Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Huawei P20 Pro - pierwsze 10/10 od długiego czasu

Test telefonu Huawei P20 Pro - pierwsze 10/10 od długiego czasu

Lech Okoń 4 Maja 2018 22:13

13 0
huawei p20 pro



Huawei P20 Pro to smartfon, którego testowanie sprawiło mi tak wiele frajdy, jak żadnego innego telefonu od dłuższego czasu. Nie dał mi tego iPhone X, nie dał S9+, co spotkało mnie przy flagowcu Huaweia.

P20 Pro czy Galaxy S9+? Z takim pytaniem zgłaszali się do mnie wszyscy tuż po premierze nowych smartfonów Huaweia. Odpowiedź nie jest prosta, ale myślę, że poniższa recenzja ułatwi nieco podjęcie decyzji. Huawei zatkał w tym roku usta wszystkim niedowiarkom - ta firma serio ma ambicję walki o dominację na rynku. P20 Pro ma całe mnóstwo absurdalnie wręcz mocnych cech, które skutecznie przysłaniają niedociągnięcia. Czy spolaryzowany na fotografię mobilną telefon jest sprzętem dla każdego? Przekonajmy się.

Zobacz: inne filmy z kategorii Nasze testy


Specyfikacja i zestaw sprzedażowy

Huawei P20 Pro (CLT-L29C)
  • Obudowa z metalową ramką i szkłem zarówno z przodu, jak i z tyłu urządzenia,
  • Certyfikat wodoszczelności IP67 (30 min przechowywania pod ciśnieniem 1 m wody),
  • 6,1-calowy ekran OLED o rozdzielczości 1080 x 2240 pikseli (408 ppi), pokryty fabrycznie folią ochronną,
  • Ośmiordzeniowy Kirin 970 (4x Cortex-A73 2,36 GHz + 4x A53 1,8 GHz), z dwunastordzeniową grafiką Mali-G72 i koprocesorem sieci neuronowej (NPU, AI); proces technologiczny 10 nm,
  • 6 GB pamięci RAM, 128 GB pamięci wewnętrznej bez możliwości rozbudowy,
  • Android 8.1 Oreo z interfejsem EMUI 8.1, test na oprogramowaniu CLT-L29 8.1.0.107(C432),
  • Pasywny Dual SIM, LTE 4.5G 4x4 MIMO do 1,2 Gb/s, Wi-Fi a/b/g/n/ac dual-band, Bluetooth 4.2+LE, aptX HD, NFC, USB-C, port podczerwieni, GPS, GLONASS i Beidou, kompas, tryb pracy jako desktop po podłączeniu do zewnętrznego ekranu,
  • Aparaty tylne (optyka Leica):
    - 40 Mpix, 1/1.73", F/1.8, 27 mm, OIS, piksele Quad Bayer,
    - 20 Mpix, 1/2.78", F/1.6, 27 mm, OIS, B/W,
    - 8 Mpix, 1/4.4", F/2.4, 83 mm, OIS, 3x przybliżenie optyczne
    Aparat przedni:
    - 24,8 Mpix, F/2.0, bez OIS i autofocusu,
  • Funkcje specjalne aparatów: autofocus oparty na detekcji fazy, kontrastu, głębi sceny i laserze, optyczne przybliżenie 3x i hybrydowe 5x, predykcja ruchu, hybrydowa stabilizacja obrazu bazująca na OIS, żyrokompasie i funkcjach AI, detekcja ponad 500 sytuacji w kadrze, z uruchomieniem jednego z 19 trybów, tryb nocny z czasem ekspozycji 4-6 s (zdjęcia "z ręki"), ISO do 10240, filmy 4K 30 fps, FullHD 30/60 fps, HD 960 fps, zapis filmów w H.264 i H.265, zdjęcia w JPG i RAW (DNG), tryb portretowy z rozmyciem tła i sterowaniem oświetleniem sceny (mapowanie 3D twarzy),
  • Głośniki stereo, Dolby Atmos, Dolby AC, Hi-Res Wireles Audio (HWA) do 990 Kb/s, dźwięk przewodowy wysokiej rozdzielczości do 32-bit/384 kHz; brak gniazda JACK 3,5 mm i radia FM,
  • Czytnik linii papilarnych na froncie obudowy + rozpoznawanie twarzy nawet w ciemności (podobno 2x szybsze niż u konkurentów),
  • Litowo-polimerowy niewymienny akumulator o pojemności 4000 mAh, ładowany w technologii SuperCharge oferuje 58% naładowania w czasie 30 min i 90 minut dla ładowania od 0 do 100% (4,5V/5A),
  • Wymiary: 155 x 73,9 x 7,8 mm, przy masie 180 gramów; podana grubość nie dotyczy miejsc wystawania aparatów.

huawei p20 pro

Jak widać po powyższym, producent "zaszalał". W pudełku zaś znajdziemy ładowarkę SuperCharge wraz z kompatybilnym przewodem USB-C, słuchawki dokanałowe z mikrofonem (również USB-C), przejściówkę na JACK 3,5 mm, kluczyk szufladki kart SIM, a także sylikonowe plecki na telefon, których zabrakło w zestawie testowym. Przy premierowej cenie 3500 zł, nie obraziłbym się dodatkowo za wysokiej jakości słuchawki - te standardowe grają cicho i nie są zbyt wygodne.

huawei p20 pro

Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.

Sprawdź: Cena Huawei P20 Pro w ofercie Play
Sprawdź: Cena Huawei P20 w ofercie Play
‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 56
  • 0

    37. ~Eryk2002  2018-05-07 22:49:38  host: public-gprs394662.centertel.pl

    Miałem go tylko 1 dzień. I to wystarczyło aby go zwrócić. Ekran w słońcu bardzo słabo czytelny, system raz się zawiesił na FB, aplikacje trochę wolniej się ładują niż u konkurencji (np. S9+). Zdjęcia nocne rzeczywiście najlepsze w Huawei ale to zbyt mało aby tak chwalić ten telefon. Wymieniłem na S9+ i jestem mega zadowolony.

  • 0

    38. ~Geralt  2018-05-08 02:47:54  host: cmo115.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Tak dobry telefon, wspaniały aparat, świetna bateria. Ale brak jacka dyskwalifikuje... W imię zasad...

    Całkowicie poważnie, nie godzę się na wycinanie z telefonu podstawowych portów w imię? Nowoczesności? Śmiechu warte. W mojej osobistej ocenie 9,5 to max, te pół punkta w dół za jacka i temperatury, 48 stopni to za dużo, szczególnie przy tak imponującej wydajności. Niech wczyta odrobinę wolniej, byleby był chłodny w ręce, to taka mała rzecz, a jak wpływa na komfort. Przez gorący telefon pocą się dłonie, to bardzo niekomfortowe. Czy ktoś się nie zgadza?

    Pozdrawiam
    Geralt

  • 0

    39. ~P20Pro>S9+  2018-05-08 06:52:46  host: 82.102.16.132

    Oddałem S9+ mamie. Wielkie rozczarowanie - nowości, ktore sa zbedne. Przyszedl P20 Pro i predko go nie sprzedam. Bajka! Te teksty o nieczytelnym ekranie w sloncu sa slabe. Nie wiem czy nie lepiej widac niz w samsie

  • 0

    40.  2018-05-08 08:29:17

    @34: Logika szwankuje. 10/10 znaczy idealny. Skoro wad jest sporo, nie możesz dać 10/10.

  • 0

    41.  2018-05-08 10:06:41

    @40, ViNYL - Ideałem teraz pewnie byłby telefon, który ma microUSB, Lightning i USB-C, z akumulatorem 6000 mAh i masą 100 g, czytnikiem linii papilarnych z przodu i z tyłu obudowy, Androidem i iOS-em. Recenzje nie mogą być zero-jedynkowe, bo nie docieralibyśmy do ocen powyżej 5/10. Nie ma rzeczy idealnych, są natomiast przełomowe, stąd moja dyszka.

  • 0

    42.  2018-05-08 15:54:01

    @31 Ty może sobie nie wyobrażasz, ja owszem. Traktuje jako pendrive i nie zmieści się *.iso mojej partycji systemowej ;)

  • 0

    43. ~West  2018-05-08 19:54:58  host: 188.47.64.66.ipv4.supernova.orange.pl

    Dla mnie newsem dnia jest fakt otrzymania na mój Huawei Mate 9 pro androida oreo;) To jest dopiero wiadomość:)Operator:Orange.

  • 0

    44.  2018-05-08 22:55:27

    10/10 dla telefonu, który można póki co odblokować za pomocą zdjęcia.... .

  • 0

    45.  2018-05-09 05:49:09

    wcięcie jak w iPhonie X? check!
    układ aparatów jak w iPhonie X? check!
    faceID jak w iPhonie X? check!

    okej można dawać 10/10
    jakby jeszcze zrezygnowali z tego touchID to by już w ogóle było ctr+c ctr+v ale wiadomo jakoś trzeba się zabezpieczyć przyd ch..wo działającym w tym modelu face ID :D

  • 0

    46.  2018-05-09 12:51:44

    Coś wam z tym kopiowaniem nie poszło jednak.
    http://tlp.is/ha0

  • 0

    47.  2018-05-09 15:02:55

    @46, Pragmatyk - wszystko gra z tym kopiowaniem. Kwestia rozdrobnienia plików. Arek z PurePC przekazał mi, że u nich to 1 duży plik + około 100 zdjęć. Kopiowanie ponad tysiąca plików o zróżnicowanej wielkości z założenia da inne wyniki.

  • 0

    48.  2018-05-09 15:41:22

    @47 Na przyszłość, lepiej zrobić paczkę kopiowania z telefonu na PC filmy+zdjęcia, a z PC na telefon filmy. To chyba najbardziej realny scenariusz. Fajnie też było by pokazać jeden duży plik, tak aby zobaczyć max przepustowość.
    I tak różnica PC vs Telepolis zbyt duża. Jakieś dodatkowe różnice w kontrolerach USB 3.1 Gen2 w PC, dysku w PC SSD SATA/SSD Nvme musiały być.

  • 0

    49. ~Tomi  2018-05-10 15:34:48  host: 212.160.172.72

    @48. Pragmatyk - czy można gdzieś na sieci przeczytać recenzje sprzętu Twojego autorstwa? Naszła mnie taka refleksja i myśl po zapoznaniu się z Twoimi radami do niniejszego artykułu ;-)

  • 0

    50. ~@49  2018-05-10 17:46:32  host: public-gprs364692.centertel.pl

    O człowieku! Żart miesiąca, gratuluję! :D nikogo nie stać na jego wiedzę :(

  • 0

    51. ~........  2018-05-10 19:42:04  host: 89-64-39-113.dynamic.chello.pl

    Niemoze byc 10 na 10 jak sie niema wejscia na słuchawki !!!! Buhahahaha

  • 0

    53. ~Cairo  2018-05-12 22:03:15  host: 31-179-83-89.dynamic.chello.pl

    Nie wiem jak Wy wszyscy używacie telefonów że starcza Wam bateria na dwa dni??! Ja jeszcze po epoce 6310i na taki nie trafiłem. Jak mam jeszcze działający telefon gdy wracam do domu z pracy to jest cud. Gdyby nie ładowanie bezprzewodowe, które troszkę ratuje sytuację gdy siadam przy biurku w pracy od 17 byłbym już bez telefonu :(. Miałem wszystkie flagowe Lumie i teraz mam Xz2 i wszystko tak samo. Na telefonie wogole nie gram, jedynie rozmowy (głównie przez Bluetooth), maile i kilka/kilkanaście zdjęć.
    Dlatego dla mnie najważniejsze jest ładowanie bezprzewodowe, czytałem artykuł i nakrecalem się aby wymienić maja Xz2 na P20 Pro, ale doszedłem do strony gdzie wspomniano o braku ładowania indukcyjnego i skończyłem czytać.

  • 0

    54.  2018-05-13 12:22:02

    @53 coś musisz robić źle. Od ponad roku znalazłby się może z jeden model, który nie wytrzymywał mi do 17 w pracy. Robią to wszystkie inne, ale w tym czasie przez 6-8 godzin pracują jako hot-spot. A to swoje prądu żre. Może jakieś dziwne akcesoria masz prze BT podpięte czy coś?

  • 0

    55. ~NokiaUser  2018-05-13 18:33:33  host: public-gprs181017.centertel.pl

    Zainteresował mnie ten telefon z powodu aparatu, gdyż właśnie do tego celu użytkuję głównie swój telefon. Niestety mimo ogólnych zachwytów tutaj, to do starej Nokii 808/1020 mu jeszcze trochę daleko:
    http://tlp.is/hb8
    Ludzie znający się trochę bardziej na fotografii zobaczą, że jednak coś w tym Huawei jest nie do końca tak jak powinno (kwestia dopracowania softu nie wiem). Niemniej plus za to, że kolejna firma próbuje coś zrobić z jakością zdjęć w telefonach komórkowych.

  • 0

    56. ~~  2018-05-16 09:12:53  host: cfe131.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @53 - Mój Mate 10 lite spokojnie wytrzymuje 3 dni - częste SMS-y, kilka rozmów, trochę neta na klopie i drugie tyle w pracy. Czasem sam jestem w szoku, że po odpięciu od ładowarki rano - wieczorem mam jeszcze około 80%. Częściej niż raz na dwa dni go nie ładuję, bo nie ma potrzeby (a i tak zwykle ma około 30-40% gdy podłączam go do ładowarki). Niw używam żadnych ograniczeń energii, ale też nie drenuję go ile wlezie. Ot, takie codzienne użytkowanie.
    Także albo masz niemiłosiernego pecha do telefonów albo coś robisz źle, drenując baterię.

  • 0

    57. ~@Cairo  2018-05-16 11:15:21  host: apn-31-0-2-153.dynamic.gprs.plus.pl

    Kup na Ali.... moduł QI !

Dodaj swoją opinię