Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Microsoft Lumia 950 XL

Test telefonu Microsoft Lumia 950 XL

Lech Okoń (LuiN) 29 Lutego 2016 09:35

22 7
Na nowe flagowe Lumie czekaliśmy od października 2013 roku, bo w końcu Lumia 930 różniła się od starszej 1520 w zasadzie tylko mniejszym ekranem. Lumia 950 i 950 XL to przełom. Nie dość, że dostajemy nową platformę sprzętową, to jeszcze zupełnie nowy Windows 10 Mobile. Przynajmniej chwilowo nie ma generacyjnej luki pomiędzy podzespołami zastosowanymi w najnowszych telefonach z Androidem i mobilnym Windowsem. A warto pamiętać, że ten ostatni jest mniej zasobożerny.



Największą niespodzianką towarzyszącą prezentacji nowych Lumii był Microsoft Continuum, czyli możliwość szybkiego zmienienia telefonu w pełnosprawny komputer. Wystarczy telewizor z Miracastem lub maleńka przystawka podłączana do dowolnego ekranu.
Największe wątpliwości budziło natomiast postawienie w Lumii 950 XL na znany z temperaturowych problemów chipset Snapdragon 810. Ten jednak, podobnie jak w Xperii Z5, dorobił się chłodzenia rurką cieplną i ono... rzeczywiście działa.

Microsoft wycenił swoje nowe flagowce bardzo wysoko. Przekonajmy się czy rzeczywiście są one godną rozważenia alternatywą dla nieco oklepanych już urządzeń z Androidem i iOS-em.

Zestaw sprzedażowy

Należę do tych szczęśliwców, którzy nie otrzymali Lumii 950 XL do testów jedynie z ładowarką i słuchawkami, lecz w wielkim pudle zawierającym dodatkowo przystawkę Windows Contunuum, z dodatkową ładowarką, przewodem HDMI oraz bezprzewodową myszką i klawiaturą. Razem to wszystko upchane zostało do pudła bardziej przypominające te mieszące laptopy niż telefon. Co warto zauważyć, obie ładowarki USB-C są jednoczęściowe, co ma na celu ochronę klientów przed ewentualnymi pomyłkami i podpięciem do nich innym przewodem niekompatybilnych sprzętów. Ładowanie odbywa się z napięciem 5 V, ale przy natężeniu 3 A, na które nie wszystkie starsze telefony są gotowe.

Specyfikacja

Do testów trafiła Lumia 950 XL Dual SIM. Telefon ma 5,7-calowy ekran QHD (1440 x 2560 pikseli) wykonany w technologii AMOLED i pokryty szkłem Gorilla Glass 4. Dostajemy tym więc takie samo zagęszczenie pikseli jak w Samsungu Galaxy Note 4, czyli 515 punktów na cal. Sercem urządzenia jest chłodzony rurką cieplną ośmiordzeniowy Qualcomm Snapdragon 810 z czterema rdzeniami Cortex-A57 2,0 GHz i czterema rdzeniami Cortex-A53 1,5 GHz. Do tego dostajemy 3 GB pamięci RAM, grafikę Adreno 430, 32 GB pamięci wewnętrznej, czytnik kart pamięci microSD (do 200 GB), LTE Cat6 (300/50 Mb/s), Wi-Fi a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, GPS z GLONASS i Beidou oraz radio FM.

Główny aparat 20 Mpix z optyką Zeiss, optyczną stabilizacją obrazu, zapisem plików RAW i filmów 4K (24, 25 lub 30 klatek na sekundę) uzbrojony jest w unikatową, trójdiodową lampę błyskową "RGB Flash". W ramach Rich Audio Recording dźwięk do nagrań wideo zbierany jest przez 4 mikrofony kierunkowe, a technologia PureView pozwala na korzystanie z bezstratnego zoomu cyfrowego zarówno przy zdjęciach 8 Mpix, jak i w przypadku filmów FullHD (3x) i HD (4x). Możliwości głównego aparatu uzupełnia przednia kamerka 5 Mpix z filmami FullHD.

Zobacz: inne filmy z kategorii Nasze testy


‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 45
  • 0

    26.  2016-03-03 11:46:02

    http://tlp.is/99m
    Nie na trmat ale wrzucam jako cirkawostke :D

  • -1

    27.  2016-03-04 10:55:43

    @24 typowy Windowsy noob i dodatkowo kłamca. Wyjaśnij mi kto i kiedy kazał komuś grzebać w telefonach z Androidem ? Przecież tam możesz używać jednego, a nie np. trzech pulpitów, możesz mieć 2 czy 4 skróty, a nie 20. Ale...ale jak chcesz to możesz mieć 5 pulpitów, możesz mieć widżety i skróty jakie tylko chcesz.
    Intuicyjność WP ? Właśnie tam na siłę starali się wymyślić koło, czasami proste rzeczy gdzie na Symbianie, Androidzie wymagały 2-3 kliknięć tutaj wykonujemy dwa razy dłużej.
    Windows Phone czy Mobile właśnie przypomina wspominanego przez ciebie Linuxa, ale pod najgorszym względem. Nie otwartości, nie szerokich możliwości ustawień, personalizacji. Pod względem tego, że części rzeczy nie da się tam zrobić, że części, a na WP/M większości programów i gier nie masz. Tak...pod najgorszym możliwym względem WP przypomina Linuxa ;) Praktycznie wszystko co jest i co chcemy zrobić na WP da się na Androidzie, za te rzeczy, które możemy zrobić na Androidzie, iOSie...pewnie nie będzie się dało na WP. To jak zaklinanie rzeczywistości i wymyślanie problemów, których nikt inny nie zna...WP nadawałby się jako system stworzony jako nieudana kopia przez ZSRR :D

  • 0

    28.  2016-03-04 10:59:31

    A telefon ? Ktoś powiedział jak 640...to właśnie jak flagowiec za 3000zł może wyglądać i być wykonanie nie lepiej niż tani model z tej serii (Lumia) ? Aparat ? Oczywiście dorównuje najlepszym, ale czy je przebija, jak ma się 950 do Nokii 808PV, do 1020, 1520 ? Czy mamy duży, widoczny progres ?
    Ciekawe jest wypuszczenie topowego modelu w takiej cenie z niedopracowanym oprogramowaniem. No i w ramach samego WP może ono coś wnosi, ale patrząc na to co oferuje iOS i Andek to raczej nadal tempo ślimaka w porównaniu do reszty i to raczej się już nie zmieni. No i po co nam smartfon z systemem, na który nie ma oprogramowania, szczególnie smartfon za 3000zł.

  • 2

    29. ~Łowca Idiotów  2016-03-04 12:04:43  host: 093105011170.gdansk.vectranet.pl

    Za jakie 3000 zł? 950 można kupić w sklepie za 1900 zł a XL za 2500. Do wakacji ceny spadną o 30%

  • 0

    30.  2016-03-04 20:17:57

    i recenzja zabila moje nadzieje :( trzeszczaca, peknieta i wygieta obudowa w telefonie za 2k, iestabilny system z naklejka 10... czym oni chca konkurowac ?

  • 1

    31.  2016-03-04 22:37:49

    @29 Przeważnie troszkę więcej no i pamiętaj też o tym jak późno tele robi recenzję ;)

  • 0

    32. ~Łowca Idiotów  2016-03-05 06:11:46  host: 093105011170.gdansk.vectranet.pl

    Telefon na półkach w sklepach jest od 3 miesięcy. Zrób cenę 1500 zł i ludzie rzucą się jak hieny na padlinę.

  • 1

    33.  2016-03-05 09:58:50

    Zdjęcia wykonane telefonem po powiększeniu wyglądają fatalnie. Rozmyte, zaszumione i wyblakłe kolory.

  • 0

    34. ~eem  2016-03-05 20:29:10  host: host-176-221-123-19.dynamic.mm.pl

    co to za telefon? http://tlp.is/9af

  • 1

    35. ~@34  2016-03-06 21:14:01  host: host-176-221-123-106.dynamic.mm.pl

    http://tlp.is/8vw

  • -1

    36. ~  2016-03-07 17:06:27  host: abis178.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nic dodać nic ująć syf totalny nic więcej.

  • 0

    37. ~  2016-03-07 17:08:33  host: abis178.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Plastik za 2,5 tysiaka,tylko idiota kupi taki szajs.

  • -1

    38. ~JanJig  2016-03-09 18:50:31  host: ip-191-52.ists.pl

    Parodia nie flagowiec. Jedna wielka Beta i plastik fantastik. Ms idzie na dno.

  • 1

    39. ~tata  2016-03-12 07:44:49  host: 178235042067.dynamic-ww-7.vectranet.pl

    gdy stanieje bedzie moj

  • 1

    40. ~Kornik  2016-03-20 23:02:14  host: aepy57.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Niedawno przesiadłem się na lumie 950 xl z samsunga galaxy note 3. W skrócie - nie zamierzam już wracać do androida. Myślałem że będzie mi brakowało rysika z nota, ale funkcja nagrywania rozmów załatwiła sprawe. Aparat robi genialne zdjęcia, lepsze od galaxy s7 - do ostatniej chwili wstrzymywałem się z zakupem l950 licząc, że samsung pokaże coś naprawdę dobrego - zawiodłem się. Lumia deklasuje Samsunga, zresztą wydaje mi się, że nawet starsze modele Samsunga potrafią wychwycić więcej detali. Wracając do 950 XL - świetny ekran, dobry odbiornik gps(o niebo lepszy niż w note 3), intuicyjny system. Aplikacji jest sporo - może przydałyby się tylko googlowskie aplikacje jak maps, ale poza tym nie widzę powodów do narzekania. Plus za obecność radia fm, które jednak średnio łapie fale - no ale mimo wszystko jest :) Tel działa szybko, sprawnie i po prostu używanie go sprawia mi znacznie więcej przyjemności niż używanie note-a, którego nie ukrywam też lubiałem. Minusy też się znajdą - filmy w full hd wyglądają słabo w porównaniu z innymi telefonami jakie używałem, za to po przejściu na 4k jest ok, choć mam wrażenie że i tak nieco gorzej niż w note3. Poza tym autofocus działa fatalnie - szczególnie na wideo. Ogólnie bardzo udany telefon z pewnymi małymi wadami, które być może znikną wraz z kolejnymi aktualizacjami. Do androida nie wracam - Windows na telefonie bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.

  • 0

    41. ~PL  2016-03-21 15:45:46  host: 193.109.225.252

    @40 ~Kornik Przepraszam ale ekran 950 xl nie jest świetny - ma słabą jasność. Latem, na zewnątrz będziesz żałował. Konkurencja nie ma tackich problemów.

    Aplikacji jest poprostu zamało. Lumie 950/950 xl są średnie i tyle. W tej chwili za 1599,00 można nabyć nowego LG G4. IMHO 950/ 950xl winny być tańsze od LG G4. Wtedy miały by szansze na większą popularność.

  • 0

    42. ~Kornik  2016-03-22 13:11:50  host: dza133.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jasność w pełnym słońcu jest na podobnym poziomie co w note 3 - tam nie narzekałem, choć przyznam że jaśniejszy ekran wcale by mi nie zaszkzodził - na pewno są lepsze telefony pod tym względem. Co do LG G4 - to rewelacyjny telefon, ale wszstko zależy na co patrzymy przy zakupie. Dla mnie kryterium jest aparat - używałem prawie wszystkich flagowych samsungów, Nokie 808 i Lumie 1020. Moim subiektywnym zdaniem do 1020 zbliżyło się zaledwie pare modeli - Lumia 950, LG V10 i Nexus 6P. LG ma strasznie słabą baterie, a Nexus ponoć się łamie :) Została więc Lumia. Poza tym nie zgodze się z recenzją, że Lumia 950 ma jakieś szczególne właściwości wideo - liczba klatek na sekundę i slow mo to nie jest nic nadzwyczajnego. Według mnie tutaj wyróżnia się LG V10 z bardzo przydatną regulacją iso w trakcie nagrywania. Nie rozumiem dlaczego inni producenci jeszcze tego nie używają, bo to jest prawdziwy killer feauture.

  • 0

    43. ~robzuch  2016-03-23 10:50:56  host: user-94-254-176-58.play-internet.pl

    Kupilem jako jeden z pierwszych jak tylko pojawily sie w sprzedazy. Po kilku latach zadowolenia z WP ta Lumia mnie zawiodla. Oddalem ja i wrocilem do 830. Niestabilny system, bledy (np. z prawidlowym wyborem sms), obudowa, tego nie spodziewalem sie po flagowym modelu. Dalwm sie namowic na andka, ale po tygodniu mam go dosyc i znowu wracam do 830. Kurde dziwna jest polityka microsoftu. Maja produkt w ogromnym potencjalem, a nie potrafia go dobrze sprzedac. Masakra jakas.

  • 0

    44. ~p. Kormik  2016-03-25 12:33:33  host: user-94-254-243-182.play-internet.pl

    ja tez nie lubjalem androida al e odkąd mam smartfon C. 3 od myPhone to go od razu polubiłem. sorki, polubialem.

  • 1

    45. ~Aqarius  2016-06-20 16:37:10  host: agrm22.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Do pacmana, ktory nie do końca wie co pisze. Android kolego to przerobiony przez Googla Linux i nie wypisuj bzdur, że jest taki cudowny bo nie jest.

Dodaj swoją opinię