Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Nokia 6303 classic

Test telefonu Nokia 6303 classic

Karol Wirkowski (vinc) 15 Lutego 2010 10:00

1 0
Solidność do niedawna była wizytówką fińskiego producenta. Jednak po serii konstrukcyjnych wpadek, Nokia czuje na karku oddech konkurencji. Konkurencji, która produkuje coraz lepsze telefony - co istotne, bardzo dobrze wykonane. Nie oznacza to, że Nokia wcale nie robi dobrze wykonanych telefonów. Jednym z takich modeli jest telefon oznaczony symbolem 6300, który nie oferował może zbyt zaawansowanych funkcji, ale użytkownicy pokochali ten model właśnie za jakość wykonania. Telefon zdawał się być przy tym idealny do podstawowych telefonicznych zastosowań. W następcy, Nokii 6303 również zostały zastosowane porządne materiały wykończeniowe. Tutaj jednak aluminium (6300) zostało zastąpione stalą. Oczywiście tak jak w poprzedniku, są też wstawki z plastyku, ale dobrej jakości. Łatwo dostrzec, że w przeciwieństwie do 6300, w nowym modelu nie skupiono się wyłącznie na jakości wykonania. W 6303 znalazł się lepszy aparat z funkcją autofokus, złącze Jack 3,5 mm czy RDS w radiu FM. Telefon dodatkowo zasila większej pojemności bateria. Czy 6303 jest idealnym przedstawicielem segmentu mid-end? Niestety nie. Dlaczego tak jest? Postaram się przedstawić w dalszej części artykułu.





Budowa

Design Nokii 6303 bezprecedensowo nawiązuje do poprzedniczki - modelu 6300. Mimo kilku różnic, podobieństwo jest oczywiste. Nowy model ma nieznacznie większe rozmiary. Jest dłuższy i szerszy, ale nieznacznie cieńszy. Dokładne rozmiary telefonu to 108,8 x 46,2 x 11,7 milimetra. Konsekwencją zastosowania stali jest wzrost wagi telefonu względem poprzednika - z 91 gramów do 96 gramów. Dominuje stal na przemian z plastykiem. Przedni panel telefonu został otoczony stalowym obramowaniem, które wdziera się między oddzielone klawisze alfanumeryczne. Pomysł rozdzielenia klawiszy ma ułatwić wygodę korzystania, ale klawiatura w 6303 nie jest idealna. Klawisze "1, 2, 3", umieszczone są pod lekkim kątem. Rozwiązanie takie sprawia, że ruch palcem jest krótszy między liniami klawiszy "1, 2, 3" i "4, 5, 6" niż między ostatnim rzędem klawiszy ("7, 8, 9") i środkowym rzędem. Natomiast dużo bardziej uciążliwym jest bardzo niski skok klawisza. Wyświetlacz został otoczony czarnym obramowaniem, na którym swoje miejsce znalazły klawisze funkcyjne i D-pad. Wyświetlacz o przekątnej 2,2 cala, potrafi wyświetlić 16 milionów kolorów w rozdzielczości 320 x 240 pikseli. Wracając do klawiszy funkcyjnych należy wspomnieć, że zostały ograniczone do dwóch. Naciskając górną cześć przycisku akceptuje się wybór opcji wyświetlanych na wyświetlaczu. Klikając na dolną część - w zależności od klawisza - wybiera się zieloną lub czerwoną słuchawkę. Nad wyświetlaczem został umieszczony czujnik światła oraz głośnik.

nokia 6303 classic nokia 6303 classic nokia 6303 classic nokia 6303 classic

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 171
  • 0

    152.  2010-02-24 22:27:04

    147. - nikt nikogo nie wybrał na adwokata... Każdy ma prawo wyrażać swoje zdanie w komentarzach. Zdanie inne od Twojego chcesz podważyć w bardzo dziwny sposób... Dodatkowo zmartwię Ciebie, ponieważ nie jestem zwolennikiem jakiejkolwiek marki. Aktualnie na rynku jest tyle modeli, że producent gra tu bardzo małe znaczenie... Jeden model dla danego producenta wyjdzie lepiej, a drugi gorzej. Niestety nie ma tu zasady, czy jest to Nokia czy inna firma. Trzeba mieć trochę dystansu i tyle.

  • 0

    153. ~BarTec  2010-02-25 17:52:02  host: grafi.ae.krakow.pl

    No zdjęcia z telefonu - pod testem są rzeczywiście fatalnie wykonane, a ich dobór może świadczyć o chęci skompromitowania tego modelu nokii. Nie trzeba robić jakiejś specjalnej sesji zdjęciowej i z poświęceniem bawić się ustawieniami, no ale bez przesady! Kto przy zdrowym zmyśle robi zdjęcia w nocy i do tego aparatem bez lampy w komórce!? Nie wiem nawet czy fotografującemu chciało się włączyć tryb nocny, chociaż niewiele by to pomogło. Aparaty w komórkach po prostu nie są stworzone do robienia zdjęć w nocy i nie dotyczy to wyłącznie Nokii jak sugerował WitekT. Tak na marginesie to "w pracy" mógłby się on powstrzymać od demonstrowania niechęci do Nokii, ponieważ świadczy to nie tylko o braku profesjonalizmu, ale nawet o braku kompetencji! Tym bardziej jeśli robi to za pomocą takich dziecinnych insynuacji.

  • 0

    154.  2010-02-25 18:04:26

    153 - BarTec - nie da się ukryć, że 6303 nawet i za dnia pod względem zdjęć jakimś cudem nie jest. Zdjęcia dodane do testu wykonano w różnych warunkach i to raczej plus a nie wada artykułu w moim odczuciu. Testowanie aparatu fotograficznego to trudna sprawa od późnej jesieni do wczesnej wiosny - nawet jak się już trafi na słoneczny dzień, to scenerie są i tak dość monotonne, takie szaro-czarno-białe. Myślę, że będzie trzeba poszukać jakiegoś na to sposobu. Może aktualizacje z kilkoma zdjęciami od Czytelników wykonanymi w bardziej przychylnych warunkach?

  • 0

    155. ~BarTec  2010-02-25 18:22:54  host: grafi.ae.krakow.pl

    Hej LuiN. Nie miałem na myśli tylko tego modelu Nokii. Obawiam się, że w tym samym miejscu i o nocnej porze żadnym aparatem w komórce nie zrobiłbyś dobrego zdjęcia. Do tego dochodzi fakt, że zdjęcia robione były "z ręki" (drgania) oraz wykonywane były z ciemności w stronę światła, zatem nic dziwnego, że nawet oświetlenie świąteczne spowodowało oślepiający efekt. Wiadomo wiele osób robi zdjęcia, ale mało się na tym zna... ;) Rozwiązaniem może być robienie zdjęć do testów w taki sposób jakby się je robiło dla siebie. Przyznasz chyba, że w obecnych czasach, kiedy każdy może mieć (i pewnie ma) ogromną kolekcję zdjęć w formie plików szkoda sobie jej zaśmiecać takimi zdjęciami jak większość wklejonych pod tym testem ("poruszone", nieostre z bardzo widocznym "ziarnem"). A co do zdjęć od Czytelników to badzo dobre rozwiązanie widziałem bodajże na bazatelefonów.pl, gdzie przy specyfikacji telefonów są specjalne zakładki do wklejenia filmów zdjęć i innych materiałów dotyczących danego modelu. Pozdrawiam i życzę zmian na lepsze ;)

  • 0

    156.  2010-02-27 10:26:52

    @155 Widocznie nie robiłeś zdjęć C901. On na nieduże odległości potrafi przyzwoicie podświetlić. Pokazywał mi przedstawiciel.

  • 0

    157. ~Wiciu  2010-03-01 07:51:49  host: 109.243.0.36

    Chciałbym zwrócić uwagę, że przykładowe nagrania video nie są wykonane w najwyższej możliwej rozdzielczości oraz jakości... Prosiłbym o podmianę tych plików, żeby nie wprowadzać nowych użytkowników w błąd...

  • 0

    158. ~LESIO  2010-03-10 20:00:44  host: aeia32.neoplus.adsl.tpnet.pl

    WŁAŚNIE ROZLECIAŁA MI SIĘ NOKIA 6303 PO TRZECH DNIACH UŻYTKOWANIA OPINIE O JAKOŚCI TEGO TYPU APARATÓW NIESTETY ŚMIESZĄ MNIE

  • 0

    159. ~E  2010-03-12 10:15:25  host: 77-255-126-182.adsl.inetia.pl

    A mnie śmieszą takie wpisy jakich przykład dał tu niejaki LESIO (w komentarzu 158). LESIO bajki piszesz na dobranoc?! ;-) Takie puste, prymitywne i zmyślone teksty można napisać o każdym telefonie - będą tak samo pasowały jak do Nokii 6303 - czyli nijak!

  • 0

    160. ~zeus  2010-03-12 16:17:23  host: public-gprs36360.centertel.pl

    Czy czasem używacie telefonów do rozmawiania, czy tylko gierki w telefoniku są fajne?

  • 0

    161. ~???  2010-03-13 22:07:47  host: host-217-172-246-215.lodz.mm.pl

    Ten telefon napewno ma aparat 3,2 megapikseli ? Bop wydaje mi się że robi zdjęcia gorsze od Corbyego.

  • 0

    162.  2010-03-16 06:43:38

    @161 jakby megapiksele mają dużo do powiedzenia co do jakości zdjęć to tylko wielkość zdjęcia, a nie standard określający JAKOŚĆ zdjęcia.

  • 0

    163. ~x  2010-04-25 21:50:33  host: host-87-99-0-244.lanet.net.pl

    Beznadziejny i zawodny telefon dla laików z dobrą baterią ;).

  • 0

    164.  2010-05-24 21:10:17

    szkoda, że bez 3G, to go dyskwalifikuje

  • 0

    165. ~adam  2010-07-16 13:35:17  host: public7717.xdsl.centertel.pl

    ja mam ten telefon drugi dzień i mam problem z kartą pamięci , ponieważ ma pojemnośc 2 GB ale muzyka nie może zajmowac w niej więcej niż 813 MB , teraz gdy pobieram muzykę wyświetla mi się że operacja się nie powiodła i że jest za mało pamięci mimo iż w informacji o karcie pamięci pisze że mam jeszcze 1,0 GB wolnego miejsca .. czy ktoś wie co może byc tego przyczyną ? proszę o radę

  • 0

    166. ~mr. Wolf  2010-07-23 11:39:54  host: public80754.xdsl.centertel.pl

    Kupiłem Nokię 6303c mojej Wilczycy i,po zapoznaniu się z możliwościami i ograniczeniami telefonu w kilku zdaniach opisze swoje odczucia... Moim zdaniem to całkiem dobry telefon. Przyczepić mógłbym się jedynie do ciut mniej wygodnej niż w 6300 klawiatury,ukośnie umieszczone klawisze pod wyświetlaczem jakoś nie przypadły mi do gustu... Natomiast,co do aparatu,większych zastrzeżeń nie mam. Robi całkiem poczciwe fotki a funkcja autofocusa jest na pewno miłym dodatkiem! Pozdrawiam!

  • 0

    167. ~jan  2010-07-31 15:27:19  host: 83-1-11-190.informel.pl

    tel jest naprawdę ok,ci którzy narzekają na zdjęcia, to niech zainwestują przynajmniej w cyfrówkę kompaktową.Jak ktoś dobrze wyżej wspomniał, piksele nie decydują o wysokiej jakości zdjęć.

  • 0

    168. ~  2010-08-29 20:27:45  host: 77-253-164-115.adsl.inetia.pl

    Brak opisów przydatnych bajerów czyli wibracja (moc, tryb), dyktafon (długość, jakość nagrania, uruchamianie głosem). Brak opisu tych podstawowych funkcji występuje chyba w każdym teście telefonów.

  • 0

    169. ~picnic  2010-10-18 18:56:11  host: 78.8.107.222

    bdb telefon, polecam osobom poszukującym TELEFONU, a nie gadżetu! wcześniej użytkowałem dwa ezg. E51 - zabawki, a nie telefony biznesowe. przesiadka na 6303 to jak powrót do własnego mieszkania gdzie poruszać można się po ciemku.

  • 0

    170. ~zk  2010-10-28 17:59:55  host: afdi152.neoplus.adsl.tpnet.pl