Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu HTC One M8

Test telefonu HTC One M8

Lech Okoń (LuiN) 18 Maja 2014 17:42

8 3
HTC One M8 to jeden z tych telefonów, o których wiedzieliśmy niemal wszystko już przed jego oficjalną prezentacją. Liczyłem na choć jedną wisienkę, magiczny dodatek, dodatkowe "wow", ale również w czasie oglądanej na żywo konferencji próżno było ich szukać. Gdy w końcu skończyła się prezentacja nowego flagowca, niemal stratowałem Cher Wang, prezes HTC, w biegu do stanowisk ekspozycyjnych :-). Setki dziennikarzy z całego świata dobrały się już do telefonów, ale gdzieś na końcu niekończącego się rzędu urządzeń znalazłem lukę, biorę telefon do ręki i... kurczę ale fajny.



HTC One M8 prezentuje się koszmarnie na zdjęciach. Na domiar złego, jego specyfikacja wydaje się wtórna względem Xperii Z2 czy Galaxy S5. Wystarczy jednak wziąć telefon do ręki, by poczuć i zrozumieć różnicę. To zdecydowanie najlepiej wykonany smartfon z jakim miałem do czynienia, od bardzo długiego czasu. I nie dajcie się zwieść cyferkom. Choć według specyfikacji jest grubszy od Galaxy S5, to po wzięciu go dłoni wydaje się odczuwalnie od niego smuklejszy. Za sprawą zwężającego się ku bokom przekroju i przyjemnie wyprofilowanych krawędzi obudowa dosłownie wtapia się w dłoń. Wykonany w 90% z metalu szkielet urządzenia (poprzednio 70%) gwarantuje odpowiednią sztywność konstrukcji i poczucie solidności, którego brakuje w całym tym utytłanym plastikiem świecie Androida. Do tego, w metalowym pancerzu, bije potężne snapdragonowe serducho. Zapraszam do lektury recenzji wyjątkowo solidnego smartfonu.

Zestaw

W kwadratowym pudełku, oprócz telefonu znajdziemy kluczyk do wysuwania szufladki karty nanoSIM, przewód USB-microUSB, ładowarkę USB (1,5 A), zestaw słuchawkowy z płaskim przewodem (wbudowany mikrofon, dodatkowe gumki słuchawek w komplecie), garść dokumentów i... bonus w postaci półprzeźroczystego etui na tył telefonu. Miły gest - Apple też kiedyś dodawał, ale dopiero gdy okazało się, że iPhone 4 traci zasięg ;-). Zestaw testowy wzbogacony został o "dziurkowane" etui HC-M100. Poprzez zaślepione otwory na jego klapce telefon wyświetla informację o godzinie, pogodzie czy nawet pozwala odbierać połączenia (działa dotyk). Siatka rzeczywiście jest siatką (ma otwory na wylot) jedynie w okolicy słuchawki i mikrofonu. Wyceniane na 149 zł etui jest automatycznie wykrywane przez telefon i w codziennym użytkowaniu sprawdza się bardzo dobrze, z jednym ale - klapka ma za płytki zawias i nie można jej położyć płasko na tyle telefonu, przez co stale będziemy z nią walczyć.

Zobacz: inne filmy z kategorii Nasze testy


Obudowa

Telefon ma wymiary 146 x 70,6 x 9,35 mm i masę 160 gramów. Jest więc dłuższy, grubszy i cięższy niż 5,2-calowy LG G2. W świecie 5-calowców zdecydowanie bliżej mu do kolosa, którym jest Xperia Z1, niż do filigranowego LG Nexus 5. Od obu wymienionych lepiej jednak leży w dłoni, a z podobnie opływowym G2 wygrywa sztywnością konstrukcji - w przeciwieństwie do flagowego LG, tu obudowa ani myśli skrzypieć.

5-calowy ekran ma rozdzielczość FullHD (1920 x 1080 pikseli, 441 ppi), wykonany jest w technologii Super LCD 3 (IPS) i pokrywa go szkło Gorilla Glass 3. Pomimo, że w testach zagranicznych labów jasność (577 nitów) i kontrast są niższe niż u poprzednika, nieco inaczej wygląda to w praktyce, a szczególnie po wyjściu poza pomieszczenia. Poziom odblasków jest niewielki, co w połączeniu z wysokim kontrastem, zadowalającą jasnością i szerokimi kątami widzenia przekłada się na dobrą czytelność w każdych warunkach. Tym samym odpadła jedna z wad z zeszłorocznej recenzji HTC One. Od razu jednak zaznaczę - w tej kategorii Galaxy S5 wypada jednak lepiej.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 37
  • 0

    18.  2014-05-21 19:58:44

    @15: ani jednego złego słowa o k800i - no może poza psujacym się po latach złączem ładowania/słuchawkowym. A z autorem zgadzam się w co najmniej jednym: wzięcie tego tel do reki to niesamowite uczucie aż sie morda cieszy. btw drugi akapit 6-te zdanie do poprawy

  • 0

    19.  2014-05-21 21:54:50

    bardzo fajny test i odważne podsumowanie, ale w teście przynajmniej 5 błędów no i to uporczywe branie telefonu do dłoni zamiast w dłoń lub do ręki:)

  • 0

    20.  2014-05-22 08:25:35

    18, 19 - tomunia - dzięki za uwagi. "Do dłoni" tylko raz pojawiło się w całym tekście - poprawiłem.

  • 0

    21. ~allan  2014-05-22 16:00:03  host: host-89-230-205-136.lublin.mm.pl

    Telefon piękny, niestety ekran wyraźnie mniejszy niż u Galaxy S5. Różnicę widać jak się zestawi telefony obok siebie! No i ta niewymienna bateria. To błąd strategiczny. Bo ten kto kupuje nowy telefon przekazuje komuś stary.

  • 1

    23.  2014-05-23 10:58:58

    22, rozczarowany - bo tym razem jest zdjęcie psa :-)

  • 0

    25. ~AcoOnBatman?  2014-05-23 20:48:51  host: OstyR005-taniegrzanie.inetia.pl

    " Większość z nas chce dobrych zdjęć nie tylko z dnia, ale i tych nocnych "

    a kto tak powiedział ? liczą się w 90% zdjęcia dzienne wykonane w lepszych czy gorszych warunkach pogodowych jednak nadal są to zdjęcia dzienne, - nocne ujęcia to znikomy odsetek zdjęc casualowego użytkownika telefonu. NO chyba ze ktoś jest batmanem i w nocy snuje sie po ulicach i robi zdjęcia. Wszędzie coraz więcej biadolenia na temat jakości nocnych zdjęc, a weź jeden z drugim u siebie w galeriach sprawdźcie sobie ile procent stanowią zdjęcia wykonane po zmroku. Ludziska co wy jesteście wampirami czy jakimis nocnymi marami żeby tak się skupiać na ujeciach wykonanych prawie że w ciemnościach? Powtórze się- zdjęcia dzienne i jakość dziennych zdjęć przy słonecznej/pochmurnej pogodzie. to jest 90% zdjęć wykonywanych przez normalne zdrowe casuowale osoby korzystające z telefonu jako podręcznego zastępczego urządzenia do fotografii. W noc większość ludzi śpi zamiast robić zdjęcia i skupiać sie na ich jakości.

  • 0

    26. ~franco baresi  2014-05-24 08:06:19  host: cjv145.neoplus.adsl.tpnet.pl

    zgadzam się z opinią AcoOnBatman. Wykonałem w życiu od groma zdjęć telefonami/smartfonami. Z czego lwią część stanowią wyłącznie zdjęcia dzienne i przeważnie na zewnątrz. Bardzo rzadko zdarza mi się sięgać po aparat, zarówno mój zaawansowany compact Fuji, jak i po smartfony Nokia Lumia 720 i N8 nocą. Test bardzo dobry, zdecydowanie lepszy niż zeszłorocznego HTC ONE.

  • 1

    27.  2014-05-24 19:38:19

    A pomyśleliście, że zdjęcia nocą są rzadziej robione z prozaicznego powodu - że gorzej wychodzą? ;)

  • 0

    28. ~  2014-05-25 13:05:02  host: 23.236.125.14

    co to za dziewczyna na fotkach?:)

  • 0

    29. ~  2014-05-25 23:20:20  host: ip-37-209-149-163.free.aero2.net.pl

    Wszystkie fony od HTC wyglądają jak kawałek kupy, a jak czytam o kluczykach do wysuwania simki, to mi się niedobrze robi. Idiotyzm.

  • 0

    30. ~  2014-05-25 23:24:04  host: ip-37-209-149-163.free.aero2.net.pl

    Z kolei podsumowując kwestię wszystkich zewnętrznych złącz na pamięć - debilizm kliniczny. Karty mają siedzieć w środku i już.

  • 0

    31. ~  2014-05-25 23:26:54  host: ip-37-209-149-163.free.aero2.net.pl

    Dodać jeszcze KASTROWANIE smartfona z funkcji tylko po to, żeby oszczędzać energię... niech ci wszyscy producenci pójdą po prawdziwy rozum do głowy jak zwiększyć wydajność baterii i/lub zmniejszyć zapotrzebowanie na energię, a nie wymyślają takie... ersatze jak ta "wypisz wymaluj stamina"...

  • 0

    32. ~  2014-05-25 23:30:47  host: ip-37-209-149-163.free.aero2.net.pl

    "automatycznie synchronizowane są wszystkie zakładki czy nawet hasła." - fajnie tak reklamować wrzucanie prywatnych haseł na serwery Google?

  • -1

    33.  2014-05-26 00:14:32

    Z innej beczki. Gdzie jest apple_fun? Trochę mmi go brakuje :)

  • 0

    34. ~applefun  2014-05-26 12:09:59  host: public-gprs516849.centertel.pl

    Jak to gdzie? Pracuje nad nowym forum :D

  • 0

    35. ~  2014-05-26 16:51:30  host: 80.68.16.2

    HTC One M8 prezentuje się koszmarnie na zdjęciach?? Co to za głupstwa? Prawie wszyscy twierdza, ze prezentuje się co najmniej bardzo dobrze, a w rzeczywistości jest jeszcze lepiej. Wiem, ze prawie wszyscy to nie wszyscy, ale pierwszy raz czytam, żeby ktoś określił HTC One M8 mianem koszmarnie wyglądającego, chociażby na zdjęciach.

  • 0

    36. ~aaa  2014-05-26 17:01:37  host: host-89-228-249-249.olsztyn.mm.pl

    Chyba to artykuł sponsorowany - ktoś chce zobaczyć jak wyglądał super hiper wykonany One M7 po pół roku używania?
    Kolor czarny - na rogach i na ramce prześwity metalu - farba się ścierała, napis beats audio na tylnej klapce nie istniał po miesiącu używania - starł się. Dla porównania najgorzej wykonany S4 nie miał w tym samym czasie żadnych śladów używania - drobne ryski i zmatowienia na tylnej plastikowej klapce. Wg mnie z zeszłorocznych flagowców najgorzej wypadł:
    IP5 czarny - farba z ramki schodziła od patrzenia na niego
    One czarny - schodząca farba z ramki i wycierające się napisy
    Z1 - co z tego że jest szklany jak fabrycznie są zamontowane folie na przednią i tylną klapkę które szybko się rysują a po odklejeniu z lcd tracimy napis sony!
    Dla mnie więc wygrywa wyśmiewany przez wszystkich plastikowy s4 który chociaż się nie rysował jak inne. Przy upadku można wymienić na inna klapkę(koszt do 100zł) gdzie w Sony koszt szklanej to ok 300zł a w IP i HTC są niewymienialne.
    Obecnie pewnie będzie inaczej bo mam 5s w kolorze space gray - nic nie rysuję się, Z2 już nie ma folii, z S5 i One nie miałem jeszcze kontaktu być może się poprawili w stosunku do poprzedniego roku.

    S4 - nie chodziła farba

  • 0

    37. ~  2014-05-26 19:57:00  host: apn-77-115-100-6.dynamic.gprs.plus.pl

    Tak, bo plastic is fantastic!

  • 0

    38. ~Alojzy  2014-05-27 13:59:44  host: elink119-2-66.szeptel.net.pl

    @36 złazi farba bo to amelinium- tego nie pomalujesz.

  • 0

    39. ~Marcin K.  2014-05-27 15:27:34  host: 91.218.158.7

    @38-> A amelinium to je ne aluminium;-)

Dodaj swoją opinię