Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Nokia E5

Test telefonu Nokia E5

Michał Gruszka 16 Stycznia 2011 23:55

0 0
Z komórkami, jak w modzie. Każdy design ma swój czas, po czym staje się oklepany, a rynek poszukuje nowych, ciekawszych doznań. Do niedawna producenci stawiali na wymienne obudowy i kolorowe wyświetlacze. W międzyczasie pojawił się wyścig na megapisksele, miniaturyzację, i urządzenia rozsuwane. Obecnie producenci stawiają na smartfony, gdzie królują duże ekrany, pełne klawiatury QWERTY i obsługa palcem.



Nokia E5, to kolejny telefon fińskiej potęgi, wyposażony w panoramiczny ekran LCD pod którym znajdziemy pełną klawiaturę alfanumeryczną. Urządzenie ma biznesowy charakter, jest schludne i funkcjonalne, jak na E serię przystało. Jednak biorąc je do reki, ma się wrażenie, że nowym władzom Nokii chyba coś się pomieszało w głowach.

Trendy

Biorąc do ręki pierwszą Nokię z pełną klawiaturą (a było to kilka lat temu) - model E61, zewsząd słyszałem, że to kompletna porażka. To jakby nosić niewielką patelnię, czy paletkę do ping ponga w kieszeni. Faktycznie okres w którym E61 trafiła do sprzedaży był czasem, kiedy głównie wszyscy poszukiwali telefonu małego i zgrabnego. A tu taka cegła, zasłaniająca pół twarzy.

Oczywiście rynek wtedy nie był gotowy na przyjęcie takiego urządzenia. Potwierdza to także brak zainteresowania u nas takimi komórkami, jak terminale BlackBerry, na wzór których E5 została zbudowana. Obecnie BlackBerry i wszelkie urządzenia im podobne, przechodzą swój renesans. Jest to oczywiście zasługa usług sieciowych, jak mail w komórce, czy mobilne serwisy społecznościowe. Dodatkowo swój wkład w powodzeniu sprzedaży takich przenośnych mikrokomputerów mają operatorzy, dostarczający mobilny dostęp do Internetu w cenie, która staje się do przyjęcia dla co raz większej grupy polskich abonentów.

Nokia E5 idealnie wpisuje się w ten trend. Jest to nowoczesny telefon z otwartym systemem operacyjnym Symbian S60 trzeciej edycji, niezłym aparatem fotograficznym, sporym ekranem, wygodną w pisaniu klawiaturą i wieloma ułatwieniami związanymi z dostępem do Internetu, czy serwisu społecznościowego Facebook. Wystarczy jednak wziąć ją w rękę, uruchomić i przejrzeć listę dostępnych funkcji, by po chwili doszła do nas myśl, że chyba coś jest tu nie tak. Tożsamość E serii została w przypadku tego modelu zatarta. W zasadzie gdyby nie widoczny symbol nad lewym, górnym rogiem ekranu, nigdy bym nie pomyślał, że mam do czynienia z komórką biznesową. Podstawowe pytanie, na co poważnemu biznesmenowi natywny klient Facebooka? Przecież żaden zapracowany człowiek, nie ma czasu na przeglądanie głupkowatych wpisów swoich znajomych, czy komentowanie ich imprezowych wybryków. Widać Nokia uznała inaczej. Że przodownik pracy, to nie robot i bezwzględnie przyda mu się odrobinę rozrywki w czasie obowiązków służbowych. I tak w Nokii E5, do naszej dyspozycji jest rozbudowany odtwarzacz multimedialny, gniazdo JACK 3,5mm, by bez problemu posłuchać muzyki na ulubionych słuchawkach, czy możliwość zainstalowania setek odprężających gier wprost z wbudowanego klienta sklepu Ovi.

nokia e5 nokia e5 nokia e5 nokia e5

nokia e5 nokia e5 nokia e5 nokia e5

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 57
  • 0

    38. ~p  2011-01-20 15:03:52  host: 195.42.249.134

    panie autorze, kiedy reakcja z pana strony? Pan chociaż napisze na forum, że nic więcej nie napisze o e5 i temat zamknięty.

  • 0

    39.  2011-01-20 16:37:02

    Czy moze byc nastepca e72 nowych wodotryskow nie widac jak z bateria w 2G? Czy 5 dni jak w obecnym jest do osiagniecia szkoda, ze nie ma porownania z poprzednikami a takim jest na pewno e72...

  • 0

    40.  2011-01-20 16:39:46

    W odniesieniu do ceny zgadzam sie z autorem to tak jak z MC jest C-class E-class i S-class odpowiednio Syn-Menager-Prezes inna kolejnosc to mezolians

  • 0

    41. ~  2011-01-22 09:36:22  host: z22-12.opera-mini.net

    35- już nie pamiętasz telefonu BlackBarry ? To straszny snob z ciebie człowieku, bo niedawno ta firma powstała. Zanim napiszesz jakieś swoje ciekawe spostrzeżenia typu, że każda firma musi mieć ten żydowski Facebook to sie zastanów najpierw czy plotki i głupie komentarze oraz wyścigi na ilość znajomych są priorytetem w firmach, a nie generowanie zysku ? Mam sieć sklepów meblowych i nie jest nam potrzebny jakiś jankieski twór. Profesjonalna strona www i profil dla znajomych klientów mojej firmy na nk.pl wystarczy. Sukces mojej firmy to przedewszystkim ciężka praca, a nie tak jak w twoim przypadku bogaty ojciec, ktory ci kupił telefon z U.S.A. w 1989 roku i inne nowinki typu mp3, tablety w okresie nie występowania tych urządzeń w Polsce i UE. Najlepiej to złóż podanie o wizę i wypie... do tego swojego raju za oceanem ! Nienawidzę snobów i nie będę tego ukrywał. Marcin z Nasielska

  • 1

    42.  2011-01-22 18:12:01

    Na wstępie chciałbym się ze wszystkim przywitać i podziękować za tak ciekawą dyskusję pod tekstem. Jest to moja pierwsza recenzja dla tego portalu i jestem pod ogromnym wrażeniem poziomu wypowiedzi jego Czytelników. Przepraszam, że wcześniej nie odpowiedziałem na pytania, jednak nie znalazłem czasu przez inne obowiązki zawodowe. Zacznijmy więc od początku: 2. Prywatnie model E72 zrobił na mnie większe wrażenie, może dlatego że to urządzenie rasowo biznesowe. Wciąż podtrzymuje mój osąd, że E5 to taka zabawka, dla nudzącego się pracownika w czasie wypełniania swoich obowiązków zawodowych. Dla mnie E5 nie jest godnym następcą E72, a jedynie bardziej rozrywkową alternatywą. 9. Z racji braku przedniej kamery, wideo rozmowy w tym urządzeniu nie są dostępne. 16. Jeżeli chodzi o jakość rozmów, nie miałem do nich żadnych zastrzeżeń. W euforię także nie popadłem. Gdyby jakość była zła, lub rewelacyjnie dobra, wtedy na pewno poświęciłbym tej kwestii miejsce w tekście. W tym wypadku uznawałem, że to zbędne. Recenzje są jednak publikowane przede wszystkim dla Czytelników, dlatego przy kolejnej recenzji na pewno zwrócę na to większą uwagę.

  • 1

    43.  2011-01-22 18:12:20

    23. Faktycznie ekran dość szybko nazbierał na swojej powierzchni sporą ilość rysek. Jest to spowodowane najpewniej błyszczącą, lakierowaną powłoką. Dodam, że o telefony raczej dbam, więc jest to dość spory problem. Niestety ciężko mi przeprowadzić test wydajności baterii tylko korzystając z sieci 3G. Pracuję w kilku miejscach miasta i niestety z tym zasięgiem 3G jest dość kiepsko w niektórych budynkach, a recenzowanego urządzenia zawsze używam z prywatną kartą, tak jakby używał go każdy potencjalny użytkownik. Na brak kontaktu z powodu konieczności korzystania jedynie z sieci 3G chyba nikt w z nas, użytkowników komórek nie może sobie pozwolić. Pytanie, czy interesuje nas wydajność urządzenia w codziennych warunkach życia, czy laboratoryjne dane, które i tak w praktyce nikomu za wiele nic nie dadzą? Brak zdjęć wydruków, to mój błąd. Oczywiście więcej się to nie powtórzy. Nie dysponuję już niestety E5, by móc go naprawić. Mogę tylko powiedzieć, że jakość fotografii jak na taki aparat, zrobiła na mnie duże wrażenie. Spodziewałem się zdecydowanie gorszej jakości fotografii. Z praktyki jednak wydaje mi się, że bez AF zdjęcia tekstu będą nieczytelne. 26. Interesująca sugestia  Będę miał to na uwadze, przy kolejnych recenzjach. Dziękuję. 28. Jakość muzyki jest zadowalająca. Nie jest to oczywiście urządzenie z serii Xpress Music, jednak tragedii nie ma. Postaram się w kolejnych recenzjach bardziej zwracać na to uwagę. Co do aplikacji – oczywiście, że nie są, dlatego w dalszym ciągu podtrzymuje, że nie jest to typowe urządzenie biznesowe. 30. Uważam, że jak na smartfon, który podobno jest biznesowy, a więc powinien posiadać zaawansowane funkcjonalności, pomagające w pracy, cena około 700-800 PLN, to nie jest zbyt wygórowana kwota. Jeżeli się mylę, proszę o odpowiedź wszystkich, jaki przedział cenowy za taki smartfon, to tanio, średnio tanio, a jaki drogo. Według tej skali będę klasyfikował kolejne urządzenia.

  • 1

    44.  2011-01-22 18:12:33

    33. Obsługa usługi BIS możliwa jest po zainstalowaniu aplikacji BlackBerry Connect. Dostępna jest na stronach operatorów. Niestety nie posiadam oferty z BIS, nie udało mi się więc sprawdzić, jak to działa w praktyce. Skoro E61, E50 i inne urządzenia E series jakoś sobie z tym radzą, E5 także powinna dać radę bez żadnych problemów. 37. Dokładnie. Ovi Store świetnie sobie radzi na rynku i jest to bardzo rozwojowy twór Nokii. AppStore myślę, że już nie dogoni, ale ilość aplikacji wciąż rośnie.

  • 0

    45.  2011-01-22 23:28:03

    @43 Ciężko jest określić dobrą cenę za telefon. Jednak E5 jak na swoje możliwości powinna kosztować ok 600zł za nówkę. Trzeba jednak pamiętać, że to Nokia, więc zawyżona cena nikogo nie powinna dziwić. W kwestii baterii wystarczy napisać, że telefon przy takiej, a takiej ilości rozmów, tylu sms-ach, takiej ilości muzyki, internetu, filmów itp + powiedzmy synchronizacja maila wytrzymywał X dni. I tyle w zupełności wystarczy czytelnikowi do ogarnięcia tematu baterii. Jakość rozmów jaka by nie była, zawsze jest warta opisania. A dźwięk też dla wielu jest potrzebny i jest to ważna funkcja (a sam do takich osób się zaliczam). Coś o słuchawkach fabrycznych - jak grają, czy czysto, czy głośno i dobrze jest też mieć po ręką jakieś prywatne słuchawki i też to sprawdzić, podać ew. model słuchawek i też opisać wrażenie. Dwa, trzy zdania konkretów w zupełności wystarczą. I warto sprawdzić na kilku piosenkach z różnych gatunków, rock, hip-hop, elektroniczna, klasyka...

  • 0

    46. ~pat  2011-01-24 00:09:31  host: 195.42.249.134

    polecam http://www.mobile-review.com/review/nokia-e5-en.shtml

  • 0

    47. ~code  2011-01-26 09:30:04  host: 89-78-99-80.dynamic.chello.pl

    Marcinie z Nalesiska; każdy na swój sukces pracuje sam. czy facebook jest żydowski czy nie - nie mam pojęcia, nigdy się nad tym nie zastanawiałem. zapewnia interakcję z Klientami w dzisiejszych czasach, Klienci sami dbają o promocję marek i produktów, które lubią. bez ściem i spinki. szkoda, że nie dostrzegasz tego potencjału; zwłaszcza w Twoim przypadku, gdy strona firmowa Twojej Firmy jest słabo pozycjonowana, a prócz enigmatycznych słów kluczowych z agregatorów ciężko jest domyśleć się, co jest takiego w Twoich meblach, by wybrać właśnie Ciebie; tak samo, jak każdy, nie jesteś sam na rynku - a promocja przez zaangażowanie obecnych i przyszłych Klientów zaprocentuje wtedy, gdy ciężko będzie wyżyć z mechanizmu poleceń; obyć odczuł to tak późno, jak to tylko możliwe. moim zdaniem, choć nie uważam się za guru, nk.pl to obecnie bardziej portal randkowy, niż miejsce dla marek. taki jest kierunek serwisu i nie wygląda na to, by trend się zmienił. sama dobra, ciężka praca, bez odpowiedniej promocji nie wystarczy - na rynku zostają tylko ci, którzy promowali się najlepiej.

  • 0

    48.  2011-01-27 13:02:32

    hmm, po przeczytaniu tej recenzji, już mi się podoba ten model:)

  • 0

    49. ~ola  2011-01-31 17:12:18  host: 188.146.255.144.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    gdzie w nokii e5 sa wiadomości mailowe i jak sie je wylącza

  • 0

    50. ~Radosław z Warszawy  2011-02-24 01:02:14  host: 87-205-80-9.adsl.inetia.pl

    Co do modelu, uważam to samo co autor artykułu. Zabawka z fejsem dla zabicia czasu. Powiedzcie teraz który biznesmen używa jakiegoś telefoniku z bajerami w dodatku z fejsem, jeśli każdy biznesmen ma laptopa? Telefon służy mu tak naprawdę do wykonywania połączeń. Model E72 jest o wiele lepszy, ma gps i zoom a nie to co ten plastikowy modernistyczny gadżet. Z biznesowych polecam tylko E72, albo E55 dla mniej wymagających. Każdy biznesmen nie siedzi z telefonem Nokią E5 na fejsbuku skoro dla niego liczy się wygoda. Używa laptopa tak jak ja teraz. Nie polecam tego modelu, chyba że masz 17-20 lat.

  • 0

    51. ~zenek  2011-03-23 20:45:42  host: host-89-229-132-102.chelm.mm.pl

    WI-FI działa rewelacyjnie, a telefon chodzi w necie bardzo szybko, GPS bez problemu łapie tam gdzie inne telefony już nie dają rady, rzeczywiście design jest może przeciętny, ale i tak telefon wygląda zdecydowanie lepiej na żywo niż na zdjęciach. Zdecydowanie polecam. Uważam, że nie ma co przepłacać za E72 ;)

  • 0

    52. ~luki  2011-03-28 17:02:41  host: dug21.neoplus.adsl.tpnet.pl

    jak jest z tym rysujacym sie wyswietlaczem ?? ktos zauwazyl cos niepokojacego ??

  • 0

    53. ~wania  2011-04-18 19:06:55  host: 89.174.236.155

    Witam. Posiadam Nokie E5 już ponad miesiąc, więc co nieco mogę już na jej temat powiedzieć. Telefon jest po prostu SUPER. Wykonanie telefonu perfekcyjne (przed kupnem miałem lekkie obawy co do jakości telefonów Nokia, okazało się że bezpodstawnie - przynajmniej co do tego modelu) nic nie skrzypi, elementy spasowane perfekcyjnie! Klawiatura QWERTY - pisanie sms-ów to czysta przyjemność. Bardzo przydatna funkcja - latarka (w instrukcji tego nie piszą, przez przypadek "wyczaiłem" wystarczy przytrzymać klawisz latarki, a następnie nacisnąć klawisze blokady telefonu, a latareczka swieci cały czas bez potrzeby ciągłego trzymania klawisza spacji). Aparat foto - jak dla mnie nienajgorszy (chodz szkoda tego autofocusa). Muzyka płynąca z tego fonika jest REWELACYJNA (wczesniej miałem muzyczną Nokie 5130, a ta "gra muzę" tak samo dobrze). Bateria (bardzo intensywne używanie fonika) wytrzymuje 4 dni. Polecam niezdecydowanym, napewno nie będą zawiedzieni!

  • 0

    54. ~  2012-01-16 19:51:51  host: 2-224-48-104.ip169.fastwebnet.it

    niema problemu zy youube?

  • 0

    55. ~obywatel  2012-03-28 12:19:06  host: ime10.internetdsl.tpnet.pl

    do autora pletke do ping ponga ? do pinp onga sa RAKIETY

  • 0

    56. ~taket  2012-05-06 23:41:02  host: z50-08.opera-mini.net

    Panie Michale proszę o podanie kontaktu, wyślę zdjęcia dokumentów wykonane E5

  • 0

    57. ~Sas  2012-07-03 19:10:08  host: 159-205-146-12.adsl.inetia.pl

    Czy ja wiem, czy to takie ładne jest... Przy np BB, E72 i E71 wygląda średnio Oo To bardziej przypomina E63. Mogłaby być bardziej elegancka.

Dodaj swoją opinię