Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Nokia Lumia 610

Test telefonu Nokia Lumia 610

Arkadiusz Dziermański 4 Września 2012 20:15

3 2
Windows Phone wchodząc na rynek miał być przeciwieństwem Androida. Brak fragmentacji systemu i odgórnie narzucona sztywna specyfikacja techniczna miały pozwolić na bezproblemowe działanie systemu, jak i dodatkowych aplikacji na każdym telefonie. Tak było do lutego 2012 roku, kiedy to Nokia zaprezentowała Lumię 610. Słabszy procesor, tylko 256 MB pamięci RAM. Czy to w ogóle się uda? Pierwsze wiadomości mówiące o braku kompatybilności z popularniejszymi grami (nawet Angry Birds nie działa?!) nie były zachęcające. Pomimo to telefon znajduje swoich odbiorców, którzy nie narzekają na jego działanie. Postanowiliśmy sprawdzić jak w praktyce wypada najsłabszy smartfon z systemem Windows Phone. Może wcale nie jest tak źle jak mogłoby się wydawać i będzie to dobra propozycja dla mniej wymagających użytkowników? Zapraszam do lektury testu Lumii 610.



Zestaw

Telefon przyjechał do mnie zapakowany w średniej wielkości pudełko, które z jednej strony przypomina bardzo typowe, niebieskie opakowania innych Nokii, a z drugiej wnosi do niego kilka innych akcentów. Przede wszystkim jest lepiej wykonane i w końcu nie rozpadło się podczas transportu. W środku, obok testowanego telefonu, znalazło się miejsce dla kabla USB, zasilacza sieciowego, zestawu instrukcji i dokanałowych słuchawek z zestawem czterech gumowych końcówek o różnej grubości.

Wygląd

Lumia 610 to smartfon o wymiarach 119 x 62 x 12 mm, typowych dla średniej półki. Masa wynosząca 131,5 grama, to już nieco cięższa kategoria, jednak zupełnie nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu. Dzięki temu telefon pewniej leży w dłoni, a za sprawą niedużej grubości urządzenia i dobrego rozłożenia masy można nieraz zapomnieć, że telefon znajduje się w kieszeni. Przedni panel został zdominowany przez wyświetlacz o przekątnej 3,7 cala. Pod nim znalazły się trzy standardowe przyciski systemu Windows Phone i otwór mikrofonu, a nad nim logo Nokii, czujnik zbliżeniowy i oświetlenia oraz głośnik rozmów (swoją drogą, łatwo zbierający kurz). Całość została okolona srebrną, balansującą na granicy tandety ramką. Na prawym boku telefonu umieszczono srebrne przyciski do regulacji głośności, przycisk włączania/blokady ekranu i dwustopniowy przycisk aparatu. Lewy bok i dolna krawędź pozostały gładkie. Na górnej natomiast znajdziemy otwór zaczepu na smycz, gniazdo Jack 3,5 mm, gniazdo microUSB i szczelinę dodatkowego mikrofonu. Z tyłu znajdziemy obiektyw aparatu fotograficznego, a po jego bokach diodową lampę błyskową i napis 5MP. Poniżej mamy jeszcze jeden napis Nokia, a u dołu sporych rozmiarów szczeliny głośnika zewnętrznego i nazwę modelu Lumia 610. Warto od razu wspomnieć o tym, czego nie widać, czyli gnieździe karty microSIM. Telefon obsługuje tylko ten standard.

Pomimo trochę dyskusyjnego wyglądu srebrnej ramki biegnącej wokół ekranu i trzech krawędzi telefon prezentuje się elegancko. Całość wykonana jest z plastiku, połyskującego na srebrnej części i matowego, gumopodobnego na całej powierzchni tylnej klapki. Ma ona straszną tendencję do zbierania odcisków palców i jak w wielu innych, głównie tańszych modelach Nokii, jest najsłabszym elementem konstrukcji. Trzeszczy przy dociśnięciu i zachodzi na przód obudowy, przez co cały telefon jest jakby wkładany w nią. Powierzchnia ekranu, pomimo trzymania telefonu w kieszeni, nie złapała w czasie testów ani jednej rysy. Z czego została wykonana, tego nie potrafię powiedzieć. Jeśli jest to plastik, to naprawdę dobre jakości. Nie ugina się pod silnym naciskiem i nie ma żadnych problemów z przesuwaniem palcem po jego powierzchni.

nokia lumia 610 nokia lumia 610 nokia lumia 610 nokia lumia 610

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 42
  • 0

    23.  2012-09-05 11:22:04

    Według mnie nie warto kupowac telefonu w WP7. System ma masę błędów i ograniczeń.

  • 1

    24. ~x  2012-09-05 12:01:12  host: osj226.internetdsl.tpnet.pl

    @23, a to nowość - możesz wymienić choć jeden z tej "masy błędów"?

  • -2

    25. ~x  2012-09-05 12:03:06  host: osj226.internetdsl.tpnet.pl

    Czekam na dzień, kiedy androgimnazjum skończy ze swoimi sloganami i skupi się na faktach. Wygląda na to, że do WP trzeba mieć IQ, do którego większości tutaj sporo brakuje.

  • 1

    26.  2012-09-05 12:21:26

    @24 Nie ma sprawy: 1. WP7 nie obsługuje poprawnie kodów USSD 2. Aplikacje nie działają w tle 3. Brak możliwości wysyłania plików przez BT

  • 0

    27.  2012-09-05 13:43:12

    26: Tylko problem z USSD (konkretnie nie da się wybierać żadnych opcji po wpisaniu kodu - np. nawigować po playowskim *111#, bo jesli trzeba tylko wpisać kod to to działa) to bug. Reszta to po prostu świadoma rezygnacja z tych funkcji. Z obiema się zgadzam. Wszystkie telefony, które nie oferowały multitaskingu działały bardzo płynnie - iPhone, Bada 1-1.2, Windows Phone 7. Na ogół multitasking nie jest potrzebny, wystarczy tylko działanie w tle wybranych funkacji. Mi w WP 7 nie brakuje multitaskingu :)

  • 1

    28. ~.  2012-09-05 13:44:30  host: 194.181.135.210

    dokladnie to jest chore ze nie mozna wysylac przez bluetooth, BT jest tylko do sluchawki i wysylania kontaktow, a to jest kpina..

  • 0

    29.  2012-09-05 15:09:16

    @19 Zdecydowanie. Może dla osób kupujących telefon na dłuższy czas, to wadą nie będzie (chociaż też nie każdy będzie chciał latać po salonach i wymieniać), ale jak ktoś często wymienia telefony, to taka karta to katorga. Z adaptera wypada przy wkładaniu, każda taka operacja do ładnych kilka minut.

  • 0

    30.  2012-09-05 16:01:08

    Do tego wszystkiego można dodać brak VPN, przez co telefon jest bezużyteczny dla sporej części firm. Jak dla mnie to WP7 nadaje się dla gimnazjalistów, co tylko "lajkować" i "twitować" umieją. Na plus można zaliczyć bezpłatną nawigację.

  • 0

    31.  2012-09-05 21:08:58

    @19 w Tmobile biorac telefon na abonament posiadajacy tak jak ten - gniazdo micro sim musisz jeszcze dodatkowo zaplacic 30zl za wymiane samej karty ;) a nuz jednak telefon Ci sie nie spodoba sprzedasz go i co? pol biedy jak zostawiles sobie adapter inaczej znow wymiana...

  • 0

    32. ~  2012-09-06 10:39:13  host: 91.233.18.254

    ja lubię menu z WP7 ale nie lubie ograniczeń tego systemu i braki w aplkiacjach,więc...kupiłem Andka i wgrałem Launcher7 w pełnej wersji;) udane połączenie zalet obu systemów, polecam

  • -1

    33. ~sueshack  2012-09-06 12:18:26  host: rev-46.229.149.2.atman.pl

    Tzw. "power userzy" - raczej tzw. dzieci z gimnazjum. U mnie w firmie prawdziwi power userzy, którzy odbierają i wysyłają po kilkaset maili dziennie i wygadują 1500 - 2000 minut miesięcznie pracują na Lumiach (również 610). Chciałbym zobaczyć, jak badziewny klient mailowy Androida radzi sobie z 1/10 tej poczty.

  • 0

    34.  2012-09-06 16:10:37

    @33 akurat kilent mailowy z WP w zaden sposob nie jest lepszy nawet od tego wbudowanego w androida (gmail), a po instalacji k9 mail nawet stare poreczne symbiany wysiadaja ;) a wiem to bo sam korzystam i z e71 i z androidowego telefonu.

  • 0

    35.  2012-09-06 16:16:58

    @33 i tak na marginesie... jak firma z taka iloscia maili i ogolnie z duza potrzeba komunikacji obchodzi sie bez VPN, ktorego w WP nie mozna skonfigurowac? :) no chyba, ze firma nawet swojego serwera nie ma...

  • 0

    36.  2012-09-06 16:28:11

    thonka: oj tak, brak VPN to wielki minus WP7... Podobno w WP8 już będzie - widziałem zrzuty CISCO...

  • 0

    37. ~maruda reklamowa  2012-09-10 00:36:46  host: 178-36-6-45.adsl.inetia.pl

    dlaczego micro sim to minus?

  • 0

    38. ~sueshack  2012-09-11 13:43:20  host: rev-46.229.149.2.atman.pl

    @34 Nie pisałem o kliencie GMail tylko email. To taka usługa kompatybilna z GMailem i funkcjonalnie dość podobna, ale bez google'owskiego szpiega. VPN? A po co? Poczta idzie po SSL, podobnie jak aplikacja CRM (webapp). Aplikacja księgowa ma dedykowanego klienta na MS Windows 7, jest więc używana wyłącznie na PC. Nie bardzo widzę jakiś scenariusz, w którym dla tego środowiska byłby niezbędny VPN. Dobry klient email w Symbianie? Nie rozśmieszaj mnie. Lata świetlne za BB/iPhone/WP7, zarówno pod względem stabilności jak i funkcjonalności.

  • -1

    40. ~Bar3nho  2012-09-20 20:30:11  host: ip-93-154-199-6.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    Ja zakochałem się w WP i nie zamierzam go zmieniać na inny :P . 1 rdzeń 1ghz na moim mozarcie uciąga cały system bez lagów i opóźnień, a na andku przy 1ghz nie da się praktycznie pracowac:P A bugi... no cóż wybaczam, bo są to niewielkie problemy :)

  • 0

    41. ~Maciek  2012-10-03 21:55:47  host: abca122.neoplus.adsl.tpnet.pl

    kilka uwag: 1. nie wiem ile lat ma autor testu ale analiza czy 610 nadaje sie do gier jako najwazniejszy pkt testu niezle mnie ubawiła :)) 2. na minus telefonu - GPS jest do bani, jadac po Warszawie miałem juz dwa razy dziury w mapie, po prostu sporego rejonu centrum NIE MA jakbysmy sie nalezli w lesie, Po wyjezdzie z Wawy to samo, Polska nie istnieje, nie moze znalezc najprostszych adresow, musi sie posiłkowac trybem on line, w offlinie nic nie ma. pewnie ratunkiem bedzie aktualizacja ale na to trzeba miec czas...... Na plus - GPS blyskawicznie sie łaczy, (tylko co z tego - patrz wyzej) ;)) 2. Jakosc muzyki - do bani, stara Nokia C06 jest jest jak Yamaha w porownaniu z 610ką 3. Baterie trzeba ladowac ccodziennie 4. ekran dziala bdb 5. Wkurza mnie brak klawiszy (lub ich odpowiednikow) czerwonej i zielonej sluchawki, po zakonczeniu rozmowy i odsunieciu telefonu od ucha trzeba poczekac kilka (2-3) sekund az sie :obudzi" ekran i wtedy dopiero mozna dotknąc ikone "rozłącz". 6. kontakty mozna podzielic na grupy ..... ale tylko po 20 numerów, szlag mnie trafia 7. źle umiejscowiony jest "przycisk" łączenia sie z internetem, czesto zdarza sie niechcący dotknąc go i wyskakuje Bingowa wyszukiwarka 8. zero mozliwosci ustawienia wlasnej grafiki, motywu, zdjecia. Kafelki zawsze sa na wierzchu 9. plusem niewątpliwie jest to ze dziala szybko i sie nie wiesza. W sumie telefon w miare OK choc bez szału (kiepawy GPS)

  • 0

    42. ~  2013-01-03 19:21:42  host: 212.160.130.67

    jezus maria co za shit nie telefon. masakra. jednak nie ma to jak samsung na androidzie

  • 0

    43. ~  2013-01-19 13:46:13  host: ip-91.150.169.140.fenomenalny.net

    Czy ta nokia obsługuje Areo 2?

Dodaj swoją opinię