Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Nokia 500

Test telefonu Nokia 500

Michał Gruszka 26 Stycznia 2012 02:47

0 0
Testując w ostatnim czasie mnóstwo różnych telefonów mam wrażenie, że producenci coraz bardziej na siłę starają się nas zmusić do korzystania ze smartfona. System operacyjny pozwalający na dostęp do zaawansowanych aplikacji, łatwe przeglądanie Internetu czy nawigację satelitarną mają już nawet telefony dostępne za kilkaset złotych. Coraz ciężej znaleźć w ofercie czołowych producentów urządzenia proste, pozbawione smart-funkcji, ale przy tym wykonane na odpowiednim poziomie. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego. Zwykłego telefonu używamy tylko do wykonywania połączeń i pisania SMS-ów. Z tego tytułu producent poza sprzedażą terminala nie ma żadnych dodatkowych dochodów. Natomiast sprzedając smartfona, może zarobić na sprzedaży aplikacji w swoim sklepie czy zaoferowaniu za opłatą materiałów multimedialnych. Finowie stworzyli produkt tani, przyjemny dla oka, funkcjonalny i pozwalający na coś więcej niż odbieranie rozmów i wysyłanie SMS-ów. Problem w tym, że niska cena za ten sprzęt idzie w parze z dość niską oceną.



Zestaw

Zestaw Nokii 500 przyznam, że cieszy. Poza standardowymi elementami, które otrzymujemy przy zakupie jakiegokolwiek telefonu, producent dołączył dodatkowo dwie kolorowe tylne pokrywy. W moim wypadku dostałem czarna, turkusową i czerwoną. Poza nimi otrzymamy krótki przewód USB do transmisji danych, wątpliwej jakości zestaw słuchawkowy stereo - model WH-102 i zasilacz sieciowy z wtykiem Nokia 2 mm.

Zobacz: inne filmy z kategorii Nasze testy


Budowa

Pierwszy kontakt z urządzeniem napawa optymizmem. Niewielkich rozmiarów urządzenie (111,3 x 53,8 x 14,1 mm) o piórkowej masie 93 gramów bardzo dobrze leży w dłoni. Jest to zasługą nie tylko gramatury i rozmiarów, ale również materiałów z których telefon został wykonany. W całości jest to plastik. Przedni panel jest śliski i błyszczący, uwielbia zbierać tłuste odciski palców i drobne ryski. Tylna część za to została pokryta przyjemnym w dotyku tworzywem, które daje poczucie stabilnego uchwytu.

Front w całości pokrywa plastikowa tafla dotykowego ekranu pojemnościowego o przekątnej 3,2 cala. Nad nim zobaczymy szeroki kanał głośnika, a obok znalazł miejsce czujnik zbliżeniowy. Pod ekranem widoczne są trzy przyciski funkcyjne - klawisze do obsługi połączeń oraz przycisk uruchamiający menu zamontowany w centrum. W prawym dolnym rogu ekranu zauważyć można kanał mikrofonu. Swoją drogą kompletnie nie rozumiem tego niepraktycznego rozwiązania. Bardzo często odbierając telefon, przytrzymywałem go przy uchu ramieniem. Kiedy podczas rozmowy musiałem coś zapisać na kartce, czy wprowadzić do komputera, mój rozmówca najnormalniej w świecie mnie nie słyszał. W końcu policzek dociśnięty do telefonu idealnie tłumił głos. W pracy biurowej urządzenie się więc nie sprawdzi.

W górnej krawędzi znalazło się miejsce dla słuchawkowego gniazda JACK 3,5 mm, złącza do synchronizacji danych microUSB, które po dokupieniu odpowiedniej ładowarki może służyć do ładowania, oraz złącze ładowania Nokia 2 mm. Niestety telefonu nie naładujemy przez kabel USB. Szkoda. Brakuje mi tutaj zaślepki dla złącza microUSB, które jest bardzo wąskie i lubi zbierać kurz i paprochy z kieszeni. A wyciągnąć je trudno.

nokia 500 nokia 500 nokia 500 nokia 500

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 62
  • 0

    45.  2012-01-26 15:10:41

    @38 mogę wejść i napisać, że maluch to nie jest ciężarówka. Może byś jednak zajął się wcześniejszymi argumentami w moim poście a nie skupiasz się na ostatnim porównaniu?

  • 0

    46. ~lalas  2012-01-26 15:12:07  host: 212.160.172.70

    shit i brzydactwo jakich mało ;-)

  • 0

    47.  2012-01-26 15:14:19

    #44 - chodziło mi o to, że w takim modelu niekoniecznie jest to wada, którą trzeba piętnować i wymieniać. To tak jakbyśmy w telefonie z klawiaturą pisali że jest to słaby telefon bo nie ma dotykowego ekranu ;) Poza tym nie zgodzę się z Tobą w tej kwestii jeszcze dlatego, że istnieje coś takiego jak współczynnik cena/jakość, więc można pisać że aparat jest/nie jest dobry jak na telefon za 400zł. Jest to nawet zalecane, bo pozwala użytkownikowi dobrać telefon spośród interesującej go półki na rynku, a nie spośród wszystkich telefonów w tym także tych 3-5x droższych.

  • 0

    51.  2012-01-26 17:38:05

    @38 jezeli juz analogiami samochodowymi sypiesz to nie "maluch to nie samochod, bo nie ma ABS" tylko maluch to nie limuzyna do ktorej mozesz sobie wybrac kolor wnetrza, czy inne dodatkowe akcesoria dodatkowo platne...

  • 0

    52. ~JunkieXL  2012-01-26 18:13:24  host: dhk96.neoplus.adsl.tpnet.pl

    witam, fon wporządku, ale mimo procka 1 ghz troche przymulony, obecnie jade na n8 i mimo ze procek słabszy to duzo plynniej śmiga, obydwa na annie, ale aparat w noki 500 pozostawia wiele do zyczenia niby 5 mpix ale foty kiczowate są, w n8 bez porównania lepsze a tylko ciut wyzsza cena, wifi daje rade, dobra ta nokia dla kobiety, maly fajnie lezy w dłoni.

  • 0

    54. ~AdalbertŚwierk  2012-01-27 14:08:51  host: 46.204.13.235.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Wielka szkoda, po udanych N8, C7, C6-01, E6, E7 wypuścić takiego bubla jak model 500. Obecnie na rynku jest 10 modeli z Symbianem ^3/Anna/Belle, ale tylko 1 nie ma GPU, chodzi oczywiście o 500.

  • 0

    55. ~użytkownik  2012-01-27 14:28:09  host: 90-156-76-195.internetia.net.pl

    Moim zdaniem te zdjęcia wykonane 500 nie są wcale złe chyba, że kompletnie się nie znam.. na mojej c7 jest duzo więcej szumów co prawda zdjęcia robie w pomieszczeniu ale c7 ma przecież 8 mp i 2 LEDy. Ogólnie nowe 700, 701 i 500 mają ulepszony EDOF więc jak dla mnie aparat na plus

  • 0

    56. ~nostradamus  2012-01-27 16:03:41  host: 178-37-96-161.adsl.inetia.pl

    Mam nokie 500 2 miesiące i żadnych trzasków nie słyszałem a zawiesił mi się może 2 razy i to raczej była wina programu a nie systemu.

  • -1

    57. ~tom  2012-01-28 07:02:22  host: public14225.xdsl.centertel.pl

    smartfon za 700 zł nie może być bez wad, gdyby nie miał wad musiałby kosztować 2700 zł...

  • 0

    58. ~jjj  2012-01-28 16:11:35  host: aggm32.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Czy to nie jest niezgodne z prawem że nie można ładować rzez microUSB? Myślałem że to ma być standard w UE??

  • 0

    59. ~usb  2012-02-01 14:00:38  host: red.po.koszalin.pl.208.14.83.in-addr.arpa

    Odnośnie ładowania przez USB ja nie mam z tym problemu w tym telefonie. Na różnych komputerach i różnych portach USB zawsze zaczyna ładować momentalnie po podłączeniu.

  • -1

    60. ~stokrotka  2012-02-02 17:42:20  host: gti123.internetdsl.tpnet.pl

    bardzo mi się podoba

  • -1

    61. ~waski  2012-02-28 09:58:06  host: hep154.internetdsl.tpnet.pl

    Rozpisujecie się o jakości zdjęć, że dobre że słabę. Do robienia zdjęć służą aparaty fotograficzne a nie telefony.

  • 0

    62. ~domino  2012-03-05 06:48:39  host: 87.247.31.34

    Testujący to jakiś cienki bolek bo ten telefon posiada opcję ładowania przez USB. Co do reszty sami widzicie co przeczytaliście.

  • 1

    63.  2012-03-09 14:59:25

    Mam mieszane odczucia odnośnie tgo telefonu.Plusy to dostep do radia internetowego,mapy,czytelny wyświetlacz, może coś jeszcze by się znalazło.Minusów jest wiecej:za małe przyciski liter i liczb,czasami nie daje się przekręcić telefonu-powiększyć i wtedy tragedia,dziwne działanie odtwarzacza muzyki np. nie odtwarza całego folderu, tylko 1 utwór, a najbardziej to mnie wkurza,że w takiej dość zaawansowanej zabawce z 3 ekrananmi nie mogę sobie poustawiać tych ekranów tak jak JA sobie życzę,nie moę też dowolnie zarządzać aplikacjami, również dziwne,a może nie, że z internetu z wi-fi, można sie połączyć tylko z niektórymi aplikacjami, reszta wymaga internetu przez sieć. Zaistalowałe aplikację Voip-a, ale też chyba chce internetu sieciowego. Moje wypociny są może chaotyczne, ale chciałem podzielić się moimi uwagami, reasumując telefon niezły, ale powtórnie wybrałbym inny model.

  • 0

    64. ~  2012-03-19 20:55:46  host: 89-69-30-31.dynamic.chello.pl

    rzeczywiscie warto sie przyjrzec telefonowi po aktualizacji do belle. slyszalem ze belle poza ladnym wygladem niewiele wnosi ale po klikunastu minutach z anna stwierdzilem ze aktualizacja jest obowiazkowa. wiele jeszcze systemowi brakuje i tego 1ghz za bardzo nie czuc ale roznica jest. Mam ndzieje ze na carlę albo chociaz jakas kolejna aktualziacje belle tez się załapię.

  • 0

    65. ~arek117  2012-03-31 12:34:34  host: public107384.cdma.centertel.pl

    mam pytanie czy nokia 500 jest głośniejsza od noki x2

  • 0

    66. ~qba  2012-04-16 23:45:28  host: esn141.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Witam. Pisze z... Nokii 500 1: Telefon mozna ladowac przez usb np. z laptopa 2: Nie mialem zadnych problemow z rozmowami, a do pionowej qwerty trzeba sie przyzwyczaic. Po tygodniu smiga sie elegancko... Mozna jeszcze SWYPE zainstalowac. poezja :) 3: ZADNYCH zawieszen systemu (kupilem ja juz z Symbianem Belle) 4: Darmowa nawigacja spisuje sie znakomicie Ogolnie mowiac telefon godny polecenia, szybki, gierki typu angry birds nie mysla sie ciac jak na niektorych szajsungach i htc. Opera mobile w trybie niemobilnym i opera mini tak samo.

  • 0

    67. ~soutski  2012-06-28 10:27:15  host: 81.219.84.18

    przymierzalem sie do jej kupna ale slyszalem zsame niepochlebne opinie

  • 0

    68. ~samusng galaxy ace  2013-01-05 12:48:31  host: public82924.cdma.centertel.pl

    hahah szajsung ? dziecko jak sie nie znasz to nie porownuj telefon nokia 500 dobry dla 12latka i prosze zanimzacziecie prownywac nowe samsungi na androice typu galaxy ace albo s2 lepiej sie zastanowic bo htc i amsung w odroznieniu do noki na symbianie smiga o wiele lepiej.Nokia 500 moim zdaniem najwiekrzy szajs

Dodaj swoją opinię