Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Nokia 5530 XpressMusic

Test telefonu Nokia 5530 XpressMusic

Karol Wirkowski (vinc) 14 Maja 2010 00:32

0 0
Producenci telefonów komórkowych prześcigają się w poszerzaniu funkcjonalności swoich produktów. Komórki potrafią służyć jako aparaty fotograficzne, nawigacja GPS, tablet internetowy, PDA itd. Takie rozwiązania, są solą w oku producentów wyspecjalizowanych urządzeń. Dotyczy to w szczególności producentów odtwarzaczy muzycznych, ponieważ obecnie możliwość odtworzenia muzyki w telefonie, to nie problem. Czasy specjalnie stworzonych do muzyki odtwarzaczy jednak się nie skończyły. Główne przyczyny, to słaba jakość dźwięku oferowana przez odtwarzacze wbudowane w telefony komórkowe, stworzone z myślą o wykonywaniu rozmów zestawy słuchawkowe, niechęć producentów do stosowania w swoich produktach łącza jack 3,5 mm czy w końcu krótki czas pracy urządzenia. Muzyczna nisza została jednak zauważona przez największych graczy na rynku, i jak grzyby po deszczu pojawiają się telefony określane mianem muzycznych. Główne cechy takich produktów, to poprawa przede wszystkim brak wspomnianych wyżej przeszkód. Nokia 5530 XpressMusic, to kolejny po Nokii 5800, dotykowy telefon serii muzycznej XpressMusic. Na plus nowej Nokii działa niezbyt wygórowana cena. Nokia 5800 zaoferowała ponad rok temu bardzo przyzwoite właściwości muzyczne. Jak będzie tym razem?



Budowa

Patrząc na front Nokii 5530 nie da się uniknąć stwierdzenia, że przy jej projektowaniu nadrzędnym czynnikiem była symetria. Przy górnej i dolnej jego krawędzi miejsce znalazły głośniki. Między głośnikami, a wyświetlaczem, u dołu znajduje się panel dotykowy - zielona słuchawka, menu oraz czerwona słuchawka . Przestrzeń między górnym głośnikiem, a wyświetlaczem również została wykorzystana na panel dotykowy, ale tym razem został ograniczony do jednego przycisku. Odpowiedzialny jest on za uzyskanie szybkiego dostępu do wybranych przez producenta aplikacji (Muzyka, Galeria, Ovi, Wideo, Przeglądarka internetowa). Biorąc do ręki ten niewielki (104 x 49 x 13 mm) i lekki (107 gramów) telefon, bardzo łatwo przekonać się, że jest trzymany "do góry nogami" - to konsekwencja owej symetryczności telefonu.

W przeciwieństwie do metalowej ramki przedniego panelu, tylny w całości został wykonany z plastiku. Na tylnym panelu najważniejszym elementem jest aparat 3,2 Mpix z diodą doświetlającą. Prawy bok telefonu został wyposażony w klawisz aparatu, suwak blokady telefonu oraz klawisze głośniej/ciszej. Lewa strona telefonu zawiera osłonę, która zabezpiecza gniazdo kart microSD oraz SIM. Identycznie jak w modelu 5800 wygląda demontaż karty SIM, który wiąże się z wyjęciem baterii u użyciem rysika. Silos na plastykowy stylus znajduje się tuż przy prawej krawędzi tylnego panelu . Został on schowany pod pokrywą baterii. Telefon uruchamia włącznik znajdujący się w górnej części urządzenia. Łącze ładowania baterii, gniazdo jack 3,5 mm oraz port microUSB znajdują się w dolnej części telefonu.

Przy pierwszym kontakcie oraz na zdjęciach, 5530 sprawia wrażenie solidnego urządzenia. Niestety w rzeczywistości odczucie jest diametralnie inne . Po pierwsze, metalowa ramka wokół wyświetlacza jest podatna na zarysowanie. Po drugie, odnosi się wrażenie, że pewne elementy wewnątrz telefonu zostały luźno osadzone i przy gwałtownym ruchu telefonem obijają się o inne elementy.

nokia 5530 nokia 5530 nokia 5530 nokia 5530

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 60
  • 0

    43. ~sq  2010-05-15 16:50:39  host: fiy166.internetdsl.tpnet.pl

    jak na telefon muzyczny zdecydowanie brakuje mi mozliwosci sterowania muzyka prosto z pulpitu i zmieniania piosenek przy zablokowanej klawiaturze. chyba, ze cos przeoczylem?

  • 0

    44. ~Pank  2010-05-16 11:48:08  host: 74.86.222.75-static.reverse.softlayer.com

    Posiadam ten telefon od stycznia tego roku. Melomanom polecam aplikację Power MP3, bije na łeb standardowy odtwarzacz który i tak jest świetny. A do filmów avi polecam oczywiście Smart Movie.

  • -1

    45. ~Pank  2010-05-16 11:53:01  host: 74.86.222.75-static.reverse.softlayer.com

    Odnośnie samego testu uważam że jest dobry. Nie zgadzam się tylko z tym że metalowa cześć obudowy rysuje się, mam wersję czarną i ani jednej rysy. Standardowe słuchawki wcale nie są źle, wręcz przeciwnie, spisują się rewelacyjnie zwłaszcza w połączeniu z wyżej wymienionym Power MP3. I, jak już ktoś wcześniej napisał, jakość rozmów jest kiepska, SE pod tym względem są dużo lepsze.

  • 0

    46.  2010-05-16 21:59:02

    To co dyskwalifikuje ten model telefonu po trzech miesiącach korzystania, to po 1.bateria, która oscyluje od 24-30godzin czuwania przy ok.40min rozmów, 30smsów, 20min wifi, czyli bateria, to jeden z najsłabszych punktów tego telefonu, ok.48-54godzin czuwania uzyskałem prawie nie dotykając telefonu(zupełnie nie wiem skąd autorowi udało się osiągnąć taki wynik czuwania przy wykorzystaniu telefonu w taki sposób jak opisuje)! Po 2. zaś, to wyświetlacz, który nie sprawdza się w świetle dziennym(obraz ledwie widoczny), a w umiarkowanym lub ostrym słońcu nie widać kompletnie nic! W słoneczny dzień z telefonu praktycznie nie można korzystać. Resztę mogę zaakceptować. Skupiłem się oczywiście na wadach. Wniosek jest taki, że telefon idzie na sprzedaż.

  • 0

    47.  2010-05-16 22:02:24

    Jeszcze wracając do baterii, to opisałem umiarkowane używanie telefonu, gdybyśmy słuchali ok. 2-3h muzyki, ok.1-2h wifi i 1-1.5h rozmowy telefon trzeba ładować co ok.12h.

  • -1

    48. ~Pank  2010-05-17 06:54:52  host: 74.86.222.75-static.reverse.softlayer.com

    Heh, ja tak korzystam z telefonu że siedząc cały dzień w domu, bateria wytrzymuje mi 5 - 6 godzin. Non stop internet, gry i muzyka w tle :) Przyzwyczaiłem się do ładowania fona dwa razy dziennie :)

  • 0

    49.  2010-05-19 16:41:54

    dobry test;) moja siostra ma czarną i rysowanie się tylnej klapki potwierdzam, ale wykonanie i tak jest lepsze niż trzeszcząca wszędzie 5800. Ogólnie telefon jest bardzo ładny i warto to podkreślić, a w jasnej wersji jeszcze lepiej się prezentuje;) Muzyka jest bardzo dobra, spójrzcie na wykresy na gsmarena, zdecydowanie muzyczna seria nokii jest teraz najlepsza do muzyki, jeśli kogoś nie stać na iPhone'a:P

  • 0

    50.  2010-05-19 16:43:43

    aha, co do aparatu, faktycznie-koszmar! stary k750i robi znacznie lepsze zdjęcia! Jak się podwyższy kontrast, to kolory zaczynają jakoś wyglądać, jednak bez dobrego oświetlenia nie da się nic zrobić, same ziarno;/

  • 0

    51.  2010-05-19 22:06:13

    Co do wad telefonu wymienionych w teście, to jest błąd, ponieważ jest kinetyczne przewijanie w siatce ikon menu! Przynajmniej w wersji 20...oprogramowania.

  • 0

    52.  2010-05-21 17:25:32

    Nie ma 3G?

  • 1

    53. ~abc  2010-05-25 22:19:22  host: 94.75.112.6

    Czy to jest recenzja telefonu, czy softu wgranego domyślnie przez Nokię? Życzyłbym sobie więcej o technicznej stronie telefonu, dokładniejszej analizy jego zalet i (nienaprawialnych) wad. Bo takie ma. Natomiast NIE należy do nich chcoiażby taki brak aplikacji do przeglądania youtuba, bo jak komuś tego brakuje, to może ściągną sobie darmowy soft od googla. To tak, jakby recenzując laptopa czepiać się, że jego możliwości edycji tekstu ograniczają się do notatnika, a wbudowana przeglądarka (IE) jest mało stabilna. Co z tego? Jeśli komputer działa pod kontrolą systemu WIndows, to nie jest problemem wgranie do niego MS Office'a czy bezpłatnego Open Office'a, nie jest też problemem ściągnięcie lepszej przeglądarki. Tak samo na Symbianie można zainstalować Operę Mini, Skyfire (radzi sobie ze wszystkimi Flashami, SIlverlightami, DigięWeb, co dusza zapragnie. MOŻNA także odtwarzać filmy Xvid, trzeba po prostu ściągnąć odpwiedni soft. Nie są to wady urządzenia i w recenzji albo należałoby oceniać system jako całość, (czyli wraz z całym dostępnym softem) albo skupioć się na technicznej jakości telefonu.

  • 0

    54. ~Plum1973  2010-05-27 17:44:24  host: user-109-243-161-105.play-internet.pl

    Mnóstwo fajnych aplikacji dla tego modelu telefonu jest na stronie Nokia BetaLabs.Naprawdę świetne aplikacje dla XM5530 i to zupełnie za darmo.

  • 0

    55. ~mr. Wolf  2010-06-10 23:10:19  host: public79727.xdsl.centertel.pl

    #53 - nic dodać,nic ująć...

  • 0

    56. ~PLati  2010-06-21 13:13:13  host: 77-255-126-81.adsl.inetia.pl

    Hej! Ja mam ten telefonik od stycznia 2010 i to co zauważyłem to: -rzeczywiście trochę rysuje się pokrywa baterii -bateria trzyma max. 1.5 do 2 dni (jeśli się telefonu nie używa :), natomiast te 1.5 dnia to max. przy używaniu radia, mp3 czy siedzenia w Necie na Operze jak ja. -w trybie głośnikowym cicho jakoś gra radio -firmowa przeglądarka Neta jest rzeczywiście lipna -zwalony soft z listopada 2009, nie polecam aktualizować!! bo ma wadę: telefon non stop się restartuje szczególnie przy SMSach (co na dłuższą metę wk****a człowieka) -ściągnąć sobie POWER MP3 do MPtrójek, muzy słucha się na słuchawkach jak i przez głośnik cud miód i malinka :D (szkoda że radia też tak nie można). Tak ogólnie to telefonik jest elegancki.

  • 0

    57. ~Adam30  2010-07-12 13:27:07  host: host-109-231-62-86.ten.net.pl

    Hejka! Mam problem z Wifi: jeśli dostępna sieć ma szybkość 54 kb/s (nie jestem pewien jednostki) to telefon łączy się bez problemu. Jeśli natomiast szybkość dostępnej sieci wynosi 11 kb/s to nie mozna się z nią połączyć. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Pozdrawiam.

  • 0

    58. ~Adam30  2010-07-16 12:41:09  host: host-109-231-62-86.ten.net.pl

    Pomyliłem się co do jednostki. Wlan łączy się z siecią przy szybkości połączenia 54 Mbit/s natomiast przy 11 Mbit/s nie łączy się. Pozdro.

  • 0

    59.  2010-08-10 21:21:30

    Używam 5530 od kilku m-cy tylko dlatego, że była ona najmniejszym złem z dostępnych na rynku dotykowców. Dźwięk odtwarzacza rzeczywiście jest dobry, mi wystarcza nawet na fabrycznych słuchawkach. Ale sam odtwarzacz jest totalnie do dupy. Klawisze sterujące na samym dole - tam gdzie najtrudniej sięgnąć kciukiem - powinny być na górze by było wygodnie obsługiwać muzykę. Mnóstwo zmarnowanego miejsca na środku na pole dla okładek - jeśli ktoś szuka telefonu do słuchania a nie do oglądania okładek, to będzie musiał patrzeć na idiotyczny obrazek i malutki, raz przewijany tytuł piosenki. Co do aparatu to w dobrym oświetleniu nie dostrzegłem wielu szumów ale za to przekłamane, przejaskrawione kolory. Wbudowana przeglądarka mnie nie "wywaliła" ani razu, ale nie jest specjalnie wygodna. Rzeczywiście lepiej zainstalować jakąś Operę Mini itp. Wifi to duża zaleta tego telefonu, można podłączyć się do hotspota (coraz więcej tych darmowych, także w niewielkich mieścinach i osadach) i na szybko coś sprawdzić. Co do osłonek portów to się nie zgodzę - raz, że osłony sd nie trzeba rysikiem, wystarczy paznokieć, dwa to są dość solidne, wykonane z dobrego plastiku i nie wróżą szybkiego oberwania. Klapka baterii jest rzeczywiście filigranowa, miękka i bardzo łatwo ją zdjąć. Zbyt łatwo. Rysuje się też zbyt łatwo. Osobom, które drżą o ryski na swoim fonie polecam dodatkową obudowę typu crystalcase czy silikonowy kondomik. Co do grzechotania elementów w środku to proszę nie siać FUDu. Grzechocze coś, ale to tylko element suwaka blokady ekranu. Przy okazji tego suwaka chciałbym zauważyć bardziej przykrą rzecz: mianowicie jeśli ekran jest zablokowany i ktoś dzwoni to suwak nie zawsze gładko odblokowuje ekran co uniemożliwia szybkie odebranie rozmowy. Myślę, że to gorsza cecha niż jakieś tam pobrzękiwanie w środku telefonu. Btw. nie wiem jak można "wykorzystywać ograniczenia". Po wgraniu softu 20.0.080 od Playa telefon wreszcie przestał się częst

  • 0

    60.  2010-08-10 21:23:33

    ...o resetować. Jeszcze coś: krytyka kilkumilimetrowych głośniczków, że harczą to przerost formy nad treścią - panie recenzencie, bez przesady.

  • 0

    61.  2010-08-10 21:27:20

    Jeszcze coś: fatalna niedoróbka firmwaru to brak możliwości AUTOMATYCZNEGO posortowania elementów menu. No ludzie, jak tak można?... PS. Mój następny telefon to na pewno nie będzie Nokia.

  • 0

    62. ~gimp  2011-02-16 17:13:24  host: user-46-112-243-231.play-internet.pl

    nie dawno kupilam ten telefon i w jednym z glosnikow u gory po lewej stronie nie slychac grajacej muzyki ........czy to normalne??

Dodaj swoją opinię