Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu HTC S730

Test telefonu HTC S730

Lech Okoń (LuiN) 23 Marca 2008 10:43

0 0
Witajcie w innej bajce - tak można w skrócie opisać pierwsze spotkanie z menu, które znalazło się w testowanym telefonie. Tu wszystko wygląda inaczej, inaczej jest obsługiwane i wszystkiego trzeba uczyć się na nowo. Mimo, że Windows Mobile "Standard", a wcześniej "for Smartphones" jest już od lat na rynku, mało kto dłużej miał z nim do czynienia i górą zawsze były bardziej multimedialnie ukierunkowane smartfony z Symbianem. Podobnie było w moim przypadku. Kilkugodzinna zabawa wypożyczonym telefonem nijak ma się do dwóch tygodni, na jakie firma HTC zgodziła się wypożyczyć telefon do testu.



htc s730 htc s730 htc s730 htc s730

Menu wygląda niemal identycznie jak to znane z "dotykowej" wersji mobilnego Windowsa. Na oprawie graficznej właściwie kończą się jednak podobieństwa. To niezależny system i mimo obycia z Windows Mobile Professional, naukę trzeba było rozpocząć niemal od podstaw. Nie należy jednak się obawiać - Windows Mobile Standard daje się lubić i oferuje w wielu kwestiach więcej niż Symbian OS, czy na przekór nazwie Windows Mobile Professional.

Forma

Telefon jest o wiele mniejszy niż mogłoby się to wydawać na podstawie zdjęć. To bardzo pozytywne wrażenie psuje nieco grubość telefonu, która jest efektem rozsuwanej konstrukcji aparatu. Telefon wydaje się obły, ale wrażenie ogólne jest bardzo pozytywne. Urządzenie jest następcą dostępnego na rynku telefonu HTC S710, znanego w Polsce jako SPV E650. Względem poprzednika, telefon posiada dwukrotnie szybciej taktowany procesor, moduł HSDPA i nową obudowę. Gabarytowo telefony są niemal identyczne. Obudowa utrzymana jest w kolorze połyskującego ołowiu. To ciemne srebrzenie wygląda dość atrakcyjnie. Otrzymany przeze mnie egzemplarz posiadał ślad upadku w postaci wgłębienia między dwiema rozsuwalnymi częściami obudowy. Upadek nie wywołał widocznego z zewnątrz starcia srebrzeń, dopiero dokładne przyjrzenie się wgłębieniu pokazało drobne, czarne prześwity. Nie należy spodziewać się więc szybkiego zużycia obudowy telefonu, a już na pewno lakier nie będzie odchodził płatowo, jak ma to miejsce w modelach opartych na platformie HTC Wizard.

htc s730 htc s730 htc s730 htc s730

Prawie 2/3 przedniego panelu zajmuje wielki ekran o przekątnej 2,4 cala i rozdzielczości QVGA (320x240 pikseli), radzący sobie z paletą 65 tys. kolorów. Wyświetlany obraz jest bardzo czytelny, charakteryzuje się dobrym kontrastem i soczystymi kolorami. Nieco słabiej sprawa wygląda w ostrym słońcu, gdzie czytelność jest słabsza niż np. w Nokiach. Już przy pierwszym zetknięciu z telefonem zauważyłem niepokojący defekt, występujący podczas rozsuwania obudowy. Obraz faluje podczas tej operacji w centralnej jego części, co jest efektem występujących naprężeń. Ten sam efekt można uzyskać naciskając tył rozsuniętej obudowy. Samoistnemu rozsuwaniu się telefonu zapobiegają dość skutecznie sprężyny, stabilizujące obudowę w pozycji zamkniętej i skrajnego otwarcia. To właśnie owe sprężyny zdają się też być winowajcami dwóch miejsc startego czarnego lakieru za ekranem.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 32
  • 0

    13. ~  2008-03-24 20:12:11  host: nat-mo4.aster.pl

    Bateria jest li-ion czy li-pol? Na stronie 4 jest zdjęcie li-pol w tekście jest mowa o li-ion...

  • 0

    14.  2008-03-24 20:13:11

    No wydaje mi sie ze tak bo za 1300-1500zl to mazna spokojnie kupic N95 a ten htc chyba takie ma ceny... Ok nie bede sie sprzeczal dla mnie jednak nokia N95 rzadzi ;)

  • 0

    15.  2008-03-24 20:26:54

    nie zapomnij o tym, ze n95 swoja cene zawdziecza popularnosci, a co za tym idzie: wieksza dostepnosc= wieksza konkurencja=nizsza cena

  • 0

    16.  2008-03-24 23:00:06

    Szalony, nie wiem jak z RAMem w N95 na najnowszym sofcie bo wciąż jadę na starym v12. Bałem się wgrywać v20, bo słyszałem, że N95 lubi się wtedy wieszać. Poczekam na v21 i wtedy zmienię soft oraz wyczyszczę rejestry bo nazbierało się śmieć w systemie i N95 zaczyna mi niedomagać troche... Szalony, N95 na v20 naparawdę startuje 10 - 15 sekund? Mi na v12 wyciąga maksymalnie 16 - 18 sekund.

  • 0

    17.  2008-03-25 00:02:43

    Excel Mobile i Word Mobile powinny umożliwiać edycję plików - po otwarciu dokumentu z Menu należy wybrać opcję Edit. Oznacza to również, że trochę na około, ale da się tworzyć nowe dokumenty - wystarczy otworzyć dowolny plik Worda/Excela, wyczyścić jego zawartość, wpisać co się chce, a po zakończeniu edycji wybrać opcję Save As.

  • 0

    18. ~Lix  2008-03-25 00:24:16  host: abrd138.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Raczej nie zdecydował bym się na taki telefon prędzej byłbym skłonny do iphone chociaż duzo bardziej wolę systemy microsoft-u niż Mac-i, ale w iphone nie jest właściwie w żadnym stopniu podobny do ipod-ów, Mac-ów czy Macbook-ów. Microsoft w wersji mobilnej nie jest taki sam jak w PC... jest zbyt skomplikowany jak na Windowska co do niego kompletnie nie pasuje. Sam telefon konstrukcją jest napewno podobny do SPV E650.

  • 0

    19. ~Derek  2008-03-25 00:59:29  host: d90-132-233-137.cust.tele2.it

    Dual sim prosze !!

  • 0

    20.  2008-03-25 07:25:54

    9, DejwiD - nie wiem jak Ty ale ja piszę przy użyciu prawego i lewego kciuka :)13 - Litowo-polimerowa, już poprawiłem pomyłkę w tekście - dziękuję! 18, Lix - "Sam telefon konstrukcją jest napewno podobny do SPV E650" - oj nie, zupełnie inny to OS.

  • 0

    21.  2008-03-25 09:15:28

    Zupełnie inny?

  • 0

    22.  2008-03-25 10:01:43

    21, mmokrzycki - wspólne są nazwy aplikacji i ich wygląd. Na tym podobieństwa się kończą właściwie. To niezależny system, równie dobrze można by porównywać Symbian S60 i UIQ.

  • 0

    23. ~lix  2008-03-25 10:51:01  host: abqv211.neoplus.adsl.tpnet.pl

    do LuiN nie chodzi mi o system lecz o samą konstrukcję telefonu...może inaczej jest podobny do e650 w sęsie wysówanej klawiatury qwerty

  • 0

    24.  2008-03-25 11:21:04

    22. LuiN - Zarówno S730 jak i SPV E650 (HTC S710) mają MS Windows Mobile 6 Standard. Różnić mogą się ewentualnie nieco pod względem aplikacji dodanych przez HTC/Orange.

  • 0

    25.  2008-03-25 14:56:34

    mmokrzycki, lix - zagapiłem się, myślałem o M650:)Względem S710, S730 różni się przede wszystkim procesorem, do tego 3G i nieco poprawionym (choć nie idealny) mechanizm przesuwowy.

  • 0

    26. ~tobi  2008-03-25 18:23:28  host: csknet-84-234-34-183.csk.pl

    w teście było "Możliwe jest tu wybranie języka - nie zabrakło polskiego, a także włączenie lub wyłączenie słownika." - czy dotyczy to MS Windows Mobile 6.0 czy MS Windows Mobile 6.0 PL ? Czy polska wersja windowsa ma jakieś praktyczne znaczenie poza polskimi komendami?

  • 0

    27.  2008-03-25 21:18:51

    Muszę zgodzić się z szalonym, że N95 rządzi. Test porównawczy aparatów dobrze pokazuje, że nie tylko piksele się tu liczą a jakoś optyki i samej matrycy.... Ale przeciętnemu kowalskiemu trzeba przecież nabić głowę mało ważnym w rzeczywistości parametrem...

  • 0

    28.  2008-03-25 22:14:38

    26, tobi - w testowanym urządzeniu zainstalowana była angielskojęzyczna wersja systemu, ale z dostępnym polskim słownikiem XT9. 27, maxbike - w teście porównawczym wzięła udział E51, a nie N95. Co do rządów N95 nie do końca się zgadzam (osobiście nie lubię N95 - ale to inna sprawa). Telefon należy do urządzeń zupełnie innej kategorii aniżeli N95. W przypadku niektórych możliwości N95 to zabawka przy nim (chociażby działanie poczty email).

  • 0

    29. ~venro  2008-03-26 00:58:49  host: ekk122.internetdsl.tpnet.pl

    Zdjecia sa takie sobie. Porownanie telefonu do reki testera to najgorszy pomysl, skad mam wiedziec jak ma grube palce w rzeczywistosci? Juz 1zł bylby lepszy. Numery stron bez jakiego kolwiek spisu tresci nie sa wygodne do poruszania sie. Za dużo kątów robienia zdjec, powinny byc z gory/dolu/profili itp., wtedy mozna to porownac z innymi testami.

  • 0

    30.  2008-03-26 11:56:08

    29, venro - zdjęcia są w tych rzutach o których mówisz - tylko trochę się wymieszały :) Spis treści to niegłupia myśl - chodzi mi już trochę po głowie. Złotóweczka powiadasz? - da się zrobić. Zdjęcia takie sobie? Tylko po tych mękach nie mów, że są takie sobie :) Dzięki za konstruktywną opinię!

  • 0

    31. ~  2008-03-28 08:35:39  host: p03-05.opera-mini.net

    Venro sam napisz test,oczywiście z fotkami

  • 0