Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Nokia C7

Test telefonu Nokia C7

Mateusz Pakulski (Q!) 31 Grudnia 2010 00:47

2 2
Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że Nokia przespała swoją szansę na rynku smartfonów. Podczas gdy konkurenci wprowadzali na rynek coraz to nowsze i bardziej dopracowane konstrukcje oraz ulepszali zainstalowane w nich systemy mobilne, Nokia bazowała na osiągnięciach z przeszłości. Efektem tego jest coraz szybciej spadający udział fińskiego producenta w tym segmencie rynku. Próbą powstrzymania tej tendencji było wprowadzenie do urządzeń ze "średnio wyższej" półki systemu Symbian^3. Jednym z pierwszych telefonów, który pracuje pod kontrolą tego systemu, jest model C7. Czy jest on warty uwagi? Czy oferuje coś więcej, niż do tej pory produkty Nokii? I czy, w końcu, może on równać się z konkurentami znajdującymi się już na rynku? O tym w teście telefonu Nokia C7.



Zestaw

W pudełku, oprócz samego telefonu i baterii, znajdziemy również jednoczęściową ładowarkę, krótki kabel do transmisji danych, jednoczęściowy zestaw słuchawkowy oraz skróconą instrukcję obsługi. Jak na telefon ze średnio wyższej półki jest to zestaw dosyć skromny.

Wygląd

Od pewnego czasu telefony Nokii nie wyróżniają się niczym szczególnym na tle konkurentów - są nijakie i nie zwracają za bardzo na siebie uwagi. W przypadku C7 jest zupełnie inaczej. Pierwsze co rzuca się w oczy to jej obłości - ładnie zaokrąglone rogi oraz brzegi w połączeniu z niedużą grubością urządzenia nadają mu lekkości, natomiast metalowa ramka oplatająca przedni panel - wyraźnego charakteru. Biorąc pod uwagę dotychczasowy wygląd telefonów tego fińskiego producenta, wygląd C7 jest czymś nowym, co może się podobać. Potwierdziło to kilka osób, które po raz pierwszy miały kontakt z telefonem - po dojrzeniu nazwy producenta były zaskoczone, że tak ciepły i miły wygląd może pochodzić z chłodnej Finlandii.



U jego dołu znajdziemy zaledwie trzy klawisze - dwie "słuchawki" oraz "menu", pod którym umieszczono mikrofon. Ponad nimi znalazł się duży ekran, nad którym umieszczono centralnie głośnik oraz po prawej stronie oczko aparatu do wideorozmów. Również w tej części telefonu umieszczono czujnik zbliżeniowy, wygaszający ekran podczas rozmowy.

Na prawym boku znalazło się aż pięć przycisków - przy górze strzałki służące do regulacji głośności, oddzielone klawiszem wywołującym polecenia głosowe. W połowie długości boku odnajdziemy przesuwany klawisz blokowania telefonu i wygaszania ekranu, natomiast przy dole - spust migawki aparatu. Na dolnym boku znalazło się jedynie oczko na smycz, natomiast na lewym, przy jego górze - gniazdo ładowania. Na górnym boku odnajdziemy trzy elementy - centralnie umieszczone wejście JACK 3,5 mm oraz gniazdo microUSB schowane za zaślepką po jego lewej i klawisz zasilania po prawej stronie. Tylny panel w większości zajęty został przez klapkę zasłaniającą wnętrzności urządzenia. Na jej połączeniu z nieruchomą częścią obudowy znalazło się miejsce na oczko aparatu fotograficznego, element doświetlający zdjęcia oraz po ich obydwu stronach - głośniki.

nokia c7 nokia c7 nokia c7 nokia c7

nokia c7 nokia c7 nokia c7 nokia c7

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 54
  • -1

    40. ~cenzor.z.telepolis  2011-01-03 00:25:07  host: z11-02.opera-mini.net

    To juz nie ta sama Nokia co kiedys...

  • 0

    41. ~Mike  2011-01-04 12:55:08  host: 87-205-139-41.adsl.inetia.pl

    Nokia powinna podać do sądu autora artykułu. Wszystko co jest kwestią gustu użytkownika, zostało ocenione skrajnie negatywnie (tak jak gdyby nikt nie miał prawa mieć innych preferencji estetycznych). Cały artykuł jest przykładem szczytowego braku obiektywizmu i przybrał formę elaboratu pt. Dlaczego należy nienawidzić Symbiana i Nokię?

  • 0

    42.  2011-01-05 10:13:45

    Mike: przepraszam bardzo - nie można mieć swojego zdania w tej sprawie? To jest nasze zdanie i nikomu - ani Nokii, ani czytelnikom, ani jakiemukolwiek podmiotowi nie damy na niego wpływać... A z tym sądem to mocno przesadziłeś...

  • 0

    43. ~yasiek  2011-01-21 19:47:43  host: 94.42.85.2

    jest już w plusie. i dobrze, niech tanieje bo za 3 miesiące c7 black będzie moja ;)

  • 0

    44. ~lukasz18dg  2011-01-31 18:37:52  host: 195-211-0-50.dsi-sieci.pl

    42# WitekT może przesadził z tym sądem. Ale obiektywizm jest powalający. Przez większość tekstu odczuwałem, że autor nienawidzi Noki i Symbiana. Polecał np. porównanie do konkurencji. Wygląd i system jest to kwestia gustu. 41# Jest takie coś jak wolność słowa. ; ] Wole przeczytać gorzką prawdę niż kupować co będzie leżało w szufladzie lub sprzedam po jednym dniu.

  • 0

    45. ~Zbyszek  2011-02-02 20:43:19  host: dmf241.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Częściowo podzielam zdanie Mike'a - autor testu nienawidzi Nokii i Symbiana - osobiście mam i Galaxy S i Nokię C7 - do zabawy Galaxy, ale do ciężkiego biznesowego użytkowania z panelem dotykowym tylko C7 !

  • 0

    46.  2011-02-05 13:16:53

    kwestia listy ikon w "ustawieniach" i siatki ikon w "aplikacjach" - "ustawienia" to apikacja ktora sama odpowiada za wyswietlanie ikon a "apllikacje" to katalog - cos co w symbianie mozna tworzyc smemu (i dzieki temu utrzymac porzadek jesli kozysta sie z wiekszej ilosc aplikacji) i czego brakuje mi w pewnym innym systemie... i tajemnica sie wyjasnila :)

  • 0

    47. ~ann  2011-03-03 15:51:57  host: dfv189.neoplus.adsl.tpnet.pl

    mam pytanie, w związku z przymierzaniem się do zakupu tego telefonu - jak to jest z tym 'mimowolnym' łączeniem się z internetem ? nie da się temu jakoś zapobiec ? i czy ustawienie skrzynki, fejsbuka i innych jest koniecznością, czy też można obyć się bez tego na swoim pulpicie, a z internetem łączyć się tylko przy wyborze tych aplikacji ?

  • 0

    49.  2011-03-31 22:00:17

    "Jaki jest ten system w porównaniu z dotykowym poprzednikiem, czyli Symbianem^5" ? LOL koleś kto to pisał chyba nie bardzo zna się na tym, co pisze.

  • 0

    50.  2011-03-31 22:05:30

    Jeśli autor ma problemy z rozszyfrowaniem słów "podśw. tryb. got." czy "Wyczyść hist. wyszukiw." proponuję poczytać trochę książek w życiu, ewentualnie jak za mało życia zostało to słownik, bo normalny człowiek bez problemu rozszyfruje, że chodzi o "podświetlenie trybu gotowości" i "wyczyść historię wyszukiwania".

  • 0

    51. ~Mike  2011-04-05 19:08:57  host: 87-205-137-208.adsl.inetia.pl

    @ 48 Dokładnie. To już nie jest nagonka, to fanatyzm. Wszystko, co nosi logo Nokia to jest domyślnie syf. A koreańskie czy tajwańskie plasticzany z atrapą aparatu, ze spyware zamiast OS czyli nowy pomysł CIA na zebranie danych o wrogach USA z całego świata - Android to cud, miód i orzeszki. Nie wiem kto te redakcje opłaca.

  • 0

    52. ~mam c7  2011-04-20 11:07:54  host: 83.168.91.110

    mogę porównać do lg p500, który używałem tydzień. Na pewno c7 jest bardzo elegancki, symbian jest mniej internetowy od androida, co może być zaletą. W p500 świetnie pracuje czujnik zbliżeń, w c7 minimalnie gorzej. Nokia ma za to ciut lepszą reakcję na dotyk, w zamian łapanie GPS bez netu - w p500 10-15 sek (copilot, sygic aura), c7 (ovi)1-2 minuty. Lepsza jest jakość rozmowy, rozmówca w p500 miał głos o zbyt niskiej barwie. Jakość wykonania obudowy - w obu przypadkach trudno o zastrzeżenia. System, wiadomo, andriod 2.2 daje dużo więcej swobody w rozstawianiu ikon, ale w c7 jest na tyle dobrze że nie narzekam. Aha, c7 ma latarkę, jako funkcję systemową (suwak na 2 sek). Baterie są podobne, ok 4 dni, c7 może jeden dłużej. Oba lepiej od e51 obsługują samochodowy zestaw bt. Wady? Urządzenie ich nie ma, można znaleźć dopiero w OS, nokia raz zablokowała możliwość połączeń wychodzących, pomógł restart. Oba fony polecam, p500 ma fajny w dotyku nagumowany plastik, c7 elegancko kusi swoim blaskiem.

  • 0

    53. ~as  2011-05-19 16:53:46  host: host-79.173.28.193.tesatnet.pl

    mam c7 dzieki za info o tej latarce na sukawu nie wiedzialem o tym a jest mi to czesto potrzebne wczesniej uzywalem dodatkowej aplikacji ale to bylo upierdliwe. Co do samego telefonu to fajnie lezy w dloni bateria trzyma kolo 3 dni przy bardzo intensywnym uzytkowaniu troche mniej. Nie jestem fanem 150 gadzetow w telefonie i dlatego c7 mi wystarcza, design ok a nie dziecinne szajsungi, poza tym menu nokii jest jak dla mnie idealne.

  • 0

    54. ~Bar-cell  2011-06-30 16:44:37  host: 182.109.47.134.in-addr.arpa

    Zgadzam się z przedmówcami... w tym teście Nokii C7 jest tylko obiektywizmu co w ocenie rządów PO-PLS przez polityków PIS ;)

  • 0

    55. ~Bar-cell  2011-06-30 16:45:43  host: 182.109.47.134.in-addr.arpa

    Chodziło oczywiście o rządy PO-PSL.

  • 0

    56. ~  2011-06-30 17:06:13  host: 212.45.5.172

    Chciałeś chyba napisać -> "...w tym teście Nokii C7 jest TYLE obiektywizmu co w ocenie rządów PO-PLS przez polityków PIS" -> z czym ja również się zgadzam.

  • 0

    57. ~roxy  2011-07-10 22:08:44  host: afmt247.neoplus.adsl.tpnet.pl

    poprzednikiem symbiana s^3 jest nie s^5 tylko s^1 czyli s60v5 (5800, 5230 etc) - rozumiem, że to skrót myślowy...

  • 0

    58. ~Kapciak  2011-08-12 16:25:21  host: acpe115.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Mam zamiar kupić ten telefon, ale boję się bo dużo ludzi na niego narzeka, podobno jest bardzo "usterkowy" i ciężki w naprawie... Co o tym powiedzą użytkownicy?

  • 0

    59. ~olo  2011-10-04 13:18:54  host: axq93.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Mi się popsuł i nie działał aparat, po 10 dniach był wymieniony. Z telefonu jestem bardziej niż zadowolony. Miałem Motorole Defy i Samsung Wave i Xperia Neo. Nokii się czasami przytyka jak ma zainstalowanych dużo aplikacji. Wadą jest brak autofocusa. Przez to nie jest w stanie odczytać kodów kreskowych ( przydatna funkcja w aplikacja allegro i ceneo) natomiast juz od 60 cm. zdjęcia sa naprawdę ok. Filmy hd i jakosc dzwięku są ok. Przydałby się bardziej wydajny procesor i więcej pamięci. Nowy Symbian jest ok jak dla mnie lepszy niż android, ma tylko sporo słabszą przeglądarkę internetową.

  • 0

    60. ~djSW  2011-11-24 11:54:08  host: 193.150.43.80

    Proponuję autorowi wyposażyć się w lepsze słuchawki - w moim egzemplarzu wzmacniacz słuchawkowy jest ewenementem - niski poziom szumu, duża dynamika, soczystość i miękkość dźwięku, niski poziom głośności to fakt - ale nie znalazłem się w sytuacji, w której byłoby "za cicho". Może dlatego, iż nie jestem głuchy. C7 brzmi lepiej niż iPODy. Ciszej, ale klarowniej.

Dodaj swoją opinię