Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Microsoft Lumia 640 LTE

Test telefonu Microsoft Lumia 640 LTE

Lech Okoń (LuiN) 7 Września 2015 10:00

15 1
Smartfony to nie tylko górna półka, miliony rdzeni i pikseli. To też, a w Polsce właściwie głównie, urządzenia o przystępnej cenie. O ile w przypadku dolnej półki liczyć musimy się z długą listą kompromisów, o tyle już szeroki średni segment rynku do zaoferowania ma naprawdę wiele. To jednak też grupa cenowa, w której wybory są najtrudniejsze. Czasem lepiej jest kupić dwuletniego flagowca, niż płacić 1000 zł za nowy, pozycjonowany niżej model. Czasem też okazuje się, że porządny, nieirytujący i co ważne długo trzymający na akumulatorze smartfon dostać możemy za zaledwie 550 zł.



Mowa tu o bohaterze tego testu, smartfonie Microsoft Lumia 640. Telefon dostępny jest w Polsce w dwóch wariantach: na dwie karty SIM z łącznością HSPA+DC oraz na jedną kartę, ale uzbrojony dodatkowo w LTE. To ten drugi wariant urządzenia trafił na testy i choć smartfonom Microsoftu wciąż daleko jest do sprzedaży iPhone'ów czy urządzeń z Androidem, to właśnie takimi modelami firma może szybko poprawić tę sytuację. Do rzeczy jednak.

Spis treści:
Zestaw

Lumia 640 trafiła do testów wyposażona jedynie w jednoczęściową ładowarkę microUSB o niezbyt imponującym natężeniu 0,75 A. W zestawach sprzedażowych zdarzają się też "pchełkowe" słuchawki z mikrofonem, które pewnie będzie trzeba szybko podmienić na jakieś porządniejsze. Zdecydowanie brakuje przewodu USB, nie obraziłbym się za szybszą ładowarkę, ale gdzieś musiały się pojawić oszczędności.

Zobacz: inne filmy z kategorii Nasze testy


Sprawdzone podzespoły

Choć Lumia 640 atakuje średnią półkę cenową od jej dołu, dostajemy zaskakująco dobre podzespoły, trafiające i do dwukrotnie droższych urządzeń. Pierwsza sprawa to 5-calowy ekran o rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli, IPS LCD, 294 ppi, Gorilla Glass 3, Clear Black), gdzie i na qHD przy tej cenie nie kręciłbym nosem. Snapdragona 400 (cztery rdzenie 1,2 GHz, grafika Adreno 305) również nie trzeba nikomu przedstawiać - w przypadku Androida jest to takie rozsądne minimum, ale już pod Windows Phone mamy demona szybkości. 1 GB pamięci RAM również najzupełniej wystarcza do płynnej pracy systemu i niweluje obawy o działanie nadchodzącego mobilnego Windowsa 10. 8 GB pamięci wewnętrznej będziemy mogli rozszerzyć za pomocą kart microSD - to całkiem niegłupi pomysł, jeśli ktoś zamierza intensywnie korzystać z aparatu 8 Mpix (autofocus, diodowa lampa, obłędne makro, o którym za chwilę), szczególnie nagrywając filmy FullHD. Łączności HSPA+DC (42/5,76 Mb/s) wtórowało w testowanej sztuce LTE Cat4 (150/50 Mb/s), a do kompletu doszło Wi-Fi b/g/n (niestety bez ac) i Bluetooth 4.0. Jest GPS, jest NFC czy radio FM, natomiast względem wyżej pozycjonowanej Lumii 730/735 zabrakło funkcji ładowania indukcyjnego. Do telefonu trafił wymienny akumulator o pojemności 2500 mAh, a całość ma wymiary 141,3 x 72,2 x 8,8 mm i masę 145 gramów.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 34
  • 0

    15. ~  2015-09-09 20:49:36  host: public-gprs361498.centertel.pl

    Ale nigdy z tego nie korzystałem:)

  • 0

    16. ~Pytajnik  2015-09-09 22:55:50  host: PC-77-46-58-114.euro-net.pl

    Do 5) Panie Leszku czy teraz Pana wybór telefonu to Microsoft Lumia 640 LTE czy nadal Lumia 735?
    drugie pytanie a co odnośnie większego brata czy może warto zainwestować w Microsoft Lumia 640 XL LTE?

  • 0

    17. ~muchi  2015-09-09 22:56:39  host: host-81-190-136-85.olsztyn.mm.pl

    Poleciłem ten telefon koledze i było ok do momentu kiedy zajrzeliśmy do "sklepu" z aplikacjami, chodziło konkretnie o jakiś gps na rower z możliwością dodania własnych poi - na windowsa nie ma nic! totalna bieda.

  • 0

    18. ~warikap  2015-09-09 23:10:58  host: public-gprs361711.centertel.pl

    at14. kilka moich sony : c 702 , w 660 , w 3000 i inne a których nazw nie pomne miały to co piszesz, jednak nagrywanie rozmowy bylo do kiepskiego (mam na myśli jakośc ) formatu amr i w dodatku z pikaniem co jakies 15 sekund.

  • 1

    19.  2015-09-10 00:09:41

    16, Pytajnik - w moim odczuciu 735 jest pod wieloma względami ciekawsza, no i jednak bardziej poręczna. Jedyne co martwi to bardzo wysokie koszty naprawy ekranu w razie stłuczenia. W LCD wystarczy zmienić szybę, a w 735, gdzie jest ładniejszy i czytelniejszy OLED - trzeba cały ekran. No a to już smutny wydatek rzędu 400 zł. Oba telefony szczerze polecam, bo są warte swojej ceny jak mało które w tym segmencie cenowym. Ale jak ktoś ma tendencję do niszczenia telefonów (sam nigdy w życiu nie stłukłem w telefonie ekranu), to powinien na wszelki wypadek wybrać 640-stkę. Ta ostatnia robi też dużo lepsze zdjęcia makro.

  • 0

    20. ~  2015-09-10 00:26:45  host: n19-07-04.opera-mini.net

    Luin. przeczytałem specyfikacje 640 i 735 i jakoś nie widzę nic ciekawszego w tej drugiej. więc zvciekawosci l zapytam co miałeś na myśli?

  • 0

    21.  2015-09-10 01:36:56

    20, Przede wszystkim ekran czytelniejszy w słońcu od tego w Lumii 930. Gabarytowo też mi bardziej pasuje jako taki "jednoręki" telefon, w którym można sięgnąć palcem do każdego miejsca. No i to zintegrowane ładowanie indukcyjne może się podobać. Tutaj wylałem swoje achy i ochy na jej temat: http://tlp.is/6oc

  • 0

    22. ~  2015-09-10 09:03:14  host: n19-05-03.opera-mini.net

    Luin. dzięki za odpowiedź.

  • 0

    23.  2015-09-10 09:34:59

    Wystarczy spojrzeć na ekrany lumii 735 i 640 leżących obok siebie. OLED to najwyższa półka, czerń jest taka wyrazista, że nie widać gdzie się kończy ekran a zaczyna ramka.

  • 1

    24. ~640user  2015-09-10 11:55:50  host: tor29.anonymizer.ccc.de

    @11 polska strona sklepu Microsoft, da się kupić przez konsultanta, trzeba mieć kartę, którą da się płacić w necie.

  • 0

    25.  2015-09-10 14:50:14

    @24 dziękuję

  • 0

    26. ~  2015-09-10 21:04:26  host: ip-5-172-247-243.free.aero2.net.pl

    Ja nie kupię niczego od Microsoftu przez szacunek do Nokii.

  • 0

    27. ~Pytajnik  2015-09-10 21:32:35  host: PC-77-46-58-114.euro-net.pl

    LuiN dziękuję bardzo za odpowiedź.

  • 0

    28. ~KOZAKcki  2015-09-12 13:58:07  host: 78.10.148.37

    Ja mam od pol roku i jest spoko telefonik.

  • 0

    29. ~640 user  2015-09-13 20:42:07  host: falcon.ak-com.pl

    Po przesiadce z Androida na MS Lumie 640 już nie wróciłbym z powrotem do andka. Tu po prostu wszystko działa i nie trzeba się zastanawiać czy starczy baterii czy nie. System działa bardzo stabilnie telefon nie wyłączany przez miesiąc działa jak tuż po zakupie. Jak dla mnie rewelacja. Przesiadłem się z Androida 4.2.2. Samsungowi już dłużej nie chciało się wspierać mojego modelu, wiec mu podziękowałem.

  • 0

    30. ~zadowolony:)  2015-09-13 21:43:46  host: 93-142-132-186.adsl.net.t-com.hr

    Przesiadłem się na 640xl z S4 i jestem bardzo zadowolony, wreszcie telefon działa, a nie się muli jakby musiał, a najlepsze, że dałem 650zł za nową na wolnym rynku! Luinie prosimy o test aparatu z 640xl bo jest zaskakująco dobry !!!! :-) Jestem ciekaw twojej opinii porównania do droższych telefonów :-) Polecam dwa telefony z WM 640xl i 830 (ma dziewczyna i aparat jest szokująco dobry a filmy mają audio z bitrate 1536Kbps !!!! )bo są moim zdaniem najlepsze w swojej klasie :O Pozdrawiami czekam na WM10

  • 0

    31.  2015-09-14 08:53:56

    30, zadowolony - Lumia 640 XL chwilę będzie musiała jeszcze poczekać. Dziś odsłonimy wielki fotopojedynek LG G4 vs. S6 Edge vs. Xperia Z3+, a następne w kolejce są testy Huaweia P8 Lite i LG G4.

  • 0

    33. ~  2015-09-15 06:54:52  host: 212-106-22-219.adsl.inetia.pl

    Nadal się zastanawiam, którą wybrać, czy 735 czy 640. Z tego co widzę, to 640 zbiera pochwały za zdjęcia a 735 za ekran.

  • 1

    34. ~Kerto  2015-09-15 21:27:27  host: user-46-112-83-28.play-internet.pl

    Mam dobre porównanie. Od prawie roku używam Galaxy Grand 2 a żona kupiła dwa miesiące temu Lumię 640. Oba telefony mają DS. Lumia 640 jest inna niż np. Samsungi androidowe. Ma dużo mniejsze możliwości konfiguracji. Np. w Lumii 640 nie ma w ogóle możliwości wyciszenia telefonu jednym przyciskiem - brak takiego kafelka. Trzeba nacisnąć boczny przycisk głośniej/ciszej a następnie z menu, które pojawi się u góry ekranu należy nacisnąć mikroskopijny przycisk ^. I wtedy palcem można na pasku zciszać lub zgłaśniać i to samo z jasnością ekranu. Wibracja tylko jest albo jej nie ma. I jest ona ledwo wyczuwalna. Nie wibruje ciągle, lecz dwa krótkie razy, na początku dzwonienia. Mógłbym podać mnóstwo przykładów inności, ale po kilku sesjach konfiguracji Lumii uważam, że Android jest potężny pod tym względem. Lumia to kopciuszek. Bateria jest dobra, ale w Galaxy Grand 2 jest lepsza. Trzyma dłużej. Po pociągnięciu paska od góry ekranu w Lumii są tylko cztery poręczne kafelki - do wyboru w ustawieniach. Jeśli potrzeba więcej trzeba grzebać w opcjach, albo doinstalować jakąś dodatkową aplikację. W Androidzie jest ich wiele więcej. I najważniejsze to książka telefoniczna. W Andoidzie to potęga - bardzo czytelna, wygodna. W Lumii to także kopciuszek. Generalnie przyciski ustawień są za małe, ledwo widoczne. Książka w Lumii jest też bardzo ascetyczna. Kolory w androidzie powodują, że tam jest ona bardzo czytelna. W Lumii świetnie działa 3G. Rozmowy są bardzo dobrej jakości. Ma mnóstwo zalet, ale do pracy wolę jednak Granda 2. Jest jeszcze poruszana sprawa spowalniania działania telefonu. W Galaxy po niecałym roku już wyraźnie to widać. trzeba cierpliwości. W Lumii zobaczę za rok.

  • 0

    35. ~karluum  2016-11-04 19:14:48  host: 78.10.74.209

    Znakomity telefon za niewielkie pieniądze a Winda 10 po aktualizacji anniversary niewiele ustępuje szybkości Win8.1. Jestem z niego bardzo zadowolony i podtrzymuje swoje zdanie. Tanie telefony tylko z Windows

Dodaj swoją opinię