Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu HTC 10

Test telefonu HTC 10

Marian Szutiak (msnet) 24 Maja 2016 02:40

7 2
Prawdopodobnie nie jest dla nikogo żadną tajemnicą, że tajwańskiemu producentowi telefonów nie wiedzie się w ostatnich latach najlepiej. Modele One (M9) i One A9, chociaż miały poprawić wizerunek firmy, zostały dosyć chłodno przyjęte, nie trafiając w gusta potencjalnych nabywców. Czy zatem sytuacja zmieni się na lepsze za sprawą zaprezentowanego w kwietniu nowego flagowca, modelu HTC 10? HTC chwali się, że jego najnowszy top-smartfon to połączenie dopracowanej do perfekcji obudowy, niezrównanej wydajności, doskonałego 24-bitowego dźwięku wysokiej rozdzielczości oraz aparatu fotograficznego następnej generacji. Teoretycznie więc mamy do czynienia z urządzeniem niemal idealnym. W swojej recenzji, do przeczytania i komentowania której zapraszam, postaram się pokazać HTC 10 takim, jakim jest w rzeczywistości.Zestaw testowy

Pozbawione jakichkolwiek oznaczeń, poza naklejką z kodami (IMEI, S/N, P/N), informacją o miejscu wyprodukowania (Tajwan) i ostrzeżeniem przed akumulatorem litowo-jonowym, białe pudełko zawierało smartfon HTC 10 w kolorze srebrno-białym, szybką ładowarkę (2,5 A przy 5 V) z odłączanym przewodem USB o długości około 110 cm (oba elementy w kolorze czarnym) i białym zestawem słuchawkowym. Dopełnieniem kompletu był kluczyk do otwierania szufladek na karty nanoSIM i microSD.

Eleganckie połączenie zimnego aluminium i odpornego na zarysowanie szkła

HTC 10 to wzorowo wykonany smartfon z górnej półki, zarówno pod względem wyglądu, użytych materiałów, jak i dopasowania tego wszystkiego do siebie.

Przód telefonu pokryty jest taflą odpornego na zarysowania szkła Corning Gorilla Glass 4. Należy jednak pamiętać, że nie jest to odporność 100-procentowa. Chociaż w czasie testów nie narażałem telefonu na kontakt z kluczami, czy innymi przedmiotami "rysującymi", na szklanej tafli znalazłem kilka mikrorys, widocznych na szczęście tylko pod światło i przy wygaszonym wyświetlaczu, zatem w żaden sposób nieprzeszkadzających w codziennym używaniu sprzętu. Gorzej było z odciskami palców, których nie sposób nie pozostawić na dotykowym ekranie. Około 71,1 % przedniej powierzchni zajmuje 5,2-calowy wyświetlacz otoczony czarną, 1-milimetrową ramką. To przyzwoity wynik, jeśli uwzględnimy, że przyciski domowe znajdują się pod ekranem. Centralny przycisk Home został zintegrowany z czytnikiem linii papilarnych (szybkie odblokowywanie ekranu), a przyciski Wstecz (po lewej) i Ostatnie (po prawej) są podświetlone. Centralne miejsce nad wyświetlaczem zajmuje otwór głośnika słuchawki, tuż nad nim znalazł się czujnik zbliżenia i oświetlenia, a pod - dioda powiadomień. Uwagę zwraca umieszczony nieco na prawo obiektyw przedniego aparatu.

Boki i tył urządzenia to aluminium z trzema niewielkimi wstawkami z tworzywa sztucznego. Na górze znajduje się gniazdo audio (Jack 3,5 mm), po przeciwnej stronie - port USB (Type-C), mikrofon oraz wyloty głośnika HTC BoomSound Hi-Fi. W górnej części lewego i prawego boku umieszczono wysuwane dołączonym kluczykiem szuflady na karty (odpowiednio microSD i nanoSIM), na prawym boku znalazły się także przyciski regulacji głośności i włącznik. Z tyłu, poza umieszczonym centralnie logiem producenta, znajdziemy wystający około milimetr ponad otaczającą powierzchnię obiektyw głównego aparatu oraz lampę błyskową z podwójną, dwukolorową diodą i laserowy czujnik autofocusu, a także - w pasku z tworzywa sztucznego - otwór dodatkowego mikrofonu.

HTC 10 ma wymiary 145,9 x 71,9 x 9 mm i waży 161 gramów. Choć generalnie dobrze leży w dłoni, to jednak sprawia wrażenie pękatego i ciężkiego. Dodatkowo w chłodniejsze dni zauważymy największą wadę metalowej obudowy - smartfon potrafi być wtedy nieprzyjemnie zimny.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 57
 • 0

  38. ~stark2991  2016-05-31 12:26:34  host: user-94-254-224-65.play-internet.pl

  @32 4D
  Jakieś źródło odnośnie wycierania się czarnej wersji?
  A jeśli chodzi o przeszczepy to tak i nie. Mogliby dać inny kształt czytnika ale czy by pasował do bryły? Nie. A ten co pasuje najlepiej zajął sobie Samsung i teraz jest problem żeby dać coś bez głupich skojarzeń. Podobnie głośnik ale on akurat wygląda słabo. Co do klawiszy na dole że są niesymetrycznie umieszczone to powodem jest obecność w tym rejonie kontrolera LCD więc inaczej się nie dało.

 • 0

  39. ~4D  2016-05-31 16:36:29  host: n09-01-08.opera-mini.net

  @38. Źródło? Na przykład recenzja wideo w serwisie Mobzila.
  Wprawdzie to kanał sponsorowany przez Play (recenzowane smartfon zazwyczaj są w ofercie operatora), ale po odcedzeniu łatwo dostrzegalnych marketingowych sloganów (ochów, achów, przesadnych zachwytów, słodzenia i nadużywania wzniosłych haseł) można tam znaleźć sporo wartościowych spostrzeżeń na temat recenzowanych smartfonów.
  Idąc dalej - te twoje usprawiedliwienia oraz tłumaczenie są dość infantylne. Co to klienta obchodzi, że HTC nie radzi sobie z projektowaniem smartfonów?! Za co HTC płaci swoim działom designu i technicznym? Za to żeby skopiowały i lekko zmieniły dla niepoznaki rozwiązania zaczerpnięte od konkurencji? Do tej pory wszyscy się śmiali, że dział projektujący wygląd flagowców HTC ma wieloletni urlop, ponieważ kolejne wcielenia topowej serii One polegały na drobnej korekcie wyglądu modelu poprzedniej generacji - wiec może to ich rozleniwiło :-)
  Przykładowo takie firmy jak LG, albo Sony nie miały problemów z wypracowaniem własnych rozwiazań w kwestii wyglądu i umiejscowienia czytnika linii papilarnych, tylko biedne HTC nie dało rady nic samemu wymyślić, więc "zainspirowało się" rozwiązaniami od konkurencji :-)
  Jeśli natomiast chodzi o Samsunga to nie "zajął sobie" tego kształtu czytnika, lecz wkomponował go w klasyczny dla tej firmy środkowy klawisz podekranowy - na kształt, formę i lokalizację firma Samsung długo pracowała, aż stał się jednym ze znaków rozpoznawczych ich smartfonów serii Galaxy. Poza tym to nawet nie tyle sam czytnik linii papilarnych, gdyż u Samsunga prezentuje się ten klawisz tak samo, nawet gdy nie ryje za sobą czytnika - np. w Galaxy S5 Neo.

 • 0

  40. ~4D  2016-05-31 16:39:13  host: n09-01-08.opera-mini.net

  *gdy nie kryje za sobą czytnika...

 • 0

  41.  2016-05-31 17:30:33

  @39, 4D. Jeśli chodzi o umiejscowienie czytnika linii papilarnych, to wg mnie najlepsze miejsce znalazło Sony - czytnik zintegrowany z włącznikiem.

 • 0

  42. ~4D  2016-05-31 18:01:59  host: n25-01-08.opera-mini.net

  @41. Pod warunkiem, że korzystamy z czytnika trzymając smartfon w dłoni. Gdy korzystamy z niego, kiedy urządzenie leży na stole, biurku itp. (u mnie często się tak zdarza) to wówczas znacznie lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem będzie czytnik zlokalizowany tak jak np. w Galaxy S7.

 • 0

  43. ~Drzewo1986  2016-05-31 19:28:18  host: n20-07-05.opera-mini.net

  Używam LG G2 mini i wcześniej LG L9 więc dwóch kompletnie różnych układów klawiszy, z czego w L9 układ jest podobny do tego w galaxy i opisywanym HTC 10 i uważam, że jest to układ optymalny, może nie idealny ale dość wygodny i responsywny w każdych warunkach jeśli klawisze są dobrze rozmieszczone i wykonane. Klawisze z tyłu nie nadają się do małych fonów a te ekranowe nie nadają się do słabych, bo lubią lagować.

 • 0

  44. ~  2016-06-01 00:16:48  host: user-94-254-178-138.play-internet.pl

  @39 4D
  To "na przykład" mogłeś sobie darować bo czytałem sporo recenzji a także śledzę forum XDA i póki co nikt takiego problemu nie zgłaszał. Mobzilla jest pierwsza. Sprawdzę to jednak choć jego recenzje (jak i większość innych videorecenzji) uważam za taką paplaninę o niczym a konkretnie o niczym nowym.
  Nikogo nie tłumaczę. Też mi się nie podoba że dół nie jest symetrycznie ale nie mam problemu ze zrozumieniem że istnieje jakiś powód dlaczego tak jest. W Samsungach kontroler jest na górze ekranu a w HTC na dole. Dlaczego? Nie mam pojęcia. Może są za tępi żeby to wymyślić inaczej a może nie mogli bo na górze mają napchane już: głośnik ze wzmacniaczem, złącze słuchawkowe, kamerkę z OIS i coś jeszcze. Nie widziałem teardowna więc nie powiem.
  Jeśli chodzi o kształt czytnika to uważam że jest problem bo optymalny jest kształt owalny lub prostokątny z zaokrąglonymi rogami. Czyli... Samsungowy bo jak sam powiedziałeś wypracował sobie go przez lata. Czekam teraz na Twoje propozycje jak HTC powinno zaimplementować czytnik żeby nie narazić się na żadne skojarzenia. Odpada kształt prostokąta, kwadratu, okręgu, owalu. Odpada także umieszczenie go w przycisku Home, Power oraz z tyłu obudowy. Bo to wszystko już jest na rynku. Powodzenia :)

 • 0

  45. ~stark2991  2016-06-01 00:17:07  host: user-94-254-178-138.play-internet.pl

  @39 4D
  To "na przykład" mogłeś sobie darować bo czytałem sporo recenzji a także śledzę forum XDA i póki co nikt takiego problemu nie zgłaszał. Mobzilla jest pierwsza. Sprawdzę to jednak choć jego recenzje (jak i większość innych videorecenzji) uważam za taką paplaninę o niczym a konkretnie o niczym nowym.
  Nikogo nie tłumaczę. Też mi się nie podoba że dół nie jest symetrycznie ale nie mam problemu ze zrozumieniem że istnieje jakiś powód dlaczego tak jest. W Samsungach kontroler jest na górze ekranu a w HTC na dole. Dlaczego? Nie mam pojęcia. Może są za tępi żeby to wymyślić inaczej a może nie mogli bo na górze mają napchane już: głośnik ze wzmacniaczem, złącze słuchawkowe, kamerkę z OIS i coś jeszcze. Nie widziałem teardowna więc nie powiem.
  Jeśli chodzi o kształt czytnika to uważam że jest problem bo optymalny jest kształt owalny lub prostokątny z zaokrąglonymi rogami. Czyli... Samsungowy bo jak sam powiedziałeś wypracował sobie go przez lata. Czekam teraz na Twoje propozycje jak HTC powinno zaimplementować czytnik żeby nie narazić się na żadne skojarzenia. Odpada kształt prostokąta, kwadratu, okręgu, owalu. Odpada także umieszczenie go w przycisku Home, Power oraz z tyłu obudowy. Bo to wszystko już jest na rynku. Powodzenia :)

 • 1

  46.  2016-06-01 11:57:18

  @45 Trapez, trójkąt, elipsa. Może i Rąb? Kto wie co wymyślą; :)

 • 0

  47. ~  2016-06-01 12:01:14  host: 87-205-56-115.adsl.inetia.pl

  46, kto ma rąbać i co?

 • 0

  48.  2016-06-01 13:18:07

  Literówka. Można się domyśleć, że chodziło o romb- figurę geometryczną.

 • 0

  49.  2016-06-01 13:19:27

  *domyśłić.

 • 0

  50. ~stark2991  2016-06-02 10:56:45  host: 46.186.127.29

  @46
  Wstaw sobie w myślach wymienione kształty zamiast czytnika z Samsunga w HTC 10. Pasuje któryś? Bo mi nie bardzo, może elipsa by jakoś wyglądała. W tym jest problem :)
  To tak jak z aparatem w M9. Jest kwadratowy. I ni cholery tam nie pasuje. Niby jeden detal a przez to telefon wygląda okropnie z tyłu. Do takiej bryły idealnie pasuje okrągły aparat z M8. To jest ten problem żeby dobrać kształt ;)

 • 1

  51.  2016-06-02 11:40:40

  Ogólnie każdy czytnik, jakiego kształtu by nie był, wygląda jak przyklejone nie-wiadomo-co na telefonie. Mi osobiście czytnik nie jest do niczego potrzebny, dlatego cenię sobie (i używam) tak ładne i jednolite telefony jak np. OnePlus X, mimo jego wad.

 • 0

  52.  2016-06-02 12:33:04

  @50 to tylko wizja, nikt nie mówił, że ma pasować. ;)

 • 0

  53. ~u-łan  2016-06-05 15:22:41  host: n24-03-07.opera-mini.net

  wg. Mnie HTC 10 jest brzydszy od flagowych "łanów", zwłaszcza od M9.

 • -2

  54. ~r  2016-06-06 09:06:49  host: 89-74-173-170.dynamic.chello.pl

  48: żadna literowka, raczej dysortografia :-)

 • 1

  55.  2016-06-08 21:45:48

  @msnet: str. 7, błąd w tabelce, ostatni wiersz

 • 0

  56.  2016-06-09 07:53:23

  @55, ViNYL - dzięki śliczne za zwrócenie uwagi - poprawka naniesiona.

 • 0

  57. ~Marcin K.  2016-08-19 09:38:05  host: 91.218.158.3

  A jednak EISA 2016-2017 w kategorii zaawansowany smartfon powędrowała nie do LG, Samsunga, SONY, czy HUAWEI-a, ale do mojego HTC 10 ;P

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-171-242.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy płacisz smartfonem lub zegarkiem zbliżeniowo?

Garmin Pay dla klientów PKO BP

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet