Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu HTC Desire 500

Test telefonu HTC Desire 500

Arkadiusz Dziermański 7 Grudnia 2013 02:30

5 4
Okno wiadomość, to typowy dla Androida wygląd czatów. Wszystko jest bardzo czytelne i od kilku lat sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Klawiatura, to kolejne miejsce, które przeszło kilka zmian. Do wyboru mamy standardową klawiaturę QWERTY lub alfanumeryczną, oraz zagraniczne warianty, takie jak QWERTZ lub AZERTY. Pisanie wspomaga wielojęzyczna autokorekta, działająca całkiem sprawnie, ale możemy ją też wyłączyć. Tekst wprowadzać możemy też poprzez suwanie palcem po klawiszach na wzór Swype. Ta metoda działa bardzo sprawnie. Bardzo użyteczną funkcją jest możliwość włączenia strzałek do sterowania kursorem. Są one umieszczone pod klawiaturą. Funkcja naprawdę godna naśladowania. Kolejne ułatwienie widoczne jest w widoku poziomym. Przyciski na środku ekranu (F, G, H, T, Y) są szersze od tych ze skraju ekranu, dzięki czemu litery, do których musimy najbardziej wyciągnąć kciuk są łatwiej dostępne. Ogólnie rzecz biorąc, same przycisku są duże i wygodne, a wpisywanie tekstu jest proste i bardzo przyjemne.

Zobacz: inne filmy z kategorii Nasze testy


Internet

Łączność z Internetem zapewni nam typowy dla średniej półki zestaw składający się z HSPA (HSDPA do 7,2 Mb/s ; HSUPA 5,76 Mb/s), Wi-Fi w standardach b/g/n z funkcją tworzenia hot-spotu oraz do tego mamy Bluetooth w wersji 4.0 i DLNA. Do pełni szczęścia brakuje NFC. Zasięg Wi-Fi, podobnie jak zasięg sieci komórkowej, stoi na bardzo dobrym poziomie. Ze swoim routerem bez problemów łączyłem się kilkanaście metrów od domu, mając zazwyczaj połowę skali zasięgu.

Do obecności dwóch przeglądarek w Menu zdążyłem się już przyzwyczaić. Również z przyzwyczajenia częściej korzystałem z Chrome'a, ale obok przeglądarki systemowej, w której HTC trochę pogrzebało, nie można przejść obojętnie. Ma ona dwie ogromne zalety - jest bardzo szybka i wspiera wtyczkę Flash. Z pewnością ucieszy to miłośników streamów sportowych oraz stron z serialami online. Z większością z nich Desire 500 radzi sobie bardzo dobrze. Reszta stron również wyświetlana jest bardzo płynnie i poprawnie. W większości przypadków szybciej wczytywane są strony na przeglądarce systemowej, podobnie jak ich przewijanie. Nie brakuje oczywiście standardowych funkcji, takich jak możliwość otwarcia wielu kart, tryb incognito, widok pełnoekranowy, a także widok stron w układzie desktopowym. W tym przypadku zdecydowanie warto odstawić Chrome'a na bok kosztem systemowej przeglądarki.

Aparat i kamera

Desire 500 został wyposażony w aparat o rozdzielczości 8 Mpix i chwali się rozmiarem sensora wynoszącym 1/3.2'' oraz pikselem wielkości 1.4 ?m . Menu aparatu jest wspólne dla trybu robienia zdjęć i nagrywania filmów. Przyciskiem z aparatem robimy zdjęcia, natomiast przyciskiem z kamerą zaczynamy nagrywanie filmu. Oprócz tego w oknie aplikacji znajdziemy przycisk do włączenia diody doświetlającej, przycisk ustawień, suwak regulujący poziom przybliżenia, skróty do Galerii i efektów. Efektów jest sporo, od typowej sepii, czy odcieni szarości, przez "artystyczne" filtry rodem z Instagrama, po funkcję zniekształcania obrazu. Obraz możemy uwypuklić lub zrobić go wklęsłym. Efekt idealnie nadaje się do karykaturalnych zdjęć twarzy. Naprawdę bardzo dobra zabawa. Ogólnie rzecz biorąc, efekty dostępne w aparatach HTC zawsze należały do jednych z moich ulubionych funkcji. W Ustawieniach aparatu znajdziemy możliwość przełączenia się na przedni aparat, wybór sceny, panoramy i stabilizacji obrazu, ustawienia samowyzwalacza, regulację obrazu i balansu bieli, zmianę ISO (100-800), wykrywanie twarzy, geotagging i siatkę. Ustawić możemy również szerokość kadru. Może on być szeroki, zwykły lub kwadratowy. Jest to standardowa regulacja proporcji ekranu, która dodatkowo reguluje rozdzielczość zdjęć, do której nie mamy dostępu w inny sposób. Oprócz tego dostępne są opcje zdjęć seryjnych. Serię zdjęć możemy ograniczyć do 20 klatek, albo też pozostawić to bez ograniczeń. Zdjęcia seryjne wykonujemy przez przytrzymanie przycisku aparatu. Będą robione do momentu zabrania palca a przycisku. Następnie wyświetla nam się podgląd wykonanych ujęć, z których możemy wybrać te najlepsze.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 33
  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    1. ~Nick  2013-12-07 10:11:09  host: 92.60.132.22

    Telefon może fajny, ale nie dla każdego. 4.3" do netu to troszkę mało, ale da radę. Do gier za słabe GPU. Maniak internetu czy filmów weźmie coś 4.5"+ a maniak grania na telefonie weźmie coś z GPU serii 300. Dla reszty... całkiem fajny fon sądząc po recenzji.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    2.  2013-12-07 11:25:09

    Bardzo fajny i wartościowy test. Ta 500-tka ma jednak mało pamieci wewnetrznej (4Gb) a tak jest bardzo ok. Dzieki za opis siły zasięgu sieci komórkowych bo ten aspekt mało kto porusza a dla mnie to jest kluczowym parametrem. Osobiście czekam na test HTC Desire 601 (4,5 cala, LTE) oraz LG G2. No i nie zapomnijcie o nowej Moto G (4,5 cala za 800zł).

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    3. ~Nick  2013-12-07 11:56:25  host: 92.60.132.22

    Na ceneo Moto G ma taką samą cenę jak Xperia SP, więc sukcesu nie wróżę przy takim stosunku cena/specyfikacja.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    4. ~kombiwars  2013-12-07 14:54:03  host: user-164-127-142-26.play-internet.pl

    Z natury jestem malkontentem, więc trudno mnie zaspokoić gadżetem średniej jakości. W przypadku "Pragnienia" - jednak sprawa potoczyła się odmiennie: wszystkie funkcje komunikacyjnie działają w sposób zadawalający, - ba - powiem inaczej: merytoryczną funkcja telefonu jest połączenie głosowe - i tu aparat okazuje się doskonały. Wygrywa z innymi możliwościami łączenia i potrzymywania łącznia nawet przy zanikającym zasięgu Mieszkam w miejscu kaperśnie syconym sygnałem GSM. Z tej racji, oraz innych, opisanych już przymiow, wystam mu najlepszą ocenę. Chyba zostanę fanem marki. Kombiwars

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    5. ~franco baresi  2013-12-07 16:13:29  host: bha105.neoplus.adsl.tpnet.pl

    nie wiedzieć czemu testerzy smartfonów uparli się zamieszczać zdjęcia wykonane sprzętem który testują w nieżyciowych proporcjach 4: 3 Rozumiem że zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości są właśnie w takich formatach .. ale litości. Mam w domu dwa laptopy z matrycami 16:9 + pceta z monitorem 21 o tych samym stosunku boków, i chciałbym *** zobaczyć jak np fotka z takiego HTC wypełnia naturalnie cały ekran. Wszyscy chyba już dzisiaj korzystają ze sprzętu z takimi matrycami. Test jak najbardziej o.k choć w zasadzie jest biernym powielaniem tego co na temat Desire 500 od jakiegoś czasu można przeczytać korzystając z google .

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    6. ~branco frajesi  2013-12-07 16:59:42  host: user-94-254-197-110.play-internet.pl

    To se wykadruj w paint, a nie biernie siedzisz

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    7. ~  2013-12-07 20:45:37  host: ip-37-209-152-218.free.aero2.net.pl

    m1* maniak internetu to ma 2x czterordzeniowke, 32 gb ramu i 26 cali 1080.... a nie jakies denne 4.5 cala ( do netu to L9 jak chcesz cale ) ; ) Podobno wyswietlcz do dupy, ale w koncu to tylko do netu. Przynajmniej kolorrow nie przeklamuje tak mocno jak modele topowe pewnj znanej firmy.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    8.  2013-12-08 10:00:23

    Jak wygląda sytuacja z tym trzecim brakującym przyciskiem? Normalnie on odpowiadał za opcje/ustawienia, to gdzie ta funkcjonalność jest dostępna? Czy trzeba się nagimnastykować?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    9.  2013-12-08 12:21:09

    @8 Android w wersji bodajże 4.0 był pozbawiony przycisku opcji. Przeniósł się on na ekran i każda aplikacja ma go wtedy zazwyczaj w prawym górnym rogu. A że nie każdy producent w to poszedł, to już co innego. Przecież to Android, rozbieżności muszą być ;) .

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    10.  2013-12-08 12:42:09

    @rcicho Moto G jest przynajmniej 200 zł tańsza od SP (700 zł vs przynajmniej 900 zł) ponadto oferuje szybszą aktualizację systemu. A co do testu Moto G na Telepolis to narazie nie ma tego telefonu nawet w ich katalogu:)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    11.  2013-12-08 13:08:01

    Na pewno nie ma NFC? Z tego co mi wiadomo to ma NFC

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    12.  2013-12-08 16:15:45

    5 ~franco baresi 4:3 to standardowy format ja mam 24" i 16:10 wiec 16:9 tez mnie nie interesuje. Zapisz se na dysku i se otworz normalnie bedzies miec czarne boki.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    13.  2013-12-08 16:26:42

    @12 NFC powinno być w wersji Dual SIM.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    14. ~Nick  2013-12-09 09:15:32  host: 92.60.132.22

    10) - Moto G jest jakieś (jak na razie) 130zł tańsze od SP, a ma mniejszy ekran (minimalnie ale zawsze), brak wejścia na kartę pamięci, słabszy procesor, słabsze GPU, słabszy aparat, gorsze nagrywanie video, brak LTE. Nowszy soft na SP to kwestia czasu, bo śmigać będzie, a ta szybsza aktualizacja przy gorszych parametrach.. no super bonus :) Przy różnicy 130zł nie zastanawiałbym się 2s i brał SP.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    15.  2013-12-09 11:04:36

    @14 Jak aparat ma mniejszą rozdzielczość, to nie znaczy, że jest gorszy. A ciężko jest o słabszy aparat niż w SP.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    16. ~Nick  2013-12-09 11:19:50  host: 92.60.132.22

    15) - mniej Mpix nie znaczy że gorszy, jasne że tak, ale do zdjęć to mam lustrzankę a nie telefon. Mój stary Wave II robi lepsze zdjęcia od tych wszystkich nowych wynalazków. Ale Moto G ma za słabe parametry wszystkie po kolei, od procka po baterię, żeby być konkurencją dla o 130zł droższej SP, ale każdy kupuje to co chce.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    17. ~dav  2013-12-09 11:32:22  host: host-52-81.compi.net.pl

    To nie jest telefon tylko smartfon! Smartfon z telefonem to ma tylko wspólną funkcję dzwonienia. To tak jakby na PC-ty mówić nowoczesna 'maszyna do pisania'...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    18. ~Nick  2013-12-09 11:40:55  host: 92.60.132.22

    17 - ale co ma piernik do wiatraka? Pomijając operacje na zbiorach, gdzie każdy smartfon jest telefonem, nie każdy telefon jest smartfonem. Ja tylko twierdzę że Moto G ma za kiepskie parametry, by być tylko 130zł tańszym od SP, ale każdy i tak dokonuje swoich wyborów i ma swoje zdanie. a w ogóle to wątek miał tyczyć testu HTC 500 :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    19. ~max  2013-12-09 12:46:51  host: 90.174.1.96

    @2 ktoś już napisał coś o 601 :-) ciężko to nazwać recenzją ale ma swoje plusy, na pewno nie jest to artykuł sponsorowany :-) :-) poza tym to takie świeże spojrzenie laika :-) jest to w komentarzach o 601. A HTC 500 wydaje mi się rozsądną propozycją ze swoją ceną. Będę miał prezent dla żony pod choinkę, pewnie się ucieszy jak się pozbędzie LG L5... To beats audio to faktycznie taka porażka? No i NFC też by się przydało, niekoniecznie w wersji na dwie karty SIM.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    20. ~max  2013-12-09 13:05:45  host: 90.174.1.96

    @2 http://www.telepolis.pl/telefony/htc-desire-601,4,2,2406.html?t= 5 To jedyne co na razie znalazłem o 601 i nawet myślałem o kupnie ale chyba jednak 500 będzie fajniejsza na prezent :-) o innej firmie z przyzwyczajenia nawet nie myślę...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    21. ~loool  2013-12-09 18:13:04  host: ptcnat.t-mobile.pl

    19 - Nie wiem jak jest w tym modelu ale beats audio chyba się nie zmieniało, ja w one x mam takie przestery w momencie, gdy używam go z niestandardowym odtwarzaczem, gdzie mam oddzielny eq. Ale to beats audio w sumie nie przyda się do niczego. Lepiej zainstalować poweramp'a za kilka złotych i mieć święty spokój :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    22. ~  2013-12-09 18:36:17  host: 77-254-15-55.adsl.inetia.pl

    uboga wersja, urządzenie gubi zasięg, przychodza jedynie SMSy o próbie nawiązania połączenia, odesłałem to dziadostwo z powrotem do operatora i czekam na S3 mini ;/

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    23.  2013-12-10 08:45:04

    Z tej serii zdecydowałbym się może na desire 700, ale nie za ta pieniądze.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    24. ~  2013-12-10 09:14:46  host: 92.60.132.22

    22) S3mini ? przecież to połowę tańszy S Advance tylko w innej obudowie, przypominającej S3 by marketingowo dobrze było wciskać :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    25. ~ruccnor  2013-12-10 20:29:40  host: host-89-228-113-81.dynamic.mm.pl

    Mam ten telefon od dwóch mięsięcy,moje spostrzeżenia z tym modelem wyglądają następująco: na plus; -bateria przy normalnym użytkowaniu trzyma 3 dni,przy oszczędnym do 5-iu dni, -dobry aparat,wcześniej użytkowałem htc desire , jest ogromna różnica , -internet szmiga aż miło zarówno na wi-fi jak i z łączności operatora, -dobry ekran jak na niezbyt dobrą rozdzielczość, na minus; -błyszcząca obudowa bardzo się rysuje ,łatwo może wypaść z ręki, -brak nfc -tylko 4 gb pamięci wewnętrznej

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    27. ~mirek  2013-12-11 22:59:28  host: 20.143.citypartner.pl

    Lubie Telepolis, ale jak widze test telefonu, rozbity na 8 stron, to zastanawiam sie czy to ESEJ pracy doktorskiej, czy innej, tekst daloby sie zmiescic na max 2 str i wiecej ludzi chetniej by czytalo, niz od razu przechodzic do ost strony, jaki to ma sens, czy redaktorzy strony nie powinni zwrocic na to uwagi???

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    28. ~  2013-12-12 09:41:33  host: n13-09-02.opera-mini.net

    Ewentualnie trochę się skłonić w stronę video testów

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    29. ~ldomanski  2013-12-13 17:22:59  host: ip-63-114.nsystem.pl

    Dropbox jest za mały? Chcesz 20GB online za free u profesjonalisty w dziedzinie przechowywania danych, konkurenta dropboxa? 1. Rejestracja z linku: https://copy.com?r=7xXfDg 2. Potwierdzenie adresu e-mail (rzadko link jest w spamie) 3. Instalacja na PC lub telefonie apki i zalogowanie się Dodatkowo? Odzyskiwanie usuniętych danych, replikacja danych pomiędzy większością platform, udostępnianie, wersjonowanie plików, dodatkowe 5GB za każdą poleconą osobę. Sam korzystam, mam automatyczny back up najważniejszych danych, polecam, działa. Łukasz Domański

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    30. ~sova  2014-01-02 18:07:30  host: e82-176.icpnet.pl

    Mam HTC Desire 500 w wersji Dual SIM - telefon posiada NFC oraz USB OTG

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    31. ~  2014-01-26 13:03:42  host: 212.80.226.66

    jaka jest różnica w cenie wersji na 1 i 2 karty sim i czy sualsim jest tak samo dostępny jak wersja na 1 kartę

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    32. ~Misiek666  2014-02-07 12:18:01  host: 83.15.126.0

    Dodałbym w porównaniu do HTC ONE S - tylko 5 pulpitów, do tego nie można ich przewijać na okrągło (tylko lewo/prawo), BlinkFeed nie można wyłączyć. Beznadziejne przyciski głośności i włącznik u góry (w pokrowcu jeszcze trudniej go wcisnąć). Ogólnie nowy Sense mnie rozczarował - zostałem przy OneS. Nawet Desire HD był przyjaźniejszy w obsłudze. Reszta jak na tel za tą cenę rewelacyjna, ekran miło zaskakuje.