Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Nokia N93

Test telefonu Nokia N93

Marcin Kasiński 30 Listopada 2006 03:59

0 0
Nokia N93 jest trzecim telefonem fińskiego producenta ze szklaną optyką firmy Carl Zeiss, a zarazem pierwszym wyposażonym w zoom optyczny. Ta słuchawka zgodnie z założeniami miała być nie tylko telefonem, ale także dobrym aparatem cyfrowym, jak i mini kamerą wideo. Test pokaże czy założenia pokrywają się z tym co to urządzenie prezentuje w rzeczywistości.



W pudełku znajduje się:
telefon,
kabel USB CA-53,
ładowarka AC-4E,
karta pamięci miniSD 128MB,
przejściówka na minijack AD-15,
przejściówka na starsze modele ładowarek Nokii CA-44,
zestaw słuchawkowy stereo HS-23,
materiałowy futerał,
płyta DVD z programem Nokia PC Suite,
skórzana tasiemka,
polska instrukcja obsługi.

nokia n93 nokia n93 nokia n93

Zestaw jest bardzo bogaty, jednakże patrząc na klasę, jak i cenę telefonu, jest jak najbardziej adekwatny.

Nokia N93 jest drugim telefonem fińskiego producenta z optyką Carl Zeiss zbudowanym w formie clamshella, czyli popularnie mówiąc "muszelki". Pierwsze odczucie po wzięciu go do ręki nie jest raczej pozytywne. Wielkość i masa telefonu nie nastrajają optymistycznie. Po kilkunastu minutach te wrażenia odchodzą w niepamięć, ponieważ sam terminal jest bardzo dobrze wyważony i wygodnie trzyma się go w dłoni. Jakość użytych materiałów jest bardzo dobra, nic nie trzeszczy, nic nie lata, wszystko jest dobrze dopasowane.

nokia n93 nokia n93 nokia n93

Mechanizm otwierania klapki jest bardzo dopracowany. Nie ma mowy o żadnych luzach. Posiada trzy punkty kotwiczenia - jeden gdy klapka jest otwarta i użytkownik korzysta normalnie z telefonu, drugi - gdy klapka jest otwarta w połowie i telefon jest w trybie fotograficznym oraz trzeci - gdy klapka jest zamknięta i użytkownik korzysta z wyświetlacza zewnętrznego lub z głównego w trybie "landscape". Bardzo dobrym pomysłem Nokii było zamontowanie aparatu fotograficznego na stałe, zupełnie inaczej niż w modelu Nokia N90, gdzie był on częścią ruchomą. Zmniejszyło to liczbę ruchomych części, a więc i zmniejszono ryzyko uszkodzenia niemało wartego telefonu.

Patrząc na telefon z góry, widać zewnętrzny wyświetlacz o rozdzielczości 128 x 36 pikseli, potrafiący pokazać 65 tysięcy kolorów. Pomimo małych rozmiarów, pokazuje on wiele informacji takich jak stan baterii i zasięgu, zegar, zdjęcie osoby dzwoniącej, sygnalizuje nieodebrane połączenia jak i otrzymane wiadomości. Gdy włączony jest odtwarzacz i klapka jest zamknięta, pokazuje on także informacje o głośności, długości piosenki oraz equalizer. Poniżej znajduje się głośniczek zaś na samym dole dioda podczerwieni.

nokia n93 nokia n93 nokia n93

Z prawej strony znajduje się cała bateria przycisków. Służą one głównie do obsługi aparatu fotograficznego (włącznik lampy, zmiana trybu z fotograficznego na wideo, spust aparatu jak i suwak obsługujący zoom oraz mini joystick). W czasie gdy słuchamy muzyki przy zamkniętej klapce joystick ten służy do nawigacji po menu odtwarzacza.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 87
  • 0

    68. ~Mati  2007-02-04 20:14:24  host: efh152.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Zdjecia jakie robi n93 ttp://www.symbianos.pl/Artyku%B3y/Testy_sprz%EAtu/Nokia_N93_-_w_ kosmos_prosz%EA/

  • 0

    69. ~se  2007-02-14 17:19:34  host: beitris.static.korbank.pl

    jakie gówno k750 jest lepszy podobno

  • 0

    70. ~Mati  2007-02-25 00:37:45  host: eeu73.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Hehe no napewno .Tego modelu nie pobije zaden se samsung czy mota na dzien dzisiejszy jesli chodzi o mozliwosci.Wyglad kwestia gustu.Mi sie podoba

  • 0

    71. ~lordi2006  2007-07-07 13:24:25  host: static-195-254-156-114.devs.futuro.pl

    Jeśli kogoś stać to ten telefon jest dla niego super . Jeśli kogoś niestać to musi się wyżyć np. tutaj na forum . Gratuluje inteligencji . :P pozdro 4all

  • 0

    72. ~Duszek ;)  2007-08-17 21:26:28  host: 80.51.122.42

    Heh ja posiadam k750i lecz nie raz bawiłem się n93. Nokia robie niesamowite filmiki jak na aparat ale co do zdjęć to mój wypada lepiej w bliskich obiektach ;) Jak napisał ddt też tak można zrobić lecz mało komu chce sie po zrobieniu fotki ją obrabiać i tutaj malutki minusik. Zastanawiam się nad nokią n73 a n93 :/ Oba podobne pod względem funkcjonalności lecz gabaryty mają dużo inne. Może ktoś pomoże ?? :D

  • 0

    73. ~znawca  2007-10-17 15:52:24  host: 87-205-227-244.adsl.inetia.pl

    Do #53 observator: n93 jest jednym z najgorszych modeli nokii? Ty chyba nie widziałeś kiepskiego telefonu. Co powiesz o nokii 6103 (czyta mp3, ale co z tego skoro ma tylko 1 MB pamięci)? To dopier szajs, albo nokia n80 (luźny slider, zawiechy systemu). n93 ma tylko zaszumione zdjęcia. Filmy są genialne (telewizyjna jakość). Do tego procesor 320 mhz i gry z n-gage. Szkoda, że nie ma głośników stereo. Wtedy bym kupił ten model, a tak kupiłem n95.

  • 0

    74. ~look  2007-10-29 19:21:40  host: chaos.tpnet.pl

    Jak dla mnie super telefon. Co do szumu na zdjeciach to ddt ma calkowita racje. Kto nie wierzy w odszumianie na PC niech chociaz sprawdzi efekt usuwania szumu z aparatow cyfrowych w Paint Shop Pro. Zdjecia wychodza cudowne i takie jak ja chce, a nie jak postprocesuje oprogramowanie aparatu. Ma ktos moze n95i i wie czym naprawde rozni sie od zwyklej 95?

  • 0

    75. ~look  2007-10-30 16:42:26  host: chaos.tpnet.pl

    :) sorrki oczywiscie chodzilo mi o n93i i o n93 :)

  • 0

    76. ~znawca  2007-11-01 20:02:46  host: 77-253-129-168.adsl.inetia.pl

    Do #74 look: n93 i n93i różnią się wyglądem. n93i ma tą samą baterię co n95 (950 mAh), więc mniej niż n93. n93i ma lepszy wyświetlacz (więcej kolorów) i system. W n93i autofokus jest szybszy i dostępny również w trybie wideo (można filmować w trybie makro). Niestety ostrość nastawiasz tylko raz. Jak ustawisz ostrość na obiekt odległy o 2 metry, a potem (w trakcie filmowania) najedziesz na obiekt odległy o 10 metrów to będzie on zamazany. To dosyć kłopotliwe. n93i ma większy reduktor szumów niż n93. Zdjęcia są mniej zaszumione. Zoom optyczny działa nieco ciszej w n93i. To tyle jeżeli chodzi o różnice.

  • 0

    77. ~look  2007-11-13 22:00:01  host: chaos.tpnet.pl

    DZieki wielkie "znawca". Odpowiedziales mi w sumie na wszystkie nurtujace mnie pytania. Zdecydowanie wybralem n93. Zastanawiam sie tylko dlaczego moj poprzedni post zostal usuniety >:|

  • 0

    78. ~look  2007-11-13 22:03:01  host: chaos.tpnet.pl

    ...aha...dla tych, ktorzy tez maja watpliwosci co do n93 i n93i tutaj jest maly tescik aparatow w tych dwoch telefonach. Na pierwszy rzut oka widac, ktory jest lepszy. http://www.symbian-freak.com/forum/viewtopic.php?p=115675/

  • 0

    79. ~Fender  2007-11-21 17:33:51  host: 75-9.espol.com.pl

    Witam mi tez sie podoba nokia n93 a co myslicie o wielkosci telefonu.

  • 0

    80. ~look  2007-11-21 18:14:26  host: chaos.tpnet.pl

    To juz chyba kwestia gustu.

  • 0

    81. ~fenderd  2007-11-21 18:20:53  host: 75-9.espol.com.pl

    kolego powiedz a ktury kupic n73 czy n93 i jak mozesz to powiedz jak z klapka czy sie nie wyrabia dzieki za odpowiedz.

  • 0

    82. ~look  2007-11-21 20:57:37  host: chaos.tpnet.pl

    To zalezy do czego bedziesz uzywac tego fona. Jesli bardziej preferujesz sluchac muzy i do tego robic porzadne zdjecia to n73 ME jest idealna. Mialem ja jakis czas i musze powiedziec, ze jest to naprawde dobry, dopracowany i godny polecenia telefon.Ja osobiscie zastanawiam sie nad n93 bo glownie zalezy mi na dobrych zdjeciach, filmach no i to wyjsce TV:). Ale Jesli chcesz szybki i funkcjonalny fon z symbianem to szczerze polecam n73 szczegolnie wersje ME. Niestety nie powiem Ci wiele o klapce bo jeszcze (to kwestia czasu) nie mam tego fona ale z tego co przegladam na forach to nawet po paru miesiacach jeszcze nikt na nia nie narzekal, mimo iz wyglada tak niepozornie.

  • 0

    83. ~fender  2007-11-22 09:14:48  host: 75-9.espol.com.pl

    dziekuje za odpowiedz kupie dwa pozdrawiam.

  • 0

    84. ~look  2007-11-22 17:22:01  host: chaos.tpnet.pl

    Szczesciaz z Ciebie;) pozdro

  • 0

    85. ~She-Cat  2008-04-20 11:55:43  host: acml99.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Mam ją od pół roku i jestem bardzo zadowolona.

  • 0

    86. ~jak  2008-10-24 21:14:30  host: djb76.neoplus.adsl.tpnet.pl

    za wszelko cene warto go meic jest az tak wartosciowy!! nie wazne ze robei bldey w psiowni:) ale wazne jaki on jest!!

  • 0

    87. ~palmate  2009-06-23 12:24:47  host: chello087206116193.chello.pl

    Kupiłem ten telefon jakieś 2 tygodnie temu, naprawdę przyjemny. Wcześniej miałem Treo 650, i trochę brakuje mi tego dotykowego wyświetlacza...ale funkcje tej Nokii rekompensują wszystko. WiFi działa wyśmienicie, przekonałem się o tym w Krk i Żywcu. Aparat - bardzo dobry. Mógłby być wprawdzie lepszy, czasem zdjęcia są rozmazane. Ale jak jedno zdjęcie zrobiłem, zdjęcie jakiejś muchy na liściu chyba...koleżanka z klasy stwierdziła, że jak lustrzanką zdjęcie robione! Niech żyje makro, to wszystko dzięki niemu. Zaś zoom optyczny przydaje się. W filmach jednak go słychać przy nagrywaniu, a przy cyfrowym dźwięk mam lekko przyciszony. Ale jak przedwczoraj jechałem zabytkowym tramwajem i film nagrywałem, to wszystko mnie pocieszyło. Wsiadam, kręcę, jakieś dzieci krzyczą 'ty, patrz jaki fajny fon!'. Po kilkunastu minutach pytają się mnie, co to za model telefonu..poczułem się..jak gość z reklamy? Rozmowy są dobre, jeno przeszkadza mi brak możliwości szybkiego nagrywania rozmów, że trzeba iść przez menu, a nie nagrywać w trakcie rozmowy jednym przyciskiem :( nie wypróbowałem jeszcze wideorozmów, ale sprawdzę w krótkim czasie :) pozdrawiam posiadaczy takiej Nokii.

Dodaj swoją opinię