Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Nokia 701

Test telefonu Nokia 701

Mateusz Pakulski (Q!) 24 Listopada 2011 01:40

1 2
Nokia nie daje za wygraną i usilnie wspiera swoje prawie już wydziedziczone dziecko w postaci Symbiana. Efektem tego jest wprowadzenie na rynek kolejnej wersji systemu pod nazwą Belle, któremu towarzyszy portfolio trzech nowych urządzeń, pracujących pod jego kontrolą. Jednym z nich jest model 701, który trafił na redakcyjne testy.



Pojawienie się nowej wersji systemu rodzi wiele pytań, w tym m.in. czy nowa wersja Symbiana jest tą, która pozwoli Nokii na podtrzymanie zainteresowania tą platformą? Czy poprawione zostały w niej błędy, które zauważono w poprzedniej wersji (Anna)? Czy jest to system zapewniający multimedialność i wszechstronność? I w końcu, czy jest to system, który wciąż ma szansę na coś więcej niż stanie się przemijającą gwiazdą smartfonów z Finlandii? Sprawdźmy.

Zestaw

W zestawie sprzedażowym znajdziemy:
- telefon (Nokia 701),
- baterię (1300 mAh, BL-5K),
- jednoczęściowy zestaw słuchawkowy (WH-207),
- małą ładowarka podróżna (AC-15E, 800 mA),
- kabel do transmisji danych microUSB-USB (CA-179).

Jak na telefon z wyższej półki, który ma podtrzymać coraz bardziej gasnące zainteresowanie klientów smartfonami Nokii, to nie jest zbyt bogato. Przydałby się chociaż zestaw słuchawkowy z pilotem, o prostym pokrowcu, ściereczce do ekranu czy innym drobnym dodatku nie wspominając.

Wygląd

Pierwszemu zetknięciu z Nokią 701 towarzyszy nieodłączne déjà vu pt. gdzieś to już widziałem. Charakterystyczne obłe kształty, znany wygląd i położenie poszczególnych klawiszy i przycisków czy metalowa pokrywa baterii - wypisz, wymaluj model C7. Czy to źle? Niekoniecznie, biorąc pod uwagę fakt, że Nokia C7 była lekką bryzą jeśli chodzi o wzornictwo fińskich telefonów. Koniecznie, biorąc pod uwagę fakt, że nie wszystkim taki wygląd przypadł do gustu. Co zatem otrzymujemy? Tę samą skorupę, ale ze zmienionymi wnętrznościami (o nich później).

Ekran niemałych rozmiarów zajmuje większą część przedniego panelu. Pod nim znajdziemy trzy klawisze sprzętowe (dwie słuchawki oraz menu), nad nim - głośnik, aparat do wideorozmów oraz zestaw czujników. Na prawym boku znalazło się aż pięć elementów - od góry: strzałki regulacji głośności oddzielone klawiszem poleceń głosowych, suwak blokady ekranu oraz spust aparatu fotograficznego. Na dolnym boku umieszczono zaczep na smycz, na lewym tradycyjne gniazdo ładowania (tzw. bolec 2 mm), natomiast na górnym - schowane za zaślepką wejście microUSB (do transmisji danych oraz ładowania), gniazdo JACK 3,5 mm (audio-wideo) oraz klawisz zasilania/blokady/profili. Tylny bok to, tradycyjnie, miejsce, gdzie znalazła się klapa od baterii, elementy fotograficzne telefonu (oczko wraz z podwójną diodą LED) oraz głośnik zewnętrzny.

Bryła telefonu wykonana została ze szkła (Gorilla Glass chroniący ekran), metalu (tylna klapa i detal wokół aparatu fotograficznego) oraz plastiku (pozostałe elementy). Wszystkie one spasowane są bardzo dobrze, z wyjątkiem elementu pod klawiszami na przednim panelu - z niewiadomych przyczyn ugina się on przy trochę mocniejszym przyciśnięciu i wydaje dziwne odgłosy, funkcji przy tym żadnej nie pełniąc. Nie wiem czy to domena jedynie egzemplarza testowego, czy wszystkich dostępnych na rynku. Mimo to - nie powinno się to zdarzyć, więc pierwszy minus na koncie 701 ląduje.

nokia 701 nokia 701 nokia 701 nokia 701

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 71
  • 0

    53.  2011-11-24 19:46:37

    W Nokii 500 widzę kontynuację 5230, 701 jest gdzieś wyżej.

  • 0

    54.  2011-11-24 19:59:44

    #45. Daruj sobie anonimie wycieczki personalne. Co ma do rzeczy kogo znamy? Lepiej sie poczules? #43. Nie wciskaj w nasze usta swoich domyslow. Nikt z nas nie twierdzi, ze userzy sie nie znaja i na pewno nie uwazamy sie za alfa&omega. Nie boimy sie przyznac do błedu i to bylo juz czynione. Ilosc telefonow przechodzacych przez nasze rece jest pewnym argumentem, w stosunku do kogos kto mial tylko pare telefonow i dla niego jego np. Nokia XX to najlepszy sprzęt.

  • 0

    55. ~Rain86  2011-11-24 21:19:53  host: absb186.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @53 To w takim razie zdecydowana ilość telefonie posiada dla Ciebie, ekran w tej nokii jest naprawdę dobrej jakości i zdecydowana większość htc może pomarzyć o takim wyświetlaczu, nie mowie tu o rozdzielczości choć ta tu wcale nie razi.Skąd pomysł, że 701 jest flagowym modelem nokii na symbiai, nadal wyżej pasuje się Bolo to ona reprezentuje dymisja jako sosnowiec pomimo tego, że jest starsza

  • 0

    56.  2011-11-24 21:24:19

    "Nie oznacza to, że telefon ten jest zły" Powolny, bez AF z tragiczną QWERTY i nijaką muzyką... Dla mnie ta Nokia kwalifikuje się do wycofania z rynku =)

  • 0

    58.  2011-11-24 21:36:47

    @55, "nadal wyżej pasuje się Bolo to ona reprezentuje dymisja jako sosnowiec pomimo tego, że jest starsza" - czyżbyś pisał komentarz na swojej Nokii? :D

  • 0

    59. ~  2011-11-25 04:18:26  host: CLIENT-catbury-14.wroclaw.dialog.net.pl

    Jak dla mnie to dużo brakuje temu testowi do ideału, a takie testy można znaleźć u luina. Najlepiej widać to w teście nokii N8, pełen profesjonalizm (autor nie przepada za nokią, ale potrafił napisać test obiektywny). Reasumując, wszyscy powinni uczyć się od luina, bo robi naprawdę kawał dobrej roboty

  • 0

    60.  2011-11-25 07:37:45

    @58 no właśnie pisałem tego posta na genialnej klawiaturze SGS II z super słownikiem i zainstalowanym swype - co do samego posta to miało to brzmieć tak, że n8 pomimo, że jest starszym modelem to nadal jest flagowcem na symbianie a to, że 701 ma premierę rok później nie od razu czyni z niej flagowca. Widać, że autor chyba nie zna struktury nokii co do klasyfikacji sprzętu. Ponadto mógłbyś sobie darować tę złośliwość bo jak widzisz pisałem tego posta na osławionym androidzie na flagowym modelu samsunga;)

  • 0

    61. ~Mike  2011-11-25 09:52:14  host: 62.244.159.153

    Ponawiam pytanie: dlaczego Redakcja nie chce uwiarygodnić swojej pejoratywnej postawy wobec Symbiana i nie zamieści filmu, który by jako żywo pokazywał, iż Samsung np. Ace albo jakiś HTC jest wielokrotnie szybszy od testowanej Nokii 701? A tak padają w artykułach odpowiednie stwierdzenia bez pokrycia w faktach, patrze na HTC z dwoma rdzeniami, wysyłam zeń np. Smsa, jednocześnie robię to na Nokii N8 z S^3 Belle i nie widzę żadnych różnic, udowodnijcie, że powinienm iść do okulsity.

  • 0

    62. ~rain86  2011-11-25 12:50:41  host: ip-213-155-179-66.ps.net.pl

    @61 Mike poniekąd podzielam Twoje zdanie, ale nie zgodzę się jednak z tym, że N8 w ogólnym poruszaniu się w systemie jak tak samo szybki jak 2 rdzeniowy Android - nie wiem jak z Sensation ale akurat ja mam SGS II i do niego odnoszę swoje odczucia z korzystania dotąd z n8 i n8 jest wolniejsza (też działałem na belli - wchodzenie w poszczególne kontakty z ksiązki telefonicznej, korzystanie z kalendarza, otwieranie dużej ilości zdjęć nie wspominając już o przeglądarce internetowej gdzie jest przepaść w prędkości to sgs II jest zauważalnie szybszy w swoim działaniu. Nie zmienia to faktu, że 701 została tu pojechana dość mocno a w działaniu systemu jest szybsza niż n8.Podsumowując da się odczuć, że autor nie lubi Symbiana i ocenił telefon tak a nie inaczej, mimo to miał to tego prawo. Pozostaje wiele recenzji na innych portal, które aż tak drastycznie nie oceniły tego modelu:). Niemniej jednak uważam, że Symbian w ostatnim czasie mocno ewoluował i czekam na Carle i Donne. Pozdrawiam

  • 0

    63. ~Mike  2011-11-25 13:20:20  host: 62.244.159.153

    Sensation to muł przy SGS II. A pisząc o Nokii N8 mam na myśli soft Belle (w wersji RC Belle 111.030.06.07), która wyjdzie oficjalnie do końca roku.Zgadzam się, że jeżeli chodzi o standardową przeglądarkę w Symbianie to jest to qupa.Natomiast gadka pt. "Android jest 5x szybszy od Belle" jest śmieszna, bo jawnie mija się z naoczną prawdą. Dotykam ikony wiadomości na N8 oraz w Sensation i co? Nokia otwiera szybciej aplikację o ułamek sekundy, to samo jest z kontaktami, ale przy kalendarzu czy galerii Andek ma już przewagę, również o jakieś 0,2-0,5 s. Jedyna rzecz, która chodzi zauważalnie wolniej to przeglądarka i nic więcej. A na Sensation jakość multimediów to kpina, przy N8 dno i 100m mułu. Tak więc gdzie tu jest "ewidentna" lepszość azjatyckich androidów??? Coś jest minimalnie lepsze, coś minimalnie gorsze. Mi zależy na multimediach, zdjęciach, rejestrowaniu filmów, dobrej jakości matrycy displaya a tu N8 robi papkę z każdego Androida, gdzie poza SGS II wyświetlacze wyglądają jak w komórkach sprzed kilku lat, przyblakłe LCD z katastrofalnym odwzorowaniem barw, na którym nic nie widać w słońcu. Nokia już w modelu E6 pokazała, że nie tylko AMOLEDami miażdży konkurencję w kwestii wyświetlacza. Ale tego nikt nie dostrzega wśród "redaktorów", za to widzi to rynek, w komisach i sklepach Nokia sprzedaje się w Polsce bardoz dobrze i nadal ma pozycję lidera, gdyż klient naczyta się peanów o Androidzie, o HTC, o LG, o Samsungu, idzie do sklepu, patrzy na wyświetlacz i oczom nie wierzy, że te wszystkie koreańskie czy tajwańskie cuda wcale nie są takie wspaniałe, jak o nich piszą media branżowe. Z tą Nokią w mediach obecnie to jest tak jak z marszem 11 listopada w Warszawie, media pokazały kilkunastu kiboli z pałami, a obok przeszło 25 000 spokojnych ludzi flagami narodowymi i ŻADEN KŁAMACA DZIENNKIKARSKI TEGO NIE POKAZAŁ. Tak się urabia dziś rzeczywistość i robi farsę z pseudodemokracji.

  • 0

    64. ~rain86  2011-11-25 13:48:37  host: ip-213-155-179-66.ps.net.pl

    "Nokia już w modelu E6 pokazała, że nie tylko AMOLEDami miażdży konkurencję w kwestii wyświetlacza" - akurat ten wyświetlacz robił sharp więc nic dziwnego, że jest dobry ale jest malutki więc nie ma co go porównywać do 4" i więcej. Idąc dalej drogą wyświetlaczy to nokia ma rozdzielczość nHD - a więc już starą, w Lumii i N9 ma z kolei PenTile więc ja tej miazgi tu nie widzę - naturalne jest, że amoled będzie miał lepszy kontrast i kolor niż SLCD w HTC do tego CBD w amoledzie jest naprawdę niezłe, ale wyświetlacz samsungów są lepsze

  • 0

    65. ~Mike  2011-11-25 13:57:40  host: 62.244.159.153

    Porównywałeś jasność na maksa w N8 i SGS II? Samsung I9100 na full świeci tak jak Nokia X7 czy E7 na 60% jasności.To samo pokazują pomiary na GSMArena.

  • 0

    66. ~dav  2011-11-25 17:15:31  host: 87-204-10-63.ip.netia.com.pl

    heh ten złom z badziewnym Window$em nie dorasta do pięt nawet symbianowi a co dopiero startować do Androida albo iOS... Żenada i porażka Nokii

  • 0

    67.  2011-11-25 21:10:37

    @65 tak porównywałem i sgs II świeci zdecydowanie mocniej od N8 - x7 i e7 mają jaśniejszy wyświetlacz od N8 - zresztą wiem, że ten ekran do najjaśniejszych nie należy ale mnie całkowicie zadowala i wystarcza, nie lubi jak mi coś niepotrzebnie wypala gałki oczne;p

  • -1

    68. ~nokia  2011-11-30 10:55:20  host: sender.mpwik.wroc.pl

    Ta nokia to stylistyczne paskudztwo.

  • 0

    69. ~Pablo  2011-12-10 11:29:54  host: akm170.internetdsl.tpnet.pl

    Od lat czytam Wasze forum ale chyba będę zmuszony przenieść się na inne. O mały włos kierując się tym co prezentujecie zrezygnowałbym z zakupu N8 na rzecz Androidowca. Mało tego za moją namową poleciłem koledze fon z Androidem co okazało się kompletną klapą. Ogólnie rozczaruwujecie mnie kompletnie, od jakiegoś czasu nie umiecie być obiektywni w swoich recenzjach. Owszem można mieć zastrzeżenia do Nokii, nie produkuje idealnych telefonów a i też idealnym systemem Symbian nie jest. Niemniej jednak zrobiła olbrzymi krok do przodu a sam Symbian uważam iż już nie odstaje tak od konkurencji. Użytkuję N8 od około 8 miesiący, oczywiście jak była tylko dostępna aktualizacja do Anny zainstalowałem ją. Od tego momentu nie stwierdziłem ani razu jakichś poważniejszych problemów z systemem nie wspomminając o problemach jakie stwierdził autor w telefonie z szybszym procesorem i jeszcze nowszym systemem Symbian Belle. Można domniemywać iż w przeciwności do Nokii jej konkurencji nieźle Was wspomagają i stąd taki Wasz "obiektywizm".

  • 0

    70.  2011-12-10 21:08:45

    Pablo: wiem, że nie masz żadnych dowodów na to, że ktokolwiek nas wspiera wpływając na nasze opinie, więc idąc Twoim śladem stwierdzę: można domniemywać, że jesteś małym i zawistnym człowiekiem, skoro używasz tak nieładnych wycieczek osobistych i można domniemywać, że wspiera Cię Nokia.

  • 0

    71. ~  2012-02-03 13:37:18  host: thor.impaq.com.pl

    Świetny telefon za niewielkie pieniądze. Aparat FF robi dobre zdjęcia macro, co jest dla mnie miłym zaskoczeniem. Bardzo dobry odtwarzacz video/audio. Szczerze polecam, nic lepszego w tej cenie nie kupi się teraz na rynku (zwłaszcza z androidem). Brakuje mi tylko HDMI. Ale za taką cenę nie można mieć wszystkiego.

  • 0

    72. ~funt  2012-02-21 19:11:16  host: techmedia.com.pl

    Ciekawe kiedy pojawi się w ofercie sieci...Np. w T.mobile?

  • 0

    73. ~michael149  2013-01-14 10:20:10  host: 91-223-64-156.static.sl-net.pl

    Widzę że większość osób tutaj jest strasznie podniecona Androidem więc nie ma sensu niczego na temat nokii 701 dodawać . Pozdrawiam wszystkich fanów Androida i miłego trzepania życzę .

Dodaj swoją opinię