Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Nokia N97

Test telefonu Nokia N97

Lech Okoń (LuiN) 14 Października 2009 22:12

0 0
Najwyższe modele Nseries zawsze były dużymi i ciężkimi telefonami. Zawsze też miały na celu przede wszystkim budowanie wizerunku firmy, przez upakowanie oszałamiającej wręcz liczby funkcji w jednym, w miarę kieszonkowym urządzeniu. Nokie N92, N93, N95, N95 8 GB, mało udana N96 i wreszcie budząca wiele emocji N97, to telefony ikony - czy nam się to podoba, czy nie. N97 to drugi telefon Nokii wyposażony w system operacyjny Symbian z interfejsem dotykowym S60 piątej edycji. 32 GB pamięci wewnętrznej, cyfrowy kompas, transmiter FM… Przeglądając specyfikację urządzenia trudno nie ulec wrażeniu, że telefon "ma wszystko". Jak się jednak lepiej przyjrzeć, wszystkie te funkcje już kiedyś były i tak naprawdę jedyną innowacyjną cechą jest niestandardowo odchylany ekran telefonu. Może jednak magia N97 kryje się nie w innowacyjności, lecz w kompletności konstrukcji? Na to właśnie pytanie postaram się odpowiedzieć w tym artykule.

Obudowa

Nokia N97 to telefon dwubryłowy, składający się z odchylanego przy użyciu wielkiego zawiasu ekranu dotykowego i znacznie masywniejszej części klawiaturowej. Całość mierzy 117,2 x 55,3 x 15,9 mm i waży 150 gramów, czyniąc telefon stosunkowo dużym i ciężkim. Przedni panel zajmuje niemal w całości duży ekran o przekątnej 3,5 cala i rozdzielczości QHD (360 x 640 pikseli, 16 mln kolorów). Brzegi ekranu chroni metalowa ramka z charakterystycznym "wybitym" logo Nokii. Nad ekranem znajdują się szczelina głośnika, czujnik zbliżania, kamera do wideorozmowy i czujnik jasności otoczenia. Pod ekranem znajdziemy pulsujący białym światłem metalowy przycisk wejścia do menu głównego oraz delikatnie zarysowane przyciski zielonej i czerwonej słuchawki.

nokia n97 nokia n97 nokia n97 nokia n97

Lewy bok telefonu zawiera położone skrajnie głośniki stereo, gniazdo mircoUSB (wyposażone w diodę sygnalizującą ładowanie telefonu) oraz suwak blokady ekranu dotykowego (trafne rozwiązanie). Na prawym boku znajdziemy przyciski regulacji głośności i spust aparatu fotograficznego. Górny bok urządzenia zawiera gniazdo słuchawkowe typu JACK 3,5 mm (służące też jako wyjście TV) i włącznik telefonu. Z kolei dolny bok telefonu jest niemal pusty, znajdziemy tu jedynie niewielką szczelinę mikrofonu i małe wcięcie obudowy służące do podważenia pokrywy baterii. Wyprofilowana pokrywa baterii przykrywa niemal cały tył Nokii N97, omijając jedynie obudowę aparatu fotograficznego. Telefon leżąc na płaskim podłożu opiera się na obudowie aparatu fotograficznego i na uwypuklonej przeciwległej krawędzi pokrywy baterii.

nokia n97 nokia n97 nokia n97 nokia n97

Osłona aparatu fotograficznego ma prostą, znaną z innych modeli producenta konstrukcję. Składa się ona z przesuwanego, plastikowego kwadratu osłaniającego zarówno obiektyw pięciomegapikselowego aparatu fotograficznego, jak i podwójną lampę diodową. Prostota tego patentu wydawała mi się do tej pory zaletą, jednak dla jednej z testowanych Nokii N97 okazała się zabójcza. Wystarczy kilka większych ziarenek pyłu i osłona zamiast chronić obiektyw, pokrywa go równoległymi rysami.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 69
 • 0

  50. ~Bezimienny  2009-10-19 21:05:27  host: chello089079028155.chello.pl

  49, LuiN. Faktycznie poruszenie tematu aplikacji uważam za najbardziej słuszne w rozważaniach. Czym byłby nawet najlepszy, najwydajniejszy, najbezpieczniejszy system - kiedy użytkownik końcowy byłby ograniczony w dostępności softu? Nie mówię tutaj o grach, a bardziej o aplikacjach wspomagających pracę. Z ciekawości zajrzę na wskazany przez Ciebie link w poszukiwaniu DARMOWEJ aplikacji pozwalającej czytać dokumenty w formatach MS (w tym z pakietu Office 2007), PDF czy narzędzi do pracy zdalnej takich jak klient ssh (putty mobile?) w potędze aplikacji siła systemu dla mas.

 • 0

  51.  2009-10-20 17:41:37

  Tak, N82 to był doskonały telefon z softami v3x. Miałem, ale skusiłem się na HTC Diamond "w bardzo atrakcyjnej cenie" i to był błąd ;) Jednak w N82 i N97 w kiepskim, przedwieczornym oświetleniu szaro-stalowego nieba OBA telefony wprowadzają silną niebiesko-fioletową dominantę. Odbitki są makabryczne, ale piszę tak dlatego, że fotografia to mój konik i fotografuję zupełnie innym sprzętem ;) Ogólnie są "do przyjęcia". Ponad 200 fotek z Egiptu które wywołałem w labie pochodzi z N82 i nit nie może uwierzyć, ze to robione telefonem (format 10x15). W N97 w słoneczne dni fotki są bardzo dobre, ale: 1. czasami są zbyt przesycone kolorystycznie 2. aberracje chromatyczne to normalka w takiej optyce i się tego czepiał nie będę 3. dystorsja poduszkowata (tzw. poduszka) - straszna, ale też przy takiej optyce... 4. nawet w najlepszym oświetleniu ze słońcem za plecami, ściana lasu przy zbyt dużej kompresji zawsze wygląda nienaturalnie. Wystarczy porównać rozmiar zdjęcia zrobione w rozdzielczości 5Mpx dowolnym automatem i robionego Nserią - wszystko jasne. Po powiększeniu 1:1 w dowolnym programie do przeglądania zdjęć zrozumiecie, dlaczego plik z Nokii jest o połowę mniejszy. Teraz o kompresji. W N97 ustawiasz ROZDZIELCZOŚĆ a nie KOMPRESJĘ zdjęcia (algorytm) - 5Mpx, 2Mpx oraz 0,3Mpx. N82 oferowała więcej opcji. Mnie chodzi o wprowadzenie ustawienia jakości kompresji FINE, STANDARD, LOW. Marzenia póki co. W kwestii "lampy" nawet nie chce się wypowiadać - jeśli nie muszę, nie używam (straszliwe szumy, drop-outy, artefakty). Optymalnie działa do 1-1,5m. Efekt doświetlania z boku jest złudny - to samo możesz powiedzieć o lampie ponad obiektywem. Postaram się zrobić krótki film o ciekawej wadzie N97, który podeślę z prawem umieszczenia w teście oraz kilka zdań o innych mało znanych problemach.

 • 0

  52.  2009-10-20 17:48:43

  itepe - zerknij jeszcze raz w ustawienia aparatu, bo tradycyjnie już 3 warianty jakości zdjęć powinny być (odjechała już moja sztuka N97 więc trudno mi nakierować gdzie tego dokładnie szukać). Są też w Omnii HD, trochę inaczej to wygląda z Satio z menu przygotowanym przez SE. Zerknij też na zdjęcia z testu Samsunga Soul - nawet 2,5 MB na 5-megapikselowe zdjęcie. Najlepsze zdjęcia robi obecnie chyba Pixon12 - właśnie testuję Pixon12 vs. Satio vs. Canon G9.... tylko światło już niewakacyjne :/

 • 0

  53.  2009-10-20 18:44:03

  Chętnie odpowiem - Kamera -> Ustawienia -> Jakość zdjęcia: 5M, 2M, 0.3M Do wyboru do koloru :/ Wychodzą zdjęcia: 5M-2592x1944, 2M-1600x1200, 0.3M-640x480. Jednak jest coś na pocieszenie o czym nie dodałeś w teście. Można manipulować: czułością matrycy (opcja światłoczułość - Automatyczna, Niska, Średnia, Wysoka), Ostrość (Duża, Normalna, Mała), kontrast (+/- 4 jednostki). Na deser jest program tematyczny "Użytkownika", gdzie dowolnie można ustawić wszystkie opcje oraz go zapisać, ale nie można ustawić jako domyślnego programu. Co do rozmiarów, to czasem N97 przy dużej ilości szczegółów na zdjęciu zrobi i 1,3MB zdjęcie. Rewelka. Ale to tylko telefon i nie mam mu tego za złe, choć uważam, że jak na flagowca jest bardzo ubogo w możliwości konfiguracyjne. teraz przykład zdjęcia mojej klawiatury komputera oraz ustawień ostrości i wielkości pliku przy ustawieniu 5Mpx (światło żarowe). 1.ostrość normalna - 665kB, 2. ostrość mała - 800kB, 3.ostrość wysoka - 661 kB. Do tego każde w innej tonacji barw :) Nic tu nie pasuje. Moim zdaniem algorytm kompresji jest całkiem do kitu. Pocieszam się tym, że w v20 ma być poprawione i foto i video. Zobaczymy.

 • 0

  54.  2009-10-20 20:54:30

  itepe - zabawy światłoczułością, kontrastem etc to już zabawy, które można na dobrą sprawę zrobić na komputerze na gotowym zdjęciu wykonanym w trybie automatycznym. Wszystkie zdjęcia w testach były robione w trybie w pełni automatycznym, czasem dochodziło makro i takie zdjęcia zazwyczaj robi się telefonem. W Samsungach dochodzi jeszcze genialny tryb pt. "Zachód słońca", a tak poza tym wszystkie inne bajery, to funkcje z których korzysta się góra kilka razy przez średnio dwa lata żywotności telefonu. Poprosiłem jeszcze o pomoc kolegę, ale zdaje się, że pomyliłem jakość zdjęć w N97 z pozycją ostrość, gdzie piktogramy przedstawiają ćwiartkę kółeczka coraz bardziej spikselowaną. Mój błąd. Z N97 wiele więcej niż obecnie się nie wyciśnie. Nokia dawno już wie co można zrobić z optyką starszej N79. Ostatnie 8-megapikselowce są interesujące nie tylko z powodu większej rozdzielczości, ale i lepszej optyki. Omnia HD jest jednym z dobrych tego przykładów, podobnie jak Renoir (totalnie nieergonomiczny) i INNOV8. Wraz z pojawieniem się 2 telefonów z 12 Mpix na pokładzie wydawało się, że to zdecydowanie przesada, ale ponownie w parze z megapikselami poszła optyka.

 • 0

  55.  2009-10-20 23:14:58

  Wobec tego uzupełnię swoja opinię o zdjęciach informacją, że przy ustawieniu dużej ostrości poprawiają się "nieco" kontry fotografowanych obiektów, ale wciąż pozostają artefakty i duże połacie kolorów wysoko skompresowanych. Teraz email i sms. Tutaj Nokia przesadziła. Ustawia się pamięć email na "Pamięć masową" jest super, git itd. Podłączamy telefon w trybie Pamięć masowa i szlag trafia ustawienie - po odłączeniu od komputera nie wraca do poprzedniego stanu, tylko czasem pyta "Pamięć masowa niedostępna. Dane zostaną skopiowane do pamięci telefonu". Super. Po tej operacji wyświetlił mi się komunikat "Pamięć telefonu pełna. Usuń zbędne dane...". To jak dla mnie najpoważniejszy problem w tym modelu. Ciekawe czy nowy soft rozwiąże problem. Kolejny bug, to zachowanie softu po wciśnięciu przycisku spustu migawki - wciśniecie i trzymanie powoduje cykliczne włączanie ekranu i podświetlenia. Efekt - telefon nagrzewa się już po pół godzinie i jest naprawdę gorący, a bateria ekspresowo się rozładowuje. Stan taki występuje nawet w oryginalnym etui. Rozwiązaniem jest wkładanie telefonu odwrotnie, co skutkuje pakowaniem głośników do dołu i przytłumianiem dźwięku dzwonka. Wibra jest słaba, wszyscy o tym wiedzą. Jeszcze gorzej jest z etui zamykanym na zamek magnetyczny. Tutaj telefon potrafi się całkowicie włączyć, ponieważ uruchamia się tryb kamery pomocniczej. Nawet jeśli nic się nie dzieje, bateria szybko się rozładowuje. Trzymanie go w takim stanie i niewiedzy że to nastąpiło jakiś czas przy pasku spodni, poskutkowało przynajmniej kilkukrotnie całkowitym odblokowaniem telefonu i włączaniem przypadkowych funkcji. To bardzo poważne wady. Cóż, o innych telefonch nie mogę się wypowiedzieć, jednak potwierdzam, ze N79 robiła niezłę fotki. Miałem i byłem zadowolony, ale klawiatura była, powiedzmy, średnia. Ostatecznie, przy gorszej optyce a mniejszej kompresji, zdjecia 10x15 nawet przy 2Mpx są niezłe. 3.2Mpx w HTC Diamond robił leps

 • 0

  56.  2009-10-20 23:15:51

  ze zdjęcia, ale za to z ogromnymi zniekształceniami i przebarwieniami. Zawsze jest coś za coś. Zawsze.

 • 0

  57.  2009-10-21 11:06:16

  Nie do końca zgodzę się z autorem testu. Głośniki stereo owszem ale jakość grania to już raczej wada niż zaleta. "Pokrywa aparatu rysująca obiektyw" ktoś napisał bzdurę na forum i teraz każdy powtarza. Kompletnie się z tym nie zgadzam. Co do jakości zdjęć to może nie są rewelacyjne ale nie są złe , a ten telefon ma być konkurencją choćby dla iphona lub Xperii 2 wiec tu zdjęcia są lepsze .

 • 0

  58. ~  2009-10-21 11:58:13  host: v08-06.opera-mini.net

  Dajcie spokoj ta nokia powinna kosztować max 1400zł i to jeszcze bym sie zastanowił hehe 5800 w sklepie noki 1032 i gratis dostaje sie słuchawki bt warte ponad 300zł i to sie opłaca ...

 • 0

  59.  2009-10-21 16:08:16

  k615 - nie zgadzaj się z rysowaniem obiektywu przez pokrywę jak najdłużej; szczerze życzę by Ci się nie rysował. U mnie z pierwszym było ok, drugi telefon nie nadawał się już do robienia zdjęć.

 • 0

  60.  2009-10-21 23:25:41

  Potwierdzam - obiektyw się rysuje. Na razie mam jedną rysę między obiektywem a lampą. Zobaczymy co dalej. A teraz prawdziwy HIT, prosto z salonu Nokii w Łodzi. Z ciekawości poszedłem zobaczyć czy mają wystawioną N97, i owszem, była. Postanowiłem sprawdzić dwie rzeczy: 1. obiektyw, 2.wibrę. Otwieram obiektyw, a tam rysa przez sam środek jakby cyrklem przejechał oraz kilka mniejszych. Niby na wyświetlaczu nic nie widać, niby... bo pod światło rysy przepięknie robiły mgłę. Taki bajer. Pytam się gościa z obsługi co Nokia na to? Odpowiedź: Pierwsze słyszę, a to są w ogóle rysy od pokrywy? Żenujące! Odpuściłem dyskusję. Teraz test drugi, wibra. Okazało się, że po około miesiącu użytkowania wibra jakby się "roztrzepała". Efekt jest taki, że w cichym mieszkaniu, kiedy włączone są wibracje ekranu dotykowego, wibracje nie tylko czuć, ale i słychać jak z brzęczenie roztrzepanego głośnika (na ulicy czy w pracy raczej nie słychać). Efekt ten obserwuję od tygodnia. Na początku tego NIE BYŁO i jestem tego pewny. Porównałem z egzemplarzem wystawowym - tam to już jest całkiem głośne "bzykanie", bardzo nieprzyjemny dźwięk. Nie wiem czy się cieszyć czy denerwować swoim egzemplarzem :/ No i kolejna wada wyszła...

 • 0

  61. ~tom  2009-10-28 18:47:09  host: staticline16967.toya.net.pl

  GPS w noki to nie zaleta to porażka mam 5800 to gówno nie gps do złapania sygnału trzeba mu z 30 min a w diamondzie potrzeba mi 2 min na początku i 5 sekund za karzdym razem później nokia wkłada gówniane chipsety gps i wspomaga sie gównowartym agps i oznaczaniem przy pomocy nadajników.

 • 0

  62. ~adam  2009-10-31 20:11:21  host: 87-205-221-123.adsl.inetia.pl

  LuiN - kiedy można się spodziewać dobrego testu OmniHD ? Mierzyłem się na N97 ale po zabawie tel. od znajomego ochota mi przeszła, niby nokia a ergonomia użytkowania na poziomie motki z przed 6 lat. Ogólnie test 1 klasa też przeczytałem z przyjemnością, ale może będziesz robił test właśnie Omni HD bo o niej bardzo wiele pozytywnych opini słyszałem. Pzdr.

 • 0

  63. ~Fotograf  2009-12-29 18:17:12  host: 209-mia-4.acn.waw.pl

  No tak. Mam i OmnięHD i N97.Nokia rozczarowuje pustką. Wiatr po jej wnętrzu szaleje. A sądziłem, że to omnia nic nie ma. Jedno co mozna o niej powidzieć to że ma mocną baterię, i jest bardziej ergonomiczna.Obiektyw zdobył pierwszą rysę, przy pierwszym otwarciu a Nokia na to, że to się zdarza i że moge ją zwrócić w ramach rękojmi. Na pytanie ile razy mam to robić jeśli zdarzy się ponownie, usłyszałem,że jak będzie sie powtarzać to będzie trzeba zapłacić. Za ich wtopę. To wyjaśniło mi dlaczego w wersji mini nie ma juz osłony. OmniaHD nie jest też żadnym halo. Kamera rozczarowuje. W mojej na dzień dobry jest chyba z 7 walniętych pixeli, Bateria wyrabia dobę a obsługa telefonu męską ręką nie zachwyca. Jest jednak jak dla mnie lepiej wymyślona i ma więcej opcji sterowania aparatem.Jednak automatyka ekspozycji działa gorzej niz w nokii. Poszukiwałem przez ostatni miesiąc telefonu z dobrą kamerą. Zarówno foto jak i wideo.I nie znalazłem.Testowałem OmnięHD, Pixona12, Satio, S8300, N82, N97.Konkluzja? N82 ew 6220/foto/+S8300/video/+druga bateria. Okazuje się, że wszystkie telefony to wielkie bicie piany i przepakowywanie w nowe plastiki tego samego szmelcu i dorabianie do tego filozofii.

 • 0

  64. ~daniel  2010-02-04 23:30:40  host: minotaur.net.pulawy.pl

  nokia powinna podac do sadu autora tego artykulu. Boli brak oddzielenia bloku cyfr (konieczne jest naciskanie przycisku niebieskiej strzałki i odpowiedniej litery- nieprawda wystarcy przytrzymac klawisz! dziwi też brak świetnego rozwiązania zastosowanego w Nokii E75, gdzie to przyciśnięcie i przytrzymanie danego przycisku wywołuje znak czy funkcję alternatywną (nieprawda w mojej wlasnie jest jak w e75!!!)

 • 1

  65.  2010-02-08 20:52:50

  daniel - spójrz na datę publikacji artykułu. Nie przyszło Ci do głowy, że Nokia najwyraźniej w kolejnych aktualizacjach usunęła w/w błędy? Podczas testu zwróciłem szczególną uwagę na te kwestie, bo było to dziwne, że mechanizm z E75 nie działał na N97.

 • 0

  66. ~huskies  2010-06-21 16:23:06  host: 83.1.224.33.pppoe-dynamic.ingram.com.pl

  Czy ktoś może wie jak ustawić wibrację w profilu bez dźwięku. W opcjach profilu ustawiam "Wibracje" - na TAK, a jak telefon dzwoni, to nic nie czuć.. nic się nie włącza.. Ma ktoś może jakiś pomysł?? Będę wdzięczna..

 • 0

  67. ~EDWi  2010-07-30 12:00:22  host: apn-77-114-130-154.dynamic.gprs.plus.pl

  najlepsze "nie udany model n96" normalnie :@ n96 to taki mjodel przejściowy i w bardzo ciekawej nie knciatej obudowie moim zdaniem a procesor arm9 mniej baterii ponoć pożera i różnicy w porównaniu do działania n95 wcale nie ma i dodam tylko że symbian nie potzrebuje 1ghz jak te z windows mobile tylko 1/2 tego wystarczy wszyscy mówią jak n95 sie wiesza itd jak to podruba to i się wiesz n95 8gb poprawiona a n96 bardziej stylowa.i tak nokia z n95 wyrwała tak się z epoki że do dziś jest mało telefonów wszystko mających pamiętam jak w 2006 ją oglądałem w media markt za szybki kosztowała 3.800.wiadomo ideałów nie ma ale nokia to nokia i w dodatku n series więc wypas max.ma głośniki stereo i to jedne z najgłośniejszych czyż nie?mam n95 8gb i usłyszeć ją mogę na budowie itd nie to co jakieś made in china z se itd.i teraz zbieram się kupić n96 potem może n97 mimo wad które zostały tu wymienione i nie przeszkadzają MI

 • 0

  68. ~  2010-11-04 10:02:06  host: 83.238.198.102

  wie ktos ja w noki N97 włancza sie tylko wibracje i jak ustawic dzwonek polaczen

 • 0

  69. ~los  2011-02-28 21:31:43  host: acra14.neoplus.adsl.tpnet.pl

  proponuje na przyszłość aby test komórek również miały testy wydajnościowe . Pozdro

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-86-28.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

W jaki sposób najczęściej oglądasz transmisje meczów piłki nożne podczas tegorocznego mundialu?

Jakość i płynność gry - tego online szukają kibice

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet