Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Nokia E51

Test telefonu Nokia E51

Lech Okoń (LuiN) 9 Lipca 2008 12:00

1 0
Od dłuższego czasu producenci dzielą swoje produkty na kategorie w zależności od dedykowanego odbiorcy. Robią to często na siłę, a finalni nabywcy okazują się być kimś zupełnie innym niż wstępnie założył to producent. Tak właśnie stało się z Nokią E51, którą szanują biznesmeni, a pokochały osoby nie koniecznie związane z biznesem.



Nokia E51 to zestaw funkcji, którymi ciężko pogardzić. Funkcji upakowanych w niewielkie i co ważne atrakcyjne wizualnie opakowanie. Nie jest to telefon typowo rozrywkowy (w tej kategorii króluje seria N producenta), ale kto powiedział, że takie funkcje jak WiFi i HSDPA potrzebne są jedynie do pracy? Mobilny dostęp do Internetu to także rozrywka i właśnie ten telefon ją oferuje i to w przystępnej cenie. To dość tendencyjny wstęp ktoś powie - jest w tym trochę racji… Biorąc jednak pod uwagę fakt, że E51 jest już trochę na rynku i że należy do najchętniej wybieranych produktów Nokii, nie ma miejsca na gdybanie - Finom udało się zrobić dobry telefon.

nokia e51 nokia e51 nokia e51

No ale do rzeczy…

E51 to jednobryłowy telefon o bardzo zwartej konstrukcji. Ramka wokół przedniego panelu i pokrywa baterii wykonane zostały z metalu. Dostępne są trzy wersje kolorystyczne telefonu różniące się lakierowaniem metalowych wstawek - do wyboru mamy czerń, złoto i srebro. Poszczególne wersje różni od siebie także wzór tłoczenia pokrywy baterii. Do testów otrzymałem wersję czarną. Po wzięciu telefonu pierwszy raz do ręki pomyślałem o 2 rzeczach: jaki on smukły (12 mm grubości) oraz czy lakier na metalowych elementach nie zacznie odpryskiwać po kilku dniach. Tu szybka odpowiedź - nie zacznie. Lakier pozostał na swoim miejscu do końca wielotygodniowych testów, nie licząc niewielkiej rysy na lewym boku (bez tendencji do dalszego odchodzenia).

Lakierowane wstawki zbierają odciski palców, czyni to także pasek plastiku przy obiektywie aparatu fotograficznego. Obudowa nie trzeszczała najpierw w ogóle, a na koniec intensywnych testów trzeszczenia pojawiały się praktycznie tylko podczas ucisku okolicy aparatu fotograficznego. Jakość i trwałość konstrukcji są na wybitnym poziomie - jeśli kogoś odrzucają kolorowe, napylane plastiki, to tu ich szczęśliwie nie znajdzie.

nokia e51 nokia e51 nokia e51

Klawiatura

Telefon posiada niemal płaską klawiaturę, o wyczuwalnym profilowaniu klawiszy. Mistrzowski jest układ klawiatury funkcyjnej. Pierwsza sprawa to usytuowanie klawisza kasowania w centralnym, widocznym miejscu. Druga sprawa to znany z Nokii E65 manipulator kierunkowy - wypukła metalizowana ramka, a w środku niej duży przycisk OK. No i trzecia kwestia to 4 dodatkowe klawisze skrótów, które posiadają podwójne funkcje (druga funkcja wywoływana poprzez przytrzymanie przycisku). Długo Nokii zajęło rozsądne rozłożenie przycisków funkcyjnych, ale wreszcie się to udało.

Klawiatura numeryczna nie budzi żadnych zastrzeżeń. Jest ona wystarczająco duża, czytelnie opisana, dobrze podświetlona i ma wyczuwalny skok. Odpowiednie wyprofilowanie wspomnianego wyżej przycisku kasowania (jest on wyżej niż przycisk "2") chroni przed przypadkowym kasowaniem tekstu. Do projektantów Nokii: - koniec z eksperymentami, ta klawiatura jest OK, proszę o poprawioną wersję N82 ;)

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 91
  • 0

    72. ~Qwert  2008-12-18 21:29:31  host: gvq138.internetdsl.tpnet.pl

    Rzeczywiście można pobrać Global Race, ale niestety tylko po to, żeby podczas gry zobaczyć pokaz slajdów :( Jeśli ktoś chce grać na tym telefonie, polecam Worms World Party.

  • 0

    73. ~  2008-12-23 12:33:19  host: 116-119.echostar.pl

    "w porównaniu z telefonami serii Walkman Sony Ericssona wypada dość blado" Co za kretyn to pisał czy ta nokia jest muzyczna pytam się ?! to jest seria biznesowa a nie walkman!

  • 0

    74.  2008-12-23 14:56:37

    73 - jeśli kogoś nazywasz kretynem, to może byś sam się przedstawił? Tak się składa, że biznesowe E66 i E71, a także E90 nie wypadają blado przy walkmanach SE.

  • 0

    75.  2008-12-23 14:58:36

    69 - pudło :)

  • 0

    76. ~tomek b  2008-12-28 17:59:13  host: host-89-230-49-17.konin.mm.pl

    Od tygodnia mam ten telefonik. Zmieniam z Nokia E50. Ogólnie rzecz ujmując Nokia zrobiła kawał dobrej roboty: zmiana procesora na szybszy (teraz Symbian zaczął działać normalnie), klawiatura duuużo lepsza, dodanie paru klawiszy funkcyjnych b. dobry i funkcjonalny pomysł. Ogólnie rzecz ujmując kawał dobrej roboty ze strony Nokii!!!

  • 0

    77.  2009-01-25 16:33:42

    mam pewien problem z moją nokią mianowicie jak włączam dyktafon lub nagrywam film , to trzeszczy. Ktoś pisał że jest tak do wygaśnięcia wyświetlacza, niestety u mnie trwa to przez cały czas nagrywania. Czy też macie taki problem? Myślałam żeby wgrać nowego softa, a jak nie pomoże oddać na gwarancję. Ale może wy macie na to jakiś sposób.

  • 0

    78. ~mobi  2009-02-03 15:08:00  host: agn57.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Witam, oświećcie mnie, jeśli korzystałbym w tym telefonie z wifi, to czy musiałbym coś za to dodatkowo płacić. Chodzi mi o korzystanie z darmowych sieci ogólnodostępnych.

  • 0

    79. ~mario  2009-02-11 13:37:08  host: socket197.inetaccess.pl

    Ja się nim zachwyciłem do czasu... co za kretyn robi tel. z możliwością wideorozmów nie dając drugiej kamerki z przodu. To niby jak mam widzieć rozmówcę a on mnie. Chyba lusterko trzeba przy sobie nosić :-) 3G to jak widać przyszłość ale nie z tym telefonem. A szkoda bo tel. ma potencjał i chciałem go kupić.

  • 0

    80. ~cracku  2009-02-22 13:48:18  host: nat05.piotrkow.net.pl

    fakt, że mam go od 4 dni, ale juz trochę mogę o nim powiedzieć:) na plus: szybkość działania, wg mnie wygląd i jak dla mnie genialna klawiatura no i oczywiście WiFi(tylko tyle, że żre baterie jak chory:D) na minus: niestety bardzo trzeszczy obudowa (może to tylko mój model??) oraz bardzo nieestetyczne plamy po palcach na czarnej wersji.

  • 0

    81. ~estayaety  2009-03-21 20:04:58  host: aavo157.neoplus.adsl.tpnet.pl

    jast duza

  • 0

    82. ~  2009-04-13 11:40:55  host: f96-054.opera-mini.net

    Używam tej Nokii od pół roku i do jej działania nie mam zastrzeżeń. Mogli by dać choć troszkę większy ekranik (ze względu na filmy i internet) to jedyna jej wada do której można przywyknąć. Szybkość i działanie na bardzo dobrym poziomie rzadko się zdarza by się zawiesiła. Ostatni FW 300... no cóż wszystko było by bajka gdyby nokia nie utrudniła użytkownikom życia systemami które trzeba łamać... by cieszyć się symbianen.

  • 0

    83. ~SIUDYM  2009-05-09 08:58:22  host: chello089079039074.chello.pl

    WŁASNIE STAŁEM SIĘ POSIADACZEM TEJ ZABAWKI....HMMM...WG MNIE REWELACJA...PROSTY W OBSŁUDZE, BARDZO PORĘCZNY I NAPAKOWANY RÓŻNYMI GADŻETAMI TELEFON...DO PRACY JEST REWELACYJNY...O DZIWO SYMBIAN W PORÓWNANIU DO NOKII E61 CHODZI BARDZO SZYBKO...SZYBCIEJ OD WINDOWSA MOBILE...ZOBACZYMY JAK BATERIA PRZY NORMALNYM UZYTKOWANIU

  • 0

    84. ~Aisza  2009-06-04 21:39:49  host: ip-85-198-235-249.broker.com.pl

    Ja też ten fon kupiłam i jest świetny o ile ktoś używa dużo internetu i symbiana. Ladny wygląd u mnie nic nie trzeszczy lekki w porównaniu np. z N95 ładnie leży w ręce łatwa obsługa. A baterie można kupić drugą zapasową i po kłopocie.

  • 0

    85. ~ellute  2009-07-06 20:38:04  host: host-89-228-65-94.olsztyn.mm.pl

    E51 mam od miesiąca, zamieniłam z E50 i... Odpala się o niebo szybciej (Symbian, wersja 9.2), jest poręczny, ma super wygodną klawiaturę do pisania, brak problemów z uproszczonym językiem słownika w sms-ach :) Bateria trzyma TYDZIEŃ - szok! Polecam i pozdrawiam ( francuski24.com KURSY FRANCUSKIEGO WE FRANCJI )

  • 0

    86. ~Wieszaque  2009-09-27 11:34:13  host: 94.254.128.77

    85: ho ho! siostrzyczki poszerzają działalność o eksport kursantów : ) pozdrawiam.

  • 0

    87. ~Fiord  2010-02-11 22:09:13  host: chello089076178179.chello.pl

    Uważam, że ta komórka nie ma przegądarki Safari. Jest to przeglądarka firmy apple, która jest instalowana na macach, iphonach i ipodach touch. Na pewno natomiast nie jest ona instalowana na Symbianach. Bardzo proszę o poprawienie tego błędu.

  • 0

    88. ~wieczor  2010-11-08 19:35:20  host: dme171.neoplus.adsl.tpnet.pl

    telefon mialem cale dwa lata, mialem dlaczego? bo po dwoch latach rowno padla mi plyta glowna, pare dni po utracie gwarancji. z telefonu bylem ogromnie zadowolony, raz byl na gwarancji z powodu wylania sie ekranu, dosyc maly slad w rogu, przy okazji nokia byla bardzo uprzejma naprawila mi mechaniczne zepsucie porysowanego szkielka od aparatu, telefon bardzo wygodny, nie ciezki nie lekki, dobrze lezy w dloni, wygodnie sie rozmawia. tydzien przed padnieciem plyty glownej padl mikrofon, z czasem sluchawka az caly sie nie wlaczyl. godnie mi sluzyl nie raz upadl nie jedno przezyl. bardzo polecam niedlugo kupuje jeszcze jeden lecz tym razem srebrny!

  • 0

    89. ~misieq  2011-04-17 16:05:04  host: 213.134.172.48

    Przyciski, przyciski i jeszcze raz przyciski Gdyby miał przednią kamerę, lepszy aparat (tekstu rozmiaru gazetowego nie da się fotografować) i GPS byłby ideał a tak pozostaje E52 niestety nie tak udana :(

  • 0

    90. ~shevi  2012-03-28 17:50:59  host: elb195.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Mam ten telefon od 3 lat i przyznam, że jest on jednym z lepszych telefonów jakie miałam. Minusami są: bateria, która trzyma max. 2,5 dnia, mała ilość gier do pobrania, brak stopera i cichy głośnik, którego w tłumie praktycznie nie słychać. Poza tym telefon jest bez zarzutu. Ani razu mi się nie zawiesił, po wielu przejściach (w tym spadek z 2 piętra na beton) ma tylko niewielkie zarysowania. Wszystkich aplikacji nie wymienię, ale mimo tych paru minusów telefon bardzo polecam!

  • 0

    91. ~  2016-05-05 08:11:52  host: ip-5-172-247-233.free.aero2.net.pl

    W tym telefonie zdecydowanie powinna być bateria 1500 mAh. Nokia już w 2005 roku dała taką baterię w Eseries, więc to nie byłby problem, a znacząco wpłynąłby na czas pracy urządzenia. W E52 jest już to 1500 mAh, ale to już jest telefon z 2009 roku, a Nokia według mnie skończyła się w 2008. Nokie E52, E55, E72, E75 już nie są tak udanymi modelami, są gorzej wykonane, mają problemy utrudniające pracę z nimi (podobno E52 i na pewno E72), mimo że teoretycznie jest to biznesowa seria E najwyższej jakości. W E51 nie podoba mi się tylko ta słaba bateria. No dobra, brak autofocusa też mi się nie podoba, ale w E52 też go nie ma. Pamięci RAM jest 96 MB, ale dostępnych jest 70 MB, więc to tak, jakby było 128 MB. Dla dzisiejszego użytkownika nie ma chyba lepszych starych smartfonów Nokii niż E71 i E90, niestety do tego grona nie mogę zaliczyć E51.

Dodaj swoją opinię