Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Nokia C3-01 Touch and Type

Test telefonu Nokia C3-01 Touch and Type

Damian Dziuk (DD7) 26 Marca 2011 15:20

1 0
Dotyk? Obowiązkowo. Klawiatura? Czemu nie! Najwidoczniej taka myśl przyświecała inżynierom Nokii przy produkcji modelu C3-01. Trzeba przyznać, połączenie standardowej klawiatury alfanumerycznej i dotykowego ekranu to spora nowość w portfolio telefonów fińskiego producenta. Szczególnie, jeśli pod uwagę weźmiemy fakt, że interfejs S40 zarezerwowany jest w głównej mierze dla tanich i prostych urządzeń, a jeszcze 2-3 lata temu dotykowe rozwiązania umieszczano tylko w drogich aparatach. Czy takie rozwiązanie rzeczywiście sprawia, że użytkowanie telefonu jest wygodne i szybkie?



Budowa

Nokia C3-01 ma wymiary 111 x 47,5 x 11 mm i ma przy tym masę 100 gramów, co sprawia, że nie ciąży przesadnie w dłoni i całkiem dobrze w niej leży. "Zwykła" Nokia C3 z klawiaturą QWERTY jest od niej z każdej strony większa, zarówno na długość, szerokość, jak i grubość. Zgodnie z obowiązującymi trendami, w C3-01 nie znajdziemy kanciastych kształtów, a górę biorą zaokrąglenia.

Z przodu telefonu, pod głośnikiem do rozmów, umieszczono ekran TFT o rozdzielczości 320 x 240 pikseli i o przekątnej 2,4 cala. Wyświetlacz jest standardowej jakości, nie ma mowy więc o dużym kontraście czy też świetnych kątach widzenia. Wydaje się, że jego wielkość to absolutne minimum, jeżeli myślimy o obsłudze za pomocą dotyku. Producent jednak, przynajmniej w teorii, w taki sposób przerobił swój system, aby stosunkowo niewielka przekątna ekranu nie sprawiała kłopotów i nie ograniczała w żaden sposób użytkownika.
Niestety, na minus należy zaliczyć to, że w ustawieniach telefonu nie ma jakiejkolwiek możliwości regulacji poziomu jasności wyświetlacza. Skutkuje to tym, że w nocy możemy spotkać się z dość nieprzyjemnym uczuciem "porażenia światłem".

Biorąc pod uwagę, że w nowej Nokii zastosowano dotyk w technologii oporowej, zaskakuje fakt, że jego czułość jest stosunkowo duża. Nie zmienia to jednak tego, że pod tym względem do jakiegokolwiek ekranu pojemnościowego jeszcze daleka droga i żadne poprawki oprogramowania tego nie zmienią. Taka już jest, niestety, uroda tej starszej technologii.



Pod wyświetlaczem swoje miejsce znalazły zielona i czerwona słuchawka oraz standardowa klawiatura alfanumeryczna. Z racji zastosowania dotykowego ekranu, pozbyto się manipulatora kierunkowego, który w tej sytuacji na niewiele by się zdał. Trzeba przyznać, że do operacji, takich jak przeglądanie kontaktów czy też surfowania po Internecie dotyk sprawuje się o wiele lepiej od zwyczajnych klawiszy, wszystko odbywa się w sposób bardziej intuicyjny.
Jeśli zaś chodzi o samą klawiaturę, to niestety jest ona jednym z najsłabszych punktów nowej Nokii. W zasadzie jedyna jej zaleta to stosunkowo duża wielkość, niestety na tym się kończy. Pisanie na niej jest po prostu niewygodne, głównie ze względu na ciężki skok klawiszy, przez co trzeba je dość mocno wciskać. Niektórych może denerwować także to, że podświetlana jest na kolor niebieski, a nie biały.

Lewy bok telefonu pozostawiono wolny, a z prawej strony znajdują się przyciski głośności, klawisz blokady ekranu oraz spust aparatu. U góry zobaczyć można port microUSB, gniazdo JACK 3,5 mm oraz nieco archaiczne już, cienkie złącze ładowania, charakterystyczne dla Nokii, natomiast na dole nic nie ma. Z tyłu C3-01 znajduje się obiektyw aparatu fotograficznego wraz z lampą błyskową oraz pojedynczy głośnik.

nokia c3 01 nokia c3 01 nokia c3 01 nokia c3 01

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 23
  • 0

    8. ~UndiscloseD  2011-03-26 20:36:35  host: affn56.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A mi sie wlasnie podoba to polaczenie ekranu dotykowego i klawiatury. bo ja np. nie lubie pisac smsow na dotykowym ekranie, bo nie czuje klawiszy pod palcami. A ekran dotykowy w uzytkowaniu nie jest taki zly wiec ja bym go u siebie widzial. no aparat jak na chyba 5 mp to faktycznie tragiczne zdjecia robi.

  • 0

    9.  2011-03-26 20:53:40

    Kiedyś Philips robił takie telefony i SE też miał jeden, G900 chyba ale to był smartfon z symbianem.

  • 0

    12.  2011-03-26 21:53:49

    Przyglądałem się temu telefonowi, ponieważ takie T&T to dla mnie jedyny dopuszczalny kompromis odnośnie dotykowych telefonów. W życiu nie dam sobie wcisnąć pisania smsów czy wybierania numeru na dotykowej klawiaturze ;) Już sam fakt, że wygląd tych nowych dotykowców mnie odpycha od zmiany telefonu (dla mnie to taka cienka cegła, która się zaraz rozleci). Dlatego też w sumie ze smutkiem przeczytałem ten test, ponieważ jest to jeden z nielicznych telefonów którymi mógłbym się zainteresować, a tu do tego taka słaba opinia. Nie wiem czy może dlatego że autor woli inne rozwiązania technologiczne, ale na pewno skoro tak negatywnie napisał o telefonie to tak pewnie jest. Szkoda, bo na horyzoncie nie widzę niczego ciekawego dla takich ludzi jak ja, którzy nie chcą "dotykowych lusterek" (ciągle mam przed oczami dziewczynę, która się przeglądała w smartfonie ;P)

  • 0

    13.  2011-03-26 22:50:23

    Mnie dotyk na 2,4" nie przekonuje ani trochę. Na 2.6" czasem idzie się pochlastać. Co do samego testu, to jak zawsze bardzo dobry. Bardzo dobre zdania, strasznie przyjemnie się czyta.

  • 0

    14. ~Syfplusowiec  2011-03-27 09:02:01  host: host31-42-27-224.tvkdiana.pl

    8. ~UndiscloseD: od kiedy to jakość zdjęcia zależy od milionów pikseli ?

  • 0

    15.  2011-03-27 10:24:13

    @11, czyżbyś przeniósł się do PLAY? Jeśli tak, to przywyknij do takiej a nie innej jakości rozmów :/. Nokie jakie są, takie są ale większość modeli (wyłączając np. E52) oferuje świetną jakość rozmów.

  • 0

    16.  2011-03-27 11:03:09

    @15 Bajanie. W Play jest dobra jakość rozmów. A np w Nokii 6600 slide, niezależnie od posiadanej sieci, jakość rozmów jest tragiczna i trzeba używać słuchawki bluetooth, żeby bez problemów zrozumieć rozmówcę - głośniczek w telefonie, to porażka.

  • 0

    17. ~Aisa  2011-03-27 15:02:11  host: staticline17090.toya.net.pl

    Hej właśnie nabyłam ten telefon - bateria naładowana wystarczyła na godzinę zabawy - następnie ładowarka z zestawu po 7h ładowania nie naładowała go !!! aparat naładowany przez inną ładowarę wytrzymał 24h przy czym nie mogę powiedzieć, że długo był "męczony" jeśli przez godzinę były prowadzone rozmowy to MAX i trochę grzebania w menu... jednak większą część leżał... jeśli chcieć na nim skorzystać jeszcze z neta to wytrzyma może 12 - idę go reklamować!!! jeśli wytrzymałby 3 doby to tyle co mój stary na 6 letniej baterii !!! PS słychać trzaski w czasie rozmowy - jak by w głośniku było zwarcie :(

  • 0

    18. ~Pan Pikuś  2011-03-27 16:32:41  host: 89-74-126-92.dynamic.chello.pl

    @15,nie Przyjacielu.Jestem w Orange.W 6300 nie było takich problemów.Ogólnie fon mi się podoba,ale te problemy z głośnikiem naprawdę są frustrujące...

  • 0

    23.  2011-03-27 18:54:44

    Brawo dla Nokii za odważną koncepcję telefonu ale mnie osobiście bardziej odpowiadałaby model bez klawiatury ale z duzym ekranem i kompletem klawiszy funkcyjnych tak jak to jest w HTC Magic czy w Samsung Spica i5700. Co do ekranu dotykowego to jak dla mnie to absolutnie minimum to 2,8' a nie 2,4'. Jesli chciałbym dotykowca z prawdziwą klawiaturą to tylko Motorola Droid PRO: http://st2.gsmarena.com/vv/pics/motorola/motorola-pro-1.jpg

  • 0

    24. ~werty  2011-03-28 08:04:46  host: 212.2.126.225

    pół godziny temu w radiu mówili, że Tusk zamierza zakupić za 1mld zł netbooki dla pierwszoklasistów podstawówek: niedlugo polski internet zaleje kolejna generacja neo i 90% komentarzy bedzie takich jak 20-22 -strach sie bać

  • 0

    25. ~domsc  2011-03-28 12:11:15  host: user-109-243-157-159.play-internet.pl

    #rcicho masz racje moto droid pro jest najlepsza tylko coś jej nie widać a miała być w kwietniu, co do C3-01 to jak sie korzysta z modemu czy wifi bateria siada owszem, tak jest w każdym urządzeniu

  • 0

    26. ~ski  2011-03-28 16:42:37  host: 84-10-209-87.dynamic.chello.pl

    jesli chodzi o filmy to ten model kręci je w rozdzielczości 640x480 , wystarczy w ustawieniach zmienić z do wiad. mms na maksymalna dostepną , telefon posiadam i w mojej opinii jest ok , bez fajerwerków ale ekran dość czuły , klawiaura numeryczna ekstra , dość głośny i czysty głośnik , WIFI I HDSPA działają bez zarzutów , wiem bo to drugie ostatnio zjadło mi wszyskie pieniądze na karcie :) . pozdrawiam

  • 0

    27. ~  2011-03-28 16:43:34  host: 84-10-209-87.dynamic.chello.pl

    miało być czysto grający glośnik....

  • 0

    28.  2011-05-13 16:49:37

    czemu? jaki masz problem z głośnikiem ?

  • 0

    29. ~kkiiuuyggv7  2011-05-16 09:32:10  host: netpanel-87-246-196-65.umcs.akademiki.lublin.pl

    jak dla mnie telefon dla starszych osób kto widział montować oporowe ekrany nokia jak zawsze z tylu tylko renoma dawnych lat jeszcze ja trzyma cena do tego co mam to pomyłka

  • 0

    30. ~asdad  2011-05-18 18:24:00  host: 212.160.172.70

    16@ play ma tragiczna jakosc rozmow i ja nie mowie tego na swoim przyklazdzie ino 8 na 10 ludzi w play ci to potwierdzi !! wiec nie wypowiadaj sie nie wiez co to jest dobra jakos rozmow poprostu... a pozatym w play sa non stop awarie

  • 0

    31.  2011-06-17 16:08:43

    czy ma video rozmowy?

  • 0

    32. ~xyvidos  2011-07-19 11:01:39  host: user-188-33-255-50.play-internet.pl

    a nie chce mi się was czytać, bo i tak się niczego nie dowiem - kompletny chaos...

  • 0

    33. ~Jamt  2012-02-12 20:25:53  host: aanz245.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja mam ten fon od kilku miechow. I klawiatura chodzi super. Bateria trzyma kilka dni mimo sluchania muzy surfowania i grania. Ogolnie mi sie fes podoba ale ostatnio glosnik do rozmow mi skrzeczy i nie moge zadnej aplikacji wlaczyc bo sie fon restartuje albo jest blad aplikacji. Niewiem co jest. Pomimo tych 2 wad to jak dla mnie ma same zalety. Aparat *** ekran bomba ale mogl by byc o 0.2 cale wiekszy ale i tak jest dobrze. Podswietlenie niebieskie mi sie bardzo podoba. Ale mp3 moglo by sie wylanczac po wcisnieciu czerwonej sluchawki i moglo by tez byc tzw"granie w tle" i ta regulacja jasnosci. Ale po za tym jest ***

Dodaj swoją opinię