Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Nokia N85

Test telefonu Nokia N85

Mateusz Pakulski (Q!) 21 Grudnia 2008 02:29

0 1
Seria telefonów "N", produkowanych przez Nokię, to najbardziej multimedialna linia z portfolio produktów fińskiego producenta. Z każdą premierą nowego modelu stara się on umieszczać w nich pełną gamę aktualnych rozwiązań mobilnych, a także dorzucić czasem jakąś nową funkcjonalność, która niedługo może stać się standardem na rynku. Takie założenie nie zawsze się udaje, jednak w przypadku jednego z najnowszych reprezentantów tej linii, modelu N85, tak właśnie się stało. Sam aparat przykuwa uwagę nie tylko swoim wyglądem, ale również bogactwem funkcji oraz pewną, bardzo ciekawą nowinką techniczną. Czy taki mix okaże się sukcesem rynkowym i umocni on pozycję Nokii na rynku telefonów multimedialnych? Zapraszam do zapoznania się z recenzją tego modelu.



Zestaw

Po otwarciu pudełka w pierwszej kolejności zobaczymy baterię oraz telefon, którego wymiary to 103 x 50 x 16 mm, a waga - 128 gramów. Reszta wyposażenia została umieszczona wewnątrz opakowania. Znajdziemy w nim ładowarkę, kabelek do transmisji danych, podwójny zestaw słuchawkowy (słuchawki oraz pilot do obsługi rozmów i muzyki) oraz kilka papierków. W komplecie nie zabrakło również karty pamięci o pojemności 8 GB oraz kabelka wideo, pozwalającego podłączyć naszą Nokię do telewizora. Tak skomponowany zestaw tworzy bardzo zgrany komplet, który od razu po zakupie telefonu pozwoli nam w pełni wykorzystać jego możliwości.

nokia n85 nokia n85 nokia n85 nokia n85

Jakość obudowy

Pierwszy kontakt z telefonem nie wzbudza zbyt dużego optymizmu. Użyte do jego produkcji plastiki są przeciętnej jakości, a gładka powierzchnia przedniego panelu sprawia, że bardzo dobrze radzi on sobie ze zbieraniem odcisków palców i innych nieczystości. Kolejną rzeczą budzącą wątpliwość jest spasowanie poszczególnych elementów telefonu. Mechanizm slidera posiada bardzo duże luzy we wszystkich trzech płaszczyznach i to zarówno w pozycji złożonej, jak i otwartej. Tylna klapka przykrywająca baterię ugina się nawet przy niewielkim nacisku. Źle spasowany jest również tył telefonu w miejscu, gdzie obudowa znajdująca się wokół aparatu styka się z bokiem telefonu. Wszystko to ma miejsce w nowym telefonie, dopiero co wyciągniętym z pudełka. Trudno zatem nawet wyobrazić sobie to, jak będzie wyglądał telefon po 3 czy 6 miesiącach normalnego użytkowania. To zdecydowanie zła wiadomość dla osób, które lubią rzeczy dobrze spasowane i pewne w obsłudze. Od telefonu z serii "N" można by wymagać znacznie więcej.

nokia n85 nokia n85 nokia n85 nokia n85

Jakość materiałów użytych do produkcji obudowy oraz fatalne ich spasowanie to ogromne rozczarowanie. Jakość ta jest na bardzo niskim poziomie i zdecydowanie jest to najsłabsza element tego telefonu. Nie tego spodziewamy się po aparacie, który do najtańszych nie należy.

Niestety mój przypadek nie był odosobniony. Na jednym z forum wiele osób skarżyło się, że jakość wykonania ich egzemplarzy także pozostawia wiele do życzenia. Co ciekawe, sytuacja taka zdaje się dotyczyć telefonów kupionych tylko u polskiego dystrybutora - osoby, które nabyły go poza granicami kraju, nie mają w tej kwestii żadnych zastrzeżeń. Również na zagranicznych stronach trudno znaleźć niepochlebną opinię o jakości wykonania N85.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 43
  • 0

    24. ~do bill  2008-12-22 11:16:50  host: 77-253-107-122.adsl.inetia.pl

    Zobacz se wydajność nokii n96 (tel z 2008 r) a zobacz se wydajność w950i (tel 2006 r) bije na głowę to twoją noklę w wydajności. Daje linki. Wydajność n73>>>> http://tnij.com/n73694 >http://www.redsymbian.com/img/testy/n96/N96_spmark.jpg

  • 0

    25. ~xcxx  2008-12-22 11:20:08  host: 77-253-107-122.adsl.inetia.pl

    wydajność w950i >>>>http://tnij.com/w950i642>>> http://tnij.com/8VN8

  • 0

    26. ~xx  2008-12-22 11:22:08  host: 77-253-113-146.adsl.inetia.pl

    Wydajność n96 >>>http://tnij.com/8VN8

  • 0

    27. ~  2008-12-22 21:51:15  host: f96-036.opera-mini.net

    Niestety musze potwierdzic, ze jakosc wykonania telefonu nie jest do konca zwiazana z rynkiem, na ktorym sie ukazuje... Bylem ostatnio w firmowym salonie nokii na regent street w londynie... i po dlugim uzytkowaniu idealnie zbudowanej/zlozonej nokii E71 mialem wrazenie, ze N85 zaraz mi sie w rekach rozpadnie... Niestety - "zakochalem sie" w specyfikacjach technicznych telefonu... ale uczucie nie przetrwalo zderzenia z rzeczywistoscia;) @ Bill a xperie to Ty kiedys cwaniaczku widziales, chocby specyfikacje ogladales??? Jak ja uwielbiam takich zorientowanych specjalistow jak Ty.

  • 0

    28. ~kazo  2008-12-24 15:24:53  host: mercury.msi.pl

    Ciekawy test, ale wyświetlacza OLED nie można wrzucać do wad. Zdecydownie swoją funkcjonalniścią zasługuje na miano zalety, nawet jeśli w słońcu jest trochę gorsza widoczność. Brak też w teście informacji na temat możliwości ładowania telefonu przez złącze USB - to też zaleta.

  • 0

    29.  2008-12-28 13:50:54

    Dobry test... pisany, tak jakby z punktu widzenia maniaka :D i dobrze ;)

  • 0

    30. ~  2009-01-22 17:19:35  host: 94-40-44-2.tktelekom.pl

    Gry N-Gage od Gameloftu tną sie na tym fonie

  • 0

    31. ~Szevek  2009-02-25 12:26:22  host: buv234.neoplus.adsl.tpnet.pl

    "Jakość wykonania jest TRAGICZNA. Nokia ma z tym ostatnio problem" Bo większość nokii jest robiona w 100% w europie, a SE w chinach :D

  • 0

    32. ~bizon :D  2009-03-12 21:32:14  host: clc185.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Mam pytanie czy naprawdę jakość wykonania jest taka zła? Jeśli tak to dlaczego na zagranicznych serwisach n85 jest chwalona za poprawiony slider względem n95/n95-2? I czy chodzi on dużo gorzej według waszych doświadczeń od N95 8gb? Proszę o pilną odpowiedź!

  • 0

    33. ~Oxygen  2009-07-30 07:46:48  host: chello089078090190.chello.pl

    Nokia ma ogromny problem z jakością w "N"-kach, szczególnie ze spasowaniem i plastikami, które wpływają na ergonomię i awaryjność urządzenia. Najważniejszą informacją jest jednak to, że szczególnie słabej jakości są telefony tworzone na Węgrzech z rynkiem docelowym środkowa i wschodnia Europa. Co ciekawe w serii "E" ten problem prawie nie występuje. Wynika z tego prosty fakt, że "E" to jest telefon, a "N" gadżet. Natomiast jeśli chodzi o czarny błyszczący plastik - to chyba jest normalne, producenci telefonów, laptopów, telewizorów też wciskają go na siłę wszędzie i według mnie słusznie. Urządzenia wyglądają elegancko pod warunkiem, że są czyste i od razu widać na nich ślady zaniedbania.

  • 0

    34.  2009-08-20 13:40:56

    Ten telefon jest tylko dobry. Najciekawszą rzeczą jak dla mnie jest tylko ten transmitter fm. Ale wykonanie tego telefonu jest po prostu tragiczne. Jest wykonana jak mój SE który jest tanszy od tej nokii o jakiś 1000 zł. Zdecydowanie bardziej przemawia do mnie sony ericsson w995 gdyż ja nie potrzebuje systemu operacyjnego bo to jest jak dla mnie bardzo nie wygodne w obsłudze a zresztą tak i tak bym tego nie wykorzystał. Aha i jeszcze jedna sprawa co za głośniki wstawili w tym telefonie sa 2 a grają gorzej od głosnika wbudowanego w SE w610i to jest po prostu masakra. A co do transmittera to mogę go sobie dokupić na allegro do mojego SE. Wiec dalej ludzie przedstawcie mi chociaż jeden model nokii który pasował by pod moje wymagania. wg. mnie takiego nie ma a co za tym idzie SE jest zdecydowanie lepszy ponieważ ich modele telefonów są skierowanie do zdecydowanie wiekszej ilosci odbiorców a nokia jak wypusci jakiś model na rynek to to albo jest to telefon biznesowy którego nie potrzebują wszyscy albo jest to okropnie wykonany "komputer multimedialny" albo jest to telefon bez niczego który tak i tak jest wiele droższy od telefonów konkurencji !! I co maniaki nokii ??

  • 0

    35.  2009-08-20 14:43:39

    Aha jeszcze jedno. W zaletach jest napisane wszystkie funkcje aktualnie dostepne. Wiec gdzie znajduje się aparat conajmniej 8 mpx?? . Przecież 5 mpx to już standard ?

  • 0

    36. ~posiadacz n85  2009-09-20 17:53:22  host: c206-161.icpnet.pl

    ja posiadam n85 od miesiaca i nic mi sie z nia nie dieje a nabyłemja w anglii

  • 0

    37. ~Pablo n85  2009-11-05 18:12:38  host: acni202.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Witam Mam tą nokię około 10 miesięcy i muszę powiedzieć że lubię ten telefon ale zaczyna mi poważnie szwankować. Często sie wyłącza po otrzymaniu bądz wysłaniu sms, zawisza się coraz częściej a z transmitera już wogóle nie skorzystam bo się całkowicie zamula... Dodam że robiłem formata i nic nie pomogło Jutro idę go oddać na gwarancje .... Ale i tak nie zrezygnuje z Nokiii Pozdr all

  • 0

    38. ~Vladi  2009-11-11 18:01:15  host: 88-199-105-4.tktelekom.pl

    PAblo zrob format jeszcze raz ale uwzglednij w nim karte pamieci i aktualizuj sobie symbiana... to powinno pomuc pozdro a telefon zejefajny nie jest idealny bo nic nie jest idealnego... niedorobienia sie trafiaja ale zadko (zadziej niz w n95/96) kazdy sie czepiac moze kazdego bo zawsze moglby byc 8mpxl aparat 600mln kol i inne glopoty ktore wypisuja uzytkownicy nie zanjacy sie wogole na sprzecie... najazniejsze jest to je jest cos nowego i innego nic cala seria N bo jak dla mnie to prawie wszystkie N-ki to to samo tylko w innej obudowie innym aparacie i procku... a ta innosc robi z 85 oryginalna...

  • 0

    39. ~Nowy  2009-11-11 21:05:50  host: 061093124015.ctinets.com

    Właśnie przesiadłem się na N85 z 6233. Potrzebuję dobrej kamery. I foto i video do notatek.No zawiodłem się.Wszystko jest fajnie jeśli chodzi o szybkość, foto, ale wideo i foto, niszczy kilka rzeczy. Obudowa, która w czasie nagrania przy najmniejszym ruchu, czy manipulacji start, stop, powodue na nagraniach tak głośnie trzaski, że materiał jest do "D" Mikrofon zbiera najmniejszy szmer.Na przodzie cały czas świeci się czerwone światło, co poza zwracaniem na siebie uwagi przy zdjęciach z bliska "zaczerwienia" fotografowany obiekt-porażka. Ponoć można to jakimś patchem wyłączyć, ale... Nie udało mi się na razie znaleźdź sposobu na wyłączenie dźwięku migawki. Jest tak głośny, że profesjonalny D1 przy niej to zwykły "pocket". Telefon mógłby być świetny, ale przez niedbały design, nadaje się do wszystkiego , poza filmowaniem.A jak będzie z czasem. Jak nie daj Bóg upadnie...? Poza tym radio super, rds, odtwarzacz też, ale dla mnie to akurat nie najważniejsze.

  • 0

    40. ~Nowy  2009-11-11 22:19:23  host: 061093124015.ctinets.com

    Udało mi się wyłączyć dźwięk migawki.Można to zrobić globalnie wyłaczając dźwięki ostrzeżeń. Czy to fajne? w innych modelach można to zrobić niezależnie od aplikacji.Tu jak się pogrzebie niby też. Nie jest to jednak słynna "nokiowa" intuicyjność. Nadal jednak nie daje się standardowo wyłączyć czerwonych diód palących sie non stop, oraz uniknąć zapisu niechcianych dźwięków pochodzących z przycisków i luzów obudowy zbieranych przez ultraczuły mikrofon:-( Myślę, że nokia gubi się w wielości modeli i nieogarnia wszystkiego.Przyjdzie sie przesiąść na jakieś iPhony albo inne. A szkoda.

  • 0

    41. ~OHM  2009-12-05 14:24:51  host: chello089076193057.chello.pl

    Jakość wykonania podobno zależy od miejsca wyprodukowania. Można to sprawdzić po kodzie IMEI, tj. 7 i 8 cyfra kodu. I tak: 00 - najlepsza jakość, wyprodukowano w głównej fab. nokii 01 - jakość nieco gorsza od 00, ale wciąż b. dobra. 02 - ... 03 - Gorsza jakość - podobno z chin 04 - Jeszcze gorsza 05... Jak widać model z testu ma 02.

  • 0

    42. ~Mr. X  2010-11-24 12:17:29  host: 195.200.212.15

    Mam Nokie N85 zostala zakupiona w Anglii i jest Made id Finland i wszystko działa idealnie. Jak dla mnie najlepszy fonik.

  • 0

    43. ~Ba$$  2010-12-28 19:30:21  host: public29468.xdsl.centertel.pl

    ja tak sie na nią napaliłam, a jak przeczytałam to wszystko to aż mi dech zaparło. Itak ja kupie!!! bo wspiera mnie opinia kazo, posiadacz n85, MR.X ;P

Dodaj swoją opinię