Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu HTC 7 Mozart

Test telefonu HTC 7 Mozart

Lech Okoń (LuiN) 17 Lutego 2011 01:17

0 0
W chwili premiery systemu zaprezentowanych zostało równolegle aż 9 urządzeń z Windows Phone 7. Pod względem wydajności nie różniły się one od siebie właściwie niczym i w gruncie rzeczy wybieraliśmy jedynie logo producenta, rodzaj obudowy i wielkość ekranu. Wśród tej gromadki HTC 7 Mozart wyróżniał się metalową obudową, ksenonową lampą błyskową, aparatem 8 Mpix i dość muzyczną nazwą, dającą nadzieję na dobre parametry audio. Telefon nie ma gigantycznego, 4,3-calowego ekranu jaki trafił do modelu HTC HD7, ale może to i dobrze, bo kompaktowe wymiary Mozarta przemówić mogą do większej grupy odbiorców.



Czy Mozart przemówił do mnie? Początkowo nie, odpychał wręcz ubogą szatą graficzną i ogromną ilością ograniczeń. To, co było na początku wadą, później okazało się jednak zaletą. Po kilku dniach zamiast tradycyjnego dla Androida "zamulenia", dalej miałem szybki telefon, w którym nic nie ograniczało dostępu do najważniejszych funkcji i nic już nie przeszkadzało.



Uszyty na miarę

HTC 7 Mozart jest wielkości zbliżonej do iPhone’a 3GS (wymiary Mozarta to 119 x 60,2 x 11,9 mm), a jego obłe kształty sprawiają, że leży w dłoni znacznie wygodniej niż większość ostatnio wypuszczanych na rynek smartfonów, z Apple iPhone 4 włącznie. Wraz z zamontowaną kartą SIM telefon ma masę 127,7 gramów, zatem mniejszą niż Xperia X10 (138,8 gramów), Desire HD (166,7 gramów) czy Apple iPhone 4 (137 gramów), ale już większą od np. Samsunga Galaxy S (117,9 gramów). Jak na telefon wykonany z pojedynczej bryły aluminium i do tego ze szklanym ekranem, wynik określić należy jako więcej niż satysfakcjonujący. Tył telefonu uzupełnia matowy, gumopodobny plastik, którym pokryte zostały okolice aparatu fotograficznego i anteny (umieszczonej na dole obudowy). Tym razem układ plastikowych elementów jest przemyślany i nie ma takich "krowich placków na metalowej łące" jak z tyłu HTC Desire HD.

Uścisk śmierci wraca…

Pokrywa baterii to jedyny ruchomy element telefonu. Zintegrowane z nią są spust aparatu fotograficznego oraz elementy strukturalne anteny telefonu. Podobnie jak w Desire HD czy HD7, zdjęcie pokrywy baterii skutkuje obniżeniem jakości sygnału - w wybranych lokalizacjach była to utrata zasięgu HSPA z 5 kresek do zera (sieć P4), ten sam efekt dało się uzyskać również ściśle obejmując pokrywę baterii ręką (tzw. "uścisk śmierci"). W typowym użytkowaniu (i wygodnym trzymaniu telefonu) zasięg rzadko spadał jednak o więcej niż 2 kreski. Jak wygląda Mozart na tle krytykowanego przeze mnie w wakacje Samsunga Galaxy S? Samsung bardzo dużo zmienił od wakacji i jego smartfon zachowuje się obecnie nieporównywalnie lepiej niż chwilę po premierze. Próba z "uściskiem śmierci" dała zanik 1 z 4 kresek zasięgu. Dłuższe trzymanie telefonu w ten sposób powodowało z czasem pokazanie 2 z 4 kresek. W typowym użytkowaniu spadek zasięgu w Galaxy S jest obecnie niemal niezauważalny (testowy telefon wyprodukowany został w grudniu 2010 roku, preinstalowany Android w wersji ECLAIR.XWMJM2). Wygląda na to, że HTC powtarza wakacyjne błędy Samsunga. Z wakacyjnym Galaxy S było jednak znacznie gorzej niż z jesiennym Mozartem.

htc 7 mozart htc 7 mozart htc 7 mozart htc 7 mozart

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 21
  • 1

    2.  2011-02-17 08:30:33

    Niekontrolowane transmisje danych, myślałem że to domena Androida :) Bardzo dobry test. Jeśli kiedyś wpadnę na pomysł zakupu słuchawki z WM7 to będzie to właśnie Mozart. Dla mnie optymalny gabaryt.

  • 0

    3. ~greg  2011-02-17 08:44:47  host: sub223-100.elpos.net

    a czy te niekontrolowane transmisje danych mają formę otwartą:tzn.mozna podpatrzeć co jest faktycznie wysyłane? Bo jesli nie mozna to skąd autor wie co tak na prawde jest wysyłane?

  • 0

    4.  2011-02-17 08:50:32

    greg, pisaliśmy już o tym. http://telepolis.pl/news.php?id=20548

  • 0

    5. ~predi  2011-02-17 09:19:34  host: rev-217.17.40.122.atman.pl

    Bardzo fajny test. Autor dobrze zrobił, że zamieścił zdjęcie tekstu :) do każdego testu komórki tak róbcie, bo to istotna sprawa np. dla studentów :)

  • 0

    6.  2011-02-17 09:41:04

    Brakuje mi w artykule w odpowiednich miejscach wklejonych zdjęć, jak np. wygląda ekran podczas połączenia, bardziej niżeli jego opisu... W dodatku do samego WP7, mam tylko jedno zastrzeżene, szkoda, że z 2 kolumn kafelków ekranu głównego, nie można sobie ustawić na 3 kolumny.

  • -2

    7. ~Mike  2011-02-17 13:33:49  host: 178-37-147-234.adsl.inetia.pl

    Tradycja HTC - obiecują wiele, a wychodzi multimedialne dno. Słuchałem tego cuda i iP4 czy N8 niszczą tę słuchawkę bezlitośnie pod względem jakości dźwięku. Nazwa Mozart jest chyba przejawem tajwańskiej ironii. Do tego brak flasha oraz wielu elementarnych w smartfonach funkcji, np. kopiuj/wklej, skandaliczna jakość zdjęć, cieniutka bateria oraz słaba matryca i mamy kolejny bubel od HTC. Kiedy inżynierowie tej firmy zrozumieją, że smartfon to coś więcej niż atrakcyjny GUI i szybkość działania? Bo póki co, pod względem multimediów HTC to najgorsza firma na rynku.

  • 1

    8. ~as  2011-02-17 15:13:59  host: 87-205-4-136.ip.netia.com.pl

    dobry test, fajny aparat i dobrze wyciagniete wnioski

  • 0

    9. ~balcerek  2011-02-17 17:28:25  host: public-gprs78095.centertel.pl

    telefon a właściwie system dobry dla tych którzy nie chcą grzebać w ustawieniach i menu tylko skupić się na tym co daje wspaniałomyślnie Microsoft-coś jak Bada od samsunga. Mnie osobiście to nie wystarcza, ale wiem że wielu tak-potwierdzają to zresztą ostatnie badania mówiące że większość użytkowników telefonów nie lubi przekombinowanych gadżetów bo i tak nie potrafią wykorzystać lub nie potrzebują wielu ich funkcji

  • 0

    10. ~JK  2011-02-17 21:39:18  host: apn-77-115-188-163.dynamic.gprs.plus.pl

    Szczerze powiedziawszy to szkoda tyle wysilku na testy telefonow z WM7. Teoretycznie jakies tam roznice sa pomiedzy nimi, ale praktycznie wszystkie testy na koncu koncza sie takimi samymi konkluzjami.

  • 0

    11.  2011-02-18 00:40:47

    JK: ostatnio w sumie byly 2,5 testy. Chodzilo mi tez o to, aby rozne osoby od nas ocenily WP7 i sie wypowiedzialy. Ja np. jestem najbardziej sceptyczny, ale tez najkrocej mialem kontakt z tym systemem.

  • 0

    12. ~poldi85  2011-02-18 01:50:01  host: dgz154.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A kiedy test HTC Desire HD?

  • 0

    13.  2011-02-20 00:36:26

    A ja mam takie pytanie. Specyfikacje telefonów z WP7 są jak puszczone przez kalkę. Jak to się ma do samych telefonów? Czy działanie, dźwięk i aparat też są niemalże identyczne, czy jakoś się to różni w poszczególnych modelach? A sam test jak zawsze na wysokim poziomie, wszystko wyjaśnia i osobiście nie mam tu nic do zarzucenia.

  • 0

    14. ~kryniu  2011-04-06 23:10:09  host: aejg61.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a ja mam pytanie kiedy bendzie wp7 w polskiej wersji

  • 0

    15. ~Seba  2011-07-01 10:19:10  host: c192-85.icpnet.pl

    ten telefon to badziew, jak wszystkie na wp7. Tak prymitywnego systemu dawno nie było, a wspaniałomyślny microshit po blokował większość podstawowych i niezwykle użytecznych funkcji, które w każdym innym telefonie (precyzując - na każdym innym sofcie) są standardem. Rozpisywanie się o co chodzi nie ma sensu - te wnioski powtarzają się na każdym portalu.

  • 0

    16. ~@15  2011-07-30 19:22:02  host: ip-89-174-40-163.multimo.pl

    @15 Seba Ciebie po prostu zazdrość zżera, że Cię nie stać na tak piękny graficznie, nie obciążający, szybki system jak WP7.

  • 0

    18. ~kamil  2011-11-12 17:33:37  host: public-gprs282132.centertel.pl

    powiem tak aparat rozczarowal mnie aparat 8 mpx powinien robic super foty a tu lipa . nie widzialem zeby mozna bylo ustawic swojego dzwonka na polaczenia brak mozliwosci wyslania pikow przez bluethoota . ale sa plusy ladny wyglad szybki nie zwieszajacy sie fon fajne gry i funkconalnosc biurowa . ogolem za ta cene co on kosztuje to bym wolal dolozyc i kupic nokie lub jakiegos samsunga

  • 0

    19. ~stojex  2011-12-26 14:15:43  host: 87-207-248-23.dynamic.chello.pl

    Jak dla mnie telefon ma trochę słabą baterię. Pierwsze dni użytkowania nie potrafił wytrzymać nawet 24 godzin. Jednak po około miesiącu bateria trzyma już ponad 2 dni ;). Mamy wielki sukces ;). Zaletą telefonu jest szybkość działania, oraz jak dla mnie aparat, który robi dobre zdjęcia (jak na telefon oczywiście). Wkurza trochę lista programów zamiast ikonek jak chociażby w iPhonie ale domyślam się że chodzi o patenty i Microsoft musiał to jakoś rozwiązać. Niestety nie wyszło to za szczęśliwie. Nie miałem niestety możliwości porównania go z innymi telefonami z tego segmentu jednak jak na mój pierwszy telefon tego typu jestem z niego zadowolony. Byłbym bardziej gdybym mógł samemu więcej konfigurować, czy ustawiać. No cóż. Telefon musi być dla wszystkich a nie tylko dla maniaków techniki.

  • 0

    20. ~Max  2012-06-13 16:14:21  host: aboh158.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Witam czy w tym modelu htc w wiadomosciach jest również dostępna klawiatura alfanumeryczna?

  • 0

    21. ~charless  2012-07-07 13:38:36  host: user-46-113-75-177.play-internet.pl

    DO SEBA: Widocznie nie miałeś do czynienia z BADA... WP ma oczywiście ograniczenia, ale Andek, na którym "pracowałem" od 2,5 roku też ma poważne wady. Co z tego, że system i interfejs można zmieniać do woli, instalować mnogość darmowych programów skoro wszędobylskie reklamy, spamy itp. powodują tak wielkie zużycie transmisji danych oraz spowolnienie systemu, że cała radość z korzystania z niego gdzieś ulatuje. Przesiadłem się z SE Xperia neo V Android 4.0 na HTC7 Mozart WP7.5 i nie żałuję.

  • 0

    22. ~mikethebill  2012-09-23 21:05:43  host: ip-7-212.alfanet24.pl

    Lesio :D

Dodaj swoją opinię