Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu LG P710 Optimus (Swift) L7 II

Test telefonu LG P710 Optimus (Swift) L7 II

Arkadiusz Dziermański 25 Października 2013 12:04

12 3
Zaprezentowana w lutym 2012 roku na targach Mobile World Congres seria smartfonów L od LG została bardzo ciepło przyjęta przez użytkowników. Do trzech modeli L3, L5 oraz L7 po kilku miesiącach dołączył najmocniejszy przedstawiciel serii - L9. Pomimo tego, że na dobrą sprawę warte uwagi były tylko modele L3, za smartfonowe funkcje w ograniczonym wydaniu, ale za to z mocną baterią, przyzwoitym dźwiękiem i niską ceną oraz L9, za bardzo dobry stosunek ceny do jakości oraz duży wyświetlacz, to największą popularnością, głównie za sprawą operatorów, cieszyły się modele L5 i L7. Pierwszy z nich raził zbyt niską rozdzielczością ekranu w porównaniu z jego przekątną, a drugi był zdecydowanie za słaby sprzętowo, przez co jego działanie pozostawiało sporo do życzenia. Na fali popularności serii nie mogło zabraknąć kontynuacji, czyli drugiej generacji modeli z serii L. Bohaterem poniższej recenzji będzie model L7 II. Teoretycznie żeby odnieść porównywalny sukces do swojego protoplasty wystarczy poprawa wydajności i nie gorsze możliwości pozostałych funkcji. Porównując obydwa modele na papierze otrzymujemy ten sam wyświetlacz, więcej pamięci RAM, mocniejszy, dwurdzeniowy procesor, lepszy aparat, mocniejszą baterię oraz trochę bardziej kompaktowe wymiary. A jak to wygląda w praktyce, sprawdźmy.

Typowy zestaw

Zestaw sprzedażowy telefonu jest typowy dla modeli z niższej półki. W pudełku znajdziemy jednoczęściowe słuchawki z mikrofonem, kabel USB oraz zasilacz sieciowy. W zasadzie nie powinniśmy się spodziewać niczego więcej, ale dodatkowa karta pamięci nigdy nie jest złym pomysłem.

Atrapę przysłali?! - wygląd i budowa

LG L7 II jest średniej wielkości smartfonem o wielkości 121,5 x 66,6 x 9,7 mm. Jego masa wynosi 118 gramów, co również jest przeciętną wartością. Dużą część podanej masy stanowi bateria. Bez niej łatwo odnieść wrażenie, że trzymamy w ręku wydmuszkę. Nawet puste w środku plastikowe atrapy w marketach bywają cięższe. Spora w tym zasługa materiałów z jakich telefon został wykonany, których muszę przyznać, mocno się obawiałem otwierając pudełko. Po kilku dniach spędzonych ze zrobionym z fatalnych materiałów L5 II w ciemnej wersji kolorystycznej miałem nadzieję, że jego starszy brat wypadnie choć trochę lepiej. Nadzieje się spełniły. W niedużym stopniu, ale jest lepiej. Ekran chroniony jest taflą szkła Gorilla, która minimalnie ugina się pod większym naciskiem. Pod ekranem znajdziemy charakterystyczny, podświetlany różnokolorowo, sprzętowy przycisk Home, na prawo od niego przycisk Menu, a na lewo Wstecz. Nad ekranem znajdziemy logo LG, przedni aparat, głośnik rozmów oraz czujnik zbliżeniowy... w bliżej nieokreślonym miejscu. Jest tak dobrze zamaskowany, że na co dzień prawie go nie widać. Czujnika oświetlenia niestety nie przewidziano. Przedni panel okala srebrna, plastikowa, ale na szczęście nie wyglądająca tandetnie ramka. Nie wykazuje ona tendencji do łuszczenia farby.

Na prawym boku telefonu znajdziemy przycisk blokady ekranu/włączania telefonu, a na lewym przycisk skrótu (domyślnie Quick Memo) oraz regulacji głośności. Na dolnej krawędzi umieszczono gniazdo microUSB oraz mikrofon do rozmów, a na górnej gniazdo Jack 3,5 mm oraz dodatkowy mikrofon.

Zobacz: inne filmy z kategorii Nasze testy


Tylna klapka została wykonana z giętkiego plastiku, który został pomalowany na szaro z charakterystycznymi pasami, przez co próbuje imitować metal. Z tyłu telefonu znajdziemy głośnik zewnętrzny z delikatną wypustką przez co nie przylega szczelnie do podłoża, logo LG oraz aparat z diodą doświetlającą. Klapka zachodzi aż na krawędzie boczne telefonu. Pomiędzy nią, a baterią mamy nieduży prześwit, przez co obudowa ugina się w środkowej części, ale na szczęście nie skrzypi (albo też, nie zdążyła zacząć skrzypieć). Po zdjęciu tylnej klapki widzimy, że pełni ona również rolę anteny modułu NFC. Została w niej zatopiona płytka, która dwoma stykami łączy się z płytą główną telefonu.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 35
  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    16. ~  2013-10-26 11:45:53  host: 217.96.55.6

    W tym telefonie nie występuje szkło typy Gorilla a tylko szkło o zwiększonej wytrzymałości- infolinia LG

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    17.  2013-10-26 14:25:40

    Znacznie lepiej dopłacić 70zł i wybrać Sony Xperia M lub Xperia L, oba są obecnie w sieci sklepów Euro Rtv Agd za 899zł podczas gdy LG L7 II kosztuje tam 829zł. Sony zamiast mocno odstającego procesora Snapdragon S4 Play(stare 45nm, brak wsparcia dla HD, słabe gpu Adreno 203) od całej rodziny Snapdragon 4, posiadają wersję S4 Plus wykonaną w nowszym procesie technologicznym 28nm, zamiast Cortex A7 znanego z LG mamy tam bardziej wydajnego Krait, do tego 1GB pamięci RAM oraz dużo wydajniejsze gpu Adreno 305. Wybór jasny, lepiej dać te kilka złoty więcej za sporo lepszy sprzęt.

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    18. ~verin  2013-10-28 10:04:07  host: 213-17-201-42.ip.netia.com.pl

    ktoś tu grał w ewolucję:D?!

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    19. ~mic28  2013-10-28 12:27:37  host: 81-210-38-36.ip.netia.com.pl

    A moim zdaniem jest to interesujący produkt od LG. Kusi ceną, specyfikacją i funkcjonalnością. Szkoda, że moje fundusze nie pozwalają mi na jego zakup.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    20. ~smartek  2013-10-28 12:48:18  host: d70-177.icpnet.pl

    @mic28, przecież on fortuny nie kosztuje. Chyba skończyły się czasy, w których wybierasz najlepszy telefon raz na 3-5 lat. Lepiej kupować częściej a tańsze. Oczywiście jak dysponujesz odpowiednią gotówką, bądź to Twoje hobby, to zapewne zainwestujesz w wyższą półkę cenową.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    21. ~piotrek bb  2013-10-28 17:09:56  host: 78.133.139.172

    Za tą cenę lepszego telefonu nie ma na rynku. Największą zaletą jest bateria I dwa rdzenie od Qualcoma , ktore są wydajniejsze niż TI w L9. Pozdr

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    22. ~gosciu  2013-10-28 19:35:23  host: 89-76-224-60.dynamic.chello.pl

    piotrek nie psiz bzdur L9 ma procek TI OMAP4430, z 2 rdzeniami arm cortex a-9 a lg l7II ma qualcoma 8225 z 2 jajkami arm cortex a7 l9tka ma niemal 50% mocniejszy procek i jest to bardzo widoczne, gdyz jest znacznie mniej zaciec czy spowolnien a nawet mozna zaryzykowac powiedzenie ze na l9 prawie ich nie ma. l9 ma tez pover sgx540 ktore moze demonem nie jest ale i tak jest te kilkanascie % mocniejsze niz adreno 203

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    23. ~  2013-10-30 15:35:07  host: 92.60.132.22

    Chyba jednak L9II - za słaby GPU jak dla mnie, bo reszta parametrów i sam telefon OK, bo filmy HD to wole jednak na TV oglądać, a nie na 4-5".

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    24.  2013-10-30 18:39:47

    A co myślicie o polskich smartfonach takich jak np. Manta Quad Titan którego test można zobaczyć np na http://www.tabletradar.pl/testy-smartfonow/763-test-smartfonu-ma nta-quad-titan-ms5001?showall=1&limitstart=

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    25.  2013-10-31 07:34:06

    Bas w telefonie? Szanowny Panie recenzencie. Ogarnij się,l bo tylko szargasz dobre imię telepolis.pl!

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    26. ~4esz  2013-10-31 11:18:21  host: 89-74-155-16.dynamic.chello.pl

    nie wiem jak u innych ale u mnie w romie v10e jest możliwość przeniesienia aplikacji na kartę pamięci. Telefon mam od tygodnia, przycięcia launchera można zaobserwować tylko przy wychodzeniu z jakiejś zasobożernej apki i przy ładowaniu się google play. Jakość dźwięku nie powala na kolana, ale na standardowych słuchawkach dokanałowych, dołączonych do galaxy note 10 jest w 100% wystarczająco dobra dla typowego autobusow0-tramwajowego słuchacza. Wydajność w grach jest troche lepsza niż w xperii neo, którą miałem do tej pory, czyli równiez wystarczająca (subway surfers, słowotok i inne takie proste zabijacze czasu działaja znakomicie). Jakość rozmów jest bardziej niż dobra, wszystko słychac glośno i wyraźnie. Ekran to bajka (nawet przy takiej niskiej rozdzielczości wszystko ładnie wygląda), kąty widzenia i kolory tez są ok (ale nie wiem kto patrzy na ekran telefonu pod kątem 90 stopni, to juz przerost formy nad treścią). Jeżeli ktoś się zastanawia nad tym telefonem i ma mozliwość wzięcia za jakiś smieszny grosz w abonamencie to nie ma się co zastanawiać tylko brać. Aha, i najlepiej od razu jeszcze przed zakupem wsadzić swoja kartę sim i zobaczyć, czy nie zanika zasięg podczas ładowania.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    27. ~hehe  2013-10-31 19:13:41  host: cnj236.neoplus.adsl.tpnet.pl

    "Żeby jednak nie było tak różowo, z L7 II miałem potężne problemy co kilka połączeń wychodzących. Moi rozmówcy słyszeli głuchą ciszę, tak jakby wzięli do ręki telefon, który nie dzwoni, podczas gdy ja słyszałem wszystko jak zwykle. Nie pomógł reset ustawień, ale wszystko wskazuje na to, że była to bolączka tego konkretnego egzemplarza. Kilka osób posiadających ten model zaprzeczyło odnośnie posiadania tego typu problemów. " Kiedys sie interesowalem tym modelem w zasadzie zaraz jak sie pojawil i znalazlem na zagranicznym portalu duzo komentarzy ktore opisywaly ten problem. Wiec nie jest to wada tylko tej sztuki tylko wada fabryczna wielu jak nie wszystkich egzemplazy

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    28.  2013-11-02 21:33:37

    @25 W ostatnim czasie mam mało styczności z innym sprzętem grającym niż komputer i telefony. Więc jak coś się z tej drugiej grupy wyróżnia, to to zapisuję. Zauważ, że nigdy nie używam porównań do innych sprzętów grających, zawsze wszystko obraca się dookoła telefonów.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    29. ~tygrysio  2013-11-12 18:09:18  host: 88-199-45-84.matcom.com.pl

    Powiem tylko tyle - jakość dźwięku po prostu poraża. Zaryzykuje stwierdzenie, że gra on lepiej niż Iphone 5 czy droższe Xperie - duże zaskoczenie. To subiektywne ale ze słosunkowo tanimi słuchawkami ep-630 gra świetnie. Na tym telefonie po prostu czuć w którym momencie słuchawki nie dają rady i jak działa stopień kompresji mp3. Bateria świetna i szybko się ładuje - w stanie czuwania wytrzymał ponad 20 dni i trochę się nim bawiłem. Niestety, przy włączonym wyświetlaczu pobór jest duży i bateria znika w oczach. Szkoda, że nie dali bardzie energooszczędnych podzespołów. Wyświetlacz jest niestety gorszy niż w poprzednim modelu i duużo ciemniejszy - 50% jasności świeci gorzej niż 15% w l7 poprzedniej generacji. Radio zbiera fale tak samo źle - wszystkie LG Lki mają tą wadę - nie wiem co z nimi robią. Wydajność średnia - może na czystym androidzie jest lepiej - nie widzę tutaj różnicy w porównaniu do starszej generacji. W sumie faktycznie telefon mocno przeciętny z po prostu rewelacyjnym dźwiękiem. Jest lepszy jako odtwarzacz muzyki niż telefon. Warto gosprawdzić dla samej jakości dźwięku - będziecie zaskoczeni - dużo droższe modele wymiękają nie tylko od LG, nie wiem co jest zasługą tego dźwieku, ale chyba nie tylko s4 play.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    30. ~plkarola  2013-11-18 10:48:25  host: ip-79-175-201-251.cable.smsnet.pl

    Niestety nie polecam tego telefonu, jak również formy LG. Już dwa razy telefon był w serwisie i firma nie umie poradzić sobie z problemem. Nie mam tego problemu o którym większość z was pisze - tzn. że telefon gubi zasięg podczas lądowania. Mam za to problem podczas rozmów, co jest bardzo uciążliwe telefon wówczas gubi zasięg i co 10-30s. przerywa rozmowę. Maskara :( Chętnie zezłomuje ten telefon. LG nie widzi problemu a ja nie wiem co robić. Ma ktoś taki problem?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    31. ~nrb  2013-12-11 22:10:32  host: 78-131-235-38.tktelekom.pl

    Witam.Jestem posiadaczem tego telefonu i mam nastepujące pytanie.Dlaczego nie dzialaja mi np. youtube,viber itp gdy mam wlaczone wifi?Pokazuje ,ze brak polaczenia sieciowego,podczas gdy np. facebook mi dziala ,choc nie do konca bo nie wczytuje zdjec do konca itp. prosze o pomoc ,pozdrawiam

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    32. ~Rod  2013-12-26 21:15:50  host: 26-145.beskidmedia.pl

    @darkussss ale za to LG L& ma większy ekran o 0,3 cala. Co prawda Xperia L ma 4,3 calowy ekran ale te 0,3 przeznaczone jest na przyciski funkcyjne, to samo Xperia M, podczas gdy w serii L przyciski są pod ekranem.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    33. ~Robson  2014-01-01 22:23:41  host: afnf107.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Faktycznie mogę potwierdzić wadę tego telefonu. Często moi rozmówcy mnie nie słyszą. Jest to bardzo irytujące. Oddałem ten telefon już 4 razy do serwisu i cały czas wpisują w gwarancję, że problem w serwisie nie wystąpił. Telefon jest według nich sprawny. Jeżeli znają ten problem to tym bardziej jest to dziwne, że nie mają go zamiaru naprawić. Może się nie da? Sprawa kwalifikuje się do UOKiK za uchylanie się LG od naprawy w ramach gwarancji. To jest skandaliczne zachowanie się tego producenta.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    34. ~org  2014-01-26 20:56:45  host: 62.87.233.56

    Mam ten sam problem z polaczeniami wychodzacymi w 3/5 polaczen rozmowca mnie nie slyszy jest to irytujaca bo zeby usunac blad trzeba zrestartowac telefon lub odebrac polaczenie przychodzace