telepolis.pl Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Nokia Lumia 800

Test telefonu Nokia Lumia 800

Mateusz Pakulski (Q!) 16 Grudnia 2011 02:54

6 2
Lumia 800 to telefon przełomowy dla Nokii. Kończy on pewien okres w historii firmy i zaczyna zupełnie nowy. To telefon, który grubą kreską oddziela dotychczasowe dokonania Finów na rynku telekomunikacyjnym i stawia firmę w zupełnie nowej roli - już nie jako producenta sprzętu i systemów dla nich, ale, po raz pierwszy w historii (nie licząc początków systemu Symbian) na tak szeroką skalę, jako producenta sprzętu i odbiorcę systemu ze źródła zewnętrznego.

Jednak rewolucyjnego ducha w Lumii 800 czuć w każdej części telefonu. Zupełnie nowa idea smartfonu dla rynku masowego, zupełnie nowy system dla tegoż, zupełnie nowy sposób dystrybucji treści dla niego i jeszcze kilka innych zupełnych nowości. Zresztą nie ma się czemu dziwić - Lumia 800 celuje wysoko. Sam prezes firmy, Stephen Elop, podczas prezentacji telefonu nie krył, że jego firma wiąże spore nadzieje zarówno z platformą Windows Phone, jak i samym telefonem. A może szczególnie z nim, skoro został on określony jako pierwszy prawdziwy telefon z Windows Phone 7?

Tak czy inaczej, oczekiwania rynku i odbiorców zostały mocno podgrzane na kilku frontach. Powstaje zatem pytanie, czy Nokii udało się spełnić modelem Lumia 800 wszystkie obietnice? Już za moment wszystko będzie jasne, a szczegóły znajdziecie w obszernym tekście poniżej.

Warto mieć na uwadze, że premiera telefonu planowana jest w Polsce w styczniu 2012 roku. W związku z tym odbiorca końcowy może otrzymać produkt i/lub usługi nieznacznie różniące się od tych opisanych poniżej.

Zestaw

W zestawie sprzedażowym znajdziemy:
- telefon (Nokia Lumia 800),
- jednoczęściowy zestaw słuchawkowy,
- kabel USB-microUSB,
- ładowarka USB,
- silikonowy pokrowiec,
- zestaw dokumentów.

Wygląd

Do tej pory Nokia nie słynęła z przyciągającego oko wyglądu swoich telefonów. Przełomowe konstrukcje tego producenta można policzyć na palcach jednej, w porywach dwóch rąk. Jednak wraz z premierą modelu N9, po którym Lumia 800 w większości odziedziczyła swój wygląd zewnętrzny, fińscy projektanci znów powracają na salony wzornictwa. Projekt 800 jest atrakcyjny wizualnie, dobrze przemyślany i tworzy zgraną całość. Jest syntetyczny.

Przede wszystkim ogólny wygląd - rządzi tutaj świeże podejście do tematu (ciekawie ścięte jedne i zaokrąglone drugie boki), konsekwencja (wszystkie klawisze znajdują się tam, gdzie znajdować się powinny) oraz minimalizm (nie doświadczymy tutaj zbędnych elementów konstrukcyjnych). Jak to zatem wygląda w praktyce?

Na przednim panelu odnajdziemy ekran, pod którym znalazły się trzy charakterystyczne dla telefonów Windows Phone klawisze - cofania (teraz również menu wielozadaniowości), menu głównego oraz wyszukiwania. Ponad ekranem znalazło się miejsce na logo producenta oraz umieszczone z jego prawej strony czujnik oświetlenia i zbliżeniowy. Wszystkie te elementy otoczone zostały szklaną, delikatnie wypukłą powierzchnią. Wokół niej zostało niewiele miejsca, jednak wystarczająco dużo, aby na górze przedniego panelu umieścić otwór głośnika. I to w zasadzie tyle normalności jeśli chodzi o wygląd telefonu.



‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 101
  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    87. ~Ms. Marvel  2011-12-18 09:32:16  host: dpa234.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Trudno oczekiwac lepszej oceny. To wszak Nokia a wiadomo jak telepolis traktuje wszystko co nie jest na Androidzie.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    88. ~Eryk  2011-12-18 11:59:29  host: 89-68-11-33.dynamic.chello.pl

    System WP7 jest zenujacy !! Tak niedopracowanego dziadostwa jeszcze nie widzialem. Nie rozumiem jak Nokia moze rezygnowac z Symbaiana w tym momencie. WP7 - brak profili, minimalna ilosc ustawien, nie mozna personalizowac telefonu, blouthot nie wysyla zdjec ani innych plikow, nie ma czegos takiego jak manager aplikacji, nie sprawdzimy co mamy na dysku telefonu, aplikacje systemu co jakis czas lacza sie z netem (na symbianie mozna wszystko ustawic zgodnie zpreferencjami, tutaj nie), do tego strasznie malo aplikacji i gier na WP7.Jak dla mnie to jest wielkie nieporozumienie i przejscie z Symbiana na WP7 to 10 krokow wstecz, nie wyobrazam sobie takiej mozliwosci.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    89. ~pisul  2011-12-18 14:30:01  host: nat1.res.pl

    Historia znowu sie powtorzy. Swego czasu oparty o tym samym wygladzie interfejsu odtwarzacz Zune tego samego producenta musial zbankrutowac bo nikt tego nie chcial kupowac !!! A konkurentem byl ipod. Podobnie teraz ludzi ewybiora kolorowe ikonki i tapery niz uboki w kolory interfejs - http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/koniec-odtwarzaczy-microsof t-zune

  • Ten komentarz został ukryty.

    -2

    90.  2011-12-18 15:33:09

    @88 jak pierwsze Ajfony też nie oferowały masy podstawowych funkcji, a niektóre z nich wymieniasz (a braków było jeszcze więcej), to nikt nie narzekał.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    91. ~tomaszk-poz  2011-12-18 19:11:12  host: host-79.173.11.140.tesatnet.pl

    Hmmm jeżeli WP7 jest niedopracowany, co można powiedzieć o Androidzie...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    92. ~kamil.  2011-12-18 19:30:03  host: 89-79-32-170.dynamic.chello.pl

    orson proszę Cię...nie pisz "Ajfony" jak ten półgłówek bob z forum...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    94.  2011-12-23 20:39:54

    Procesor jak i GPU takie samo jak w Xperii ARC S. Czyżby istniała możliwość odpalenia Windows Phone na ARC S ?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    95. ~fan starej nokii  2011-12-27 19:07:08  host: 5ad8dbc4.bb.sky.com

    przy dzwonku trzeba wpisac kategorię ringtone a co wpisac jak chce ustawic indywidualny dzwonek na sms ?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    96.  2012-01-10 22:14:36

    A ja od dzisiaj mam ten telefon i już szukam innych zalet poza zaje...stym wyglądem. :-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    98. ~  2012-02-20 14:04:58  host: plus-96-192.polkomtel.com.pl

    Dziękuję za recenzję. Od trzech dni korzystam z Nokia Lumia 800 i muszę stwierdzić, że artykuł został napisany bardzo rzetelnie. Dziękuję szczególnie za podpowiedź w jaki sposób uzyskać USB Storage :) Tego obejścia przez weekend surfowania w sieci nie znalazłem. Dzwonki faktycznie były problemem (ograniczenie na długość 39 sekund) ale darmowy program Audacity z sourceforga umożliwił mi odpowiednią ich modyfikację.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    100. ~  2012-02-21 23:09:30  host: dslb-092-078-247-156.pools.arcor-ip.net

    n lumia bardzo dobra cena to tulko to co jest za ten szajs

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    101. ~lukasz  2012-03-04 12:24:16  host: ecp196.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ciekawią mnie bardzo te opinie i widzę, że chyba większość z nich nie jest oparta o własne doświadczenia tylko o jakieś artykuły albo recenzje. Jako użytkownik tego telefonu muszę powiedzieć że jestem bardzo miło zaskoczony właściwie wszystkim. Z dzwonkami to faktycznie trochę kiepsko że nie można ustawić własnych w jakiś prosty sposób ale można to przeżyć. Co do systemu to ja nigdy nie miałem potrzeby jakiejś specjalnej personalizacji, aktualnie wszystko mam ustawione na ustawieniach fabrycznych i pewnie długo tego nie zmienię. Wi-Fi i internet hulają aż miło. IE rewelacyjnie się spisuje. Synchronizacja kontaktów z facebookiem itp świetna sprawa. Komendy głosowe po angielsku działają prawidłowo. Czego więcej oczekiwać. Fajnie by było, gdyby użytkownicy którzy narzekają na personalizacje telefonu napisali o co im dokładnie chodzi? O to że ikonki nie można zamienić na serduszko albo samochodzik bo nie do końca rozumiem w czym jest problem?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    102. ~lukasz  2012-03-04 12:30:27  host: ecp196.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ... aha i jeszcze jedno, może podajcie alternatywę dla tego telefonu jak ktoś kupuje na abonament, bo przy ok 100zł abonamencie w Plusie ten telefon kosztuje ok 350zł

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    103. ~kerimas77  2012-03-26 00:06:19  host: 46.77.220.205

    Nokia lumia 800 wygląda fajnie. Jednak po dokładnym zapoznaniu ujawniają się braki.sam system porusza się w sposób dość szybki.procesor zastosowany pozwala na szybkie poruszanie się po menu telefonu co do prędkość nie ma zarzutów.brak jest niestety pełnej personalizacji,nie można sprawdzić co mamy na dysku,nie można zamknąć aplikacji bez jej przywołania,brak możliwości wklejenia innego załącznika w emailu niż zdjęcie. Być może nie dotarłem do tego momentu bo w trakcie poszukiwania straciłem cierpliwość. Nie przypadł mnie do gustu WP 7, symbian Bella jest dla mnie lepszy. Daje dużo większe możliwości niż WP 7 w lumi. Spodziewałem się z zbliżonych rozwiązań, ulepszonych. Tymczasem potrzeba jeszcze Czasu aby to zaczęło funkcjowac jak należy. Mimo wszystko jako nowość ciekawe wrażenia,powiem interesujący,jednak do pracy polecam z rodziny Nokii e7 lub Samsung galaxy s II. Pozdr

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    104. ~Karol  2012-04-16 14:20:41  host: 81-197-47-19.elisa-mobile.fi

    Witam. Czy może ktoś z posiadaczy tej nokii napisać czy możliwe jest (jak na androidzie) stworzenie sieci WiFi? Z góry dzieki, pozdr

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    105. ~Rafał W.  2012-04-27 10:26:05  host: host-89-228-9-246.dynamic.mm.pl

    Po 2 tyhogniach używania, zaczęła się zawieszać i odwieszać tak jak tutaj http://www.youtube.com/watch?v=rIB3efP7ZjY Serwis zabrał na reklamację :( Był najnowszy firmware wgrany i zostałem ze złomem a nie telefonem. Mogłem wziąć iPhone :(

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    106. ~greg  2012-10-13 22:10:28  host: hgt161.internetdsl.tpnet.pl

    Posiadam tel linia 800 niestety niefortunnie mi upadł i pękła mi powierzchnia szklana. Czy można tylko ten element wymienić czy trzeba cały wyświetlacz?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    107. ~Szyka  2013-03-30 09:29:27  host: 78.10.67.75

    Zależy jakie są szkody w nim

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    108. ~Szyka  2013-03-30 09:32:20  host: 78.10.67.75

    Ja będę kupował lumnie 800 po świętach , ale mój kolega ma ją i jest z niej dumny biorę ją bo jest w niej fajny system i chciałem mieć ten sam telefon co on.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    109. ~Szuka  2013-03-30 09:40:39  host: 78.10.67.75

    Ludzią często windows 7 nie przypada do gustu bo np są kwadraciki a tapeta jest tylko na ekranie blokady ale jest praktycznie tak szybka jak aippon 4s czy 5

Dodaj swoją opinię