Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Huawei ShotX

Test telefonu Huawei ShotX

Lech Okoń (LuiN) 27 Marca 2016 00:40

7 0
Huawei ShotX, znany też na niektórych rynkach jako Honor 7i, to smartfon "selfie-centryczny". Wszystko za sprawą obrotowego aparatu fotograficznego z podwójną, dwukolorową lampą, który błyskawicznie z tyłu obudowy może przewędrować nad ekran i posłużyć do wykonywania wysokiej jakości autoportretów. W czasie testów urządzenie obroniło się jednak też w wielu innych kategoriach, m.in. czasem pracy. Nawet jeśli ktoś stroni od selfies, może w smartfonie ShotX znaleźć solidnego kompana w bardziej prozaicznych czynnościach. Zapraszam do lektury i komentowania.



Design, ergonomia i jakość materiałów

Telefon jest smukły, jednak pamiętać należy, że podawane przez producenta 7,8 mm grubości nie dotyczy wystającego na dodatkowe 1,5 mm aparatu. Aparat ten jest przy tym ustawiony niesymetrycznie, więc telefon ma tendencję do kołysania się gdy leży na stole. Metalowa ramka i dwie tafle szkła z przodu i z tyłu obudowy zdecydowanie mogą się podobać, choć osoby oglądające telefon czasem narzekały, że jest trochę kanciasty, a nie tak opływowy jak np. Xperia M5 (swoją drogą równie ciekawa dla "selfie-maniaków").

Zanim o reszcie obudowy, trochę o tym nietypowym aparacie. Przede wszystkim mechanizm jego obracania jest bardzo solidny. Aparat doskakuje do skrajnych pozycji z charakterystycznym kliknięciem, nie ma więc mowy, by w czasie wykonywania zdjęć zaczął się odchylać czy samoistnie rozłożył się gdy jest w kieszeni. Otworzenie aparatu powoduje automatyczne uruchomienie aplikacji fotograficznej, nawet gdy telefon jest zablokowany za pomocą hasła. To nie lada gratka dla pań, które bez zbędnych operacji mogą natychmiast zmienić swój telefon w wygodne lusterko, w dodatku podświetlane w razie potrzeby - albo rozjaśnioną ramką wokół podglądu zdjęcia, albo podwójną lampą. Delikatne wgłębienie obudowy ułatwia wyłuskanie aparatu nawet przy krótkich paznokciach, a na upartego można też otworzyć aparat naciskając brzeg zawiasu pod odpowiednim kątem. Jak zdradzają niewielkie śruby, brzegi obudowy aparatu wykonano z metalu, co istotnie wpływa na trwałość rozwiązania. Imponujące jest też to, że rozłożony aparat ani drgnie na boki - jest niczym przyspawany ;-).

Zobacz: inne filmy z kategorii Nasze testy


Metalowe boki telefonu urozmaica szereg elementów dodatkowych. Na górze oprócz zawiasu aparatu znajdziemy dodatkowy mikrofon do redukcji szumu otoczenia i złącze słuchawkowe typu JACK 3,5 mm, z lewej strony znalazł się czytnik linii papilarnych, z prawej przycisk regulacji głośności, włącznik i szufladki karty nanoSIM oraz microSD (można zamiast niej umieścić drugą kartę nanoSIM), na dole symetrycznie rozstawiono głośnik i mikrofon a pomiędzy nimi gniazdo microUSB. Tył jest pozbawiony dodatkowych elementów, nie licząc oczywiście opisanego wyżej aparatu. Z przodu czeka nas minimalizm - 80% panelu stanowi 5,2-calowy ekran, wąska ramka poniżej niego jest gładka, w ramce na górze zaszyto głośnik słuchawki oraz czujnik zbliżania i jasności otoczenia.

Producent nie chwali się z jakiego szkła skorzystał, jednak po przeszło miesiącu użytkowania obie tafle nie zebrały choćby jednej rysy. Spasowanie elementów jest idealne, a zastosowany design jak dla mnie bardzo atrakcyjny. 160 gramów nie czyni urządzenia przesadnie ciężkim jak na 5,2-calowca z metalowymi ramkami i tak pojemnym akumulatorem - aż 3090 mAh.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 15
  • 0

    1.  2016-03-27 09:02:01

    Jak wypada w tym modelu HD voice? Czy jest (bo są sprzeczne informacje w sieci).

  • 0

    2. ~Sonne  2016-03-29 10:50:12  host: 195.20.110.208

    Brak NFC to bardzo duży minus.

  • 0

    3.  2016-03-29 13:15:39

    @2 nie koniecznie. Ja posiadam już 3 telefon z NFC i jakoś specjalnie często go nie używam. Nie przesyłam plików, nie płace telefonem. Jedynie paruje głośnik BT przez NFC i nic więcej.

  • 0

    4.  2016-03-29 19:53:31

    Oppo N1 juz dawno temu mial obrotowy aparat..

  • 1

    5.  2016-03-29 20:26:19

    4, Jumperone - a jeszcze dawniej Samsung i Nokia. @1, kamil1221 - wydaje mi się, że HD Voice nie ma w ogóle, choć przyznam szczerze, że rozmawiałem głównie pomiędzy różnymi sieciami, a póki co skutecznie to dźwięk HD wyłącza. Nie spotkałem się ze specyfikacją potwierdzającą obecność HD Voice ani obsługi wymaganego kodeka. Warto jednak pamiętać, że na obecność/działanie funkcji w danej sieci ma też wpływ wersja oprogramowania.

  • 0

    6. ~Blong  2016-03-29 20:32:30  host: user-94-254-225-196.play-internet.pl

    Po co komu nfc. Dobry fon sam sie obroni.

  • 0

    7.  2016-03-29 23:42:18

    @5 zeby nie było za mało, to LG, Sagem i Motorola tez ;) .

  • 0

    8.  2016-03-30 11:18:36

    @5 Od wczoraj mam tą zabawkę. Mam strasznie mieszane uczucia co do niej. Niby metal i szkło, ale porównując do mojej L930 wydaje się ten telefon delikatny i kruchy. Jestem wybrakowany pod względem Amoledów i w ShotX czerń jest dla mnie tak słaba że szok. Przez tyle lat używania telefonów od Wave I, Moto Razr, Ativ s, L930 widze różnicę.
    Telefon mam z Orange, ale nie widzę by był jakiś brand (oryginalne pudełko) brak aplikacji czy tapet Orange. Na duży plus - czytnik linii papilarnych.
    Sam android - wydaje mi się po tak długi rozwodzie zupełnie nielogiczny w porównaniu do WP. Pierwsze co instalowałem to aplikacje MS, bo bez nich jak bez ręki.
    Oryginalna klawiatura od Huawei nie umywa się w jakości i logiczności do tej z Windows Phone.
    Bardzo mieszane uczucia mam :D

  • 0

    9. ~xxxx  2016-04-01 11:44:45  host: nsithb13.blokowe.pl

    Jaki masz problem zamień się na lumie.Wiekszosc bez problemu to zrobi bo większość woli android. Nie wiem może ludzie są nielogiczni? Nie wiem dla mnie ta klawiatura to nawet nie umywa się do switkeya, więc o czym my mówimy.

  • 0

    10.  2016-04-01 12:01:45

    @9, xxxx - akurat klawiatura dla mobilnego Windowsa rzeczywiście nie ma sobie równych, nawet w porównaniu ze SwiftKey, z którego i ja korzystam.

  • 0

    11. ~Lesio  2016-04-02 17:13:39  host: 77-255-108-28.adsl.inetia.pl

    @4 - a jeszcze wcześniej Toshiba TS705 :)

  • 0

    12. ~User8888  2016-04-06 12:49:46  host: 77-252-248-148.static.ip.netia.com.pl

    Nie wiem czy nie znalazłem tej informacji w treści, czy jej nie było, ale jakie ma ten telefon oznaczenie globalne? GSMArena nie zna takiego modelu.

  • 0

    13.  2016-04-06 17:03:44

    @12, User8888 - w pierwszym zdaniu recenzji masz :)

  • 0

    14.  2016-04-08 15:42:35

    Pewnie Selfiemaniacy czyli dzieci już zacierają ręce :)

  • 0

    15. ~Krs  2016-04-12 12:45:30  host: ip91-192-144-116.darnet.pl

    7 dób :D
    Gdy testujemy wydajność baterii to nie wyłączamy smartfona na noc.

Dodaj swoją opinię