 00:07:53  host: z28-15.opera-mini.net

    Posiadam ten telefon i nie polecam. Fakt polaczenie klawiatury z dotykiem dobry pomysl, lecz w tym telefonie jest wiele wad na pewno slaba bateria (przy intensywnym uzytkowaniu tel wystarcza na 1 dzien), telefon czesto nie reaguje na dotyk sam sie blokuje w mniejszych miejscowosciach ciezko uzyskac na nim dobry zasieg, telefon myli nadawcow wiadomosci sms otrzymany od jednej osoby znajduje sie w rozmowach z druga osoba, aparat mimo ze to 5 mega to szalu nie ma... brak autofocusa i lampy blyskowej, dolaczana wraz z nim karta pamieci nie ma pojemnosci 2gb tylko 1,8gb, czujnik swiatla podczas rozmowy nie zdaje egzaminu swiatlo w telefonie mryga a policzkiem badz uchem mozna przypadkiem zakonczyc polaczenie, telefon nie zapamietuje slow dodanych do slownika, nie mozna wylaczyc polskich znakow przez co sms sa skracane, jedynie w ustawieniach wiadomosci mozna ustawic uproszczenie znakow. Telefon uzytkuje juz pol roku i jestem z niego totalnie niezadowolona, nie polecam, odradzam.

  • 0

    27. ~Ruda  2012-09-21 15:53:03  host: 37.30.64.112.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @22 dżizas polskie znaki zawsze skracają wiadomość niezależnie od telefonu..! Ludzie zastanówcie się czasem co piszecie..

  • 0

    28. ~HDG  2014-02-17 22:46:06  host: dynamic-78-9-3-3.ssp.dialog.net.pl

    jak odblokować aparat w tym telefonie bo jak wciskam na aparat to mi pisze operacja się nie powiodła

  • 0

    29. ~Hmm..  2016-01-22 20:47:04  host: aasb71.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dziwne wszędzie piszą aby włączyć słownik TP9 użyć gwiazdki a u mnie to nie działa ;(( - POMOCY !

Dodaj swoją opinię