Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Nokia Lumia 710

Test telefonu Nokia Lumia 710

Lech Okoń (LuiN) 18 Lutego 2012 16:56

3 0
Nokia Lumia 710 to drugi po modelu Lumia 800 smartfon Nokii z systemem operacyjnym Windows Phone 7.5 Mango. Telefon należy do grupy urządzeń z wysokiej średniej półki i przyjdzie mu zmierzyć się z takimi telefonami jak Samsung S8600 Wave 3, Samsung I9001 Galaxy S Plus, Sony Ericsson Xperia Arc S, HTC Desire S czy również pracującym pod kontrolą Mango Samsungiem Omnia W I8350. Urządzenie przypodobać ma się potencjalnym klientom przede wszystkim nowym systemem operacyjnym, który Nokia dodatkowo uzbroiła w szereg własnych aplikacji, jak Nokia Nawigacja czy Nokia Muzyka. Młodzieżowy charakter urządzenia nadają mu różnokolorowe wymienne obudowy, które w połączeniu z licznymi wariantami kolorystycznymi menu pozwalają na nadanie Lumii 710 indywidualnego charakteru.



Reszta to już taki nowy standard w tej półce cenowej: procesor taktowany zegarem 1,4 GHz, 512 MB pamięci RAM, łączność HSPA, możliwość rejestrowania filmów jakości HD i zdjęć o rozdzielczości 5 Mpix. Ten ostatni parametr po przeczytaniu specyfikacji zostawił u mnie lekki niedosyt, jak jednak okazało się podczas testów, telefon zaoferował wyższą jakość zdjęć niż Motorola RAZR z sensorem 8 Mpix. Czy jednak dobry aparat i garść usług Nokii przekonają klientów do zakupu Lumii 710? Zapraszam do lektury recenzji.

Zestaw sprzedażowy

W pudełku obok samego telefonu znajdziemy jednoczęściową ładowarkę microUSB (1,2 A), przewód microUSB-USB, bardzo zgrabne słuchawki dokanałowe z wymiennymi gumkami i dokumentację. Nie znajdziemy tu dodatkowej karty pamięci, bo telefon nie ma nawet gniazda na takowe (jest za to 8 GB pamięci wewnętrznej), ani przewodu TV-out, bo podobnie jak Lumia 800, 710-tka nie ma funkcji wyjścia TV. Jedyne co ewentualnie mogłoby się zmieścić w opakowaniu ku uciesze użytkowników to choć jeden dodatkowy tylny panel.

Konstrukcja

Telefon jest dość pękaty, co w połączeniu z wychodzącymi nieco poza obręb bryły kanciastymi wykończeniami sprawia, że mimo zastosowania ekranu o przekątnej 3,7 cala, urządzenie jest minimalnie tylko mniejsze od 4-calowego Galaxy S Plus. 119 x 62,4 x 12,5 mm i masa 125 gramów to taka średnia półka gabarytowa. Mimo to osoby, które podczas testów miały możliwość wzięcia telefonu do ręki stwierdzały, że jest trochę "klockowaty". Na wykończenie obudowy Nokia wybrała błyszczące plastiki i szkło Gorilla Glass. Ku mojemu zaskoczeniu plastiki nie rysują się jakoś przesadnie i chyba więcej z nimi problemów było w iPhone’ach 3G i 3GS niż tutaj. Poza tym możliwość prostej wymiany tylnego panelu pozwala łatwo odświeżyć naszą obudowę. Odsłaniając pokrywę baterii zauważymy przyklejone do niej spore dwa kawałki drobniutkiej gąbki, która skutecznie redukuje wydostawanie się z obudowy niepożądanych odgłosów skrzypienia. Pod pokrywą umieszczona została wymienna bateria BP-3L o pojemności 1300 mAh, a pod baterią gniazdo karty microSIM. Głośnik zewnętrzny telefonu znalazł się na dole tylnego panelu (tu też zlokalizowana jest antena służąca do rozmów), a na jego górze znajdziemy aparat fotograficzny z niewielką diodą doświetlającą i dodatkowym mikrofonem. Prawy bok zagospodarowano na sprzętowy spust aparatu fotograficznego i przyciski regulacji głośności; bok lewy jest gładki; na boku górnym znalazły się złącza microUSB, słuchawek (JACK 3,5 mm) i włącznik telefonu; na boku dolnym znajdziemy jedynie zaczep na smycz. Przedni panel zawiera patrząc od dołu: mikrofon, trzy przyciski sprzętowe (powrót, start i szukaj), 3,7-calowy ekran, głośnik słuchawki i czujniki zbliżania oraz oświetlenia. Zabrakło kamery do rozmów wideo. Całość dobrze leży w dłoni, a kanciaste profilowanie obudowy dodatkowo stabilizuje telefon.

nokia lumia 710 nokia lumia 710 nokia lumia 710 nokia lumia 710

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 38
  • 0

    21. ~mwdg  2012-02-19 10:50:09  host: 87-205-140-149.adsl.inetia.pl

    A coś o Noki Pure View macie ciekawego, jakieś przecieki czy cuś :-)

  • 0

    22. ~mwdg  2012-02-19 10:54:25  host: 87-205-140-149.adsl.inetia.pl

    Czy Nokia korzysta z outsourcingu w fabrykach Samsunga??? Bo skoro bierze dużo partów od Samsunga to może ten napis "Made in Korea" wynika z OEM'owania tej Nokii przez samsunga, wszak mobo ma parametry i podzespoły z 9001 plus ?!?

  • 0

    24.  2012-02-19 13:52:14

    Telefon na pewno dobrej jakości i oczywiście wiadomo, że WP na Nokii jest najprawdziwszy. Fajnie by było jakbyście zrobili ranking najlepszego telefonu z WP do 1000 zł, do 1500 zł orz powyżej 1500 zł. Recenzja ciekawa, też się zawiodłem odtwarzaczem. Co do ZUNE to w Windows8 ten problem będzie rozwiazany poneiważ W8 będzie natywnie wspierał przesyłanie plików takich.

  • 0

    25. ~  2012-02-19 14:05:28  host: 19-to3-1.acn.waw.pl

    świetny artykuł, oraz okazuje się że świetny telefon. A z treści wynika, że niedługo artykuł o Motoroli RAZR?

  • 0

    26. ~lacosta  2012-02-19 17:07:08  host: nat0-waw.rtr.bait.pl

    Nokia zrobiła ostatnio dobrego dual sima - 101. I to jest wszystko na co ich stać. Ta Lumia to porażka, nie ze względu na hardware, ale ze względu na Windowsa. Sorry - to był gwóźdź do trumny Nokia.

  • 0

    27. ~  2012-02-19 21:53:30  host: p20-02.opera-mini.net

    @26 i po twoim oświadczeniu notowania Nokii spadły o 5 punktów:d

  • 0

    28. ~jarekt  2012-02-20 09:05:00  host: 178-36-201-220.adsl.inetia.pl

    Do wad telefonu, o których brak informacji w recenzji dodałbym istotne wady WP7: - brak powiadomienia diodowego o wiadomościach (wyłącznie nieodebrane połączenia), - brak możliwości ustawienia własnego dzwieku sms/email/FB chat - genialna i bijąca na głowę tą od iPhone'a klawiatura pisze wyłącznie z polskimi znakami co oznacza tylko 72 znaki na SMSa. Faktycznie chce się pisać ale zdarzają mi się wiadomości składające się z 5 smsów. W takich przypadkach wystarczy dodać obrazek, żeby poszło jako MMS ale dla niektórych może to być problem. Generalnie WP7 jest świetnym systemem i jak widać w wykonaniu nokii nie zawodzi. Niepokoi ten błąd z muzyką, mam nadzieję, że zostanie poprawiony przez Nokię. PS. Nic nie doczytałem o przegenialnej implementacji przycisku wstecz działającego super konsekwentnie w całym systemie. Multitasking nigdy nie był tak praktyczny - po wyjściu do telefonu, wiadomości itp wytarczy parę kliknięć w BACK i wracamy nie tylko do wcześniejszej aplikacji ale w dokładnie to samo miejsce w którym byliśmy np. do napisanej w połowie wiadomości do konkretnej osoby. W żadnym innym OSie tego nie ma. Pozdrawiam

  • 0

    29. ~Rumianman  2012-02-20 10:59:11  host: vk77.internetdsl.tpnet.pl

    @7 n9 ma ikonę powiadomienia na zablokowanym ekranie: o nieodebranych, andach, mejlach i zdarzeniach kalendarza

  • 1

    30. ~Adam  2012-02-20 11:03:30  host: h4-52.net.euron.pl

    Wkurza mnie to że Microsoft zastrzegł że żaden telefon z WIN Phone nie może być wyposażany w gniazdo pamięci!

  • 0

    31. ~Plum1973  2012-02-20 14:47:15  host: apn-77-114-67-151.dynamic.gprs.plus.pl

    LuiN czy ten telefon moze korzystać ze słuchawek stero bluetooth ? Z opisu nie wynika to jasno mozna raczej odnieść wrażenie że mie obsługuje standardu EDR???

  • 0

    32. ~Daniel  2012-02-22 21:13:18  host: staticline58341.toya.net.pl

    "Zdaniem Microsoftu 512 MB pamięci RAM to wystarczająca ilość do sprawnej pracy wielozadaniowej w przypadku Windows Phone - po kontakcie z kolejnym już telefonem opartym o ten system, trudno z Microsoftem się nie zgodzić." już raz próbowali nam wmówić, że 640kB wystarczy dla każdego :D

  • 0

    33. ~  2012-02-25 01:45:13  host: z37-15.opera-mini.net

    @32 - rozczaruję Cię - to miejska legenda. Gates nigdy nic takiego nie powiedział. Jak już chcesz błyszczeć, to prezes IBM stwierdził, że będzie może z pięć komputerów na świecie.

  • 1

    34. ~ms  2012-03-07 21:21:23  host: afny69.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nokia 710 bardzo mnie zawiodła mam starą E 52 Symbian i nową 710 na WP7 Mango te telefony się nie widzą.Przegranie kontaktów a mam ich około 200 tylko ręczne przepisywanie nawet serwis nie jest w stanie nic z tym fantem zrobić.

  • 0

    35. ~  2012-03-10 07:15:31  host: z53-10.opera-mini.net

    @30 moze sie zdziwisz, ale ta nokia ma gniazdo kart pamieci. Nie mozna tylko wymienic zawartosci tego gniazda, gdyz jest gleboko schowane. W HTC MOZART jest mozliwosc wymiany karty na wieksza z zachowaniem producenta i szybkosci karty. Mysle ze niedlugo pojawia sie tez manuale do tej nokii :D

  • -1

    38. ~sl  2012-04-18 00:13:08  host: apn-31-1-230-237.dynamic.gprs.plus.pl

    Mam ten tel od miesiąca. Mnóstwo ciekawych ułatwień, bardzo szybka, świetny net. No i nawigacja oraz Nokia Music. Najbardziej przeszkadza brak podłączenia jako dysk USB i hotspota. I equalizera - tego juz nie rozumiem.

  • -1

    39. ~Inco  2012-04-19 10:30:29  host: avx206.internetdsl.tpnet.pl

    Posiadam Lumię 710 od dłuższego czasu, -kontakty eksportowałem wcześniej z 3GS'a na konto gmail, po skonfgurowaniu poczty w 710ce kontakty same się ściągnęły, -8Gb pamięci jest wystarczające, nie noszę filmów w telefonie więc problemu nie mam -Parowanie kontaktów - fajna sprawa, można podpiąć kontakt z FB do kontaktu z numerem , można też sparować konto email, - Przycisk wstecz rewelacyjnie wraca do wszystkiego co robiliśmy wcześniej, piszesz email ? potrzebujesz coś wkleić z innej wiadomości np sms ? nic prostrzego wracasz do menu kopiujesz i przyciskiem wstecz wracasz do tekstu który piszesz i wklejasz, - NOKIA Nawigacja... bomba.. nie trzeba ściągać, płacić.. jest.. ważne aby najpierw będąc podpiętym do wifi przeprowadzić pierwsze uruchomienie. - Bateria przy normalnym używaniu w pracy i w domu (już po osfojeniu się z telefonem ) trzyma 2 dni z włączonym wifi. -Używanie interfejsu kafelkowego podczas jazdy samochodem doskonałe.. duże i wygodne - z każdej pozycji kontaktu możemy zadzwonić lub napisać sms... - Jedyny MINUS który mam nadzieje niedługo się poprawi, to brak wybierania głosowego po polsku, szprecham płynnie po ang ale chyba z akcentem amerykańskim bo fiński telefon mnie nie rozumie po ang :) Zanim zdecydowałem się na WP7 zainstalowałem go wcześniej na HD2 tylko po to aby się upewnić czy chcę ten system, już po 2ch tygodniach miałem w ręce LUMIĘ. -

  • -1

    40. ~Prawie Jak Gość  2012-04-27 08:57:41  host: wi-fi.wctt.pl

    Lumię 710 kupiłem tydzień temu. Przesiadłem się z iPhone (1 generacji). Kartę SIM dociąłem nożyczkami i pilnikiem do paznokci (działa). Ekran i sterowanie dotykiem jak najbardziej OK. Mój iPhone wyświetlał czystą biel, na Lumii jest jeszcze lepiej. Rozdzielczość jest nieco wyższa a jasność i kontrast bije iPhone na głowę. System jest responsywny, nie zauważyłem jakichś przycięć czy przestojów. Zdjęcia i filmy są niezłej jakości, niestety w trybie filmu AF czasem nieco się gubi (w trudnych warunkach oświetleniowych) i mamy nieostry obraz. Kontakty i kalendarz zsynchronizowany z google (super) Ilość programów dostępnych na WP niestety sporo niższa od dostępnych na iOS. Dodatkowo kontrola jakości tych programów chyba śpi bo bardzo często zdarzają się babole. Niektórych odpowiedników (natywnych) nie ma - np dropbox. Bateria OK - przy spokojnym użytkowaniu starczy na 2-2,5 dnia. Przy zabawie telefonem kończy się w niecały dzień. Nie ma szału ale tragedii też nie. Jedyny minus jaki zauważyłem to dość łatwo otwierająca się klapka baterii - chyba ją jakoś przykleję.

  • 1

    42. ~miyagi  2012-05-03 10:52:30  host: 095160088252.siedlce.vectranet.pl

    jakie 3 doby o czym wy piszecie uzywając go w umiarkowany sposób nie wytrzyma od rana do wieczora a przy intensywnym uzytkowaniu góra pół dnia

  • -1

    43. ~naraku  2012-08-07 13:44:15  host: 94.42.236.130

    Bardzo proszę, aby osoby tzw. krety wyszły z tejs tony nie mając tegot elefonu w ręku poczym oceniając go... Kupienie tego telefonu było dla mnie bardzo korzyste. Szybkość pisania sms, wygląd, aparat, optymalizacja, prostota, stabilność. Telefon cud! Sąsiad który nie widział nigdy na oczy telefonu dotykowego połapał się z funkcjami. Mało tego! Dziadek który posiada telefon 3310 wiedział mniej więcej ci i jak. A radość dziecka grającego w grę AE 3D Motor niezapomniana... Polecam pod każdym względem!!!!! Cepy oceniające telefon po recenzjach żegnam!

  • 0

    44. ~kawerna  2012-10-19 13:54:22  host: 77-254-202-182.adsl.inetia.pl

    Od miesiąca użytkuję Lumię 710. Zalety dla mnie to mariaż WindowsPhone i Nokii: 1) najgenialniejsza poczta jaką dotąd miałem w telefonach. 2) MS office (załączniki do poczty: pliki Worda, Excela itp. otwierają się w mgnieniu oka), 3) kapitalna integracja z sieciami społecznościowymi 4) minimalizm i funkcjonalność interfejsu graficznego 5) Nokia Mapy (rewelacja i za darmo) 6) Nokia Nawigacja (z darmo, i.m.h.o lepsza nawigacja niż wiele dedykowanych samochochodowych urządzeń) 7) bardzo czuły GPS (dla mnie ważne bo często korzystam z endomondo lub sports-trackera) 8) niezły aparat fotograficzny. 9) szybka przeglądarka internetowa. Wady też jakieś znajdę: Bateria mogłaby mieć większą pojemność, ale nie chciałbym aby telefon był większy. Przy zwykłym uźytkowaniu (rozmowy, sprawdzanie emaili, facebook, aparat foto, trochę muzyki) tel. działa od 7 rano do nocy dnia następnego czyli niecałe 2 doby. Intensywniej użytkując można baterię wykończyć w niecałe 12 godzin. Było też raz tak, że dział od piątku rano do niedzieli wieczór. Generalnie: lubię ten telefon

Dodaj swoją opinię