Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Nokia N97 mini

Test telefonu Nokia N97 mini

Mateusz Pakulski (Q!) 12 Marca 2010 02:18

0 1
Nokia N97, zapowiadana jako "komputer w telefonie", nie wszystkich zachwyciła. Wytykano jej, przede wszystkim, zbyt duże gabaryty oraz wagę, które zdecydowanie nie plasowały telefonu w kategorii urządzeń kompaktowych. Fiński producent postanowił zatem pójść za ciosem i wprowadzić na rynek mniejszy odpowiednik Nokii N97 pod zbliżoną nazwą, poszerzoną o dodatek "mini". I tak powstała Nokia N97 mini, która miała trafić do tych, dla których większa wersja nie okazała się zbyt atrakcyjna. Czy taka polityka zdała egzamin? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w teście telefonu Nokia N97 mini. Zapraszam do lektury.



Zestaw

W zestawie, oprócz samego telefonu i baterii, znajduje się również zestaw słuchawkowy wraz z pilotem, kabel do transmisji danych, ładowarka, płyta z oprogramowaniem oraz instrukcja obsługi wraz z zestawem dokumentów. Nie znajdziemy tutaj żadnej dodatkowej karty pamięci, jednak w pełni rekompensuje to wbudowana pamięć o wielkości 8 GB. Jak na telefon z wyższej półki jest to przyzwoity zestaw, pozwalający się w pełni cieszyć możliwościami telefonu od razu po jego wyjęciu z pudełka.

Wygląd

Na przednim panelu telefonu znalazły się zaledwie trzy przyciski - czerwonej i zielonej słuchawki oraz klawisz multimedialny, zmieniający swoją funkcję w zależności od tego, co aktualnie wyświetlane jest na ekranie. Ponad nimi umieszczono ekran dotykowy, a nad nim - głośnik służący do prowadzenia rozmów. Z obydwu jego stron znalazł się zestaw czujników - po lewej stronie zbliżeniowy, odpowiedzialny za wygaszenie ekranu podczas prowadzenia rozmowy, z prawej - obiektyw kamery do wideorozmów wyżej oraz czujnik światła niżej.

Na górnym boku, po jego lewej stronie, umieszczony został przycisk zasilania, natomiast pośrodku - gniazdo JACK 3,5 mm. Prawy bok to miejsce, gdzie odnajdziemy przy górze "strzałki" służące do regulacji głośności, przy dole zaś - spust migawki aparatu. Pomiędzy bokiem prawym a bokiem dolnym znalazło się miejsce na zaczep na smycz. Dolny bok wolny jest od jakichkolwiek złączy, natomiast na lewym - w okolicach jego środka umieszczono klawisz służący do blokowania telefonu, a wyżej - gniazdo microUSB. Również tutaj znajdziemy dwa miniaturowe głośniczki. Na tylnym panelu, oprócz klapki, znajdziemy oko aparatu fotograficznego.



Nokia N97 mini, podobnie jak jej większa siostra, skrywa w sobie także pełną klawiaturę QWERTY. Również tutaj została ona umieszczona pod ekranem, a jej odsłonięcie następuje poprzez wypchnięcie części z ekranem ku górze, patrząc z pozycji lewej krawędzi telefonu.

Zdecydowana większość telefonu wykonana została z plastiku, którego jakość jest bardzo dobra. Podczas normalnego użytkowania telefon poradzi sobie zarówno z odciskami palców, jak i z drobnymi rysami - na próżno ich szukać. Metal został wykorzystany jedynie do stworzenia klapki zakrywającej baterię.

nokia n97 mini nokia n97 mini nokia n97 mini nokia n97 mini

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 50
  • 0

    31. ~  2010-03-13 13:51:00  host: t14-15.opera-mini.net

    Nokia nie ma w tej chwili w swojej stajni telefonu z ekranem pojemnościowym multitouch. Kiedyś Nikon nie miał lustrzanki cyfrowej z matrycą pełnoklatkową - pod wpływem rynku wypuścił takie aparaty i stał się w tym segmencie najlepszy. Podobnie może być z Nokią. Jeśli chodzi o testy (i nie tylko) telefonów, to warto zaglądać na stronę www.gsmarena.com - są nieporównywalnie ciekawsze niż na Telepolis.

  • 0

    32. ~  2010-03-13 15:47:12  host: chello084010076179.chello.pl

    31 - i nieporównywalnie bardziej po angielsku:/

  • 0

    33. ~  2010-03-13 16:30:24  host: t12-14.opera-mini.net

    No tak, ale wydaje mi się, że czasy kiedy ludzie się uczyli języka rosyjskiego zamiast angielskiego już dawno minęły. Poza tym wielu Polaków korzysta z aplikacji w języku angielskim także i tych np. na telefon iPhone. Jeśli ktoś nie zna języka angielskiego, to Google przetłumaczy stronę czy strony - oczywiście tłumaczenie jest w stylu Kali jeść Kali pić, ale z kontekstu wszystkiego można się domyślić. Gra jest o tyle warta świeczki, że witryna pod względem graficznym kojarzy się z telefonem iPhone, a więc rewelacja. Poza tym żeby zasięgnąć z wymienionej witryny szeregu informacji (klik i już mamy, jak w iPhonie) nie potrzebna jest ani znajomość języka angielskiego ani tłumaczenie Google.

  • -1

    34. ~  2010-03-13 19:12:10  host: t12-04.opera-mini.net

    Ale jaja, Telix jest tak szybki, jak iPhone - podaje już informację o średniobudżetowej Nokii C6. GsmArena też już tę informację podaje. Ależ są szybcy.

  • 0

    35.  2010-03-13 21:20:27

    Muzyka z pierwszego filmu: I Monsters - Daydream (Daydream in Blue). ;)

  • 0

    36. ~  2010-03-14 03:09:03  host: 83-238-238-33.adsl.inetia.pl

    Gdy czytam testy, opisy, recenzje telefonów z Symbianem, to ciśnie mi się namyśl: "Unikać tego systemu". Już chyba wolałbym iPhone OS.

  • 0

    37. ~  2010-03-14 08:56:20  host: t20-01.opera-mini.net

    Dobrze, że ludzie mają różne gusty, gdyż dzięki temu rynek nie stoi w miejscu.

  • 0

    38. ~GG  2010-03-14 13:47:54  host: 188.33.22.52

    Znajomy ma ten telefon i powiem że jak dla mnie to menu telefonu śmiga z prędkością ślimaka no i ta bateria... A co do DIVX to instaluje się playera i wszystko ładnie chodzi.

  • 0

    39. ~x  2010-03-14 16:53:23  host: host-87-99-0-244.lanet.net.pl

    Ale tandeta :

  • 0

    40. ~  2010-03-14 23:02:50  host: t06-13.opera-mini.net

    Q, test tak samo tragiczny, jak Twoje tłumaczenia z angielskiego. Chłopie Ty masz talent

  • 0

    41.  2010-03-15 10:01:49

    #16. ja zdaje sobie sprawe, ze zawsze cos mozna napisac lepiej, ze nie zawsze wszystko nam wychodzi idealnie, ale jak ktos juz wytyka nierzetelnosc w stosunku do faktow, to juz oczekuje konkretow. Poza tym jak zwykle widac, ze najwiecej krytykuja osoby ukrywajace sie za opera mini. Taki pewien najazd jest zauwazalny od pewnego czasu.

  • 0

    43.  2010-04-10 23:59:14

    Już w Środę dostanę N97mini w swoje ręce. i tak: #42: a sprawdziłeś chociaż informację, czy w telefonie który jest minimalnie mniejszy wielkość klawiatury nie jest taka sama? Bo jest... dzięki zlikwidowaniu wielokierunkowego klawisza z lewej klawiatury Qwerty N97 - układ jest identyczny. Fakt, procek słaby, ale ślimak to spora przesada. Chyba że porównujesz z HTC Hd2 - ale to przecież nie nokia :) Nokia Beta Labs powoli zaczyna działać cuda... na ovi store pojawiają się coraz bardziej zaawansowane i darmowe aplikacje - czego chcieć więcej... sam wolałbym zachować granicę pomiędzy telefonem a laptopem. N900 jest początkiem do czegoś... tylko jeszcze nikt do końca nie wie do czego... Samsungi z uwagi na sam OS nie przypadły mi do gustu omnia II więc odpada. Tak na prawdę nie pozostało nam wiele urządzeń do wyboru. Czekamy na premiery smartfonów z Maemo na pokładzie - powinny pojawić się już w III kw. 2010 roku. Jak na razie może zachowajmy krytykę dla tych, którzy na prawdę posługują się, lub będą posługiwali się tym telefonem dłużej. A komentarze typu "miałem telefon 2 tygodnie i sprzedałem chłam" kojarzą mi się jedynie z przedłużeniem wysokiego abonamentu na firmę tatusia dzięki któremu dana osoba mogła mieć taki telefon przez 2 tygodnie w swojej kieszeni. Moje wady to za słaby procesor (633 by w zupełności wystarczyło), brak głośnika z przodu o nic więcej :) Jest to na prawdę udany telefon, solidny i przede wszystkim telefon z przyszłością. I bardzo szkoda, że test nie wykorzystał możliwości instalacji aplikacji dodatkowych, które większość krytyki odesłałaby na tamten świat. SirmarK: sam test jednak przeprowadzony został dobrze, czytałem wiele testów n97mini i większość jedynie słodzi - co rzeczywiście oznacza, że nie postarali się tak na prawdę. A krytyka będzie zawsze... Oczywiście każdy z nas czeka na super szybki smartfon z 12mpix aparatem możliwością odtwarzania HD, wifi N i wiele wiele innych - dodam jeszcze że w przystępnej cenie :) Poczekamy...

  • 0

    44. ~serwis  2010-05-11 13:06:05  host: public-gprs87545.centertel.pl

    odradzam kupna telefonów na symbianie, nie bede rozpisywał się czemu wystarczy poszukać opinii w necie jestem serwisantem w duzej firmie i 80% fonów to tandety właśnie z symbianem.... na czym to polega nie wiem..... ale to są fakty.

  • 0

    45.  2010-05-14 16:53:57

    widziałem nie dawno w TV reklamę z tym modelem telefonu, (chyba z nowymi ofertami orange czy ery). N97mini wydaje się całkiem dobrym rozwiązaniem dla biznesmenów, i jak coś zawsze można sobie dodatkowe aplikacje aktywować np. nokia mail, ciekawe tylko jak się będzie sprzedawał?

  • 0

    46. ~jakub25  2010-06-28 12:30:58  host: admh74.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja dodam ze swojej strony że posiadam takowy telefon od miesiąca i powiem, że test można by powiedzieć,że pocześci oddaje moje odczucia jeśli chodzi o baterię jest raczej za słaba jak na ten telefon, chyba że tylko sms i rozmowy to 2-3 dni da radę ale na więcej raczej liczyć się nie da. Co aplikacji to powiem że sprawdzałem i zainstalowałem całkiem sporo różne maści komunikatorów jedynie jako że jestem w orange nie chodzi mi gg ale parlingo smiga aż miło, gorzej skype który jakoś mi zawiesz permamentnie telefon przy każdej próbie uruchomienia go, ale mamy fringa i problem z głowy. Powiem tak na chwilę obecną wykorzystuje telefon do czytania ebooków gdyż aktywne notatki czytają txt. przez co czytam ksiażkę w tym trybie - wyglądem przypomina to długą wiadomość sms, więc czcionaka niezła. Tylko jak zaduży plik wrzucimy może się zawiesić;)Ja największy czytałem 4 mb. Tak więc można telefon wykorzystać w różnym celu i na różne sposoby:)Ostatnio testuje aplikacje Sports Tracker. Smiga nieźle;) Czy telefon jest wolny raczej w tedy kiedy otwieramy zdjęcia a mamy ich sporo robi się spowolniony ale jak wynierzemy nie wszystkie tylko zrobione ostatnio. Miałem iphone i też kiedy otwierałem galerię zdjęciami zwalniał. Więc na prędkość działania ja nie narzekam. Moge narzekać jedynie na baterię i wagę;)

  • 0

    48. ~!!!  2010-07-13 01:08:47  host: 213-199-220-134.tktelekom.pl

    Nie ma rzeczy idealnych. Są gusta i guściki. Jeden woli Iphone a inny co innego. Miałem okazje pobawić się tym telefonem i wcale nie był taki zły jak nie którzy o tym fonie. Przeczytajcie sobie jaka jest różnica miedzy N97, a N97 mini. Zmniejszyli szybkość wielkość i słabsza bateria. Więc nie dziwcie się ze telefon może być wolny. Jednak 500 zł i mieć o trochę wolniejszy telefon to warto.

  • 0

    49. ~meria  2010-08-02 20:51:02  host: apn-95-40-17-48.dynamic.gprs.plus.pl

    czy ktoś mi pomoże !!!!!! CZEMU NIE DZIEŁA SKYPE NA NOKII N97 MINI !!!!????????

  • 0

    51.  2010-08-30 11:59:32

    e tam... mam nokie e51 i tez czasami otwiera wiadomości, wczytuje zdjęcia itp. przez kilka sekund. i tak będę ją mieć

  • 0

    52. ~Evo  2010-10-30 18:09:36  host: chello089076235146.chello.pl

    Hehe :D Koleś robiący test telefonu..., na 1 filmiku nie mógł "edytować zawartości" na 2-gim ekranie..., dlaczego ? Wystarczyło w "opcjach" wybrać "pokaż zawartość".... Omg..., kto robi te testy....

  • 0

    53. ~Fak  2010-12-12 14:47:02  host: 82.177.163.12

    Ktoś, kto powiada o wiele większe doświadczenie niż ty.

Dodaj swoją opinię