Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu LG Nexus 5

Test telefonu LG Nexus 5

Marcin Kruszyński (vonski) 27 Maja 2014 17:01

3 1
Ubiegłoroczny model Nexus 4 był sporym zaskoczeniem w kwestii sprzedaży. Sprzęt z mocną specyfikacją i bardzo atrakcyjną ceną rozchodził się jak przysłowiowe "świeże bułeczki", a przez kilka pierwszych miesięcy jego producent, firma LG miała wyraźne problemy z nadążeniem z produkcją i zaspokojeniem popytu klientów Google'a. Okazało się, że praktycznie pozbawiony reklamy model może obronić się sam - wystarczy dobra cena, atrakcyjny wygląd, niezła specyfikacja i wsparcie internetowego giganta. O jego następcy - Nexusie 5 mówiło się od dawna wiele, zarówno w kontekście oczekiwanej specyfikacji jak i spodziewanych, niestety nieco wyższych cen. Nowy model o oznaczeniu seryjnym D821, produkowany kolejny raz przez LG, pojawił się na rynku jesienią 2013 roku, przy okazji premiery nowej odsłony Androida - 4.4 KitKat. Czy Nexus 5 spełni pokładane w nim nadzieje i przebije się na bardzo "ciasnym" rynku flagowych modeli? Na te pytanie spróbuję odpowiedzieć w niniejszej recenzji.



Zawartość pudełka

Spróbujcie zgadnąć co znajdziemy w pudełku Nexusa 5? Telefon, ładowarka z kablem microUSB, papiery i kluczyk do szufladki SIM? Zgadliście. Poza wspomnianym, bardzo typowym wyposażeniem, w kolorowym pudełku w barwach KitKata nie znajdziemy nic innego. Tradycyjnie już dla produktów linii Nexus, nie uświadczymy nawet prostych słuchawek do prowadzenia rozmów, o innych dodatkach również można zapomnieć. I chyba nie ma nawet co się rozwodzić nad tym zestawem: tak było, jest i raczej już będzie.

Zobacz: inne filmy z kategorii Nasze testy


Specyfikacja

Specyfikacja Nexusa 5 to w zasadzie typowa "górna półka" drugiej połowy 2013 roku. Podobnie jak u flagowych modeli konkurencji, sercem smartfonu jest układ Snapdragon 800 z czterema rdzeniami Krait 400, tutaj pracującymi z częstotliwością 2,3 GHz, za obsługę grafiki odpowiada tradycyjnie chip Adreno 330. Nexusa możemy nabyć w wersji z 16 lub 32 gigabajtami wewnętrznej pamięci, choć drugi wariant nie jest oficjalnie oferowany w polskiej dystrybucji. Pamięć operacyjna urządzenia ma wielkość 2 GB. Europejska wersja Nexusa wyposażona jest w modem GSM pracujący w częstotliwościach 800 / 900 / 1800 / 1900 (dla trybu 2G), 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 w trybie HSPA+ oraz 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 w trybie LTE. Warto zaznaczyć, że popularne na polskich aukcjach modele ze Stanów Zjednoczonych posiadają moduł 4G pracujący w innych częstotliwościach (700 / 800 / 850 / 1700 / 1900 / 2100 / 2600), więc LTE rodzimych operatorów na takim egzemplarzu nie będzie działać. "N5" wyposażony jest również w moduły Wi-Fi (a/b/g/n/ac) z dostępnym trybem dual-band, obsługą DLNA, Wi-Fi Direct oraz możliwością pracy jako hotspot. Nie zabrakło oczywiście protokołu Bluetooth (wersja 4.0), odbiornika GPS (również z GLONASS) oraz tradycyjnego microUSB wyposażonego w tryb OTG i SlimPort (2.0). Na pokładzie produktu LG znajdziemy dwa obiektywy aparatu: główny o rozdzielczości 8 megapikseli, z doświetlającą diodą LED oraz przedni z matrycą 1,3 Mpix. Ekran urządzenia ma przekątną 4,95 cala i rozdzielczość FullHD (1920 x 1080), dającą gęstość pikseli na poziomie 445 punktów na cal kwadratowy.

Czegoś brakuje? Nie ma coraz częściej pomijanego radia FM, nie znajdziemy również tradycyjnie w Nexusie slotu kart microSD. Zamknięty w jednoczęściowej obudowie Nexus ma wymiary 137,9 x 69,2 x 8,6 mm i wraz z baterią o pojemności 2300 mAh waży 130 gramów.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 40
  • 0

    21. ~  2014-05-30 19:05:56  host: apn-95-40-109-99.dynamic.gprs.plus.pl

    Fajnie, że recenzja potwierdza obiegową opinię o słabych antenach fonów od LG :) Mam Swifta Blacka i też częste problemy z zasięgiem. Choćby włożę fona do tylnej kieszeni spodni i już trzeszczy dźwięk. Następny mój fon nie będzie od LG.

  • 0

    22. ~  2014-05-30 19:13:14  host: apn-95-40-109-99.dynamic.gprs.plus.pl

    Muszę zareagować na to zdanie: "Nie da się ukryć, że w kwestii multimediów czysty Android dość mocno kuleje i praktycznie każdy użytkownik musi się wspierać dodatkowym oprogramowaniem z Google Play." Czysty czy nie czysty, Android przypomina Windowsy od 95 po Vista. Zawsze mu czegoś brakuje i praktycznie każdą aplikację można a nawet trzeba zastąpić czymś z GP, żeby wygodnie korzystać.

  • 0

    23.  2014-05-30 19:26:05

    @20: moim zdaniem ŻADEN android nie będzie. Sam obchodzę się dość delikatnie ze smartfonami w kwestii programów, poza tym mam już dość mocno wyrobione zdanie o tym czego używać, a czego nie. A i tak średnio co pół roku robię wipe, bo każdy sprzęt zaczyna spowalniać i od czasu do czasu sypać błędami. Ale to bardziej wina właśnie tego dodatkowego oprogramowania i jego optymalizacji, a nie samego systemu.
    @22: no ale w kwestii multimediów to takie Samsungi czy nowsze Sony mają "z pudełka" prawie wszystko, czego przeciętny użytkownik potrzebuje. Są kodeki audio, wideo, napisy w standardowym odtwarzaczu itp.

  • 0

    24. ~  2014-05-30 20:09:55  host: google-proxy-66-249-81-159.google.com

    @18 ale ja w żadnym przypadku nie mówię, że bateria jest super. Ale mówienie, że w stanie bezczynności traci 50 procent w ciągu dnia to przesada. Gruba przesada. Uważam się za intensywnego użytkownika i nie narzekam na baterię na co dzień. Jest.. przeciętna. Nic więcej. Ale nie słaba.
    @20 a ja śmiem twierdzić, że będzie działał równie płynnie. Tak jak mowilem miałem N4 przez ponad rok i chodził jak rakieta i na początku i na końcu mojej przygody z nim.

  • -1

    25.  2014-05-30 23:13:28

    CO?? Okres czasu... kto tu pracuje?? Czy jakikolwiek redaktor skończył chociaż liceum? Żałosne, miałem Was za poważną redakcje. Okres czasu?? Wystarczy użyć Googla by wiedzieć, że to jeden z największych błędów. Żałosne. I Wy chcecie być w czołówce najlepszych redakcji? Na pewno nie z takim redaktorem, który to tak podstawowego błędu nie wytropił. Może Miodek pomoże:
    http://tlp.is/2o7

  • 0

    26.  2014-05-30 23:25:09

    Ad 13. Chodziło mi o Nexusa 4 którego posiadam i w porównaniu do SGS4 antena lepiej trzymie sygnał choć to też nic specjalnego. Jesli ten Nexus5 ma gorszy zasięg niż SGS4 to musi być rzeczywiście z tym krucho. Mam też Moto G i tam już jest całkiem nieźle z zasięgiem. choć do większości Sony troche jeszcze brakuje.
    Ad 20 Tak, Nexus 4 po roku działania chodzi tak samo płynnie jak pierwszego dnia to napewno jego następca też będzie świetnie chodził.

  • 0

    27.  2014-05-31 09:32:50

    @25 błędów być nie powinno fakt, ale w teście sprzętu liczy się poprawne i kwieciste pismo czy strona merytoryczna?

  • 0

    28. ~Xxxxxx  2014-05-31 16:30:47  host: nsithb13.blokowe.pl

    Ma słabszy aparat w porównaniu typowymi urządzeniami, ale i tak dużo lepsze od innych. I tak większość aparatów kuleje w smart domach. Nie rozumiem problemu z czystym androida. Jak ktoś nie umie ściągać programu ze sklepu Google to niech sobie kupi nokie 100

  • 0

    29.  2014-05-31 20:59:15

    "Tradycyjnie już dla produktów linii Nexus, nie uświadczymy nawet prostych słuchawek do prowadzenia rozmów, o innych dodatkach również można zapomnieć."
    W niektórych zestawach od opów sa oryginalne dokanałowe słuchawki LG. Ja taki kupiłem na Alledrogo, pochodził z francuskiej sieci, a tam podobno jest to wymagane przez prawo (nie wiem do końca jak to jest z tym przepisem).

  • 0

    30.  2014-05-31 22:11:07

    #20: Może nie jestem heavy userem, może się nie znam, ale mam swoje zdanie i na pewno mi nie po drodze z wieloma. Wbrew opiniom, po ponad roku korzystania nie widzę różnicy w działaniu Androida. I nie aktualizowałem systemu (4.0.3), bo wyznaję zasadę, że jak coś dobrze działa, to nie należy tego psuć. Pierdy o optymalizacji się jakoś nie sprawdzają. Inna sprawa, że ja mam telefon niebrandowany, a przy różnorodności Androida ta sama wersja na telefonie z wolnej dystrybucji a od operatora to może być przepaść. Z Androidem jest tak, że albo użytkownik ?rządzi? telefonem, albo on użytkownikiem. Ludzie bladego pojęcia nie mają i zamiast ustawić sobie pulpity, to wchodzą w ?aplikacje? i stamtąd uruchamiają to, co potrzebują. To co dopiero mówić o opróżnianiu cach?u, o zalegających miniaturach zdjęć po usunięciu oryginału, o problemach aplikacji z powodu braku w nich folderu ?no media?, o uprawnieniach i związanym z tym ciągłą transmisją danych i lokalizacją, o puchnących grach i zamulających launcherach i generalnie ściąganiu co popadnie, bo to tylko ?tapnięcie?. Nie wiem, co oznacza katowanie, ale użytkowanie z głową nie ma według mnie wpływu.

  • 0

    31. ~Xxxx  2014-06-01 12:15:24  host: user-94-254-132-44.play-internet.pl

    Czysty antek na nexusach to jak dysk ssd. Ciężko wrócić do brandu po nexusach. Szczególnie po nexusie 4 i 5.Dla mnie najważniejsza jest szybkość, bo ja czuję na każdym kroku a z aparatu czy muzyki raz na jakiś czas korzystam i daje radę.

  • 0

    32. ~do 20  2014-06-01 12:22:14  host: user-94-254-132-44.play-internet.pl

    O czym ty piszesz. Nexus 4 po poltora roku jest szybszy od xperii z1 czy lg g2, bo jest super zooptymalizowany. Przy korzystaniu z 150 programow nie nic. Żadnego lagu no po prostu nic. Dla porównania kupiona w podobnym czasie s3 dziala 4 razy wolniej i coraz gorzej. Ok na starcie miała gorsze parametry, ale kosztowala więcej. Up masz racje ze kazda kolejna aktualizacja oprogramowania wcale nie poprawia działania, ale wyjatkiem sa nexusy

  • 0

    33.  2014-06-01 12:51:27

    A WIndows phone nie dośc, że działa płynniej i działa dłużej na dużo gorszych podzespołach to jeszcze ejst tańszy :D
    Porównując moją Lumię 1320 do kolegi samsunga S4 android wypadł nieciekawie :P
    A przecież takie mocne podzespoły ma S4 ;P

  • 0

    34. ~Robert  2014-06-01 17:51:55  host: ppp-184-95-54-226.phx.napinet.net

    @23 Problem z systemem zwalniającym z czasem skończył się wraz z Androidem 4.3:

    http://tlp.is/2of
    http://tlp.is/2og

    Mój N5 po 6 miesiącach działa tak samo szybko jak na samym początku i nie zapowiada się, żeby cokolwiek się zmieniło. Do tego jestem heavy userem, mam dobrze ponad 100 appek zainstalowanych.

  • 0

    35.  2014-06-01 18:15:37

    @34: może i masz rację, za krótko mam KitKata, żeby to ocenić...

  • 0

    36. ~Chica  2014-06-02 20:49:26  host: 212.160.172.83

    Mam n5 od paru miesięcy . Jeśli chcesz mieć telefon który się nie wiesza i działa szybko. Polecam :)

  • 0

    37. ~stas  2014-06-16 10:20:50  host: proxy0.netia.pl

    telefon super, smiga jak szalony, 2 gb ramu robi swoje ;) proces super, adroid bomba ;) wyswietlacz swieny, jakos zdjec zajebista, glosnik swietny. polecam dokupic do niego URYGINALNĄ obudowę na boki dzięki czemu po upadku jest cały a wiem co mówie hehe ;)

  • 0

    38. ~Chica  2014-06-20 13:31:41  host: 212.160.172.84

    Jestem użytkownikiem N5, Jedyną wadą to bateria i trafianie w głośnik centralnie w ucho.
    Aparat jest słaby ale ja nie kupuje telefonu żeby robić nim "zajebiste zdjecia". Od tego są lustrzanki.

    Pozdrawiam.

  • 0

    39. ~PolaMaj  2014-08-12 16:43:27  host: bpy197.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To ja chyba jestem jakoś do tyłu bo nie słyszałam o tym telefonie. Juz szybciej dotarły do mnie informacje o ENJOY (TE1) od telefunkena a to też niby taki mało znany telefon a jednak bardzo fajny.

  • 0

    40. ~x  2014-08-21 15:26:29  host: google-proxy-66-249-81-72.google.com

    Wole swojego nexusa 4 :)

Dodaj swoją opinię