Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Huawei Mate 10 lite

Test telefonu Huawei Mate 10 lite

Marian Szutiak (msnet) 31 Stycznia 2018 20:43

11 1
huawei mate 10 lite



Październik 2017 roku to czas premiery nowych urządzeń Huaweia z serii Mate 10. Najtańszym jej przedstawicielem jest Mate 10 lite, średniopółkowy telefon z ekranem o proporcjach 9:18, podwójnym aparatem fotograficznym zarówno z tyłu, jak i z przodu oraz podzespołami o przyzwoitej wydajności. Zapraszam do bliższego zapoznania się z poniższą recenzją, w której postaram się pokazać, ile wart jest ten telefon.

Specyfikacja:
  • Metalowa obudowa, szkło 2.5D,
  • Wymiary: 156,2 x 75,2 x 7,5 mm, masa: 164 g,
  • 5,9-calowy wyświetlacz IPS LCD FullView o rozdzielczości FullHD+ (1080 x 2160 pikseli, 407 ppi), czujnik oświetlenia, dioda powiadomień,
  • Czytnik linii papilarnych z tyłu obudowy,
  • Ośmiordzeniowy chipset Kirin 659 (4 x Cortex-A53 @2,36 GHz + 4 x Cortex-A53 @1,7 GHz), proces technologiczny 16 nm,
  • Grafika Mali-T830,
  • 4 GB RAM-u, 64 GB pamięci wewnętrznej, karty pamięci microSD do 128 GB,
  • 2 gniazda na karty nanoSIM (SIM2 zamiennie z microSD),
  • Łączność LTE Cat6 (300/50 Mb/s), Wi-Fi b/g/n 2,4 GHz), Wi-Fi Direct, Bluetooth 4.2, GPS/GLONASS/BeiDou, cyfrowy kompas, microUSB 2.0, USB-OTG,
  • Radio FM,
  • Główny aparat 16 Mpix, obiektyw z przysłoną f/2.2, autofocus z detekcją fazy (PDAF), diodowa lampa, filmy 1080p@30fps; dodatkowy aparat 2 Mpix,
  • Przedni aparat 13 Mpix, obiektyw z przysłoną f/2.0, filmy 1080p@30fps, diodowa lampa; dodatkowy aparat 2 Mpix,
  • Niewymienny akumulator litowo-jonowy o pojemności 3340 mAh,
  • Android 7.0 Nougat z nakładką EMUI 5.1 (test na oprogramowaniu RNE-L21C432B130).

huawei mate 10 lite

Razem ze smartfonem w kolorze niebieskim zestaw testowy zawierał także ładowarkę 5V/2A z odłączanym przewodem USB, słuchawki douszne z mikrofonem, kluczyk do wysuwania tacki z kartami (2 x nanoSIM lub nanoSIM + microSD) oraz bezbarwne etui. A wszystko to zamknięte było w gustownym opakowaniu z szufladami - a więc w stylu Huaweia.

Zobacz: inne filmy z kategorii Nasze testy


Wygląd zewnętrzny, jakość wykonania i ergonomia

Huawei Mate 10 lite to bardzo dobrze wyglądający smartfon, wykonany z wysokiej jakości materiałów z dbałością o najmniejszy szczegół. Wszystko do siebie idealnie pasuje, a zaokrąglone krawędzie sprawiają, że całość bardzo dobrze leży w dłoni. Z uwagi na wielkość wyświetlacza ciężko jest go obsłużyć jedną ręką, jednak jest na to rozwiązanie - tryb obsługi jedną ręką, który aktywujemy przesuwając palcem po pasku nawigacyjnym w prawo lub lewo, w zależności od tego, w której ręce trzymamy telefon.

huawei mate 10 lite
Huawei Mate 10 Pro (po lewej) i Huawei Mate 10 lite

Przód Mate'a 10 lite to jednolity (nie licząc wycięcia na głośnik słuchawki) szklany panel z zaokrąglonymi krawędziami. Urządzenie charakteryzuje się wąskimi ramkami i niezbyt dużymi powierzchniami nad i pod wyświetlaczem, dzięki czemu ekran zajmuje około 76,5% przedniej powierzchni urządzenia. Pod wyświetlaczem jest tylko logo producenta, natomiast nad, na lewo od głośnika słuchawki, umieszczono diodową lampę doświetlającą oraz diodę powiadomień i czujniki (zbliżeniowy i oświetlenia), a po drugiej stronie znajdują się dwa obiektywy przednich aparatów fotograficznych.

huawei mate 10 lite
Huawei Mate 10 Pro (po lewej) i Huawei Mate 10 lite

Obiektywy głównego, także podwójnego modułu fotograficznego zlokalizowane są na środku górnej części tylnego panelu i, niestety, wystają na ponad milimetr nad otaczającą je powierzchnię. Nad nimi producent umieścił diodę doświetlającą, natomiast poniżej okrągły czytnik linii papilarnych. Przyciski głośności oraz zasilania znalazły się na prawym boku, a tacka z kartami na lewym. Na dole zostały umieszczone gniazda microUSB i Jack 3,5 mm, wyloty głośnika zewnętrznego oraz otwór mikrofonu. Na górze jest tylko wlot dodatkowego mikrofonu.

huawei mate 10 lite

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 22
  • 0

    4.  2018-02-02 11:00:22

    Micro USB, to podziękujemy w 2018. Jakoś Samsung i Sony mogą dawać USB-C nawet w najtańszych modelach.

  • 0

    5. ~Saletra  2018-02-03 12:10:35  host: 212.160.172.86

    @Pragmatyk mogą czy dają? Hjułei pewnie tez moze dawac ale po co jak wszystkie inne modele sa pod micro- a tel wyszedl w 2017 w roli scislosci

  • 0

    6. ~Gatts  2018-02-04 16:32:37  host: 178.43.255.9.ipv4.supernova.orange.pl

    Nie zapominajcie ,że jest to "lekka" wersja tego smartfona bo z wyglądu Huawei Mate 10Pro jest podobny ale bebechy nie ma porównania.To samo z aparatami więc dla każdego co kto lubi.
    Moja ocena przedmiotowa wygląda mniej więcej tak ,że jak telefon ma SOC konkurencyjny to ma od razu 30% oceny , pojemność wbudowanego nośnika na dane , aparat i ekran.
    Każdy z Nas ma inne priorytety przy wyborze sprzętu więc statystyki wiele nie mówią.

  • 0

    7.  2018-02-05 07:58:28

    @6: A zwykle priorytetem jest niska cena w abonamencie...

  • 1

    8.  2018-02-05 08:02:41

    Zamiast paskudnie wystającego aparatu powinna być o tyle grubsza obudowa i większa bateria. MicroUSB jest póki co na razie na plus, nie trzeba kabli wymieniać. Cena jak za taki produkt sensowna.

  • 0

    9. ~~  2018-02-06 13:00:05  host: aahx178.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Z baterią jest ok, ekran bardzo fajny. Zdjęcia robi gorsze niż chociażby P10 lite, ale akceptowalne. Zestawy u opów są chyba okrojone, bo nie miałem etui (w Orange). Ogólnie z telefonu jestem bardzo zadowolony i polecam go innym. Wiadomo, że za te pieniądze można mieć starszego flagowca, ale można trafić na fajne raty u opów.

  • 0

    10. ~sxs  2018-02-07 10:01:52  host: 81.26.31.253

    10."fajne raty u opów"... Chyba oszalałeś... To już dawno sie nie opłaca, a jeszcze Ci aplikację monitorującą spłaty zainstalują....

  • 0

    11. ~~  2018-02-07 10:17:21  host: aada229.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @10 - Akurat wyłapałem fajną cenę, w usłudze pakietowej, gdzie (wiadomo - wartość telefonu wkrótce spadnie) w stosunku do obowiązującej wówczas ceny sklepowej, zaoszczędziłem około 400 zł. Co do spłat - nie mam z tym problemów, więc mi to wisi. I tak wszyscy musimy godzić się z tym, że każdy nasz ruch i działanie na smartfonie są śledzone.

  • 0

    12. ~~  2018-02-07 23:10:55  host: ddj89.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie rozumiem jednego. Dlaczego producenci nie zastosują grubszej obudowy. Rozwiązałoby to dwa problemy: wystający aparat i słaba bateria.

  • 0

    13. ~~  2018-02-08 09:11:33  host: aada229.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @12
    Również się nad tym zastanawiałem, ale doszedłem do pewnego wniosku. Telefon tak duży jak Mate (dla mnie to już maksymalna granica), gdyby był grubszy to byłby za ciężki i nieporęczny. Mnie również irytuje wystający aparat, ale to niewielka cena za wygodę trzymania urządzenia w dłoni.

  • 0

    14.  2018-02-08 17:02:59

    @12, 13 - producenci korzystają z przyzwyczajenia klientów do etui ochronnych. Z tego w zestawie z telefonem aparat nie wystaje w ogóle. Same zaś aparaty mają coraz większe sensory i lepszą optykę, a to niestety zabiera miejsce. Podejrzewam, że gdyby Huawei wyrównał obudowę względem aparatu wszyscy narzekaliby dla odmiany na masę i grubość... a już po założeniu etui byłaby masakra.

  • 0

    15.  2018-02-08 17:20:18

    LuiN - wczoraj zafundowałem sobie Nokię 5 ;-)
    Cieniutka... Źle się ją trzyma, podnosi...
    Nie mam codziennej praktyki, więc pewnie da się przyzwyczaić. Ale etui z pewnością kupię - w pierwszym rzędzie dla lepszej funkcjonalności, w drugim dopiero dla ochrony ;-)

  • 0

    16.  2018-02-09 07:16:28

    @14: Zawsze ktoś na coś będzie narzekał tyle tylko że jak komuś p przeszkadza wystające oko to i tak pewnie założy etui, a za małej baterii nie da się usprawnić niczym innym jak powerbankiem.

  • 0

    17.  2018-02-10 07:50:42

    @wlo podobno Nokia 5 ma problem z ekranami. Od znajomej osoby z punktu sprzedaży słyszałem, że często przez to wraca i odsyłają do naprawy.

  • 0

    18.  2018-02-10 18:38:03

    Morvius - a tak dokładniej? Wypadają? Wypalają się po miesiącu? Zaczynają mrugać, ciemnieją, gasną całkiem? Na czym polega naprawa?
    Każdy telefon ma jakiś problem z ekranem. Szczególnie po upadku ;-)

  • 0

    19. ~~  2018-02-12 10:25:05  host: public-gprs215408.centertel.pl

    @18 - gasną. W pewnym momencie ekran po prostu gaśnie. Słychać dźwięki, wszystko niby działa, ale nie świeci. Znajomek miał ten problem, wymieniono płytę główną i ekran.

  • 0

    20.  2018-02-12 12:03:17

    19 - no to w końcu problemu z ekranami czy z płytami głównymi jest?

  • 0

    21. ~~  2018-02-12 12:36:01  host: public-gprs215408.centertel.pl

    Diabli wiedzą. Na protokole naprawczym wszystko było napisane jakimś żargonem serwisowym w dodatku po angielsku głównie. Tyle tylko wiemy, że wymieniono ekran i płytę.

  • 0

    22.  2018-02-12 15:23:16

    z baterią ok?? powinna być większa raczej nie inaczej!

  • 0

    23. ~~  2018-02-12 16:10:36  host: abhh103.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @22 - na baterię nie narzekam. Wydaje się trzymać lepiej niż w P10 lite. Szkoda tylko braku szybkiego ładowania :/

Dodaj swoją opinię