Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Lenovo (Motorola) Moto Z wraz z Moto Mods

Test telefonu Lenovo (Motorola) Moto Z wraz z Moto Mods

Lech Okoń (LuiN) 19 Stycznia 2017 23:50

4 1
Lenovo Moto Z to smartfon, który potrafi zaskoczyć w niespodziewanych momentach. Chociaż na papierze wydaje się imponować jedynie swoją ekstremalnie niską grubością (5,2 mm), za mało którym sprzętem z 2016 roku tęsknię aż tak bardzo.



lenovo moto z

Dane techniczne:
- wymiary: 153,3 x 75,3 x 5,19 mm, masa: 136 g,
- boki i tył obudowy z aluminium,
- 5,5-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości QHD (2560 x 1440 pikseli, 535 ppi), chroniony szkłem Gorilla Glass 4,
- czterordzeniowy chipset Qualcomm Snapdragon 820 (1,8 GHz, 14 nm),
- grafika Adreno 530,
- 4 GB pamięci RAM, 32 GB pamięci wewnętrznej (11,24 GB zabiera system i preinstalowane aplikacje - po ich aktualizacji),
- dwa gniazda karty Nano SIM, zamiennie z Nano SIM + czytnik kart microSD (do 256 GB),
- Android 7.0 (test na oprogramowaniu NPL25.86-17-3),
- główny aparat 13 Mpix (piksele 1,12 mikrometra), przysłona obiektywu F/1.8, autofocus oparty na detekcji fazy i laserze, optyczna stabilizacja obrazu, dwukolorowa diodowa lampa, filmy 4K@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps
- przedni aparat 5 Mpix (obiektyw F/2.2, piksele 1,4 mikrometra), diodowa lampa, filmy 1080p@30fps,
- LTE Cat6 (300/50 Mb/s), Wi-Fi b/g/n/ac dual-band, Bluetooth 4.1, NFC, GPS/GLONASS/Beidou,
- USB Type-C,
- czytnik linii papilarnych pod ekranem,
- wmontowany na stałe litowo-jonowy akumulator o pojemności 2600 mAh,
- szybkie ładowanie w standardzie TurboPower - 52% naładowania w 30 minut.

W zestawie z telefonem otrzymałem płaskie plecki na tył urządzenia, bumper (okalający ramkę telefonu i wystający ponad szkło ekranu, ale nieprzeszkadzający w korzystaniu z modułów), ładowarkę 15 W oraz przewód pozwalający podłączyć do telefonu standardowe słuchawki ze złączem JACK 3,5 mm. Nie otrzymałem natomiast słuchawek ze złączem USB Type-C i przewodu USB Type-C (nie są standardowym wyposażeniem). Na osłodę pojawiły się jednak dwa najciekawsze moduły z serii Moto Mods - jeden z projektorem, drugi z aparatem fotograficznym sygnowanym logo Hasselblada.

Zobacz: inne filmy z kategorii Nasze testy

Design

Telefon jest smukły aż do przesady. Dodatkowo, bez zakrycia tyłu obudowy, boki drapią dłonie wystającymi minimalnie krawędziami metalowej ramki. Producent był oczywiście tego świadomy i już w standardowym zestawie otrzymujemy pokryte tkaniną "plecki", które skutecznie niwelują wspomniane drapanie, a dodatkowo sprawiają, że obudowa aparatu (pełniąca też funkcje stabilizacyjne modułów), przestaje wystawać z bryły urządzenia. Co ważne, Moto Z nie traci przy tym elegancji, a by pochwalić się znajomym ekstremalną smukłością wystarczy sekunda i odczepienie magnetycznych plecków.

lenovo moto z

W konstrukcji w oczy rzucają się 3 elementy - okrągła, mocno wystająca obudowa aparatu fotograficznego, duże pole z tyłu obudowy najeżone stykami dla modułów oraz umieszczony z przodu obudowy, tuż poniżej ekranu, kwadratowy czytnik linii papilarnych. Dwie pierwsze kwestie znikają nam z oczu, gdy tylko doczepimy magnetyczne plecki. Kuriozalnie nadal wygląda natomiast czytnik linii papilarnych/blokady ekranu, któremu zdecydowanie brakuje sprzętowych przycisków interfejsu Androida po bokach. Zamiast tego, przyciski są wyświetlane na ekranie, marnotrawiąc jego powierzchnię. Co warto jednak podkreślić, sam czytnik linii papilarnych działa idealnie.

lenovo moto z

Nietypowym elementem, choć tym razem zdecydowanie na plus, jest dioda doświetlająca ponad ekranem. Rolę głośnika zewnętrznego przejął głośnik słuchawki, a złącza słuchawkowego na dole obudowy - złącze USB Type-C. O ile przeciwny jestem usuwaniu niezbędnego dla mnie złącza JACK 3,5 mm, o tyle przy takiej grubości obudowy, jestem w stanie brak ten wybaczyć. Szczególnie, że z dźwiękiem jest fenomenalnie, o czym za chwilę.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 22
  • 0

    3. ~k  2017-01-20 10:07:25  host: n26-02-01.opera-mini.net

    i dobrze, nigdy nie wracałem do zablokowanych artykułów

  • 1

    4.  2017-01-20 10:32:11

    3, k - Teraz już nie będzie opóźnień. Wystarczy, że przy skromnym składzie naszej redakcji nie jesteśmy w stanie dostarczać Wam testów tak szybko, jakbyśmy chcieli. Po co dokładać jeszcze 2 dni czekania dla osób, które nie zdecydowały się na Premium? Dodatkowo, żeby było mniej klikania, od początku stycznia wstawiamy duże zdjęcia. Zmian będzie więcej, ale bez spadku jakości treści.

  • 0

    5. ~  2017-01-20 11:10:56  host: 5.254.65.105

    A czemu nie ma Rudej na fotkach? :-(

  • 1

    6.  2017-01-20 12:08:40

    @5, Bo mieszka teraz w Lublinie. Ale może blondynkę uda się przekonać na następną sesję ;-)

  • 0

    7. ~Xavi  2017-01-20 12:55:11  host: 89-68-31-246.dynamic.chello.pl

    A Ty zdradziłeś Lublin, nieładnie - byliśmy prawie sąsiadami (chyba ta sama dzielnica) . .

  • 0

    8.  2017-01-20 14:52:25

    @7, Xavi - Oj, gdzie ja w Lublinie nie mieszkałem - atut pracy zdalnej ;-) Natomiast Zamość i dzikie regiony Roztocza pozwalają mi lepiej wyżyć się fotograficznie.

  • 0

    9. ~Celt  2017-01-20 22:43:53  host: 89-65-152-102.dynamic.chello.pl

    A ja jestem ciekawy jak te możliwości muzyczne telefonu sprawdzą się w zestawieniu z Axonem 7, który jest od pewnego czasu oficjalnie już dostępny w Polsce. Sam go kupiłem właśnie z racji rewelacyjnego dźwięku, i ani razu nie byłem rozczarowany. I we wszystkich recenzjach widziałem informacje, że to właśnie Axon 7 jest najgłośniej grającym telefonem a pod względem jakości dźwięku spokojnie jest to pierwsza 3 jeśli nie 1 pozycja.

  • 0

    10.  2017-01-20 22:55:10

    @9, Celt - Poprosiłem Sirmarka, by ściągnął mi Axona 7 na testy. Mówisz, że aż tak dobrze z tym dźwiękiem jest? Z miłą chęcią to sprawdzę :)

  • 0

    11. ~tomunia  2017-01-20 23:44:11  host: bcde0d5f.skybroadband.com

    @autortestu: możesz potwierdzić że każda moto Z jest dualSim? Tel mam kilka miesięcy na chwilę obecną mając do wyboru wszystkie flagowce bez względu na cenę nie zamienilbym na żadnego mimo że nie mam żadnego moto modsa. Co do zdjęć to ja nie narzekam a poprzednio miałem G4 gdzie jakość zdjęć była wyższa jak chodzi o szczegóły ale motozeta szybciej łapie ostrość. Modsy są o tyle niefajne że nie założysz na nie już etui a szkoda byłoby taki piękny tel zniszczyć( mój już zaliczył taką glebę że szkło hartowane pękło a na tel ani sladu) Jeszcze raz powtórzę się z moją opinią o największej zajęcie tego tela: założenie etui nie powoduje że jest on gruby-wtedy jest dopiero prawie normalny. Android totalnie goły, czytnik linii papilarnych dziala w ułamku sekundy. Narzekanie na jednoczęściowa ładowarkę nie do końca uzasadnione bo tu chyba producentowi chodziło o bezpieczeństwo ładowania przy użyciu porządnego kabla jaki jest wymagany przy szybkim lądowaniu. Kolejna zaleta to fakt że telefon jest bardzo rzadki, w Anglii nie widziałem go jeszcze u nikogo - króluja IPhony, złomsungi i o dziwo Microsofty. Trafna ocena że tel dla gadzeciazy, ja kupiłem przez sentyment do moto razr XT910. Polecam

  • 0

    12. ~tomunia  2017-01-21 13:04:48  host: bcde0d5f.skybroadband.com

    @up: sam sobie odpowiem: mój tel to model xt1650-03 wyjąłem szufladkę na kartę sim i tam są dwa kompletnie inne sloty opisane sim i microSD więc nie każda jest dualSim. Luin jaki konkretnie miałeś model i jak wyglądała szufladka, że twierdzisz że miałeś dual? Wkladales drugą kartę sim?

  • 0

    13. ~tomunia  2017-01-21 13:15:46  host: bcde0d5f.skybroadband.com

    @me: na filmiku w teście rzeczywiście widać że są dwie karty sim włożone, więc pozostaje tylko pytanie jaki konkretnie to był model- na wypadek gdyby ktoś chciał kupić właśnie dual

  • 0

    14.  2017-01-21 13:34:00

    @12 xt1650-03 jest wersją na jedną kartę SIM. Chyba nie kupowałeś jej w Polsce? Teoretycznie to model dla USA, Łotwy, Japonii, Włoch. i Meksyku

  • 0

    15. ~tomunia  2017-01-21 13:53:33  host: bcde0d5f.skybroadband.com

    @up: kupiłem na wolnym rynku w UK kiedy jeszcze nie była oficjalnie dostępna więc możliwe że sprowadzona np z USA chociaż na pudełku jest napis że to wersja dla GB. PS. nawet nie wiedziałem wtedy ze są wersje dualSim

  • 0

    16.  2017-01-21 16:53:34

    @15, tomunia - u mnie wyglądała szufladka tak: http://tlp.is/cfc Sprzedawane w Polsce modele mają Dual SIM.

  • 1

    17. ~Daniel  2017-01-21 21:16:19  host: 093105244134.raciborz.vectranet.pl

    Kawał świetnego telefonu! Miałem do wyboru P, Z, ZF wziąłem Play - czas pracy na baterii rewelacja, płynność pierwsza klasa - bo prawie czysty Android.

  • 0

    18.  2017-01-21 21:25:50

    beznadziejne telefony robi teraz motorola/lenovo. zamiast podrasować aparat z x play, dodać wymienną baterię 5000mAh, czytnik i amoled to wypuszczają taki bubel z modułami

  • 1

    19. ~jmas  2017-01-25 08:52:37  host: 85-222-20-230.dynamic.chello.pl

    szkoda że nie ma zniżki dla dotychczasowych użytkowników motoroli :( przydało by się bo ten telefon jest zajebisty;/

  • 0

    20. ~  2017-01-26 07:08:41  host: host-176-221-123-34.dynamic.mm.pl

    Znów to samo. Fon ma 5 mm grubości, ale w najcieńszym miejscu. A ile ma w miejscu z idiotycznie wystającym z tyłu aparatem, który będzie się rysował w zastraszającym tempie?
    Telefon wcale nie musi być ekstremalnie cienki, aby był użytkowy. Ba! Nawet _nie powinien_ być ekstremalnie cienki, bo pociąga to za sobą inne konsekwencje: np.: jak tu - bezsensowną bryłę obudowy, czy brak ergonomii dla większych dłoni.
    Moim zdaniem 8 mm grubości jest optymalne, a znoszę nawet 1 cm z etui na "plecki", więc i zniosłbym tyle bez euti, gdyby tylko urządzenie oferowało inne bonusy: antypoślizgową powłokę czy dużą baterię. Właśnie, bateria w Moto Z: 2600 mAhów przy ekranie 5,5 cala to taki żart, jak rozumiem. I wcale nie ratuje jej faktu szybkie ładowanie, które jest wg mnie producenckim mydleniem oczu klientowi w obliczy słabych czasów pracy na baterii.
    Po zauważeniu powyższych wad nie chce mi się nawet wnikać w resztę cech telefonu, bo za tę cenę nie warto.
    Muszę jednak odnieść się do tego, co autor testu podkreśla kilkukrotnie: szpanerski atut urządzenia zbudowanego jak Moto Z. Może w pewnych kręgach to faktycznie atut, ale dla mnie ostatnia z cech jaką brałbym pod uwagę przy kupnie urządzenia. Te "oczy jak pięciozłotówki" potrafią męczyć w najmniej oczekiwanych momentach, gdy chce się coś sprawnie i szybko załatwić.

    PS. dlaczego fotki z tekstu nie są linkami do fotek pełnowymiarowych?

  • 0

    21.  2017-01-26 09:18:00

    @20, Eksperymentujemy z wielkością zdjęć, aktualnie te wstawione do tekstu mają rozmiar dotychczas wstawianych do galerii (800px na dłuższym boku). Nie dotyczy to zdjęć z telefonu, które udostępniamy w pełnej rozdzielczości. Gdy zaś chodzi o aparat, jego obudowa celowo jest taka wypukła - stabilizuje moduły. Po doczepieniu plecek, aparat w ogóle nie wystaje, w zestawie jest też bumper na boki obudowy. Czyli już z etui telefon ma przyjemnie małe gabaryty. Jeśli zależy Ci na długim czasie pracy, do wyboru jest też w obrębie tej marki Moto Z Play (3510 mAh) oferująca realne 2 doby intensywnego użytkowania, Lenovo P2 (5100 mAh, ale bez wsparcia modułów), no i jest póki co niedostępna w Polsce, wzmacniana Moto Z Force (Snapdragon 820) z akumulatorem 3500 mAh, obsługą modułów i grubością 7 mm. W skrócie, Lenovo eksperymentuje - Moto Z założenia miała być jak najsmuklejsza, natomiast oprócz niej w portfolio są produkty dla osób szukających telefonów z pojemniejszymi akumulatorami.

  • 0

    22. ~  2017-01-26 11:54:28  host: host-176-221-123-34.dynamic.mm.pl

    No to ile grubości ma Moto Z pleckami?

Dodaj swoją opinię