Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Nokia E7

Test telefonu Nokia E7

Lech Okoń (LuiN) 20 Maja 2011 19:05

2 0
Od pewnego czasu Nokia nie potrafi zaskoczyć rynku naprawdę potężnym smartfonem. Wszyscy liczyli na objawienie podczas Nokia World 2010, w postaci wydajnego smartfonu z systemem MeeGo. Zamiast tego fiński gigant poinformował o zmianach w strukturze zarządu, a kwartał później "zaimportowany" z Microsoftu nowy prezes Nokii, Stephen Elop poinformował o współpracy strategicznej z Nokii z Microsoftem. Na MeeGo z prawdziwego zdarzenia poczekamy jeszcze rok, jesienią pojawią się pierwsze twory Nokii z Windows Phone 7, a w międzyczasie zadowolić ma nas biznesowy komunikator o nazwie Nokia E7.



Wizja odkurzonego Symbiana^3, procesora ARM 11 taktowanego zegarem 680 MHz i 256 MB pamięci RAM, co tu dużo mówić - przeraża, szczególnie jeśli zerknąć na konkurentów i to nawet tych sprzed roku. Jak się jednak okazuje, nie taki diabeł straszny jak go specyfikacje malują. Nokia E7 okazała się urządzeniem bardzo kompletnym, zamkniętym w wyjątkowo solidnej obudowie i czerpiącym to, co najlepsze z tradycji dawnych komunikatorów Nokii - tych, które niegdyś rysowały przyszłość telekomunikacji.



Wygląd

Nokia E7 kształtem przypomina wyrośniętą Nokię N8. Patrząc z boku wygląda jak cygaro - z charakterystycznie zwężającymi się, ściętymi wierzchołkami. Z daleka fakt, że to nie N8 zdradza jedynie inna obudowa aparatu fotograficznego i przesunięty na środek przycisk menu. Z bliska nie ma już wątpliwości - z racji 4-calowego ekranu telefon jest znacznie większy i cięższy niż popularna N8-ka. Odsunięcie ekranu i odsłonięcie klawiatury przekona, że to nie N8 nawet największych niedowiarków.

Wymiary 123,7 x 62,4 x 13,6 mm dają nam niezłą cegiełkę, która dodatkowo ma iście ceglaną masę 176 gramów. Mimo to trudno nie być pełnym podziwu, że telefon ma tak niewielką grubość mimo zastosowania pełnej klawiatury QWERTY ukrytej pod ekranem. Chłód szkła GorilIa pokrywającego przedni panel i metalu, który zdominował obudowę urządzenia sprawiają, że te 176 gramów bardzo łatwo jest Nokii wybaczyć. Obudowa jest niesamowicie symetryczna, do tego stopnia, że często wie wiemy gdzie jest jej góra, a gdzie dół oraz w którą stronę należy odchylić ekran. Bardzo mocna sprężyna tego ostatniego nie ułatwia nam zadania - ekran odsuwamy z tak dużą siłą, że kilka osób było zaskoczonych, że "ta cegła w ogóle się rozsuwa". Odsunięciu ekranu towarzyszy charakterystyczne kliknięcie. Mechanizm jest zbliżony do tego zastosowanego w Nokii N97, jednak znacznie doskonalszy. Całość wykonana jest tym razem z metalu, boki obudowy telefonu są podwyższone, co zmniejsza ryzyko dostania się zabrudzeń w okolice taśmy łączącej obie części urządzenia, sama zaś taśma nie jest łatwo dostępna jak w N97 i to również po rozłożeniu telefonu. W przypadku obudowy N8 można było mówić o wyjściu poza standardową estetykę Nokii. Gdy mowa o obudowie Nokii E7, nowa estetyka łączy się z niespotykaną jakością wykonania. Ba, odważę się nawet stwierdzić, że to najsolidniej prezentujący się smartfon w historii fińskiego producenta, a ten pociągający minimalizm elementów obudowy może się podobać.

nokia e7 nokia e7 nokia e7 nokia e7

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 41
  • 0

    26.  2011-05-21 14:42:15

    nik: powiedz mi, bo z tym się chyba zgodzimy, że idealna sytuacja jest wtedy, kiedy test pojawia się u nas jako u pierwszych - prawda? To raczej dość obiektywne stwierdzenie spawy. A skoro się nie pojawia, to może warto zastanowić się dlaczego? Uważasz, że może się obijamy? A może są jakieś inne powody? A może to nie ja mam problem z otwartością, a Ty z pojęciem o prowadzeniu takiego serwisu? O naszych kontaktach z Samsungiem, który nie daje nam na testy telefonów od momentu naszego artykułu o "uścisku śmierci" w Galaxy S? Może byś się nad tym zastanowił zanim byś napisał "oczywistą oczywistość"? Również pozdrawiam i życzę więcej obiektywizmu i szerszego horyzonty myślowego, a przede wszystkim spróbowania dowiedzenia się większej ilości szczegółów zanim się coś napisze...

  • 0

    28.  2011-05-21 18:25:13

    27, tit - wlasnie uruchomilem film bez najmniejszych problemow na Galaxy Tab - przegladarka systemowa. Takze problem lezy po stronie Twojego Taba.

  • 0

    29. ~tit  2011-05-21 18:39:44  host: 83.238.5.206

    jak możesz to sprawdź jeszcze na operze mobile. a jakie masz doświadczenia na notebooku ? z góry dziękuję

  • 0

    30. ~tit  2011-05-21 18:46:08  host: 83.238.5.206

    faktycznie na systemowej się otwiera ale z pozostałymi jest problem

  • 0

    31. ~facet  2011-05-21 19:05:19  host: sub223-100.elpos.net

    ja nie wiem czy istnieje pilna potrzeba pakowania wielu rdzeni do telefonów i wyposażania ich w ekrany większe niż 4 cale.Ale wiem jedno-kiedy jestem na jakiejs wsi (mam telefon w playu) ,wszyscy znajomi mają jedną kreskę i nie mogą nawiązać połączenia a ja BEZ jakiejkolwiek kreski lacze sie ze skrzynka glosowa,nawiazuje polaczenie i normalnie rozmawiam.To nokia e51.I tyle w temacie.Mozecie miec swoje wielordzeniowe superkomputery ale jak przyjdzie do normalnej rozmowy to szajsungowcy musza stac przy maszcie zeby miec pewnosc ze sie polacza i zrozumieja co do nich ktos mowi (aha-a ci koledzy ktorzy mieli problemy byli w erze)...

  • 0

    32. ~Mike  2011-05-21 20:43:07  host: 46.205.0.232.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    Podziękowania dla Pana Lecha Okonia za kolejny obiektywny. Gratuluję zwyżki formy.

  • 0

    33. ~obywatelEU  2011-05-22 08:55:19  host: cpc2-telf1-0-0-cust669.wolv.cable.virginmedia.com

    Dla wszystkich przeciwników symbiana zacytuję kogoś bliżej mi nieznanego: " Do SYMBIANA trzeba dorosnąć..." hehe i ja się zgodzę mam n97mini dla mnie rewelacja ale dwa lata temu kupiony i czas na zmiany, N8 nie ma klawiatury i przez przypadek trafiłem na E7 i jak nic nowszego nokia nie da na rynek to się skuszę na zmianę

  • 0

    34. ~Barry  2011-05-22 13:53:13  host: gwx-sub46-209-69.tvgawex.pl

    Dziwi mnie to wieszanie psow na symbianie. Korzystam z E72 i N97mini. W obu fanstastycznie dziala to, na czym najbardziej mi zalezy, a mianowicie email push. Sam system wizualnie nie jest tak efektowny jak android, ale nikt nie moze mu zarzucic, ze jest pozbawiony funkcji, jakie ma konkurencja. Przeciez wiekszosc aplikacji wychodzi rownorzednie na wszystkie platrofrmy. Jezeli chodzi o procesor w nowych symbianach. Symbian nie potrzebuje procesora 1ghz, zeby plynnie chodzil! Co wiecej. Kazdy Symbian ma pelen multitasking, o ktorym wiekszosc uzytkowanikow moze tylko pomarzyc. Mowiac pelen, mam na mysli to, ze moge uruchomic 10 aplikacji, czy to interentowych czy nie, i kazda bedzie dzialala w tle i takie telefony jak nokia e72 czy e7 i n8 na pewno nie beda zwalnialy. Pozdrawiam wszystkich obiektywnych uzytkownikow smartphoneow. Symbian, BlackBerry, Android. 3 najlepsze systemu, z ktorych kazdy wyroznia sie czyms specjalnym. Ja pozostaje przy symbianie, ktorego kocham wielka funkcjonalnosc zamknieta w skromnym menu:).

  • 0

    35. ~nik  2011-05-22 13:53:22  host: 89-168-98-119.dynamic.dsl.as9105.com

    WitekT-mniej emocji... Chyba nie chcesz powiedzieć mi, że jedyna droga do testów to Samsung? A operatorzy nie posiadają sprzętu do "testów"? A na upartego to nie da rady "wypożyczyć" od kogoś znajomego? A sklepy stacjonarne czy nawet internetowe (np. barter za reklamę na stronach telepolis?). Są dziesiątki innych możliwości pozyskania sprzętu do testów... Więc chyba życzenia "szerszego horyzontu myślowego" skierowane są raczej nie do mnie. Cała "dyskusję" z mojej strony uważam za zakończoną i życzę jeszcze raz powodzenia i kreatywności w poszukiwaniu rozwiązań ;-)

  • 0

    36.  2011-05-22 13:57:22

    nik: zapraszam Ciebie na nadwronego zdobywacza telefonów do testów - wtedy zobaczysz, jak bardzo teoretyczne są Twoje komentarze i jak zbyt prosto to sobie wszystko wyobrażasz... Rady poproszę, ale konkretne, konstruktywne i od ludzi mających znajomość w temacie, na który się wypowiadają.

  • 0

    37. ~skończyłem czytać po  2011-05-22 21:36:01  host: 95.108.101.211

    Od kiedy HD to 1280 na 720 ??? Proszę , jak widzę takie farmazony to mnie krew zalewa - rozumiem test pod producenta ale jak coś nie ma rozdziałki HD to na siłę wciskać jakieś literki przed HD bo modnie. Ta rozdziałka wyświetlacza to bliżej VGA niż HD. Więc powinno być nVGA jak już...

  • 0

    38.  2011-05-22 21:49:53

    37: po pierwsze, jeżeli chodzi o oznaczenia HD, to jest 720i, 720p, 1080i, 1080p. Po drugie, HD to nie tylko rozdzielczość, ale i jakość kompresji. Po tych informacjach spokojnie możesz przytąpić do dalszego czytania testu.

  • 0

    39. ~los  2011-05-23 14:29:36  host: ip077252149001.INTELINK.pl

    Cóż za heroiczna walka z zaślepką :)

  • 0

    40.  2011-05-24 17:24:30

    39 - to żeby było widać, że to prawdziwy film, a nie renderowany komputerowo:) Paznokcie obcięte, stąd problemy;-)

  • 0

    41. ~Rafaello  2011-05-25 14:01:33  host: gga90.internetdsl.tpnet.pl

    toś tu wspominał, że Symbian nie potrzebuje tyle mocy obliczeniowej, co Andek. Niestety potrzebuje. Tu jest zupełnie jak z komputerem - jak masz nowy i świeży system to wszystko ci śmiga nawet na słabym Celeronie z małą ilością RAM-u, a jak zaczynasz wgrywać aplikacje i aktualizacje, nagle robi się muł. Tak samo wystarczy na takim Symbianie^3 zainstalować około 40 aplikacji (czyżby to było aż tak dużo?), żeby wejście do folderu "Aplikacje" zajmowało około 15 sekund. Nie ma nawet żadnego indykatora czekania, żadnej klepsydry ani nic, tylko "freeze" i masz wrażenie, że masz ekran oporowy i źle kliknąłeś, więc pykasz raz jeszcze w ekran, a tam uruchamia ci się za te 15 sekund aplikacja, która jest w miejscu folderu "Aplikacje" w środku tego folderu. Do tego te śmieszne ograniczenia do 3 ekranów przy tej wielkości widżetów, jak dla mnie to jest nieporozumienie. I teraz mając tą ogromną komórkę E7 (ja mam C7), masz taką kiepską rozdzielczość ekranu - jak dla mnei to jest największa wada tego telefonu, jak potrzebne rzeczy powyciągasz na wierzch, to nie ma miejsca na pulpicie, zapaćkany jest wszystkim. To są przecież flagowe Nokie, mam na myśli E7, C7, C6-01, N8, wykonane są super, naprawdę, ale parametry techniczne to są na "styk" dla telefonu, który nie ma nic wgrane to wystarczy.

  • 0

    42. ~misieq  2011-05-27 01:58:49  host: 213.134.172.48

    Muszą popracować nad wszystkim niestety :( N8 wypada jakby lepiej w całokształcie schowanie akumulatora jest moim zdaniem strzałem w stopę Telefon ma fajny hardware ale cenę ciut z kosmosu (porównując z Samsungiem) System jest użyteczny faktycznie przyciski słuchawek by się przydały Brak Af w aparacie to duży minus Mogli by go dać i większą baterię :) Ciche rozmowy to częsty problem w Nokiach Brak czytnika Pamięci ? Wolałbym już chyba czytnik niż te 16 GB wbudowanej Pamięci Ostanie i najważniejsze procesor w tym telefonie jest dość słabiutki niestety Jeśli jest tak jak ktoś tu pisze że wifi nie da sie wyłączyć to straszna lipa Nokii przydałby się jakiś zastrzyk świeżości i zrozumienia Wkońcu z 4 piętra może upaść i działać tylko nokia ;) E52 zepsuli i to celowo Zobaczymy co dalej

  • 0

    43. ~sarann  2011-09-16 10:16:10  host: 87-205-200-202.adsl.inetia.pl

    Takze zastanawiam sie nad tym czemu na symbianie sa wieszane psy. wychodza nowe symbiany anna bella. naprawde efektowne systemy chociaz faktycznie nie do porownaia z androidem. fajna jest opcja z push e-mail i bardzo przydatna . telefon biznesowy... mysle ze jest ok. ale czekamy na lepsze wersje ;)

  • 0

    44. ~rubicon  2011-11-01 19:42:54  host: ip-94-42-31-19.multimo.pl

    Po jesiennej Nokia World i tym zafascynowaniem nowym windows mobil w Nokiach, po cichu przeceniono starsze modele w oficjalnej dystrybucji. Skorzystałem z tego, szybko kupując nową E7 za rozsądne pieniądze. Chylę czoła przed obiektywnym testem . Ale chcę dodać, że kilka spraw zostało już zmienione na plus, w związku z nowym Symbianem Anna. Pojawiła się klawiatura qwerty w pionowym ustawieniu . Lepsza przeglądarka systemowa, choć nadal Opera jest niedościgniona. Nie wchodząc w dalsze szczegóły. Cieszę się, że po wszystkich moich poprzednich Kommunikatorach Nokii , od 9000 po 9500 teraz używam ostatniego z serii. Nie zawiódł mnie ten wybór. Polecam. Szał na Androida...nie dla mnie systemy "popularne". Do Windowsa jeszcze mnie nikt nie przekonał. iOS jeszcze jest za daleko od MacaOS którego używam i cenię. Więc na tą chwilę... niech służy ten idealnie wykonany komunikator z Symbianem :). Wsparcie podobno do 2016 roku :).

  • 0

    45.  2013-01-20 11:48:02

    Czy SMSy zapisują się w tych 16 giga pamięci? Pozdrawiam

  • 0

    46. ~kasia  2013-11-21 19:05:31  host: host-79.173.51.193.tesatnet.pl

    jak sie otwiera komorke z tylu

Dodaj swoją opinię