Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Nokia Lumia 735

Test telefonu Nokia Lumia 735

Arkadiusz Dziermański 25 Maja 2015 09:53

6 13
Windows Phone nigdy nie należał do moich ulubionych systemów. Pierwsze podejście do mobilnych kafelków zaliczyłem z ZTE Tania, a zaraz po niej przyszła Lumia 610. Były to czasy, kiedy system zdecydowanie raczkował. Nielogiczność, a miejscami wręcz idiotyzm niektórych funkcji i odgórnie nałożonych ograniczeń zabijał jakąkolwiek przyjemność z użytkowania smartfonu. Minęło kilkanaście długich miesięcy i przyszła pora na kolejne podejście - Lumię 925. Urządzenie z kompletnie innej półki cenowej, wyposażone w noszą wersję systemu, który zdążył przejść wiele gruntowanych zmian. Mimo wszystko brak elastyczności znanej z Androida, przesadna prostota systemu, ale też wady samego telefonu, jak przeciętna jakość odtwarzanego dźwięku, szybko wyleczyły mnie z naprawdę genialnie wykonanej Nokii.Swoje trzecie podejście do systemu Windows Phone przyszło mi przeżyć z Lumią 735 (jeszcze Nokią). Smartfonem, który jest typowym przedstawicielem średniej półki i jest dostępny w przystępnej cenie w ofertach operatorów.

Po długich miesiącach obcowania wyłącznie z systemem Google'a, z dużym optymizmem podszedłem do testów Lumii 735. Sprawdźmy jak wypadła podczas redakcyjnych testów.

Zestaw? Jaki zestaw?

Kolorowe, teksturowe pudełko, które do mnie dotarło, zawierało jedynie telefon i jednoczęściową ładowarkę sieciową. Byłem święcie przekonany, że jest tylko zestaw na szybko spakowany do testów, ale wizyta na stronie internetowej Microsoftu zszokowała mnie. Do pełnego zestawu sprzedażowego brakowało jedynie instrukcji obsługi. A słuchawki? Kabel USB? Dodatkowa wymienna obudowa? Nic z tych rzeczy. Miłe słowo należy się jednak ładowarce, która ma przewód długości przynajmniej trzech kabli USB dodawanych do większości smartfonów.

Zobacz: inne filmy z kategorii Nasze testy


Plastikowa piękność...

Jedno krótkie spojrzenie na Lumie 735 zazwyczaj wystarczało, żeby jej obudowa zyskała uznanie w oczach osób, które w trakcie testów brały ją do ręki. Patrząc na nią z góry widzimy niemalże idealnie czarną taflę. Zastosowanie ekranu OLED, który bardzo dobrze wtapia się w okalającą go czarną ramkę powoduje, że krawędzie wyłączonego ekranu są widoczne dopiero przy spojrzeniu na obudowę pod kątem. W oczy delikatnie rzucają się tylko ciemno szary napis Nokia oraz oko przedniej kamery. Szczelinę głośnika rozmów, która również jest czarna, można przegapić nieuważnym spojrzeniem. Przedni panel telefonu bardzo mocno kontrastuje z bokami i tyłem obudowy, które w przypadku testowanego egzemplarza były jaskrawo-pomarańczowe i uważam, że to zdecydowanie najbardziej atrakcyjny wariant kolorystyczny tego modelu. Obudowa jest w zasadzie dwuczęściowa. Jedna z nich, to korpus z ekranem, akumulatorem i całą elektroniką, który jest wkłady w różnobarwne obudowy. Wadą konstrukcji jest konieczność wyjęcia akumulatora w celu włożenia lub wyjęcia karty pamięci.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 70
 • 0

  51. ~Benelux  2015-05-28 21:50:57  host: public-gprs516327.centertel.pl

  Skupiając się na wybranych zagadnieniach:
  Alternatywne przeglądarki - od dłuższego czasu dostępna jest na tą platformę Opera Mini, wprawdzie wciąż z dopiskiem beta, ale jest ona ciągle aktualizowana, rozwijana i ulepszana (np. niedawno otrzymała odświeżoną, nowoczesną formę i szatę graficzną) . Tak więc obecnie jest już funkcjonalna, stabilna i stwarza realną alternatywę dla Internet Explorera (który nawiasem mówiąc jest dobrze odbierany i oceniany - w odróżnieniu od wersji na PC). Natomiast zanim Opera Mini pojawiła się dla Windows Phone, dostępna była/jest np. Nokia Xpress, cechując się podobna funkcjonalnością wiodąca - czyli wysoka kompresją danych pozwalająca oszczędzać transfer.
  Menu aplikacji zaliczył pan do "irytujących absurdów mobilnego Windowsa", ponieważ brak panu wiedzy i doświadczenia związanego z tym OS-em, a przecież menu to można sobie łatwo spersonalizować i przeorganizować chociażby za pomocą udostępnionej przez sam Microsoft aplikacji "Foldery".
  Nokia Lumia 735 ma wbudowaną diodę powiadomień - w lewym górnym rogu, patrząc na przedni panel (około 0,5 cm od góry i 1.3 cm od lewej). Będzie ona uaktywniona po aktualizacji do mobilnego Windowsa 10.
  Kolejne zagadnienia opisze w późniejszym terminie.

 • 0

  52.  2015-05-28 22:13:11

  No to przeglądarki, cytuję: "póki co ciężko jest o sensowną alternatywę", bo raz, że Opera jest w wersji beta, a dwa sensowa, to taka, która wniesie coś nowego, jak chociażby normalne otwieranie stron w kartach. Dalej, foldery nie zmienią mi widoku Menu. To już 10 lat temu w telefonie bez systemu mogłem wybrać widok listy lub kafelków. Alternatywy brak. Dioda, co mi z tego, że jest skoro nie działa? Skoro nie działa, to nie robi mi to różnicy czy ona jest, czy jej nie ma.

 • 0

  53. ~Benelux  2015-05-28 22:23:56  host: public-gprs516327.centertel.pl

  ad 50. Wiem czego się tu spodziewać, bo nie od wczoraj tu zaglądam. Jeśli piszecie recenzje to nazwijcie rzecz po imieniu, ponieważ testy telefonów to inna dyscyplina, której tu nie uprawiacie :-)
  Nie wiem o co Ci chodzi z tymi "zdaniami ze strony producenta" i "telefon ma to to i to, jest najlepszy".
  "Własnych doświadczeniach"?? To macie w redakcji wspólne doświadczenia rzutujące na indywidualną, subiektywną ocenę telefonów w danej recenzji ;-) Doświadczenia i wiedza to cechy bardziej indywidualne i sorry, o ile do doświadczenia i wiedzy np. LuiNa mam tu zaufanie to brak mi go w stosunku do osoby tak słabo doświadczonej i zapoznanej z platformą Windows Phone, na dodatek zdradzającą awersje do tego OS-u oraz popełniającej tak dużą ilość różnego rodzaju błędów, że nawet tu na portalu przez wielu użytkowników błędy nazywane są "orsonami" ;-)
  Zabawne jest To Twoje deprecjonowanie obiektywnych i miarodajnych wyników pomiaru kluczowych parametrów np. wyjścia audio, przy jednoczesnym gloryfikowaniu pustych, nieprecyzyjnych i mało miarodajnych frazesów, będącym wynikiem indywidualnej percepcji słuchowej, która przecież jest różna dla poszczególnych osób. Wspomniałem o tym nie przypadkowo, ponieważ w wielu testach i recenzjach (w tym na zagranicznych portalach) opinie na temat jakości dźwięku z wyjścia słuchawkowego Nokii Lumia 735 są pozytywne - w tym sensie, że mamy do czynienia z wybitnym sprzętem audio, ale jakość dźwięku jest określana jako "przyzwoita", "w prządku", "zadowalająca", a niekiedy nawet bardzo dobra". Co więcej, moje własne doświadczenia i odbiór słuchowy dźwięku z wyjścia audio Lumii 735 jak najbardziej potwierdzają opinie z innych testów i recenzji, zaś przeczą pańskiej ocenie tego zagadnienia.

 • 0

  54. ~Benelux  2015-05-28 22:27:31  host: public-gprs516327.centertel.pl

  Poprawka - wcześniej maiło być: "...w tym sensie, że wprawdzie nie mamy do czynienia z wybitnym sprzętem audio, ale jakość dźwięku jest określana jako "przyzwoita", "w prządku", "zadowalająca..."

 • 0

  55. ~Benelux  2015-05-28 22:36:12  host: public-gprs516327.centertel.pl

  ad 52.: Wiem jak wyglądał tekst przed korektą, a zmiany odnośnie alternatywnej przeglądarki wymusili na Tobie użytkownicy (zresztą jak zwykle :-) o czym byłeś łaskaw nawet poinformować w poście nr 46.
  Wiem , wiem 1) sensowna przeglądarka to taka, która dla Ciebie będzie sensowna; 2) foldery nie zmienią Ci widoku Menu, na taki, który by Cię zadowalał; 3) Dioda, która faktycznie jest, ale jeszcze nie działa dla ciebie fizycznie nie istnieje :-)
  Brawo panie recenzencie!

 • 0

  56. ~googlefan_  2015-05-28 23:34:19  host: user-94-254-129-58.play-internet.pl

  orson_dzi, weź się nie cackaj!! Napisz wprost w wadach -> brak Chrome oraz androidowej klawiatury i wszystko jasne!!
  Google, Google über alles!!

 • 0

  57. ~ziuatasek  2015-05-29 12:19:29  host: agja135.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Jakich słuchawek używacie do testowania jakości dźwięku mp3 ?
  Mam xcover-a (1) jakość dźwięku (mp3) koszmarna na wielu typach słuchawek i w końcu trafiłem niewiarygodne ale można słuchać muzyki na telefonie.

 • 0

  58. ~mam inną Lumię  2015-05-29 13:07:42  host: 87-204-219-38.tbs-net.rekin.net

  Każdego nowego urządzenia trzeba się nauczyć: pralki, samochodu, telewizora, komputera też. Różnice między telefonami się zacierają. Trudno znaleźć najlepszy, bo taki nie istnieje. Lumie nie są wcale złe. Każdy chwali to co ma.
  Wymienione w podsumowaniu wady nie są dla mnie wadami. Dobrze, że głośnik potrafi być głośny. Siłę dźwięku ustawia się przyciskami.

 • 0

  59. ~lumia  2015-05-29 14:37:34  host: staticline-31-183-210-150.toya.net.pl

  Przestań pan bajdurzyć. To pańska subiektywna opinia.

 • 0

  60.  2015-05-29 15:03:48

  53, Benelux - tak, na luzie bardziej, opisałem swoje wrażenia dotyczące dźwięku z Lumii 735: Odtwarzanie multimediów, jak na średnią półkę, zrealizowane jest ponadprzeciętnie. Filmy mogą zostać wzbogacone o napisy z dowolnie wybranym przez nas krojem i wielkością czcionki. Odtwarzacz muzyczny nie ma wbudowanego korektora, ale jeśli pogrzebać w ustawieniach telefonu, to można znaleźć pozycję „audio”, a w niej brakujący equalizer i masę gotowych schematów. Przestrzeń akustyczna nie jest zbyt szeroka, a bez korektora wyraźnie na pierwszy plan wysuwają się tony wysokie i środek. Co ważne, Lumia 735 oferuje bardzo dużą głośność dla wyjścia audio, co jest rzadkie w tym segmencie cenowym i zarezerwowane niemal wyłącznie dla HTC. Po kilku modyfikacjach w korektorze, dało się słuchać muzyki z przyjemnością i to nie na jakichś mikro-pchełkach, tylko na potężnych, słuchawkach nausznikowych. Do zupełnego odcięcia się od głośnego otoczenia wystarczał mi 25. z 30 stopni regulacji głośności. Nawet jednak na maksymalnym ustawieniu nie było problemów ze zniekształceniami basów, jedynie tony wysokie zaczynały lekko świszczeć.

 • 0

  61. ~Benelux  2015-06-01 20:39:11  host: public-gprs516385.centertel.pl

  ad 60.: Witam. Ciesze się, że chociaż my doszliśmy do porozumienia w kwestii co najmniej przyzwoitej jakości dźwięku oferowanego na wyjściu audio Lumii 735.
  Wiem, że pewnie rzadko się praktykuje podłączanie telefonu do aktywnego wzmacniacza, ale w takim właśnie zestawieniu parametry wyjścia audio Lumii 735 prezentują się bardzo dobrze - wysoka wierność w całym, słyszalnym paśmie przenoszenia, wysoki współczynnik sygnału do szumu, niezły zakres dynamiczny, czy też bardzo niskie całkowite zniekształcenia harmoniczne i zniekształcenia intermodulacyjne. Po podłączeniu słuchawek pogarszają się nieco parametry pasma przenoszenia i współczynnik sygnału do szumu, jednak nadal są one powyżej średniej w tym segmencie smartfonowym.

 • 0

  62. ~Benelux  2015-06-01 21:27:33  host: public-gprs516385.centertel.pl

  Nie czyniąc tu nikomu zarzutu pozwolę sobie mieć jeszcze własne zdanie w kilku kwestiach.

  Obudowa Nokii Lumia 735 zasłużenie jest wychwalana za jakość i solidność wykonania. Dokładność spasowania, sztywność, czy też brak skrzypienia przywodzi na myśl obudowę typu unibody zastosowaną np. w Lumii 800, którą miałem przyjemność użytkować w ramach dawnej, niestety porzuconej już akcji "testuj z Orange" :-) W tym kontekście możliwość zdejmowania tylnego panelu, który można wymienić na inny kolor; jak również dostęp do akumulatorka to bardzo pozytywne zaskoczenie. Nieporozumieniem jest dla mnie pisanie tu o " wadzie konstrukcyjnej", rzekomo spowodowanej koniecznością wyjęcia akumulatorka w celu w celu włożenia lub wyjęcia karty pamięci. Nie znajduję bowiem scenariusza według którego warto by poświęcić jakość obudowy, solidność spasowania, czy też brak skrzypienia na rzecz grzebania co chwile przy karcie pamięci. Po prostu wkładamy do smartfonu kartę nanoSIM, instalujemy odpowiednio pojemną kartę pamięci i zakładamy tylny panel, a później cieszymy się solidną, sztywną obudową, która nie hałasuje w rękach. W imię czego co chwile majstrować przy karcie pamięci? Ktoś tu tęskni za poluzowanymi klapkami, czy skrzypieniem?

  Ciąg dalszy nastąpi... :-)

 • 0

  63. ~messi191  2015-06-06 17:33:25  host: google-proxy-66-249-81-162.google.com

  A ja tam nic nie neguje jakby co ale w mojej xperii Z2 tez musze przeniesc plik do odpowiedniego folderu by stal sie dzwonkiem... a niby android taki genialny

 • 2

  64. ~Benelux  2015-06-11 21:23:14  host: public-gprs515230.centertel.pl

  Witam ponownie.
  Widzę, że kogoś zainteresowała tu kwestia ustawiania dzwonka, a z racji, iż znowu zaglądnąłem w to miejsce to już wyjaśniam.
  W aktualnym Windows Phone ustawianie, czy też zmiana dzwonka to wcale nie taki problem, jak został rozdmuchany w powyższej recenzji. Nieprawdą jest bowiem, iż dzwonek można zmienić wyłącznie z poziomu komputera lub menadżera plików. Można to łatwo zrobić, bez podłączania smartfonu do komputera - na przykład za pomocą dedykowanej i stworzonej przez Microsoft aplikacji "Zrób dzwonek", gdzie plik muzyczny (znajdujący się w pamięci telefonu lub karcie) możemy szybko zamienić w dzwonek, dodatkowo mając możliwość wybrania w obrębie utworu muzycznego w którym miejscu jako dzwonek ma się zaczynać i w którym kończyć (z poziomu aplikacji od razu możemy wybrany utwór ustawić jako obowiązujący dzwonek lub tylko zapisać go jako dzwonek do późniejszego wyboru).
  Uprzedzając krytykanctwo i narzekania w stylu - "a bo to nie jest w standardzie", "a bo za tym trzeba grzebać w markecie"... Po pierwsze - zdrowym trendem jest obecnie to, że producenci nie zawalają smartfon już na starcie setkami preinstalowanych aplikacji, lecz tworzą dedykowane, firmowe kolekcje, z których poszczególni użytkownicy wybierają sobie te, które są im najbardziej przydatne. Po drugie - żeby znaleźć aplikację "Zrób dzwonek" wcale nie trzeba przekopywać zasobów Sklepu, ponieważ pozycja ta znajduje się na specjalnej liście dedykowanych aplikacji producenta (pierwszej kategorii), o nazwie "Lumia collection".
  Oczywiście podobnych aplikacji do tworzenia dzwonków jest w Sklepie więcej, ale trzeba zadać sobie trochę trudu żeby je znaleźć ;-)

 • 0

  65. ~red_dragon_  2015-10-22 09:35:57  host: tmo-100-128.customers.d1-online.com

  Czytam już kolejną opinię/ test i nadal nie wiem,czy można ją ładować bezprzewodowo...

 • 0

  66. ~  2015-11-10 13:14:50  host: d12-58.static.icpnet.pl

  mozna

 • 0

  67. ~Selena  2015-12-21 20:21:04  host: 157.25.200.228

  Boże, co za bzdury.
  Telefon raz robi dobre zdjęcia, raz słabe? A może to wina nie aparatu, bo aparat daje dobrą jakość zdjęć. To po prostu wina wykonującego zdjęcie, że nie potrafi go porządnie zrobić. Nawet lustrzanka za 6000 PLN zrobi paskudne zdjęcie, jeżeli obsługujący ją nie ma pojęcia o robieniu zdjęć.
  No i co to za argument, że nie da się słuchać muzyki na głośniku. No serio, autorze, co to za argument? Muzykę słucha się z telefonu za pomocą słuchawek, na głośniku słuchają tylko dresiki w komunikacji miejskiej.

 • 0

  68.  2015-12-22 23:33:08

  67, Selena - do Lumii 735 trafił dokładnie ten sam aparat co do Lumii 720, ale ze zmienionym oprogramowaniem, które daje gorsze zdjęcia niż w starszym modelu (mniejsza ostrość i dynamika). Taniej można kupić Lumię 640, która robi dużo lepsze zdjęcia niż 735. Miałem w rękach wszystkie 3 wymienione modele, a i lustrzanek za 6000 zł czy więcej się nie boję. PS. nie wiem jak autor, ale ja sobie lubię np. puścić muzykę z telefonu leżącego na pralce w czasie kąpieli. Słuchawki w tym wypadku nie spełnią zadania.

 • 0

  69. ~Selena  2015-12-26 20:59:26  host: 157.25.200.228

  @LuiN Powiem szczerze - 735 używam od dłuższego czasu i nie zdarzyło mi się jeszcze zrobić nią słabego zdjęcia. Może jestem szczęściarą, ale jakość zdjęć zawsze jest porównywalna. No i opisywana przez autora sprawa - raz robi dobre zdjęcie, raz słabe chyba nie zależy już od gorszego oprogramowania, bo gdyby tyczyło się gorszego oprogramowania niż w starszym modelu to zawsze te zdjęcia byłyby gorszej jakości, to znaczy zawsze wychodziłyby słabe. Czyli jednak wychodziłoby, że jest jednak problem z osobą robiącą zdjęcie xD
  Telefon leżący na pralce nie będzie wydawał dobrego dźwięki, niezależnie od jakości zewnętrznego głośnika. Do słuchania muzyki z telefonu są odpowiednie peryferia - słuchawki, głośniki.

 • 0

  70. ~sonny crocket  2017-08-19 19:42:22  host: host-126-67.mt.pl

  Bardzo dobry fon. Mam go po dziś dzień. Android to system dla gimbazy, loszek dyskotekowych i fajfusów w rurkach z wygolonymi pałami.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-28-203.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz ofertę Play dotyczącą nielimitowanych połączeń na Ukrainę?

Nielimitowane połączenia na Ukrainę w Play na kartę

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet