Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Nokia 3230

Test telefonu Nokia 3230

Łukasz Białek 2 Grudnia 2005 23:48

0 0
Nokia 3230 to pierwszy smartfon z systemem Symbian ze średniej półki. Dotąd Symbian zarezerwowany był dla telefonów, których przeciętny użytkownik nie mógł kupić ze względu na wysoką cenę – było to np. modele 6680, 6630 czy N90. Czy jednak nie jest tak, że wyprodukowano słuchawkę, która jest kompromisem między ceną a funkcjami? Na to inne pytania odpowiem w naszym redakcyjnym teście, zapraszam do lektury.



nokia 3230 nokia 3230

W pudełku znajduje się:
telefon,
karta RS MMC o pojemności 32 MB,
bateria,
ładowarka,
zestaw słuchawkowy,
instrukcja obsługi.

Zestaw podstawowy. W zestawie nie ma płyty CD z oprogramowaniem, tak jak w zestawie z Nokią 6101. Można wysunąć wniosek, że może to stać się regułą w klasie telefonów ze średniej półki. Oczywiście producent umożliwia ściągniecie oprogramowania ze strony internetowej. Zestaw słuchawkowy w pudełku to model HDS-3. Szkoda, że producent nie rekompensuje braku płyty CD dołożeniem do podstawowego zestawu adaptera słuchawkowego AD-15. Adapter ten obecny od jakiegoś czasu na rynku umożliwia użycie standardowych słuchawek z wtyczką 3,5 mm.

nokia 3230 nokia 3230

Pierwsze wrażenie – bardzo solidnie i ergonomicznie wykonany telefon. Dawno już nie miałem w ręku telefonu tak dobrze „leżącej” w dłoni słuchawki. Materiały, z których wykonano ten model są bardzo dobrej jakości, nic nie skrzypi.

Obudowa telefonu jest zaokrąglana na rogach. Wymiary telefonu to 109 x 49 x 19 milimetrów, a waga 110 gram.

Przy próbie zdjęcia obudowy zakrywającej baterię na ekranie pojawia się z towarzyszącym dźwiękiem informacja o tym, że wyjmując kartę pamięci przy włączonym telefonie spowodujemy zamknięcie otwartych aplikacji. Po zdjęciu obudowy oczom użytkownika ukazuje się solidna metalowa konstrukcja, złącze karty pamięci i sim są również wykonane z metalowych elementów. Całość sprawia bardzo dobre i solidne wrażenie.

Elementy obudowy zostały zgrabnie dopasowane. Patrząc na telefon można zobaczyć: złącze Pop-Port, port podczerwieni, klawisz Naciśnij i mów (Push to talk), klawisz włącznika, głośnik, przelotka pod opaskę na rękę lub smycz, obiektyw aparatu fotograficznego oraz lusterko. Szczególnie cieszy ostatnia rzecz, fińska firma do tej pory unikała stosowania tej funkcjonalności.

nokia 3230 nokia 3230

Klawiatura – jest to element telefonu, która wzbudza kontrowersje. Na początku trzeba przyzwyczaić się do obsługi telefonu jedną ręką, a wszystko przez umieszczenie klawiatury zbyt nisko, szczególnie dotyczy to klawiszy numerycznych. Kolejne utrudnienie to zgromadzenie na małej powierzchni (około 1/3 przedniej obudowy) dwunastu klawiszy numerycznych i ośmiu (z joystickiem) klawiszy funkcyjnych. Szczególną trudność na początku stwarza wciskanie klawiszy wybierania, są one bardzo blisko klawiszy rozpoczęcia i zakończenia rozmowy. Podobnie jest z klawiszami edycji i usuwania. Powyższe trudności można przezwyciężyć w czasie intensywnego użytkowania telefonu, jednak przy pierwszym kontakcie odczuwa się pewien dyskomfort.
‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 24
  • 0

    5.  2005-12-03 15:59:32

    to wyglada ja SE

  • 0

    6. ~hettman  2005-12-03 16:11:13  host: chello087207092181.chello.pl

    czy to prawda że do tego fona dają ładowarke ACP-7 (taka sama jak w np nokii 3210!!!!) bo takie inf. znalazłem na stronce nokii. jeżeli to prawda to nokia przesadziła z tymi oszczędn ościami(z 1 euro może oszczędzają),ta ładowarka jest szybka jak żółw i niszczy nowoczesne baterie

  • 0

    7.  2005-12-03 16:16:01

    Mi tez podoba sie Sony Ericsson np. K750i, tylko ze, ta nokia ma otwarty system operacyjny Symbian z ktorym mozna integrowac zewnetrzne aplikacje, a K750i ma tylko J2ME czyli programy ktore pracuja jako zamkniete "kapsulki", i tutaj jest duza przewaga Nokii, ze w wielu modelach umieszcza Symbian'a, a Sony Ericsson tylko w serii "P".

  • 0

    8.  2005-12-04 13:08:12

    Cena tego telefonu swiadczy o tym, ze Nokia zaczyna czuc na plecach konkurencje:) na allegro mozna je juz dostac ponizej 900zl a to jak na nokie jest naprawde niezly wynik, taniej niz SE K750i..no wlasnie tylko ze w sonym brakuje symbiana! ale dla uzytkownikow to i tak dobry znak, bo ja lubie nokie ale sa za drogie, a tak moze nawet polakow bedzie w kocnu na nie stac:P

  • 0

    9.  2005-12-04 13:11:05

    chcialem zwrocic uwage na jeszcze jeden fakt! zdjecia z aparatu w telefonie wreszcie zaczynaja jakos wygladac:D mi na przyklad one na pewno nie wystarcza ale mysle ze to jeszcze kwestia max 1-2 lat i dla osob ktorym starcza jakosc z cyfrowki za 600-800zl nie bedzie sie oplacalo kupowac aparatu tylko telefon:)

  • 0

    10.  2005-12-04 19:45:23

    niezly telefon Nokia za 800-900zl w miare nowa, moze Nokia nareszcie obnizy troche ceny telefonow. A ja mam jeszcze takie male pytanie co do ekranu tego telefonu, mzoe mi sie wydaje ale na zdjeciach piksele sa dosc mocno zauwazalne to zludzenie czy rzeczywiscie tak jest ?

  • 0

    11.  2005-12-04 22:15:25

    Dragon - złudzenie, na 3 stronie testu zobacz zdjęcie z kalendarzem, spójrz na dół wyświetlacza.

  • 0

    12.  2005-12-05 04:16:17

    Zdjecie z kalendarzem jest poruszone, jakby ktos nie zauwazyl, a piksele sa widoczne w mniejszym stopniu niz na zdjeciach.

  • 0

    13. ~Misio  2005-12-05 10:48:30  host: ip-83-238-42-140.netia.com.pl

    A da się jakoś mp3 w stereo? Jakimś innym niż sandardowy odwarzaczem?

  • 0

    14.  2005-12-05 12:18:20

    Misio: nie da się - to ograniczenie zastosowanego chipsetu, a nie oprogramowania.

  • 0

    15. ~kamil  2005-12-05 19:34:31  host: wlan0-4.srem.net

    ale paskudny telefon =[ coz sie dziwic to nokia.... Drogi Panie WITKU czy moglbym w jakis sposob prosic o test telefonu Siemens CX75 bo to jest na pewno swietny telefon i godny nastepca wspanialego CX65 bardzo prosze =]

  • 0

    16.  2005-12-05 20:15:05

    kamil: ciężko się dogadać z ludźmi z Siemensa. Z jednym powinienem się widzieć w czwartek - może coś wyszarpię do testów, bo deklaracje z ich strony już były, że dadzą. ;)

  • 0

    17.  2005-12-06 16:59:22

    Ja natomiast proponuje K750i, jakby nie patrzyl dostal nagrode TIPA :)

  • 0

    18. ~MarSz  2005-12-10 09:24:30  host: bds160.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Najgorszy telefon z Symbianem, który miałem nieprzyjomność posiadać...

  • 0

    19. ~kamil65  2005-12-11 14:28:54  host: wlan0-4.srem.net

    WITEK; dziekuje. jak bedzie PAN cos wiedzial to milo mi bedzie bo chce sobie kupic ten telefon bo mam cx65 i uwazam go za najlepszego na swiecie oprocz nowych siemensow

  • 0

    20. ~wojtek  2005-12-20 16:25:13  host: host-81-190-234-97.chelm.mm.pl

    a prosze pana witka o tes telefonu Siemens C75 gdyz w ostanim czasie stal sie bardzo popularny ze wzgelu na promocje Ery. bede widzieczny :)

  • 0

    21. ~kucu  2006-01-08 22:42:02  host: chr8.neoplus.adsl.tpnet.pl

    czy na tym telefonie da się oglądać filmy na obróconym telefonie tak jak np. w Siemensie SX1

  • 0

    22. ~Qba  2007-03-19 18:16:27  host: z-krosno.mt.pl

    kucu jak zainstalujes SmartMovie taka Aplikacja na Symbiany to jasne że sie da., zresztą czego sie nie da w symbianie :) to nie K750i że masz dzwonki,style,kamere,aparat, odtwarzacz i myslisz ze jestes fajny tutaj masz OS S Y M B I A N A

  • 0

    23. ~astU,  2007-11-27 17:08:42  host: 22-235.89-161.tel.tkb.net.pl

    telefon ciekawy. ale fotki: słaabe. ;) i.. klawiatura.

  • 0

    24. ~  2008-02-05 12:01:43  host: 78-159-75-10.net.fone.pl

    a ja sobie gg zainstalowalem 6zł za 20mb ciezko jest wyczerpac to

Dodaj swoją opinię