Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Nokia C6

Test telefonu Nokia C6

Michał Gruszka 22 Lipca 2011 15:38

0 0
Nokia C6 to jak do tej pory najbardziej zaawansowane urządzenie ze wszystkich tanich smartfonów fińskiego potentata. Nie jest to model nowy, jednak z racji jego niesłabnącej popularności postanowiliśmy urządzenie przetestować. Duży dotykowy ekran, a do tego pełna klawiatura QWERTY wraz z czterokierunkowym klawiszem nawigacyjnym, zdecydowanie uprzyjemniają korzystanie z usług internetowych i funkcji multimedialnych.



Telefon wzorowany jest na jednym z flagowych produktów Nokii - modelu N97. "Ce-szóstka" otrzymała w spadku wszystkie jego zalety, ale również wiele wad. Otrzymujemy duży dotykowy ekran, trzy przyciski funkcyjne pod nim (tutaj fizyczne) oraz wysuwaną spod spodu klawiaturę. Nokię C6 można uznać za modelowy produkt swojej serii. Jest tania, a zarazem dobra i praktyczna. Spełni oczekiwania wymagającego użytkownika, o ile nie przykłada on zbyt wielkiej wagi do jakości użytych materiałów - telefon wykonany jest w całości z elementów plastikowych. Jak się sprawował w boju?

Zestaw

W pudełku wykonanym z materiału pozwalającego na poddanie go całkowitemu recyklingowi, znajdziemy podstawowy zestaw akcesoriów. Producent zapewnił nam baterię o pojemności 1200 mAh (model BL-4J), kartę pamięci microSD o pojemności 2 gigabajtów, małą ładowarkę podróżną (model AC-15E), zestaw dokumentów, oraz stereofoniczne słuchawki z prostym pilotem (model WH-102) z pojedynczym klawiszem odbierania i kończenia połączeń w standardzie JACK 3,5 mm, czy jak nazywa go producent AV Nokia 3,5 mm.



Budowa

Wielkością przypomina muzyczny model 5800 XM. Wymiary 113,40 x 53,00 x 16,80 minimetrów i masa 150 gramów stawia C6 w czołówce dość ciężkich telefonów komórkowych. Nokia dostępna jest w dwóch wersjach kolorystycznych - czarnej i białej. W całości wykonana została z plastiku. Możecie nie wierzyć, ale obudowa nawet z czasem nie trzeszczy. Tu należy się ogromny podziw dla producenta za świetne spasowanie elementów. Przedni panel kryje przed nami czujnik światła, kamerę do wideorozmów, trzy przyciski funkcyjne i dość niewielki jak na obecne standardy ekran o przekątnej 3,2 cala z warstwą dotykową wykonaną w technologii oporowej. Nie wiem jednak dlaczego Nokia stosując ekran rezystancyjny, zmusza swoich klientów do męki podczas obsługi telefonu palcem, zamiast dać w komplecie piórko ułatwiające jego obsługę (tak, jak to miało miejsce chociażby przy wcześniej wspomnianym 5800 XM). Trzy wcześniej wspomniane przyciski funkcyjne pozwalają na nawiązanie i odebranie połączenia, a środkowy na wywołanie menu.

Rozsunięcie telefonu powoduje przełączenie trybu wyświetlania obrazu na horyzontalny. Nokia zamontowała w tym modelu pełną klawiaturę QWERTY wraz z klawiszem nawigacyjnym. Przyciski są małe, ulokowane bardzo blisko siebie, co na pewno nie każdemu będzie odpowiadać. Całe szczęście ich odpowiednie wyprofilowanie i dość wysoki skok, ułatwiają bezbłędne pisanie. W podstawie producent zamontował złącze ładowania Nokia 2 mm oraz uchwyt na komórkową biżuterię. Na krawędzi z prawej strony znalazło się miejsce dla dwustopniowego spustu migawki aparatu, suwaka służącego do blokowania funkcji telefonu, oraz przyciski do zmiany poziomu głośności. Wszystkie są w odpowiednio dużej odległości, dzięki czemu mamy do nich łatwy dostęp, a także nie ma możliwości, aby któryś z nich wcisnąć niechcąco. Krawędź przeciwna wyposażona została w slot na nośnik danych w postaci karty microSDHC. W zestawie możemy znaleźć nośnik o pojemności 2 gigabajtów.

nokia c6 nokia c6 nokia c6 nokia c6

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 59
  • 0

    40.  2011-07-25 11:39:36

    Również definitywny brak argumentów z twojej strony, bo nie jest argumentem namawianie do spróbowania sobie jak działa konkretny model. To, że tobie pasuje pojemnościowy, to nie znaczy, że drugiemu pasuje. Próbowałem w różnych topowych smartfonach i najbardziej przypadł mi do gustu oporowy. Że tobie się to nie podoba, to nie moje zmartwienie. To że ty wolisz pojemnościowe, to mnie tak obchodzi jak śnieg z poprzedniej zimy.

  • 0

    41.  2011-07-25 11:45:00

    No i dałem konkretny przykład: zaletą oporowego jest to, że nie reaguje na najmniejsze muśnięcie. Natomiast twoje argumenty są takie: pojemnościowy jest lepszy dlatego, że jest pojemnościowy. Takie argumenty to do kolegów na podwórku.. :D

  • 0

    42.  2011-07-25 21:13:49

    A wadą ekranów oporowych, w większości, jest konieczność duszenia ekranu i jedziemy w drugą stronę. Poza tym takie ekrany są mało precyzyjne i przykładowo obsługa internetu bez wspomagania się czymś na styl rysika jest bardzo trudne i sprawdzałem to na różnych topowych smartfonach.

  • 0

    43.  2011-07-26 11:29:33

    @42 Wystarczy paznokieć... ;p

  • 0

    44. ~dax  2011-07-26 17:26:26  host: plus-96-192.polkomtel.com.pl

    tylko dlaczego tak często się zawiesza?odebrałam z serwisu i następnego dnia znów tam go oddałam.porażka

  • 0

    45. ~  2011-07-26 17:50:09  host: z46-12.opera-mini.net

    (Rudylisie). Nie nastawiaj sie na to, ze ta bateria maximusa1600 mah bedzie lepsza od tej w noki. Maximus zawyza te wartosci o jakies 25-30%. Ostatnio Nokia opuscila ceny swoich baterii, polecam te polimerowe. * PS. Nie kazdy oporowy rowna sie oporowemu, nie ma szans np. avila wzgl. Noki5230. * Calm7.

  • 0

    46. ~  2011-07-26 17:57:38  host: z46-12.opera-mini.net

    (Dax). Ales trafila pechowo! Zapewne blad w oprogramowaniu. I pamietajcie, ze nowsze oprogramowanie nie znaczy zawsze lepsze- stabilniejsze. Wiec nie upgradujcie jesli nie macie wyraznej potrzeby (gdy fon jest stabilny). * Dax, laz tam do upadlego az zrobia albo wymienia Ci na nowy * Calm7.

  • 0

    47.  2011-08-04 18:38:19

    @38: Moim zdaniem do oceny sytuacji (perspektyw) Nokii dobrze nadaje się analiza raportów finansowych kwartalnych, rocznych plus obserwacja kursu. To jest wyraźna wskazówka jak rynek / eksperci oceniają przyszłość. A, zapomniałbym: Nokia w sierpniu znowu ustanowiła kolejne historyczne minimum swojego kursu.

  • 0

    48. ~obiektywny uzytkownik  2011-08-22 23:36:38  host: 213-92-133-50.serv-net.pl

    Dotychczas czasami sie przycinal lub wolno wykonywal niektore rzeczy,ale nigdy nie zawieszal.No chyba,ze zawieszeniem mozna nazwac zapchanie calego ramu wskutek zbyt intensywnego korzystania z internetu to wyjecie baterii i po minucie telefon smiga jak nowy:)Aparat zdjecia robi swietne jak na komorke,filmikow szczerze to nie krecilem,wiec nie bede klamac o jakosci.Po aktualizacji map i jezdzeniu w trybie"online",ktory zuzywa bardzo malutko transferu zadnej innej nawigacji tym bardziej nie potrzeba.Do przegladania internetu korzystam z przegladarki Opera-zarowno w telefonie jak i komputerze-super sprawa!Oprocz tego(jesli zalezy mi na jako takim wyswietlaniu stron z flashem)uzywam standardowej przegladarki.Po aktualizacji oprogramowania(ktora jednoczesnie podkrecila procek z 411Mhz az na 612Mhz)wydaje mi sie,ze nawet dotyk lepiej dziala,bateria dluzej trzyma,i ogolnie wszystko chodzi o wiele wiele szybciej.Takze w chwili obecnej za te pieniadze naprawde nie mozna sie telefonu o nic doczepic.Dodam rowniez,ze wielu osobom ze wzgledu na mozliwosci wgrywania wlasciwie wszystkiego(chyba oprocz divx-ow)telefon ten moze pomoc np.zaliczyc wiele egzaminow:D Nie wiem czemu ludzie tak sie podniecaja Androidem,gdyz w chwili obecnej po wszystkich mozliwych aktualizacjach nie odczuwam najmniejszej potrzeby przesiadki na jakikolwiek inny telefon i system operacyjny.Rowniez nie potrzeba Android Marketu,zeby moc zainstalowac sobie wiele ciekawych i przydatnych rzeczy.Sklep Ovi,aplikacja Ovi Suite w komputerze i wykupienie pakietu chociaz 100MB,wystarcza w zupelnosci,aby przeksztalcic nasz telefon w przenosny prawie komputer:)Ps.Dotyk dziala teraz jak dla mnie idealnie,jakosc dzwieku jak na telefon calkiem niezla,a bateria przy oszczednym,ale uzywaniu,rekordowo wytrzymala mi 6 dni.W pol dnia jakby sie uwziac rowniez idzie ja"wykonczyc":)Jesli sie jakos zbytnio nie bawie to najczesciej wytrzymuje mi 2-3 dni,co przy calkiem niezlym-dosc duzym,16-milionokolorowym wyswi

  • 0

    49. ~obiektywny c.d.  2011-08-22 23:41:28  host: 213-92-133-50.serv-net.pl

    etlaczu jest niezlym wynikiem.Od zupelnego zera do"maxa"laduje sie okolo 1,5h.Przy okazji polecam sobie sciagnac aplikacje Nokia Battery Monitor-takie logo niebieskiej baterii.Przezyl tez kilka upadkow i jest caly i zdrowy:D To chyba na tyle:)Jesli ktos mialby jakies pytania smialo prosze pytac;)

  • 0

    50. ~master  2011-08-29 21:19:25  host: 83.218.114.151

    Hehe to ja mam pytanie : Pisałeś o aktualizacji oprogramowania, robi się je samemu?? za darmo? i nie traci się przy tym gwarancji ? Można minimalizować aplikacje i np odebrać sms-a, a potem do nich wrócić? (widzę,że ma symbiana więc raczej można, ale dla pewności wole zapytać). Można np żeby nie brudzić wyświetlacza wszystko za pomocą klawiatury robić, czy trzeba coś czasami na wyświetlaczu kliknąć? I jak się naklei folie jakąś ochronną na wyświetlacz, to normalnie chodzi, nie gryzie się nić, że coś cały czas styka się z ekranem? Banalne pytania,ale nie interesowałem się od dawna telefonami, kupiłem kilka lat temu nokie 3230 i do nie dawna wystarczała, ma symbiana, pakiet internetu wystarczał i gg działało, ale w tym roku coś już zaczyna szwankować... z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  • 0

    51. ~do 50  2011-08-29 23:41:09  host: 213-92-133-50.serv-net.pl

    nie traci.jesli masz jakis pakiet internetowy to tak jakby za darmo:)mozna samemu wpisujac *#0000# na glownym ekranie i dalej juz prosto,albo wejsc glebiej w menu w"akt.oprog."lub z kompa za pomoca"nokia ovi suite"(przy okazji mozna aktualizowac tym mapy itd...)-wtedy juz w 100% za darmo.tak,mozna wszystko minimalizowac.pozniej zeby sprawdzic co masz poodpalane wystarczy na dluzej przytrzymac srodkowy guzik i wybrac ktora chcesz.za pomoca klawiatury wszystkiego nie zrobisz,ale bardzo duzo.tez tak czesto robie:)folie tez akurat mam:D jest wszystko ok;)nawet powinno sie miec.i radze jak najdluzej nie zrywac i w ogole"nie dotykac"oryginalnej zeby jak najdluzej wytrzymala bo zamiennikow nie ma jako takich.w komisach zakladaja ale juz tak ladnie wyciete nie sa bo sie nie da.a pakiet ja mam 100 mega-predzej mialem nawet 500 ale 100 mi starcza w zupelnosci.zalezy to od zasiegu ale raczej zawsze jest wszystko ok:)

  • 0

    52. ~master  2011-08-31 14:16:09  host: 83.218.114.151

    A nie traci zasięgu? Na mojej noki 3230 nie raz w barach takich niby podziemnych traci zasięg,a inni mają;P Patrzyłem na allegro teraz, jest takie etui 2 częściowe, ale tylko diament, a takiego zamiaru nie mam nosić, jakby było takie tylko czarne bez tych diamentów to bym wziął, ale są tylko takie skórzane, tylko trochę one już są za duże;P A z tym rozsuwaniem z zawiasami czy co tam jest, to długo takie coś wytrzyma, nie psują się?

  • 0

    53. ~do 52.  2011-09-01 00:25:04  host: 213-92-133-50.serv-net.pl

    mi wszystko dziala w 100%.najlepszy jest woreczek oryginalny nokii ja mam.przynajmniej kurz do telefonu nie ma dostepu.a jak spadnie z wysoka to te niby amortyzujace duze brzydkie obudowy tez nie pomoga.no i plus folie ochronna na wyswietlacz trzeba miec caly czas i jest ok.zawiasy tez ok.nawet chodza az za bardzo:D bo pstrykaja jak w nowce a w nocy troche to slychac:)jak cos sie dzieje z zasiegiem ze nie slychac to z winy drugiej strony.mi sie chyba nie zdarzylo jeszcze.a na pewno baaardzo rzadko.moze temu ze mieszkam w wlkp i tu co kawalek jest jakies miasto albo miasteczko i duzo nadajnikow:)tel jak cos mam w plusie.moze dlatego nie mam problemow z zasiegiem bo w playu np slyszalem ze ludzie narzekaja

  • 0

    54. ~master  2011-09-14 14:23:52  host: 83.218.114.151

    A jak sprawdzić czy telefon jest brandowany? Na allegro są nie raz aukcje, gdzie telefon jest wzięty z salonu jakiejś sieci, (oczywiście bez simlocka)i jest jeszcze zaplombowany... da się bez otwierania to jakoś sprawdzić, zanim do mnie telefon dotrze ?

  • 0

    55. ~do 54.  2011-09-14 23:54:28  host: 213-92-133-50.serv-net.pl

    musisz spytac sprzedawce bo jak inaczej?ja mam z salonu plusa ale co za problem usunac z galerii zdjecie do robi za tapete(z plusa)i ustawic swoja i wgrac ustawienia(same sie automatycznie raczej robia)smsow,internetu itd z tej sieci,w ktorej bedziesz mial karte?a jesli chodzi o znaczek na telefonie to ja nie mialem zadnego tak jak czesto np w orange widzialem,ze domalowywali na telefonach.jesli chodzi o inne sieci to nie mam pojecia czy na c6 swoje logo umieszczaja tez.mowie ja mam w plusie nowke z salonu bezposrednio i nic takiego nie bylo.aaaa i simlocka nie ma od nowosci,bo sprawdzalem na innych kartach i wszystko dzialalo.

  • 0

    56. ~master  2011-09-18 20:33:11  host: 83.218.114.151

    A orientuje się ktoś jak to jest w sieci Play? Czy ktoś miał z tej sieci telefon z logiem, lub przez nich zmienianym oprogramowaniem? I jak to jest z gwarancją? Jest gwarancja producenta, czyli Nokii i na takiej samej zasadzie,jakby się kupiło telefon w Nokii? Czyli np jakby się coś zepsuło to można do jakiegoś najbliższego punktu Nokii oddać telefon do naprawy, a w przypadku,gdyby się coś tam tak zepsuło, że nie dałoby się naprawić to np dają nowy telefon lub zwracają pieniądze, jeśli telefon wzięty jest z salonu Play-a? (oczywiście jeśli nie jest to z naszej winy zepsute np przez zalanie lub upadek itp...)

  • 0

    57. ~master  2011-09-18 22:13:47  host: 83.218.114.151

    Aha i jeszcze jedno, karta gwarancyjna jest w środku wraz z telefonem? Bo na jednej aukcji ktoś pisał, że też w playu sprzedawca musiał otworzyć opakowanie, żeby podbić kartę gwarancyjną, a ta osoba od której chcę kupić pisze, że nie było otwierane i nie będzie otwierał, bo chce sprzedać telefon jako nowy , a karta gwarancyjna, że jest podbita.. (nie ma zdjęć na aukcji to wolę się upewnić)

  • 0

    58.  2011-09-27 21:45:41

    Używałem rok, zaczęły się problemy z głośnikiem do rozmów, potem już całkowicie nie było nic słychać i pojawiały się po rozsunięciu paski różnokolorowe na ekranie. Oddałem na gwarancje zobaczymy co będzie. Telefon w porządku ale czasami jego prędkość powalała....

  • 0

    59. ~daro  2012-09-28 08:37:18  host: public118076.xdsl.centertel.pl

    Używam telefon od dwóch lat, tzn od kiedy został wprowadzony do Play. Pierwszy raz do serwisu trafił po o miesiącu użytkowania. Objawy? Podczas przychodzenia rozmowy potrafił się zaciąć tak że nie dało się jej odebrać, zacinanie się ekranu dotykowego (zwłaszcza na necie, kalkulatorze i podczas odblokowywania telefonu przesuwając palcem po ekranie), czujnik zbliżeniowy szwankuje (podczas rozmowy kością policzkową wciskałem zawieszenie rozmowy). Dźwięk jest ok, klawiatura bardzo dobra, podczas przeglądania netu na niektórych stronach po prostu się rozłącza i przechodzi sam do głównego menu. Obudowa bardzo dobrze zrobiona, po dwóch latach intensywnego użytkowania nic nie trzeszczy, bateria też znośna trzyma ok 3-4 dni.

Dodaj swoją opinię