Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Nokia Lumia 930

Test telefonu Nokia Lumia 930

Marcin Kruszyński (vonski) 21 Sierpnia 2014 08:47

10 3
Lumia 930 jest prawdopodobnie jednym z ostatnich urządzeń z logiem Nokii na obudowie. Po przejęciu działu produkującego smartfony przez Microsoft, coraz częściej słyszy się o ostatecznym "uśmierceniu" fińskiej marki. Model 930 jest europejską siostrą modelu Icon, który niemal pół roku wcześniej debiutował na rynku amerykańskim. Czy po takim okresie przy galopujących premierach Lumia może jeszcze odnaleźć się na maksymalnie nasyconym rynku tzw. "flagowców"? Czy topowe urządzenie z Windows Phone może rywalizować jak równy z równym ze swoimi konkurentami spod znaku Androida oraz iOS? Czy wreszcie udało się Nokii stworzyć smartfon skupiający wszystkie nowości rynkowe, nie rezygnując jednocześnie ze stabilności i szybkości? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym teście.



Zawartość pudełka

Pudełko Lumii 930 ma nieco inną formę od wcześniejszych modeli. Jest płaskie, błyszczące i rozsuwane. W jego wnętrzu poza samym telefonem znajdziemy tylko kabel USB oraz sieciową ładowarkę. Nieco dziwnym jest brak najprostszych choćby słuchawek. Zamiast tego w testowym zestawie trafił do mnie brelok NFC Nokia Treasure Tag - przydatny gadżet umożliwiający szybkie zlokalizowanie za jego pomocą telefonu lub w drugą stronę: namierzenia breloka (i na przykład przypiętych do niego kluczy) poprzez smartfon. Nie do końca jestem jednak przekonany, czy jest to standardowe wyposażenie sklepowych egzemplarzy, więc nie będę się nad nim specjalnie rozpisywał.

Specyfikacja

Pod względem specyfikacji Lumia 930 jest jednym z najlepiej wyposażonych urządzeń z Windows Phone na pokładzie. Mimo, że tegoroczne flagowe modele z Androidem oferują może i nieco nowsze podzespoły, to zdecydowanie nie ma potrzeby do narzekań.

Układem centralnym "dziewięćsettrzydziestki" jest dobrze znany Snapdragon 800 wyposażony w cztery rdzenie Krait 400 pracujące z częstotliwością 2,2 GHz i wyposażony w grafikę Adreno 330. Smartfon posiada wbudowaną pamięć wewnętrzną o pojemności 32 gigabajtów bez możliwości jej rozszerzenia, zaś wielkość pamięci RAM to 2 GB. Za łączność odpowiada modem pracujący w trybie 3G (częstotliwości 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz) z prędkością HSDPA 42,2 Mb/s oraz HSUPA 5,76 Mb/s, jak również w trybie LTE (800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz) Cat4 z prędkością 150 Mb/s (download) oraz 50 Mb/s podczas wysyłania danych. Poza oczywistym modemem do połączeń GSM, Nokia wyposażyła swój model w moduł Wi-Fi (a/b/g/n/ac, dual-band, z funkcją DLNA oraz Wi-Fi hotspot), Bluetooth w wersji 4.0, łączność zbliżeniową NFC oraz odbiornik GPS z obsługą sieci GLONASS. W sporej obudowie ważącej 167 gramów i mierzącej 137 x 71 x 9,8 mm zmieścił się pięciocalowy ekran AMOLED o rozdzielczości FullHD oraz akumulator o pojemności 2420 mAh. Specyfikację uzupełniają dwa aparaty: główny o rozdzielczości 20 megapiskeli oraz przedni 1,2 Mpix. Ponadto smartfon wyposażony jest złącze microUSB (2.0), wyjście audio 3,5 mm, złącze karty nanoSIM oraz tradycyjne radio FM.

Zobacz: inne filmy z kategorii Nasze testy


Optymalizacja systemu operacyjnego Microsoftu powoduje, że sprzęt z takimi samymi podzespołami działa zazwyczaj ciut lepiej niż jego odpowiednik oparty na Androidzie. Mimo, że na rynku są już urządzenia z nowszą specyfikacją, to konfiguracja Lumii 930 powinna pozwolić na jej bezproblemową obsługę przez długie lata. Pytanie tylko jak będzie ze wsparciem i aktualizacjami, bo tu już nie jest tak różowo patrząc na politykę giganta z Redmond względem wcześniejszych telefonów z serii Lumia.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 41
  • 0

    22.  2014-08-23 17:27:51

    Na mojej noki 3310 działa Flash normalnie :)
    A tak serio nic nie zastąpi mojego prawie dwu letniego Galaxy s 3 :):):)
    Chyba się z nim nie pożegnam, bo na razie nie mam następcy.

  • 0

    23.  2014-08-23 23:28:27

    Flash był z powodzeniem wspierany i byłby dalej wspierany gdyby Google sobie nie wymyśliło, że wszyscy z dnia na dzień mają przejść na html5. Ostatnia wersja Androida, która poprzez wbudowaną przeglądarkę wspierała flash to 4.0. Dla tej wersji ze strony Adobe jest wciąż do pobrania adobe flash player, wersja 11.1.115.81.
    Tak przy okazji, to kolejny kamyczek do ogródka podobno niezbędnych aktualizacji do najnowszych wersji i związanych z tym tzw. optymalizacji. Taki ?leciwy? LG L9 z Androidem 4.0.3 obsługuje flasha, a Galaxy Tab 4 z Androidem 4.4.2 nie obsługuje. Trzeba zainstalować ze sklepu Google Play przeglądarkę Dolphin Browser z dodatkiem Dolphin JetPack, a potem specjalnie zmodyfikowany plik instalacyjny wtyczki Adobe z pliku .apk. Już kiedyś pisałem, że nie jestem heavy userem. I może dlatego wodotryski w 4.4.2 nie robią na mnie wrażenia, a brak flasha już tak.

  • 0

    24. ~BB  2014-08-24 10:28:01  host: apn-95-40-152-20.dynamic.gprs.plus.pl

    Brak Ekranu Podglądu (Glance Screen) [który nota bene jest w 920] dyskwalifikuje mi Lumię 930 całkowicie.
    Posiadam 920 od prawie 2 lat i już myślałem, że znalazłem następcę.. A tu taki klops.

  • 0

    25. ~vini  2014-08-24 10:52:58  host: public-gprs517360.centertel.pl

    Panowie orientujecie się może jak włączyć spokojne godziny. Czy potrzebna Cortana. Mam 920 i WP 8.1. Jeśli faktycznie Corgana jest potrzebna to cóż... bez komentarza.

  • 0

    26. ~jarekt  2014-08-24 16:10:52  host: ayv222.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Błąd w tekście. Mobilny IE w 8.1 obsługuje tryb "inprivate". Wybiera się go z zakładek (trzeba pacnąć trzy kropki).

  • 0

    27. ~  2014-08-24 16:23:24  host: abgc43.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @25-bez Cortany nie włączysz spokojnych godzin.

  • 0

    28. ~jarekt  2014-08-24 16:23:31  host: ayv222.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Kolejne nieścisłości w tekście:
    MixRadio w darmowej wersji oferuje tworzenie własnych miksów. Trzy z nich można ściągnąć do słuchania offline.
    Poza słabym DLNA ta nokia obsługuje Miracast pozwalający na przekazywanie zawartości ekranu i multimediów nie tylko na telewizory obsługujące tą funkcję ale także na komputery z W8. Przekazywanie obrazu na komputery działa także za pomocą kabla USB.
    Jeśli chodzi o grzanie się słuchawki to jest to błąd firmware'u, który zostanie poprawiony. Mam to samo w L920 od czasu instalacji aktualizacji do W8.1 Developers Preview (bez cyjan) za to nic nie dolega L1020 z Cyjanem bez DP...

  • 0

    29.  2014-08-24 16:56:54

    Chciałbym aby autor doprecyzował swoją uwagę na temat aktualizacji Lumii. MS obiecał 36 miesięcy wsparcia dla każdego telefonu z WP8 i narazie wywiązuje się z tego.
    Jeśli to jakaś aluzja na temat WP7.8 i brak aktualizacji do WP* to proszę o źródło, gdzie to było obiecane?
    Na razie to wygląda jak bezzasadne ataki.

  • -1

    30. ~Avalon  2014-08-24 20:24:30  host: host-92-24-31-64.ppp.as43234.net

    Dużym minusem jest brak suwaka do przesuwania muzyki lub audiobooków i to że Nokia Muzyka po restarcie gubi odsłuchane części w audiobookach i odtwarza od nowa.

  • 0

    31. ~noob  2014-08-25 00:57:12  host: afgm82.neoplus.adsl.tpnet.pl

    W IE jest już przeglądanie stron w trybie incognito - nazywa się to inprivate, trzeba wejść w "karty" wysunąć dolny pasek i kliknąć w "nowa karta inprivate". Grzanie się to podobno problem pierwszych partii produkcyjnych, podobnie było też z 920-tkach

  • 0

    32.  2014-08-25 09:38:09

    Przyznaję, że się nie dokopałem do tego "inprivate", mea culpa.
    @28: byłem pewny, że grzania to kwestia softu, bo miałem mnóstwo sprzętu z tym samych chipsetem a żaden nie był takim piekarnikiem. Póki co jednak jest jak jest, więc o tym piszemy.

  • 0

    33. ~Nick  2014-08-26 12:15:26  host: 31.179.221.20

    @8 - Próbowałem się przekonać do tego systemu podczas czterodniowych testów Lumii 920, za jasną cholerę nie dałem rady, Lumia już dawno sprzedana. Te konta typu hotmail, live i coś tam jeszcze to jakaś masakra, przesłanie kontaktów z innego telefonu bo BT kończyło się sukcesem, ale gdzie te cholerne kontakty są schowane bo nigdzie nie można ich znaleźć, mogę mnożyć kretynizmy, ale po co? Każdy wybiera co mu bardziej odpowiada, mi WP nie odpowiada wcale...

  • 0

    34. ~nieHTCfan  2014-08-26 12:45:11  host: apn-77-112-74-59.dynamic.gprs.plus.pl

    @wikik, HTC 8s dla przykładu nie otrzyma prawdopodobnie 8.1 GDR1

  • 0

    35. ~  2014-08-27 07:57:47  host: rtr-5-225.interkar.pl

    @34 To nie wina MS ze htc wypuścił na rynek telefon z ROM teoretyk 4GB, inne Tel z min 8GB dostaną wiec nie kręć tu jak się nie orientujesz o czym piszesz.

  • 0

    36. ~stem  2014-08-27 11:25:31  host: hd233.internetdsl.tpnet.pl

    "nikt nie jest w stanie dopatrzyć się pikseli" - gołym okiem widoczny jest Pentile i to na tyle, że małe czcionki na stronach www są postrzępione, ba - elementy i czcionki mają poświatę fioletową. Niestety to jak dla mnie największa wada tego telefonu. Szczerze, robiłem porównanie z HTC 816 - z gorszą rozdziałką i większym ekranem i... strony popularnych serwisów są dużo bardziej czytelne na HTC(!) niż na nokii z mniejszym ekranem FHD ale i nieszczęsnym PENTILE!

  • 0

    37.  2014-08-27 14:24:55

    Gratuluję świetnego wzroku ;-)

  • 0

    38. ~stem  2014-08-28 12:38:33  host: hd233.internetdsl.tpnet.pl

    @vonski Uwierz chciałem ten telefon mieć w swojej kieszeni.. ale to rzuca się w oczy z odległości z której zazwyczaj korzystasz z telefonu, surfując po necie.

  • 0

    39. ~luck  2014-08-29 09:47:02  host: gqi18.internetdsl.tpnet.pl

    Rzeczywiście telefon się bardzo grzeje, bateria również nie powala...
    Lecz co do aparatu to absolutnie nie zgadzam się z autorem. Aktualnie jest to jeden z najlepszych aparatów w smartfonach i tym się zdecydowanie to urządzenie wyróżnia, patrząc na "innych producentów".

  • 1

    40.  2014-08-31 08:42:34

    Normalnie śmiać mi się chce jak czytam o ograniczeniach Windows Phone, których sam doświadczyłem rok temu w HTC 8s. Coś poprawili, ale dla mnie ta Nokia to nadal sprzęt dla masochistów. Można zrozumieć ograniczenia sprzętowe, ale nie software-owe. To czego nie można zrobić dobrze samemu, trzeba oddać w ręce społeczności. Tylko tyle brakuje Windows Phone, a raczej aż tyle. Microsoft zapomniał dlaczego jego system na pc jest tak popularny, jest dokładnie tym czym jest Android na smartfonie i dlatego ciągle będzie z funkcjonalnością do tyłu.

  • 0

    41. ~ak  2014-10-12 10:10:35  host: adei10.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Mam telefon. Aparat jest świetny. Rewelacja! W szczególności kilka zdjęć 5M + jedno 19M. Zdjęcia nabierają życia i nie są pozbawione kontekstu. Jeżeli chodzi o użytkowanie gier lub nawigacji to grzeje się niemiłosiernie. Mam go w ładnym opakowaniu i jakoś mi to nie robi ale martwię się czy to grzanie na dłuższą metę mu nie zaszkodzi.

Dodaj swoją opinię