Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Nokia 101

Test telefonu Nokia 101

Arkadiusz Dziermański 7 Kwietnia 2012 01:00

2 0
Zmiany, zmiany i jeszcze więcej zmian... Tak w skrócie wygląda Nokia w ostatnich miesiącach. Jedną z takich zmian było przeniesienie produkcji tańszych modeli do Indii. Po dwóch modelach z indyjskich fabryk, które przyszło mi użytkować w ostatnim czasie byłem przeciwny temu posunięciu. Zdecydowanie nie były to dobre urządzenia. Teraz trafił do mnie trzeci telefon azjatyckiej produkcji, budżetowy DualSIM - Nokia 101. Jest to telefon z tej trójki najtańszy, najnowszy i zdecydowanie najtandetniej wyglądający na zdjęciach. Gumowe klawisze, bardzo plastikowa obudowa, "Wyprodukowano w Indiach"... Miałem nadzieję, że Nokia 101 zatrze złe wrażenie pozostawione przez modele C2-02 oraz X1-01. Czy to się jej udało? Tego dowiecie się z poniższej recenzji.



Zestaw

Telefon został zapakowane w niewielkie, niebiesko - zielone pudełko, wyglądające tak samo jak te, w które zapakowane były dwie poprzednie Nokie południowo - azjatyckiej produkcji, które testowałem w ostatnim czasie. Kolor telefonu na zdjęciu jest inny niż urządzenia, który znajdziemy w pudełku. A w środku, oprócz testowanej komórki, znajdziemy konsekwentnie olewającą wszelkie standardy ładowarkę z cienką końcówką Nokii , jednoczęściowy, czarny zestaw słuchawkowy HS-125 oraz zestaw instrukcji. Standardowy zestaw budżetowego telefonu.

Wygląd zewnętrzny

Nokia 101 jest niewielkim urządzeniem o wymiarach 110 x 45,5 x 14,9 mm, dość typowych dla telefonów z najniższej półki cenowej, dzięki czemu spokojnie mieści się w dłoni. Dodając do tego masę 71 gramów nieraz można zapomnieć, że w ogóle mamy w kieszeni telefon.

Na przednim panelu, patrząc od góry, znajdziemy szczelinę głośnika rozmów, pod nią napis Nokia, a jeszcze niżej ekran o przekątnej 1,8 cala. Dolna część przedniego panelu, to gumowa klawiatura numeryczna wraz z czterokierunkowym manipulatorem (który nie działa jednocześnie jako klawisz wyboru), dwiema słuchawkami i dwoma klawiszami funkcyjnymi. Pod nią znajduje się niewielki otwór mikrofonu. Na lewym boku znalazło się miejsce dla otworu zaczepu na smycz, na prawym natomiast osłonięte zaślepką gniazdo kart microSDHC (do 32GB). Na górnej krawędzi mamy gniazda: ładowania i Jack 3,5 mm, a pomiędzy nimi niewielką latarkę diodową. Dolna krawędź jest gładka. Szczelina przebiegająca dookoła krawędzi obudowy ma nieregularny kształt. Przebiega po skosie boków telefonu, przez co można odnieść wrażenie, że urządzenie jest wyraźnie cieńsze u dołu. Tylna klapka, w całości zdejmowana, nie zawiera zbyt wielu elementów. Znajdziemy tu jedynie szczeliny głośnika zewnętrznego, wyryty napis Nokia i uwypuklenie ułatwiające przesunięcie klapki. Po jej zdjęciu widzimy baterię, a pod nią dwa gniazda kart SIM.

Telefon, jeśli wierzyć nalepce na pudełku, dotarł do mnie w kolorze Phantom Black. Na chłopskie oko jest on zwyczajnie szary (w silniejszym świetle nawet jasnoszary), a czarne są klawiatura i ramka dookoła ekranu. Urządzenie wykonane jest w całości z matowego plastiku. Nie jest to na szczęście plastik najniższych lotów, jaki możemy znaleźć w Nokiach z serii Classic, takich jak 6220c, czy 3120c. Nie mniej jednak Nokia 101 wygląda bardziej jak zabawka, niż poważny telefon. Spasowanie elementów jest dobre, żaden fragment obudowy nie odstaje, nie ma też żadnych ponadprogramowo powiększonych szczelin itp. Ale wystarczy lekko ścisnąć telefon po bokach lub nacisnąć tylną klapkę żeby usłyszeć symfonię skrzypień i trzasków. Matowa obudowa jest podatna na zarysowania, które pojawiają się na niej w szybkim tempie. Powierzchnia ekranu przetrwała nienaruszona podczas testów, ale jest to zwykły plastik, który prędzej czy później pokryje się rysami.

nokia 101 nokia 101 nokia 101 nokia 101

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 31
  • 1

    13.  2012-04-07 12:35:42

    Ja potrrzebowałem taniego telefonu na 2 karty sim i świadomie 100 czy tam 70 zł więcej zapłaciłem za C2-00 - jednak to S40 i związane z tym dodatkowe możliwości, obsługa itd. Gdybym tylko na cenę patrzył, na pewno wziąlbym 101 - bo i tak by mi wystarczył do tego do czego potrzebuję - do nielimitowanych rzmów z dwoma numerami z dwóch różnych kart ;-)

  • 0

    14. ~Słoneczny  2012-04-07 14:18:42  host: 89-78-27-96.dynamic.chello.pl

    Mam ten telefon już jakiś czas i powiem, że jestem z niego w sumie zadowolony. W czasach gdy nowoczesne smartfony rozładowują się po kilkunastu godzinach pracy, taki spadochron ratunkowy w postaci Nokii 101 to całkiem dobre rozwiązanie. Kilka sprostowań do testu. Telefon jest głośny, cały problem w tym, że poziom głośności rozmów, za każdym razem jest ustawiony z automatu o jedną pozycję niżej. Dlatego przy każdej nawiązanej rozmowie, trzeba znów samemu zgłosić na max. Może to być trochę upierdliwe. Osobiście ja z głośności jestem zadowolony. Może rzeczywiście na ruchliwej ulicy mogą być z tym problemy. Ale ogólnie, nie odczułem dyskomfortu. Jakość rozmów jest gorsza niż w używanym wcześniej przeze mnie modelu 5530, ale też nie jest to tragedia. Po prostu trochę inna modulacja. Problemem jest to, że telefon emituje również głos naszego rozmówcy, z drugiej strony aparatu. Czyli w kameralnym, cichym pomieszczeniu mamy zero intymności. Ale ten problem dotyczy większości niskobudżetowców Nokii. Wyświetlacz nie jest zły. Wiadomo, że nie ma co go porównywać do tych najnowszych. Ale w słoneczny dzień daje dużą wyrazistość, co nie uda się smartfonom. Bateria to rzeczywiście rozczarowanie. Potwierdzam: 7 dni na trybie energooszczędnym, przy max 3-4 minutach dziennie i kilku sms-ach. Przy intensywnym używaniu te 3 dni to taka rozsądna średnia. Polecam dokupić słuchawki Creativa i każdy powinien być zadowolony z muzyki na tym telefonie.

  • -1

    15.  2012-04-07 15:40:25

    Wniosek: Nokia nie potrafi już robić dobrych modeli z dolnej półki :).

  • 0

    16. ~ggg  2012-04-07 17:34:17  host: aggt232.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A to nie jest tak że standard ładowarek w UE ustalili na MicroUSB?? Jak więc Nokia (Polska) może sprzedawać z innym standardem??

  • 0

    17. ~  2012-04-07 20:29:25  host: 84-10-219-22.dynamic.chello.pl

    jak wam się udalo rozciągnąc test tego fona na 5 str... ? 1 by starczyła :)

  • 0

    18.  2012-04-07 22:20:08

    W tej tendencyjności musi coś być, autor tekstu zauważa brak zaawansowanych opcji (przewijanie utworu) a nie zwrócił uwagi na to że przycisk do odbierania rozmów przy słuchawkach fabrycznych pozwala na zmianę utworu/stacji radiowej, przy bieganiu (jogging) bardzo przydatna rzecz. Oczywiście telefon ma swoje wady ale przy takiej cenie są one niezauważalne.

  • 0

    20. ~daw  2012-04-08 13:14:45  host: 78.133.243.8

    wole samsunga lepszy interfejs, wyglad i zasięg

  • 0

    21. ~daw  2012-04-08 13:19:47  host: 78.133.243.8

    testowałem 101 i x1-01 po miesiącu coś dziwnie zaczął zasieg się zachowywać według mnie slabo dopracowany dualsim z antena

  • 0

    22.  2012-04-08 23:16:59

    O "rzetelnosci" testu swiadczy juz to, ze autor czepia sie miejsca produkcji telefonu. A jakie to ma znaczenie gdzie dany sprzet powstaje? Ze niby w Indiach ludzie maja tylko 4 zamiast 5 palcow w kazdej dloni i przez to robia gorszy sprzet? O tym jaki powstaje jakosciowo produkt decyduje sam producent a nie robotnik danej fabryki. Wiekszosc wytworcow elektroniki ma swoja produkcje w Chinach a wszyscy "oswieceni" wysmiewaja produkty z Mada in China. Apple, z tego co wiem, tez robi w Chinach a redaktorzy i fanboye "jabluszka" rozczulaja sie nad iPhonami wysmiewajac konkurencje wyprodukowana z PRC. Bez sensu. Jesli Nokia postanowila, ze w Indiach jest produkcja budzetowych sluchawek to znaczy, ze taki telefon bedzie kosztowal najwyzej kilkanascie- dwadziescia kilka euro i za taka kwote nie ma co oczekiwac cudow na kiju. A gdyby produkcje takich sluchawek umiescic w Niemczech czy Finlandii to zrobiono by je lepiej? Te same materialy, ta sama technologia, ta sama kontrola jakosci... Byloby dokladnie to samo! Tani telefon ma byc...tani i tyle.

  • 0

    23. ~  2012-04-08 23:51:07  host: 031011136128.warszawa.vectranet.pl

    Doczytalem do momentu w ktorym autor byl laskaw uzyc kropki po nr i przestalo mi sie juz chciec czytac dalej. Przepraszam za brak polskich liter. A Nokia...:-(

  • 1

    24. ~Daro  2012-04-09 09:36:56  host: apn-95-40-188-213.dynamic.gprs.plus.pl

    Mam ten telefon już od ponad pół roku i nadal bardzo mi się podoba, ale mam kilka uwag do niego a zacznę od najmniej istotnych do tych poważnych. 1. Obudowa zaczęła już trzeszczeć czyli plastikowa pokrywka z tyłu stała się bardziej podatna na napreżenia i "słychac ją" 2. Zdarza się często że podczas odbioru połączenia nie wiem dlaczego ale włącza sie nieproszony system głośnomówiący co powoduje niezłe "uderzenie w ucho" osoby odbierającej połączenie, a do tego rozmowa robi się publiczna :). Następnie trzeba włączyć rzeczywiście ten system i go wyłączyć, wówczas sprawa wszystko wraca do normy. 3. Sprawa najbardziej irytująca to resetowanie się telefonu. Co jakiś czas cały się wyłącza i pojawia się ekran startowy po czym telefon włącza z powrotem wszystkie funkcje. Powoduje to , że przez jakąś 1-2 min. jesteśmy poza zasięgiem. Nie wiem czy powodem jest wnętrze aparatu nie wytrzymujące obciążenia dwóch kart czy może same kart sim są wadliwe :) ale tak się dzieje niemal od początku używania. 4. Zdarza sie że gubi jedna karte tak jakby nagle stał sie telefonem "solo-SIM". Dziwne. Oprócz tych wad technicznych cała reszta w tym prostota obsługi, design,czas pracy baterii czy bardzo wyraźny wyświetlacz są OK. Obecnie myślę już o innej NOKII nieco bardziej zaawansowanej technicznie, ale czekam na jakiś test i opinie na stronach NET bo nie chce wydawać nawet kilku złotych na eksperymenty i nie mam na nie czasu:)

  • 0

    25. ~r  2012-04-09 14:01:58  host: 89-78-88-173.dynamic.chello.pl

    #24: moja ostatnia nokia też się resetowała co jakiś czas. Teraz używam innej marki i resety mi się nie zdarzają.

  • -1

    26. ~andyIno  2012-04-10 00:13:55  host: aei219.neoplus.adsl.tpnet.pl

    wreszcie normalny,zwykly telefon

  • 0

    27. ~  2012-04-10 06:37:05  host: z05-05.opera-mini.net

    Apropo tego testu jaki i ipada, czy nowe urzadzenia nie mialy miec jako standard zlacza micoUSB? Bo widze ze nokia nadal 2,5mm a ipad 30-pinowy dock.

  • 1

    28. ~janekk  2012-04-10 10:49:55  host: 94.42.177.198

    "Odblokowanie ekranu, to standardowo "*" i następnie lewy przycisk funkcyjny." Najpierw w Nokiach trzeba kliknąć lewy klawisz funkcyjny, potem dopiero gwiazdkę...

  • 0

    29. ~franek  2012-04-10 12:13:06  host: 212.160.172.70

    jak dual sim to tylko Motorola ex115 poki co lepszego telefonu nie znalazłem na rynku

  • 0

    30. ~aqq  2012-04-10 12:42:56  host: 62.87.237.17

    "Odblokowanie ekranu, to standardowo "*" i następnie lewy przycisk funkcyjny." - no chyba trochę na odwrót, chyba, że wcale nie jest standardowo.

  • 0

    31. ~Jazz  2012-09-14 13:41:31  host: ip-89-250-204-67.rev.snt.net.pl

    Mam go 3 miesiące i jak dla mnie to bomba. Obsługuje 2 numery telefonów, nie ma internetu i blutufa. To jest to, o co mi chodziło. Na jednym ładowaniu pracuje 4-5 dni. Niczego więcej mi nie trzeba.

  • 0

    32. ~AkFa  2012-09-16 09:09:01  host: pitr.miechow.com

    Mam ten telefon już parę miesięcy i jestem z niego bardzo zadowolony :D

  • 0

    33. ~elm  2012-11-15 14:00:57  host: 46.204.33.13.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    odblokuj gwiazdka menu przycisk w prawo na ikonkę ksiażki tel wybierz kontakty wybierz wszystkie i już jesteśmy na liscie kontaktów najazd na kontakt klikamy zieloną słuchawkę i jak sobie wcześniej ustawimy zeby od razu domyślnie dzwonił z jakiejś karty sim zaczyna dzwonić czad!!! wow !!!

Dodaj swoją opinię