Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Nokia N96

Test telefonu Nokia N96

Lech Okoń (LuiN) 24 Grudnia 2008 23:34

0 0
Nokia N95 zmieniła rynek. To pierwsze urządzenie, które zamknęło w sobie praktycznie wszystkie funkcje, których mógł sobie zażyczyć najbardziej wymagający użytkownik - od aparatu 5 Mpix, przez GPS, szybki dostęp do Internetu, po konsolę do gier i zaawansowany odtwarzacz multimedialny. Przez długi czas żaden z producentów nawet nie zbliżył się do takiej uniwersalności. Potem przyszedł czas na pakiet poprawek, w postaci Nokii N95 8GB - nowa stylistyka telefonu, lepsza bateria, 8GB pamięci użytkowej i 128 MB pamięci RAM podbiły serca fanów Nokii. Na każdy telefon da się narzekać - co by jednak nie mówić - obie N95-tki to udane modele, a ich sukces potwierdziły wyniki sprzedaży. W lutym 2008 roku fiński gigant zaprezentował Nokię N96 - bezpośredniego następcę wyżej wspomnianych modeli. Telefon tylko w niewielkim stopniu różni się pod względem specyfikacji - więcej pamięci użytkowej, tuner telewizyjny - tyle widać na pierwszy rzut oka. Do tego dochodzi nowy, opływowy wygląd. Fora telekomunikacyjne zawrzały. Czy to wystarczająca ilość zmian by tworzyć nowy model kultowej już linii?



nokia n96 nokia n96 nokia n96 nokia n96

Nowe szaty króla

Stylistyka Nokii N96 jest bardzo zbliżona do modelu N81. Opływowa bryła z jednej strony wita nas grubą, ciemną taflą plastiku, a z drugiej - prążkowaną pokrywą baterii. Boki telefonu pomalowano srebrną farbą. Telefon jawiący się na zdjęciach jako coś bardzo dużego, na żywo wydaje się dziwnie mały. Złożona obudowa ma 103 mm długości, 55 mm szerokości, a jej grubość mieści się w granicach 18 - 20 mm. To nieco więcej niż standardowe, popularne telefony, ale gabaryty nie powinny stanowić dla nas jakiejś specjalnej bariery. Duży, 2,8-calowy ekran sprawia, że spodziewamy się również sporej wagi - i ponownie zawodzi nas intuicja - każda osoba, która podczas testów wzięła N96 do ręki myślała, że będzie on cięższy (waga telefonu to 125 g). Tuż po pierwszych, pozytywnych wrażeniach telefon zaczyna wydawać nieprzyjemne odgłosy. Ich źródłem jest pokrywa baterii. Po rozsunięciu telefonu, aparat fotograficzny ląduje mniej więcej po środku rozłożystej bryły, akurat w miejscu podtrzymywania telefonu palcami. Jak na złość pokrywa baterii trzeszczy tutaj najbardziej - ze względu na otwór na aparat fotograficzny i umiejscowiony tuż nad aparatem zatrzask (najmniejszy docisk pokrywy). Pozostaje zacisnąć zęby i mieć nadzieję, że jakoś się do tego przyzwyczaimy.



Przedni panel wypełnia niemal w całości gigantyczny ekran, tuż nad nim z trudem dojrzymy miniaturową kamerkę do wideorozmowy. Pod ekranem tradycyjnie już umieszczono dwa przyciski kontekstowe, zieloną i czerwoną słuchawkę, klawisz wejścia do menu głównego i klawisz kasowania. W formie bonusu - charakterystycznego dla serii N - dostajemy także dedykowany przycisk wejścia do animowanego menu multimedialnego. Oprócz tego, owalny panel otaczający manipulator kierunkowy zawiera dodatkowe przyciski sterujące odtwarzaczem multimedialnym. Na górze są to strzałki zmiany utworu / przewijania, a na dole przycisk stop oraz play/pause. Szkoda, że postawiono na multimedia, a nie na niezwykle wygodne skróty znane z serii E - do książki telefonicznej, wiadomości czy kalendarza.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 58
  • 0

    40. ~Pu94  2008-12-27 17:47:01  host: ekk180.neoplus.adsl.tpnet.pl

    38@ Bardzo ladnie ujete - na Prezydenta :d

  • 0

    41.  2008-12-27 19:59:37

    MADMAX, berdys - dwie lampy o ciepłocie światła zbliżonej do światła słonecznego i tył namiotu do bezcieniówki jako tło. Dla większego rozmycia tła tryb makro i zoom optyczny.

  • 0

    42. ~  2008-12-27 23:22:08  host: kwiatkowskiego.res.pl

    Luin co ty robisz temu biednemu zwierzeciu w pierwszym filmie :)

  • 0

    43.  2008-12-28 00:53:50

    42, to nie ja, tylko mój kumpel - zapewniam, że żadne zwierze nie ucierpiało podczas nagrywania materiału;)

  • 0

    44. ~do 30  2008-12-28 11:32:12  host: 77-254-236-30.adsl.inetia.pl

    Jak uważasz że 65 tyś kolorów to narysuj w ciągu godziny i wrzuć na forum to wtedy uwierzę że mało. Ty pewnie wolisz 3 calowy wyświetlacz z rozdzielczością 320x240 z 16 mln k bo patrzysz na kolory, a ja wolę na 3 calowym mieć rozdzielczość 800x480 i tylko 65tyś kolorów to i tak w takim wyświetlaczu gdzie jest wyższa rozdzielczość obraz będzie owieeelee lepiej, wyglądać bez pikseli

  • 0

    45. ~mucha  2008-12-28 14:42:53  host: 83.220.102.119.dsl.dynamic.eranet.pl

    HTC touch pro/MDA vario 4 mają wyswietlacze (hardware) 256 000 kolorow-ale nie jest wykorzystywany w pelni bo OS ogranicza wyswietlanie do 65000 i tyle temacie

  • 0

    46. ~  2008-12-28 18:09:17  host: kwiatkowskiego.res.pl

    Przykre ale co zrobisz.

  • 0

    47. ~nick  2008-12-28 22:36:31  host: ehx52.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Test wybrakowany - brak OC procesora no i te duszenie kota :-D

  • 0

    48. ~nick  2008-12-28 22:51:42  host: ehx52.neoplus.adsl.tpnet.pl

    No i dlaczego gdy wskoczyło Radio Maryja od razu wyłączyłeś?

  • 0

    49.  2008-12-31 20:16:06

    Ten filmik o N-Gage jest genialny xD Świetnie ilustruje stabilność i jakość tego telefonu oraz zawartgo w nim systemu... Brawo N96 xD Takiego bubla dawno nie było...

  • 0

    50. ~n96 fan  2009-01-21 17:36:50  host: kwiatkowskiego.res.pl

    I tak jak porownalem z niby flagowym Sony ericssone c905 vs n96.Nokia gora.Ta sama cena.A w c905 mimo aparatu 8mp zepsze zdjecia bez szumow sa jak sie go przestawi na 5 mp,a nagrywanie dalej qvga.Jeden glosniczek.Bez kamery do wideorozmow.plaj daje teraz miesiac za darmo wideorozmowy a w c905 ni h...a niepogadasz.I tu i tu slajder z gpsem.Ale co z gpsu jak w c905 niema systemu operacyjnego i mapy za kaske z neta.A tu do wyboru garmin tom tom...Niema co nazekac n96 niejest taka zla zwlaszcza w porownaniu z konkurencja.Gdyby SE cos takiego wyposcilo.To bylby hit.Ale nokia stopniuje fony mozliwosciami i stopniem zaawansowania.I to erekcji przyjdzie nam zaczekac do n97 juz w marcu :)

  • 0

    51. ~właściciel n96  2009-01-22 16:32:58  host: adtd140.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A i tak wiekszość hejyiujaćych ten fon, nie miała go w reku i ma jakies tandetne se...

  • 0

    52. ~  2009-05-01 22:55:58  host: abjf195.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Powiedzcie mi, czy Wam się resetuje ten fon?

  • 0

    53. ~O !!! matko !!!  2009-12-11 10:01:58  host: ti0074a340-dhcp0120.bb.online.no

    Kto tak posługuje się telefonem? W takich łapach to i stalowy by trzeszczał, To ma być test??

  • 0

    54.  2009-12-11 12:26:47

    53- "gratuluję" zakupu i delikatnych, miękkich dłoni, w których żaden telefon nie trzeszczy.

  • 0

    55. ~Urzytkownik N96  2010-03-25 12:10:57  host: 178.182.102.53.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    Posiadam ten telefon od około 2 miesięcy i mogę powiedzieć tyle że wykonanie jest nie najwyższych lotów ale co do jego funkcjonalności nie mam zastrzeżeń. Zdjęcia zrobione tym telefonem są dobrej jakości porównywalne z se c902. Duża pamięć wewnętrzna zapewnia znakomity komfort pracy. Nawigacja działa trochę wolniej niż w 6210 nawigator ale równie poprawnie. Jeśli chodzi o gry nie używam telefonu do gier więc nie mam opinij na ten temat. Osobiście jestem zadowolony choć jakość odtwarzanej muzyki mogła by być lepsza. Co do powolnego działania nie dostrzegłem jakiegoś "zamulania" z jego strony. Nie jest to telefon SUPER ani BUBEL klasa jak dla mnie średnia wyższa ale cena za wysoka zdecydowanie. Pozdrawiam Wszystkich.

  • 0

    56.  2010-04-11 14:38:47

    Totalnie nie obiektywny test!!! sam kozystalem z TV w tym telefonie 2 dni temu!!! i dzialala doskonale! Nadmieniam ze mieszkam w Krakowie! to ze nie dziala w prowincjonalnej warszawce to nie znaczy ze nie dziala! Dzwiek,wizja bardzo dobre pozatym płynnie sie przelacza! dostep do wielu kanałów(sam ogladalem tvn24)

  • 0

    57. ~EDWIN  2010-09-13 16:59:34  host: apn-77-113-105-92.dynamic.gprs.plus.pl

    JAK czytam te opinie symibian muł srepepepepe.I napisze swą krótką recenzję.inną niż te,bardziej obiektywną i pozytywną dodam że niektórzy testowali telefony na wczesnym sofcie troszkę słabszym...w końcu po n95 8gb kupiłem n96 by się przekonać jak nie którzy idioci piszą że gorsza od n95 i 95 8gb :@ szlag mnie trafia.bateria słaba ale powiedzcie czenu wytrzymuje tyle co w 95 8gb.menu wolno miało się włączać a i zdjęcia wolno wczytywać u mnie zdjęcie 14mpx wczytuje max 8 sekund.Nawigacja gps w tym fonie łapie szybko sygnał z satelitki szybciej niż n95 8gb,działa bezproblemowo.tak n95 8gb z soczewką 5.6 wcale nie robi lepszych zdjęć moim zdaniem te z n96 są wyraźniejsze a kolory mniej soczyste a bardziej realne.video też nagrywa w lepszej ale nie rozdzielczości lecz jakości po prostu wszystko wyraźniejsze i nie zamazane + poterzny dla tej nki możność włączenia tych niby dwóch niby lichych diód co zawsze pomaga w nagraniu wideo w ciemności i zdjęcia w mroku w porównaniu z n95 lepsze! .Tylna obudowa trzeszczy to fakt ale idzie się przyzwyczaić no i robi się palcowata a powiedzcie mi niz jakim błyszczącym plastiku nie widać odcisków.bo u mnie nawet na samochodzie przy klamkach to widać.dwa głośniki grają głośniej i nie trzeszczą tak jak w n95 i n73 moim zdaniem najgłośniejszy telefon noki jaki miałem.najlepsze w teście szkoda że nie ma guzików takich jak w e series przecież e series to business serie.a mi bardziej się przydają te które są do muzyki bardzo fajnie się operuje dzięki nim odtwarzaczem.telefon nie jest kanciasty nie obija się na brzegach jak poprzednik który nie zaciekawie wygląda.mam w domu jeszcze starą z 98 roku nokię 5110 której obudowa jest z podobnych cienkich plastików.i też trzeszczała heheh.podpórka przy aparacie nie raz się przydaje i robi na wielu wrażenie bo inne tego nie mają :P.jeśli ktoś zastanawia się pomiędzy n95 8gb a n96 nie czytajcie tych durnych opini jaka n96 jest lipna(debile którzy to piszą nie widzieli telefonu na oczy lub widzieli po

  • 0

    58. ~EDWIN  2010-09-13 17:05:47  host: apn-77-113-105-92.dynamic.gprs.plus.pl