Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Nokia Asha 302

Test telefonu Nokia Asha 302

Arkadiusz Dziermański 6 Czerwca 2012 10:10

3 0
Tegoroczny Mobile World Congres obfitował w wiele technologicznych nowości. Zaprezentowane zostały urządzenia pracujące pod kontrolą czterordzeniowych procesorów, ekrany HD, potężny aparat o rozdzielczości 41 Mpix. Wszystko to bardzo ładne, bardzo nowoczesne i... bardzo drogie. Na szczęście przeciętnemu użytkownikowi, szukającemu prostego telefonu wyszła naprzeciw Nokia prezentując kolejne trzy modele z serii Asha.
W moje ręce trafił model oznaczony jako 302, najbardziej zaawansowany z zaprezentowanej trójki. Charakteryzuje się on pełną klawiaturą QWERTY, szybkimi standardami łączności z Internetem i gigahercowym procesorem. Asha 302 może uchodzić za następcę, popularnego w naszym kraju, modelu C3. Zapraszam do lektury.



Zestaw

W niedużym, tekturowym, biało-niebieskim pudełku znajdziemy standardowy zestaw sprzedażowy. W jego skład, oprócz telefonu i baterii, wchodzi ładowarka z cienką końcówką Nokii, zestaw słuchawkowy WH-102, instrukcja i karta gwarancyjna. Nie brakuje niczego, co powinien posiadać telefon przeznaczony dla masowego odbiorcy, choć miłym uzupełnieniem zestawu byłaby karta pamięci.

Wygląd zewnętrzny

Asha 302 jest jednobryłowym telefonem o wymiarach 115,2 x 58,9 x 13,5 mm i masie 106 gramów. Konstrukcja utrzymana jest w formie znanej użytkownikom Nokii i nie uległa większym zmianom od czasów modeli E71, czy E63. W porównaniu z Nokią C3, Asha 302 jest tylko minimalnie mniejsza i lżejsza, choć z pozoru wydaje się urządzeniem dużo mniejszym.

U góry przedniego panelu znajduje się szczelina głośnika rozmów. Pod nią mamy napis Nokia i wyświetlacz o przekątnej 2,4 cala. Ekran został pokryty cienką, plastikową szybką, które jest podatna na zarysowania. Poniżej, centralnie umieszczony, klasyczny manipulator kierunkowy, dwa przyciski funkcyjne, dwie "słuchawki" i skrajnie umieszczone dwa przyciski skrótów. U dołu mamy pełną klawiaturę w układzie QWERTY. Na prawym boku znajduje się tylko otwór zaczepu na smycz, na lewym gniazdo kart pamięci MicroSDHC (do 32 GB). Na górnej krawędzi trzy gniazda: ładowania, Jack 3,5 mm i microUSB. Z tyłu mamy aparat z opisem rozdzielczości "3.2 MP", a obok niego szczeliny głośnika zewnętrznego. Na tylnej klapce wyryty został napis Nokia, a u dołu zwykły napis z nazwą modelu "Nokia 302".

Urządzeniu, które dotarło do mnie w kolorze białym z dużą ilością srebrnych akcentów, nie mogę nic zarzucić pod kątem wizualnym. Bardzo spodobała mi się ta wersja kolorystyczna. Użyte materiały, to głównie plastik. Połyskujący na srebrnej ramce okalającej krawędzie telefonu i matowy z tyłu i przodu. Ramka nie wykazuje nadmiernych tendencji do rysowania się, czego nie można powiedzieć o pokrywie baterii. A ta, wykonana z metalu, jest najsłabszym punktem konstrukcji. Nieznacznie odstaje i ugina się ona po obu stronach centralnie umieszczonego mechanizmu otwierania. Niestety to nie koniec problemów ze spasowaniem obudowy. Białe podświetlenie skrótów w części funkcyjnej klawiatury prześwituje przez szczeliny na bokach telefonu. Tył obudowy bardzo minimalnie wystaje spod dolnej krawędzi nieprzyjemnie drapiąc przy każdym przesunięciu dłonią po niej. Poza pokrywą baterii, telefon nie wydaje żadnych niepokojących trzasków, ani skrzypień.

nokia asha 302 nokia asha 302 nokia asha 302 nokia asha 302

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 22
  • 0

    6.  2012-06-06 11:21:13

    @5 przecież obsługuje MMS

  • 0

    7. ~  2012-06-06 15:19:15  host: gsl130.internetdsl.tpnet.pl

    ale te zdjęcia to chyba nie są aż tak niskiej jakości?

  • 0

    9.  2012-06-06 19:01:43

    A ja się z opinią 8 nie zgodzę. Mam taki telefon w domu i przyznam, że jest bardzo fajny. Nie wiem czy to we wszystkich modelach z tym spasowaniem obudowy, ale w moim nie ma żadnego problemu, wszystko jest dobrze spasowane-do materiałów tez nie mam zastrzeżeń, bo tylna klapka jest metalowa, jak w nokii 6300. Co prawda będzie się on szybciej rysował niż np. mój telefon, który ma gumowaną obudowę, ale nie jest źle z materiałami. Klawiatura jak dla mnie jest wygodna, ale wiadomo, że wymaga przyzwyczajenia. Jedyne do czego można by się przyczepić to może fakt, że dla niektórych osób, a w szczególności kobiet, może on być za szeroki. Jak dla mnie wymiary są w sam raz, może dlatego, że przyzwyczaiłem się do swojego telefonu, a szerokość tych telefonów jest taka sama

  • 0

    11.  2012-06-07 13:18:57

    Byłem zmuszony używać 302 przez kilka dni i uważam, że to straszna tandeta. Nic w tym telefonie nie jest na dobrym poziomie, nawet zasięg czy jakość rozmów.

  • 0

    12.  2012-06-07 15:51:27

    @Kamil_K - albo miałem jakąś inną 302, albo (co bardziej prawdopodobne) mam inne wymagania odnośnie jakości rozmów ;-) W standardzie fakt, nie było jakoś szczególnie, ale po włączeniu opcji "Czystość rozmów" rozmawiało się całkiem dobrze (tylko dalej nieco za cicho). Ta sama historia z X3-02 była. Zalety swoje ma ten telefon, ale obudowa faktycznie tandetna... A test dobrze się czyta i z praktycznie wszystkimi wnioskami się zgadzam, poza baterią, która u mnie też mocno nieszczególna była ;-)

  • 0

    14. ~  2012-06-07 23:03:02  host: ip-78-30-120-52.free.aero2.net.pl

    to nei jest przypadkiem aku podobne do tego z e52 ? Jak tak- mozna by przeszczepic.

  • 0

    17. ~nielubiemakaronu  2012-06-09 08:15:30  host: 89-74-241-235.dynamic.chello.pl

    A czy ktoś używał już VOIPa w tej Nokii? Czy jest możliwość skonfigurowania tylko jednego konta czy kilku? (jak w Symbianie)

  • 0

    18. ~aga  2012-06-23 18:58:15  host: z47-02.opera-mini.net

    czy obsluguje ona skype?

  • 0

    19. ~ke?  2012-07-24 11:14:10  host: 77-254-175-188.adsl.inetia.pl

    "Dźwięk jest trochę metaliczny i płytki. W ogólnej ocenia dałbym mu 6,5/10. Ważna wiadomość dla posiadaczy modelu C3, których Asha 302 mogła zainteresować, rozmowy są głośniejsze i lepszej jakości w bezpośrednim porównaniu obydwu modeli, na korzyść "trzysta-dwójki". " W teście c3 piszecie, że dźwięk jest b. ok. Teraz już nie wiem, a ja jestem głuchy i jest to dla mnie kluczowa informacja przy wyborze :>

  • 0

    20. ~greg  2012-09-04 08:51:56  host: lyn154.internetdsl.tpnet.pl

    Telefon w tej cenie przyzwoity pod względem wykonania, czytałem o pewnych problemach z obudową i w ogóle, ale wadliwy egzemplarz zawsze może się trafić. Natomiast sieć wifi i 3,5 G świetne. Ja używam tej komórki do internetu Aero2 i tu niestetyt jest jeden jej problem- brak gniazda na antenę zewnętrzną, u mnie sygnał jest słaby i często mi się zrywa połączenie, natomiast aero2 + wbudowany trelefon internetowy to fajna opcja, która czyni z tego niby-smartfona prawdziwy kombajn, w którym za grosze4 można dzwonić na cały świat. Nie rozumiem tylko, dlaczego z kartą Aero2 nie działa wbudowany klient poczty, ale zawsze można sprawdzić pocztę w operze mini

  • 0

    21. ~  2012-09-18 12:27:44  host: staticline57373.toya.net.pl

    czy cichy dźwięk SMS to standard w tym telefonie czy można go pogłośnić ? a może błąd fabryczny

  • 0

    22. ~Kinga  2013-02-04 15:57:57  host: abpr54.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Czy Nokia asha 302 ma możliwość odczytu plików Pdf?

  • 0

    23. ~olga92  2013-02-19 19:11:34  host: 77-254-101-175.adsl.inetia.pl

    Kinga, ma, jak ściągniesz z nokia store bezpłatną aplikację.

  • 0

    24. ~  2013-03-04 22:34:36  host: v11-10.opera-mini.net

    ja mam nokie 302 i jestem z niej bardzo zadowolony aparat jak na taką komurke za słaby no i mam już porysowaną tylną klapke ale musze przyznać że mi spadła z 5 razy i tylko widoczne są pojedyncze zarysowania ps. Ten komentarz pisałem na tej noki :p

  • 0

    25. ~opal  2013-05-04 17:42:11  host: w3cache.piekary.net

    A czy ten telefon ma mapy nokia ? bo posiadam zewnetrzny model gps i zastanawiam sie nad zakupem...

  • 0

    26. ~  2013-05-18 09:55:35  host: host-79.173.59.132.tesatnet.pl

    piszecie by nie blokować reklam na waszej stronie!!! Przecież po to instaluję adblock'a by tych śmieci nie oglądać! co za naiwność.

  • 0

    27. ~  2013-05-18 10:20:26  host: 77-254-88-59.adsl.inetia.pl

    @26 - ogarnij się. Robią to dlatego, że ludzie są wygodni i wycinają wszystko jak leci bez tworzenia list wyjątków. Jak ktoś zobaczy to ostrzeżenie i jest częstym gościem doceniającym Telepolis - może doda stronę do listy wyjątków, to naprawdę proste. Nie każdy jest freetardem tworzącym tylko koszta dla serwisu. Część użykowników odzwyczaja się zupełnie od reklam i to jest forma przypomnienia dla nich - chcesz nam pomóc i doceniasz serwis, wyłącz blokadę reklam u nas, lub kup konto premium. To jest bardzo łagodne działanie, weź spójrz chociaż na taki Blip.tv. Od niedawna po wykryciu adblocka dają 90 sekundowy komunikat w filmie o tym, że ich reklamy trwają tylko 30 sekund... To jest coś co jest uciążliwe i co więcej - dynamicznie zmieniane, bo wraz z odświeżeniem list - zmieniają kod po jakimś czaie.

  • 0

    28. ~tom  2013-05-25 17:32:57  host: 217.8.180.10

    a gdzie jest 8 wypowiedz kto skasował

  • 0

    29. ~misia17a  2013-07-14 16:04:25  host: 94.154.59.215

    Witam, Posiadam ten telefon prawie rok i jestem bardzo mile zaskoczona, gdyż jak na razie nic się nie psuje i działa bez zarzutu. Wcześniej telefon musiałam zmieniać co ok.4 mies,bo coś się psuło. Polecam ten telefon! ;)

  • 0

    30. ~nieznajoma  2013-08-04 10:51:34  host: abzj176.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Cześć, mam ten telefon zaledwie od kilku dni. Przyznam ze nie jest bardzo zły. Mam tylko jedno pytanie, niechcący usunęłam opcje klawisza społeczności i teraz nie mogę wchodzić na facebooka przez skrót na klawiaturze. Jak wrócić te ustawienie? Przeszukałam cały tel i nie znalazłam, nie jestem blondynką ale jakoś szczególnie nie mam drygu do urządzeń elektrycznych. Będę bardzo wdzięczna za pomoc. Poza tym chcąc przez WLAN korzystać z internetu zjada mi pieniądze z konta, nie orientuję się w tym sprawach ponieważ jakoś wcześniej nie wchodziłam z żadnego tel na internet, czy ktoś mógłby wytłumaczyć mi na czym to wszystko polega?

Dodaj swoją opinię